mężczyzna jadący na rowerze w kasku ze smartwatchem na ręce

Aplikacja na rower – najlepsze aplikacje do jazdy na rowerze

Poznaj najlepsze aplikacje do jazdy na rowerze. Podpowiadamy jaką aplikację wybrać, jeśli nasz rower się zepsuje. Przeczytaj artykuł na Blog Decathlon

Nie wiesz, jaką aplikację na telefon do mierzenia kilometrów na rowerze wybrać? Najbardziej polecane aplikacje na rower to Strava oraz Mój Rower. Z kolei, jeśli chcesz mieć rozwiązanie w razie problemów z jednośladem, możesz pobrać Bike Repair oraz First Aid For Cyclists. Niektóre z tych aplikacji służą tylko do celów sportowych, inne mają pomagać kolarzom w przypadku niespodziewanych przygód na drogach albo zgubienia trasy. Sprawdź najpopularniejsze aplikacje na rower i wybierz odpowiednią dla siebie!

Po co mi aplikacje rowerowe?

Jazda na rowerze jest przyjemna sama w sobie, ale staje się znacznie przyjemniejsza, kiedy odkrywa się nowe szlaki rowerowe i kiedy można zobaczyć, że ich pokonanie idzie coraz łatwiej. Właśnie temu służą darmowe aplikacje rowerowe. Dzięki nim można odkrywać nowe trasy rowerowe (uwierz, że w promieniu, dajmy na to, 10 km od domu, masz świetne miejsca, o których nie wiedziałeś), można później też wracać w te same punkty, poprawiać czasy. Z jednej strony – to nadal zabawa, z drugiej – jeśli trenujesz albo jeździsz po to, żeby schudnąć, to liczby motywują dodatkowo.

Jeśli możesz sobie pozwolić na zostawienie smartfona w domu, a zamocowanie przy jednośladzie najnowszego komputera jak np. Garmin (bo licznik rowerowy to już nieadekwatna nazwa) – świetnie. W przypadku większości osób jednak, zamiast wydawać 1000 lub 2000 złotych na komputerek z nawigacją i losowaniem tras, wystarczy zainstalować kilka dobrych aplikacji w smartfonie, żeby mieć te same funkcje i przejrzysty interfejs. Nawet gdyby część z tych programów była płatna, to do poziomu naprawdę zaawansowanego amatora powinny w zupełności wystarczyć.

zegarek GPS na ręce rowerzysty

Strava – aplikacja do jazdy na rowerze

Strava jest jedną z najlepszych aplikacji na rower (i nie tylko, ponieważ jest popularna także wśród biegaczy i innych amatorów sportów). Można z niej korzystać w wersji bezpłatnej lub premium. Użytkownicy aplikacji Strava często mówią, że wersja bezpłatna ma większość potrzebnych funkcji.

Strava wykorzystuje GPS i technologię Google Maps, śledzi lokalizację danej osoby, na tej podstawie określa przebyty dystans oraz tempo jego pokonywania. Używając Stravy, dowiemy się, ile czasu spędziliśmy na rowerze, poznamy swoje wyniki, a także zobaczymy, ilu rowerzystów podąża za nami tą samą drogą (w wersji płatnej), co wzmaga chęć ścigania się i rywalizacji. Mamy także możliwość zaplanować trasę. Strava będzie działać na smartfonach z systemami operacyjnymi Android i IOS.

Mój rower – idealna aplikacja rowerowa do planowania tras

Ta prosta aplikacja skierowana jest bezpośrednio do fanów kolarstwa szosowego. Pozwala na dokładne planowanie trasy rowerowej w okolicy, rejestrowanie przebytego dystansu na podstawie modułu GPS oraz podobnie jak Strava, udostępnia niektóre wyniki. To m.in. statystyki prędkości, dystansu i wysokości. Jeśli chcemy, możemy swoją trasę udostępnić znajomym. Nie trzeba się rejestrować, aby skorzystać z tej aplikacji. Obecnie wystarczy ją tylko zainstalować za darmo.

Mój Rower działa na smartfonach z systemem operacyjnym Android.

