Siatkarze w strojach sportowych grający w siatkówkę

Wybite palce siatkarza? Co robić?

Siatkówka nie jest sportem kontaktowym, jednak nie oznacza to wcale, że zawodnicy uprawiający ten sport nie doznają kontuzji. Dowiedz się więcej!

Siatkówka nie jest sportem kontaktowym, jednak nie oznacza to wcale, że zawodnicy uprawiający ten sport nie doznają kontuzji. Powszechną przypadłością są kontuzje palców – najczęściej ich wybicia. Stąd też częsty widok graczy, którzy mają je obandażowane. Zazwyczaj podczas odbijania bloku piłka leci z bardzo dużą szybkością, w takich okolicznościach łatwo o wybicie palca.  

Co zrobić, gdy wybity zostanie kciuk w trakcie gry w siatkówkę?

Zazwyczaj problem dotyczy palca wskazującego lub serdecznego, jednak jest też prawdopodobieństwo wybicia kciuka. To niezbyt częsty uraz, ale jak najbardziej możliwy. Szczególnie we znaki daje się on rozgrywającym, którzy właśnie za pomocą kciuków najczęściej wypychają piłkę do siatkówki przy odbiciu oburącz górnym. Jest to dla nich kontuzja niezwykle uciążliwa, ale istnieją rozwiązania, dzięki którym można uśmierzyć ból kciuka, a także zabezpieczyć go przed jeszcze głębszym uszkodzeniem.

Wybite palce siatkarki owiniętem tejpem

Jak usztywnić kciuk?

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z problemem jest usztywnienie kciuka. Zatem jak usztywnić wybity kciuk? Na to pytanie jest kilka odpowiedzi, ponieważ jest kilka metod tego, by ustabilizować wybity kciuk. Opatrunek to absolutna podstawa. Pierwszym sposobem jest usztywnienie kciuka plastrem, czyli tejpowanie. Polega ono na tym, że owija się palec krótkim paskiem, który zostaje przytwierdzony do kciuka klejem w sprayu. Tego rodzaju opatrunek owija się począwszy od przedniej strony nadgarstka, a potem prowadzi go wokół tylnej części dłoni obok kciuka, aby owinąć tylną część nadgarstka i powrócić do miejsca owijanego na początku. Następnie należy zasłonić kciuk paskami, które prowadzą aż do paznokcia. Ważne, aby nie blokować ruchu tego palca. Taka metoda może znacznie ograniczyć przeprost kciuka i sprawić, że gra w siatkówkę będzie znów możliwa (chociaż niepozbawiona ryzyka).

Dlaczego siatkarze oklejają palce plastrami?

Innym sposobem jest usztywnienie kciuka bandażem. Pojawia się więc oczywiste pytanie: jak usztywnić kciuk bandażem? Odpowiedź jest w zasadzie podobna do tej poprzedniej, ponieważ można owinąć kciuk, używając podobnej metody jak przy tejpowaniu. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę, że bandaż jest szerszy i grubszy, dlatego może być mniej wygodny do noszenia.

Z tego względu warto użyć specjalnych stabilizatorów i usztywniaczy na kciuk. Takie ortezy przypominają z wyglądu właśnie bandaż, ale jest to metoda nowocześniejsza, dzięki której powietrze, ciepło i wilgoć mogą być przepuszczane do wewnątrz. Uszkodzone stawy zostają wzmocnione i są odpowiednio ustabilizowane. Przy uszkodzeniach i zwyrodnieniach warto użyć tego rodzaju usztywniaczy, ponieważ można je łatwo założyć i nosić wygodnie. Dzięki wiedzy, jak usztywnić kciuk, siatkówka może być nadal uprawiana, bez większych obaw o odnowienie urazu.

Przeczytaj także:

Mężczyzna grający w siatkówkę z rękawkami siatkarskimi na rękach

Rękawki siatkarskie – czym są i w czym pomagają siatkarzowi?

Ochraniacze na ręce dla siatkarza to ważna rzecz. Jaką rolę spełniają rękawki do siatkówki? Jak dobrać rozmiar nałokietników siatkarskich?

Siatkarzy wyskakujący do piłki podczas gry na boisku

Wyskok – jak go można poprawić?

Zastanawiasz się jak zwiększyć efektywność gry w siatkówkę? Sprawdź jak poprawić wyskok, aby grać jeszcze lepiej!

kobiety w odzieży siatkarskiej grające mecz na boisku

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce? | Decathlon

Za co zdobywa się punkty w siatkówce i do ilu punktów gra się jednego seta? Dowiedz się więcej na temat punktacji w siatkówce.

osoba trzymająca piłkę do siatkówki

Challenge w siatkówce - czym jest i jak działa system challenge

Siatkówka to dynamiczna gra. Sędzia może nie dostrzec wszystkich akcji na boisku. Dlatego powstał system Challenge. Na czym polega?