mężczyzna w stroju do squasha opierający się o ścianę

Ból mięśnia przedramienia po treningu - jak sobie z nim poradzić?

Dopadł cię ból mięśnia przedramienia? Możliwe, że doszło do przeciążenia albo urazu. Dlaczego dochodzi do bólu mięśni przedramienia i jak go leczyć?

Ból mięśni przedramienia jest wyjątkowo nieprzyjemny. Mocny, określany jako kłujący i przeszywający, jest w stanie zepsuć każdy trening i utrudnić codzienną aktywność. Ból przedramienia może wynikać z przeciążeń lub urazów mechanicznych. Na oba te warianty są narażone osoby, które grają m.in. w tenisa, squasha albo długotrwale wykonują powtarzalne ruchy angażujące mięśnie przedramienia. Sprawdź, co może wpływać na ból mięśni przedramienia i jak szybko sobie z nim poradzić.

mężczyzna w odzieży do squasha trzymający rakietę do squasha na boisku

Ból lewego lub prawego przedramienia – możliwe przyczyny

Grasz w squasha i nagle czujesz dominujący ból przedramienia? Chcesz wykonać serwis w tenisie, ale dokuczliwy ból nie pozwala ci podnieść ręki? Jeśli tak, to możesz zmagać się z bólem mięśnia przedramienia. Jego podłożem może być: uraz przeciążeniowy albo uraz mechaniczny (upadek, uderzenie). Możliwe też, że mamy do czynienia z naderwanym mięśniem przedramienia. Objawy naderwania mięśnia są nieprzyjemne: powodują duży ból i ograniczenie zakresu ruchowego ręki, opuchliznę, niekiedy na skórze w miejscu urazu widać siniaka. Sportowcy często zmagają się z przeciążeniami kończyn górnych i dolnych.

Ból przedramienia w okolicy łokcia doczekał się nawet swojej potocznej nazwy. Ten dyskomfort, zlokalizowany po bocznej stronie stawu łokciowego, nazywany jest łokciem tenisisty. To zmiany struktury włókien kolagenowych ścięgien, do których dochodzi z powodu mikrourazów podczas uprawiania sportu, a nawet przy zwykłym, długotrwałym wykonywaniu tej samej czynności (pisaniu na klawiaturze). Ból przedramienia – mocny, kłujący i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie – nazywany bywa także łokciem golfisty. Istnieje tak wiele potencjalnych urazów mięśni przedramienia, że zawsze powinniśmy udać się do lekarza po diagnozę w przypadku bólu.

Jak poradzić sobie z bólem mięśni przedramienia?

Pierwszym ruchem powinno być przerwanie treningu – jeśli ból dopadł nas podczas wybiegania czy na korcie. Nie powinno się lekceważyć bólu i kończy treningu “mimo wszystko”. Każdy sportowiec, który ma szacunek do swojego ciała, potrafi zejść nawet z trasy maratonu, jeśli jest to konieczne i podyktowane celami zdrowotnymi. Bierzmy od nich przykład i nie ignorujmy pierwszych, lekkich objawów.

Następnie dajmy kilka dni na odpoczynek nadwyrężonemu mięśniowi. Postarajmy się go nie angażować w aktywnościach ruchowych, na tyle, na ile to możliwe. W domu zróbmy okład z lodu i zastosujmy maść przeciwbólową i przeciwzapalną. Dalsze kroki zależą od rozpoznania przez lekarza konkretnej przyczyny bólu. Specjalista może przepisać leki przeznaczone do konkretnego urazu bądź choroby. Unikajmy samo diagnozowania się, lepiej, jeśli stan naszego zdrowia sprawdzi osoba posiadająca wiedzę sportowo-medyczną.

W wielu przypadkach poza leczeniem bólu mięśni przedramienia konieczna jest fizjoterapia w celu wyeliminowania ryzyka nawrotów dolegliwości. Niekiedy dobrym wyjściem jest specjalistyczny masaż sportowy (nie relaksacyjny!). Fizjoterapetua zaleci także ćwiczenia, które pacjent ma wykonywać w domu – przykładowo podczas nadwyrężenia nadgarstka będzie to ściskania specjalnej, gumowej piłeczki.

kobieta masująca przedramię

Jak zapobiegać nawrotom bólu mięśnia przedramienia, jeśli często uprawiamy sport?

Podstawą jest rozciągnięcie mięśni przed każdym treningiem, np. rozgrzewka biegowa. Odpowiednio przygotowane mięśnie są odporniejsze na mikrourazy i nagłe szarpnięcia, takie jak złe ustawienie stopy albo gwałtowne ruchy.

Przez konkretny czas, wyznaczony przez lekarza, należy trenować w stabilizatorach. Do podtrzymywania mięśni i odciążenia stawów sprawdzą się też tejpy i taśmy kinezjologiczne.

Jeśli uprawiamy sport regularnie i chwilowe uziemienie jest dla nas trudne, warto zastanowić się, czy kontuzja nie jest dla nas szansą na zwolnienie tempa i przemyślenie swojego planu treningowego. Być może trenujemy zbyt dużo i zbyt często, a organizm daje nam znać, że musimy na siebie uważać. Warto słuchać swojego organizmu i szybko reagować na jego sygnały, aby potem nie zastanawiać się na tym, jaki sport można uprawiać po kontuzji.

W sklepach Decathlon znajdziesz szeroki asortyment produktów dedykowanych zdrowiu i regeneracji sportowca. W ofercie znajdują się m.in.: kompresy, akcesoria do masażu, taśmy kinezjologiczne, stabilizatory, opaski kompresyjne, taśmy stabilizujące, oraz inne przydatne akcesoria.

Przeczytaj także

mężczyzna z kontuzją barku

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie | Decablog

Czasem ból barku może być objawem naciągnięcia mięśni. Poznaj objawy i przyczyny naciągnięcia mięśnia barku. Wejdź i dowiedz się więcej!

Jak się rolować - po co i jak rolować mieśnie przed i po treningu

Jak rolować mięśnie? Przydatne wskazówki i rady

Rolowanie mięśni przydaje się przed treningiem i po jego zakończeniu. Sprawdź, jak wykonywać masaż mięśni rollerem.

kobieta w odzieży sportowej trenująca pilates na macie do ćwiczeń

Pilates sposobem na ból pleców - ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Pilates to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie oraz łagodzące ból pleców. Jakie ćwiczenia pilates na ból kręgosłupa i pleców warto wykonywać

mężczyzna z kontuzją łokcia

Jak leczyć łokieć tenisisty? Rehabilitacja i ćwiczenia

Łokieć tenisisty to częste schorzenie wśród osób lubiących ruch. Ból w obrębie ręki można korygować za pomocą ćwiczeń. Jak leczyć łokieć tenisisty? Odpowiadamy!