Locus Map – nie tylko dla turystów

Locus Map to prawdziwy kombajn, którym powinni zainteresować się wszyscy, którzy spędzają czas na świeżym powietrzu. Kolarzom przyda się szczególnie w czasie wypadów turystycznych, a to ze względu na znakomitą nawigację rowerową. Poza tym aplikacja pozwala na wyznaczanie tras i współpracuje z czujnikami tętna, mocy i kadencji. Można z niego wyciągnąć wiele nawet w wersji darmowej, ale w płatnej jest jeszcze doskonalszy, a to opłata jednorazowa, a nie abonament. Po skonfigurowaniu nakładek graficznych świetnie zastąpi także licznik rowerowy.

mężczyzna jadący na rowerze w kasku z plecakiem na plecach

Trailforks

To z kolei propozycja przede wszystkim dla tych, którzy szukają na rowerze niezwykłych doznań i nietypowych tras o zróżnicowanej nawierzchni. Program to w istocie katalog ścieżek na mapach, które z różnych względów warto odwiedzić. Spora część z nich to ścieżki zjazdowe o dużym kącie nachylenia czy traile, co cieszy, tym bardziej że niewiele mamy w Polsce jeszcze oznakowanych dróg tego typu. Społecznościowe odkrywanie naturalnych i przygotowanych ścieżek rowerowych, pozwala znaleźć ciekawe miejsca nawet tuż pod domem.

Aplikacje na rower, pomocne w trakcie awarii

Bike Repair nie jest dostępna w polskiej wersji językowej i nie jest aplikacją darmową aplikacją na rower, ale warto się nad nią zastanowić. Znajdują się w niej samouczki dotyczące naprawy rowerów, dbania o rower czy konserwowania części i rowerowe porady. Wiedza ta przydaje się w trasie, kiedy nie chcemy marnować czasu na szukanie na YouTube odpowiedniego tutorialu. Dzięki Bike Repair możemy prowadzić dziennik napraw oraz wydatków. Bike Repair będzie działać na smartfonach z systemem operacyjnym Android i iOS.

Ważną apką na rower jest First Aid For Cyclists. To anglojęzyczna popularna aplikacja, która zawiera informacje o udzielaniu pierwszej pomocy sobie lub komuś poszkodowanemu w wypadku rowerowym. Aplikacja jest darmowa, działa na Androidach.

Jeśli korzystamy z jakiejkolwiek apki na rower, pamiętajmy, że wśród wielu gadżetów dla rowerzysty naszym sprzymierzeńcem będzie uchwyt na telefon do roweru. Sprawdź naszą ofertę i wybierz uchwyt dla siebie!

Mężczyzna montujący telefon z aplikacją dla rowerzysty do uchwytu rowerowego

ProBikeGarage

Kolejna ciekawa aplikacja dotycząca naprawy rowerów, którą warto mieć to ProBikeGarage. Tu jednak mała uwaga – niestety nie posiada ona polskiej wersji językowej.  ProBikeGarage to program, który może automatycznie ze Stravy pobierać dane o długości i czasie przejazdów (można je też wpisać ręcznie) i na tej podstawie zasugeruje niezbędne czynności serwisowe.

Wybierasz na początku części, jakie masz w swoim rowerze, do nich są przypisane okresy serwisu (w godzinach lub kilometrach) i w odpowiednim momencie dostaniesz informację o konieczności przejrzenia tego i owego. I nie, nie jest to opcja dla zaawansowanych – najprostsze czynności serwisowe każdy powinien być w stanie wykonać sam, a aplikacja zdejmuje z barków obowiązek pamiętania o ich zaplanowaniu.

Aplikacja na rower – jaką wybrać?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Osoby, którym pasuje Strava, mogą nie lubić korzystania z aplikacji Mój Rower i odwrotnie. Obecnie na rynku jest kilkadziesiąt dobrych aplikacji rowerowych i nie sposób wymienić ich wszystkich. Wiele z nich jest darmowych i wiele z nich działa bez internetu w trybie offline (wystarczy wcześniej pobrać mapy okolicy). Pozwalają na sprawdzanie liczby spalonych kalorii i monitorowanie wielu innych rzeczy, jakie daje jazda na rowerze.

Przeczytaj także:

mężczyzna jadący na rowerze crossowym

Jaki rower crossowy wybrać? Ranking rowerowych porad 2023!

Jaki wybrać rower crossowy do jazdy po różnej maści terenie? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące jednośladów! Dobierz rower rekreacyjny.

mężczyzna myjący rower

Jak myć rower? Czym i jak go wyczyścić? PORADY

Czyszczenie roweru nie jest trudne. Sprawdź, jak dobrze myć rower. Czyszczenie ręczne albo czyszczenie na myjni - wybór sposobu ma znaczenie!

mężczyzna w spodenkach rowerowych siedzący na rowerze

Jakie spodenki na rower? Znajdź spodenki rowerowe dla siebie

Jakie spodenki na rower wybrać? Przekonaj się, jakie spodenki rowerowe są najlepsze! Zobacz, jak wybrać właściwą wkładkę i cieszyć się komfortem jazdy

mężczyzna skaczący na rowerze w kasku rowerowym

Czy kask na rower jest obowiązkowy? - Blog Decathlon

Kaski na rower pomagają zminimalizować ryzyko odniesienia obrażeń. Jednak czy są one obowiązkowe? Dlaczego warto je zakładać? Dowiedz się!