Kobieta w toczku jeździeckim wykonująca skok przez przeszkodę podczas jazdy konnej

Upadek z konia – jak spadać, by nie zrobić sobie krzywdy?

Upadek z konia – na to każdy jeździec musi być gotowy. Co zrobić w razie upadku z konia, by zminimalizować ryzyko potencjalnych urazów? 

Jazda konna to bez wątpienia piękny sport, który dostarcza niesamowitej dawki radości. Jednak upadek z konia to nieodłączna część większości treningów jeździeckich. Czy da się ich uniknąć, albo w skuteczny sposób zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych kontuzji? Co zrobić, gdy do upadku już dojdzie?

Upadek z konia – z czym może się wiązać?

Wielu początkujących jeźdźców ma podczas pierwszych lekcji jedną obawę – upadek z konia. Nie da się ukryć, że spadanie z konia to element jeździectwa, który na stałe wpisany jest w tę dyscyplinę sportu. Obawy młodych adeptów nie są więc nieuzasadnione.

Najczęściej spadnięcie z końskiego grzbietu kończy się na kilku siniakach i otarciach. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dochodzi do znacznie poważniejszych kontuzji. Co takiego może nam się stać po spadnięciu z siodła? Najniebezpieczniejsze są urazy kręgosłupa po upadku z konia na plecy, czy też urazy głowy. Obrażenia mogą dotyczyć także złamania kości, skręcenia stawów czy uszkodzeń narządów wewnętrznych, gdy podczas upadku zostaniemy na przykład dodatkowo poturbowani przez spłoszone zwierzę.

Mężczyzna i kobieta w toczkach jeździeckich chroniących podczas upadku z konia siedzący na koniach

Jak spadać z konia? Co zrobić po upadku?

Do upadku podczas jazdy konnej może dojść z wielu powodów. Może to być wynikiem temperamentu konia bądź tego, że się czegoś przestraszył. Dużo też zależy od umiejętności jeździeckich – niewielkie doświadczenie w jeździe konnej może zwiększyć ryzyko upadku.

Jeździec zwykle wie, kiedy upadek jest nieuchronny. Ma wówczas niewiele czasu na reakcję. Warto w tym momencie spróbować rozluźnić ciało – spięte mięśnie mogą spotęgować możliwość złamań. Należy także wysunąć stopy ze strzemion i zsunąć jak najbezpieczniej z siodła. Warto także popuścić wodze. Zapobiegnie to zaplątaniu się w nie, dzięki czemu koń w panice nie pociągnie jeźdźca za sobą. Spadając, najlepiej zwinąć się w kulkę i przeturlać po podłożu.

Co zrobić, gdy już wylądujesz na ziemi? Po pierwsze oceń, czy nic Ci się nie stało. W przypływie adrenaliny nie wszystko możesz zauważyć od razu, warto więc poprosić o pomoc innych jeźdźców. Jeżeli odczuwasz ból, nie bagatelizuj go i nie podnoś się od razu – może to pogorszyć stan Twojego zdrowia. Konieczne może być udzielenie pierwszej pomocy – ewentualne krwawienia należy zatamować, złamane kości unieruchomić i koniecznie wezwać lekarza.

Dobrą praktyką jest zgłoszenie się przy najbliższej okazji do lekarza, nawet jeżeli nic nam się nie stało na pierwszy rzut oka. Upadek z konia może skończyć się wstrząśnieniem mózgu, które nie zawsze daje o sobie znać od razu. Może objawiać się mdłościami, zawrotami głowy, a czasem nawet utratą przytomności.

Kobieta w odzieży jeździeckiej nawiązująca więź z koniem po upadku z konia

Jak zmniejszyć ryzyko upadku z konia, by nie doznać urazów? 

Choć decydując się na trenowanie jeździectwa, trzeba być świadomym ryzyka tego sportu, można podjąć kilka działań, które mają szansę pomóc uniknąć upadku z konia. Co można zrobić, by czuć się pewniej w siodle?

– Nie stresuj się. Ciągłe myślenie o upadku potęguje złą energię. Im więcej stresu, tym gorzej. Napinasz swoje mięśnie,  gdy jesteś zdenerwowany. To zupełnie niepotrzebne. Tym bardziej że podczas upadku z czegokolwiek, gdy masz rozluźnione mięśnie, jest mniejsze ryzyko, że złamiesz jakąś kość. A więc – rozluźnij się!

