Namiot rozłożony nad wodą w upalny dzień

W jaki sposób schłodzić namiot w upalne dni? Poznaj 7 sposobów

Zastanawiasz się, jak wytrzymać upał pod namiotem? Sprawdź 7 sprytnych sposobów na schłodzenie namiotu i ciesz się komfortem wypoczynku!

Wypoczywanie pod namiotem to wspaniały sposób na bycie blisko przyrody. Niestety, jeśli wyjeżdżasz na camping w wakacje, to z dużym prawdopodobieństwem zdarzą się dni, w których będzie dokuczał Ci upał. Jak sobie z nim poradzić? Jak schłodzić wnętrze namiotu, tak by przebywanie w nim nie było uciążliwe? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sprawdzonych podpowiedzi. 

Wybierz odpowiednie miejsce na rozbicie namiotu

Pierwszą kwestią, o jaką powinieneś zadbać, będzie znalezienie odpowiedniego miejsca pod namiot. Jeśli chcesz mieć w namiocie saunę, to śmiało wybieraj campingi bez drzew i co za tym idzie bez cienia. Twój namiot będzie się na nich nagrzewał tak, że w ciągu dnia nie będziesz w stanie wytrzymać w jego wnętrzu nawet chwili. Jeśli jednak zależy Ci na utrzymaniu przyjemnej temperatury w namiocie, to szukaj pól namiotowych, na których nie brakuje starych drzew dających dużo cienia. Rozbicie się w takim miejscu zapewni Ci przyjemne warunki do wypoczynku nawet w porze występowania wysokich temperatur.

Rodzina spędzająca czas przed namiotem turystycznym rozbitym w cieniu w celu schłodzenia w upalny dzień

Zadbaj o cyrkulację powietrza

Ważnym aspektem będzie także zadbanie o odpowiednią wentylację w namiocie. Podczas rozbijania obozowiska zadbaj o prawidłowe naciągnięcie wszystkich linek, w upalne noce pozostaw uchylone okna i otwory wentylacyjne – dzięki temu unikniesz kondensowania się wody w namiocie. W ciągu dnia wietrz namiot, a jeśli to możliwe, to stwórz przeciąg, wykorzystując powiew wiatru. To najprostszy sposób na to, by zapewnić w namiocie dostęp do świeżego powietrza. Jeśli obawiasz się, że po otwarciu namiotu zaprosisz do wnętrza owady, to po prostu użyj moskitiery, która uniemożliwi im dostanie się do środka. 

Uśmiechnięta kobieta trzymająca zwinięty ręcznik w upalny dzień

Sięgnij po lód lub mokre ręczniki

Najlepszym sposobem na obniżenie temperatury w namiocie będzie umieszczenie w nim lodu lub mokrych ręczników. O ile dostęp do lodu na campingu może być utrudniony (choć w naprawdę duże upały dobrym pomysłem może być zaopatrzenie się w worek z lodem w pobliskim sklepie spożywczym lub na stacji benzynowej – o ile oczywiście camping znajduje się w pobliżu takich rozwiązań), o tle dostęp do chłodnej wody nie będzie stanowił problemu. W upalny dzień lub gorącą noc możesz po prostu zmoczyć kilka ręczników i rozwiesić je w środku namiotu. Parująca woda zapewni chłodzenie i już po chwili będziesz cieszył się niższą temperaturą, w której przyjemnie będzie odpocząć. 

Użyj wentylatora

Gorącego powietrza pomoże Ci się pozbyć (przynajmniej w teorii, ale o tym za moment) również przenośny wentylator. Do wyboru masz wentylatory zasilane bateryjnie (akumulatorowo) lub przy użyciu energii elektrycznej. Musisz jednak pamiętać, że wentylator to nie to samo, co klimatyzator. Ten drugi ochładza powietrze, pierwszy natomiast wymusza jego szybszy ruch. Wentylator co prawda fizycznie nie ochłodzi powietrza w namiocie, ale mimo to będziesz mieć wrażenie chłodu – wszystko za sprawą wymiany mas powietrza. Jeśli więc tylko masz możliwość, to warto takie urządzenie ze sobą zabrać. Z pewnością pomoże Ci ono przetrwać najgorsze upały. 

Przykryj namiot folią NRC

Aby zapobiec zbytniemu nagrzewaniu się wnętrza namiotu, możesz użyć łatwo dostępnej folii NRC. Folię rozłóż na dachu namiotu i przymocuj ją do płachty namiotowej przy użyciu spinaczy do prania. Materiał, z którego wykonana jest taka folia, odbije promieniowanie UV i pozwoli na dłużej utrzymywać chłodniejszą temperaturę w środku. Rozwiązanie to nie jest idealne – w wietrzne dni folia z pewnością nie utrzyma się na namiocie, jednak warto wypróbować ten sposób, choćby ze względu na cenę samego materiału. Zakup takiej folii to tylko kilka złotych, a pewnie i tak masz ją w apteczce samochodowej. Jeśli więc upały dopadną Cię na campingu, to nic nie szkodzi sprawdzić, czy taka folia zadziała. 

Kobieta i mężczyzna siedzący przy stoliku turystycznym przed namiotem z zamocowanym tarpem w celu schłodzenia w upalny dzień w lesie

Zamocuj nad namiotem tarp

Nieco droższym od folii NRC, ale zdecydowanie bardziej praktycznym sposobem na upały będzie rozwieszenie nad namiotem specjalnego tarpa z powłoką Fresh. Płachty biwakowe Quechua z powłoką Fresh dostępne są w dwóch rozmiarach: standard oraz XL, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do wielkości swojego namiotu oraz indywidualnych potrzeb. Tarp pozwoli Ci powiększyć przestrzeń namiotu, tworząc zadaszenie przed wejściem i przytulną przestrzeń wypoczynkowo-jadalnianą, a rozłożony w całości nad namiotem ochroni go przed zbyt szybkim nagrzewaniem. Tarpy Fresh wykonane są ze specjalnej tkaniny z filtrem UV, przez co skutecznie zmniejszają nagrzewanie się namiotu ustawionego w słońcu. Warto spróbować!

Wybierz materiał z technologią Fresch&Black

Najskuteczniejszym sposobem na ochronę przed upałem będzie wybranie takiego namiotu, który nie będzie się zbyt szybko nagrzewał, a rano nie będzie zbyt prędko wyganiał Cię z sypialni. Czy takie rozwiązania w ogóle istnieją? Okazuje się, że tak! Przetestuj namioty marki Quechua z innowacyjną opatentowaną zewnętrzną tkaniną namiotu Fresh&Black, która gwarantuje aż 99% zaciemnienia. Materiał ten skutecznie odbija promieniowanie słoneczne oraz izoluje od światła. Dzięki temu w sypialni zawsze jest ciemno, a w namiocie chłodno. Nawet w największe upały możesz więc wyspać się do późna i wstać, kiedy chcesz, a nie wtedy, kiedy nieznośna temperatura Cię do tego zmusi! Jeśli zatem szukasz nowego, komfortowego namiotu dla siebie, to koniecznie zwróć uwagę na namioty Fresch&Black Decathlon. Szeroka oferta różnorodnych modeli pozwoli Ci z pewnością wybrać coś odpowiedniego dla siebie. 

Istnieje wiele sposobów na ochronę namiotu przed ciepłem pod namiotem. Jeśli w te wakacje wybierasz się na camping, to koniecznie wypróbuj nasze porady i zobacz, co sprawdzi się w Twoim przypadku. Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem Twoje campingowanie stanie się jeszcze przyjemniejszym doznaniem! 

Przeczytaj także:

kobieta trzymająca plecak turystyczny i kije trekkingowe przed namiotem  rozłożonym w plenerze

Gdzie warto wyjechać pod namiot w Polsce - najlepsze miejsca

W tym roku chcesz spędzić urlop pod namiotem? Podpowiadamy, gdzie znaleźć najlepsze pola namiotowe w Polsce.

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

Mężczyzna stojący obok rozłożonego w plenerze namiotu podczas burzy

Burza pod namiotem – czy namiot podczas burzy jest bezpieczny?

Burza pod namiotem często dopada podczas letnich wypraw. Czy spanie w namiocie podczas burzy jest bezpieczne? Sprawdź, jak się przygotować.

kobieta w lesie z płachtą biwakową

Tarp turystyczny - sprawdź jak wybrać płachtę biwakową. Blog Decathlon

Tarp turystyczny ⭐ Sprawdź jak wybrać płachtę biwakową ⭐ Co będzie lepsze tarp czy namiot ? Czym kierować się przy wyborze ☛ Podpowiadamy!

rodzina siedząca pod namiotem plażowym na ręcznikach

Jak złożyć namiot plażowy? [INSTRUKCJA]

Namiot plażowy to produkt niesamowicie przydatny podczas wielu wypadów nad morze, czy nawet nad jezioro. Sprawdź jak złożyć namiot plażowy bez wysiłku