– Wyposaż się w odpowiednie akcesoria ochronne. Kask jeździecki to konieczność, która często może ocalić Twoje zdrowie i życie. Początkującym jeźdźcom zaleca się także noszenie kamizelki ochronnej, której najważniejszą funkcją jest zminimalizowanie siły uderzenia podczas ewentualnego wypadku. Wygodne bryczesy, dobrze dopasowane obuwie jeździeckie i sztylpy to również elementy, które odpowiadają za Twoją wygodę i bezpieczeństwo.
– Jak najwięcej trenuj pod okiem doświadczonych instruktorów. Doświadczenie i wiedza pomogą Ci poznać tajniki stępu, kłusu czy galopu, dzięki którym będziesz wiedzieć, jaką pozycję ciała podczas jazdy przyjąć, by nie spaść z konia.

– Ćwicz bezpieczne upadanie i utrzymuj swój organizm w dobrej sprawności. Podczas jazdy reakcja musi być natychmiastowa, dlatego ćwiczenie upadków na materacu podczas treningu pozwoli wypracować mechanizm, który będziesz mógł w potrzebie uruchomić. Regularny trening równowagi i koordynacji ruchowej również może wspomóc Cię w uniknięciu upadku.

Jak pokonać lęk po upadku z konia?

Niektórym jeźdźcom, którzy poznali smak pierwszego upadku, trudno jest przełamać lęk i z powrotem zasiąść na końskim grzbiecie. Co zrobić, by ten lęk przezwyciężyć? Warto przeanalizować, co było powodem poprzedniego upadku, by nie powtórzył się w przyszłości. Być może wina leży w większym stopniu po stronie jeźdźca – wówczas najważniejsze będzie trenowanie i udoskonalenie podstaw takich jak na przykład dosiad.

Warto też porozmawiać z jeźdźcami o nieco większym doświadczeniu. To nie tylko pozwoli wyeliminować błędy, ale na pewno podniesie nas na duchu i doda nieco odwagi i wiary w siebie. W końcu to na błędach najwięcej się uczymy. Pomocne może być także nawiązanie na nowo więzi z koniem. Obustronne zaufanie i dobry kontakt pozwoli na lepszą komunikację między zwierzęciem a człowiekiem. W przerwie od jazdy warto utrzymywać swoją sprawność fizyczną na dobrym poziomie, by móc wrócić do treningów, gdy już tylko uznamy, że jesteśmy na to gotowi.

Upadek z konia na pewno nie należy do przyjemności, ale stanowi nieodłączną część tego sportu. Warto zadbać o prawidłową technikę jazdy oraz dobór dopasowanego sprzętu jeździeckiego i elementów ochronnych. Pamiętaj, że trening czyni mistrza, nie zrażaj się więc przy pierwszym upadku!

Przeczytaj także:

 Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć?

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć?

Podstawy jazdy konnej mówią o znaczeniu prawidłowego dosiadu. Nic dziwnego - od tego zależy nasza równowaga. Jak ćwiczyć prawidłowy dosiad… bez siodła

Kobieta w kasku jeździeckim siedząca w siodle na koniu

Zalety jazdy konnej – dowiedz się, co daje jazda konna

Jazda konna to sport, który zbawiennie wpływa na ciało i umysł, świetnie dotlenia organizm. Sprawdź, co jeszcze może dać jeżdżenie konno.

kobieta z dziewczynką siedzą na koniach bez siodła

Jazda konna na oklep - dlaczego warto jeździć bez siodła?

Na czym polega jazda na oklep? Jak jeździć bez siodła? Jakie są jej korzyści dla jeźdźca? Czy jazda konna na oklep jest zdrowa dla konia? Poradnik

Kobieta zakładająca koniu kaloszki na kopyta w stajni

Po co są kaloszki dla konia? Jak wybrać najlepsze?

Kaloszki dla konia chronią kopyta podczas codziennych treningów przed urazami. Co warto o nich wiedzieć? Jak je wybrać? Oto wskazówki.

osoby jadące konno

Jazda konna w ciąży - czy można jeździć konno z brzuszkiem

Czy można jeździć konno w ciąży? Jaki sport uprawiać w czasie ciąży? Co mówią eksperci na temat jazdy konnej w ciąży? Jeździectwo z brzuszkiem.