Grupa ludzi biegnąca w sportowych ubraniach

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda to kontuzja biegacza i nie tylko. Co powinieneś widzieć o tym urazie? Sprawdź!

W ostatnich latach obserwuje się coraz częstsze zainteresowanie biegami, zarówno krótko jak i długodystansowymi. Często przeszkodą w regularnym uprawieniu tych sportów jest kontuzja, którą najczęściej są uszkodzenia mięśniowe. W przypadku kończyny dolnej najczęściej mówi się o uszkodzeniu tylnej części uda, a dokładniej o mięśniu dwugłowym.

Mięsień dwugłowy uda  

Jest to mięsień budujący tylną część uda. Razem z mięsień półścięgnistym i półbłoniastym tworzy część kulszowo-goleniową. Działa dwustawowo. W działaniu na staw biodrowy jest prostownikiem. Ponadto, przywodzi udo i słabo je obraca. Jego rola jest bardzo ważna dla stawu kolanowego, ponieważ jest głównym zginaczem tego stawu. 

Mechanizm uszkodzenia

Podczas dynamicznej aktywności najczęściej dochodzi do potocznie zwanego naciągnięcia mięśnia dwugłowego uda. Wynika to z nagłego, dynamicznego ruchu. Występuje wtedy uszkodzenie włókien mięśniowych i powstaje stan zapalny. Najbardziej podatnym miejscem na takie uszkodzenie jest przejście mięśnia w ścięgno, gdzie następuje zmiana w budowie tkanki. Uszkodzenie następuje najczęściej w skurczu ekscentrycznym, gdzie mięsień generuje największą siłę.

Kobieta biegnąca po drodze po rozgrzewce biegowej

Czym jest skurcz ekscentryczny?

Fizjologia człowieka i jego motoryki dzieli skurcze mięśni ze względu na ruch. W tym poście skupmy się jednak na skurczu wyżej wymienionym. Ważną informacją jest to, że skurcz ekscentryczny jest skurczem izotonicznym. Skurcz izotoniczny charakteryzuje się  głównie zmianą długości brzuśca mięśni bez zmiany ich napięcia. Wyróżniamy skurcz koncentryczny (kiedy siła mięśni jest większa od siły zewnętrznej) oraz ekscentryczny (kiedy siła zewnętrzna jest większa niż siła mięśniowa).

Trzy stopnie uszkodzenia danej struktury

I stopień to uszkodzenie niewielkiej ilości włókien mięśniowych. W takim przypadku najczęściej odczuwamy delikatny ból i dyskomfort. Siła jak i ruchomość praktycznie nie jest ograniczona.

II stopień to uszkodzenie większej ilości włókien mięśniowych. Charakterystyczna jest utrata siły mięśniowej i duży ból w obrębie tylnej części uda.

III stopień oznacza całkowite zerwanie mięśnia i utratę jego funkcji. W najcięższym przypadku uszkodzenia może okazać się niezbędny zabieg chirurgiczny.

Kobieta rozciągająca dwugłowe uda przed bieganiem

Objawy naciągnięcia mięśnia dwugłowego uda

Pierwszym występującym objawem, chwilę po uszkodzeniu mięśnia jest ostry ból uszkodzonej struktury. Ból jest kłujący, punktowy lub rozlany w zależności od rodzaju uszkodzenia. Może wystąpić siniak lub krwiak, który jest następstwem uszkodzenia niewielkich naczyń krwionośnych. Miejsce uszkodzenia jest bardziej tkliwe. Występuje deficyt zakresu ruchu, za który mięsień jest odpowiedzialny.

Co w takiej sytuacji? 

Kiedy zaczynasz czuć niepokojące obawy niezwłocznie zgłoś się do lekarza lub fizjoterapeuty w celu wykonania dokładnej diagnostyki. Ważne jest aby stosować się do zaleceń specjalisty, ponieważ brak odpowiedniego postępowania rehabilitacyjnego może doprowadzić do ponownego uszkodzenia.

Jak mogę tego uniknąć?

Rozgrzewaj się przed każdą aktywnością. Rozciągaj się po każdym treningu. Wdrażaj w swój plan treningowy ćwiczenia z uwzględnieniem skurczu ekscentrycznego. Zaprzyjaźnij się z matą do ćwiczeń i lekkimi ćwiczeniami. Przy rozciąganiu pomocne będą gumy oporowe, które pomogą też wzmocnić mięśnie. 

Przeczytaj także:

mężczyzna biegający w deszczu

Bieganie podczas burzy – o czym warto wiedzieć? - Blog Decathlon

Jak się zachować, kiedy podczas treningu pojawi się burza? Jakich zasad bezpieczeństwa powinniśmy przestrzegać, chcąc bezpiecznie uprawiać bieganie?

4 osoby biegnące w odzieży do biegania

Bieganie w miejscu – jakie efekty daje i ile spala kalorii?

Bieganie w miejscu - na pierwszy rzut oka wydaje się niezbyt efektywne. W takim razie czy bieganie w miejscu ma sens i jakie daje efekty?

kobieta podczas wyskoku

Ćwiczenia na uda – skuteczne ćwiczenia ujędrniające uda. Decathlon

Ćwiczenia na uda ⭐ Poznaj skuteczne ćwiczenia ujędrniające uda ⭐ Zobacz jakiego sprzętu potrzebujesz, aby wyszczupić swoje uda

kobiety ćwiczące w legginsach i stanikach sportowych

Rozgrzewka przed treningiem - podstawowe ćwiczenia na start

Rozgrzewka przed treningiem ✨ Poznaj najlepsze ćwiczenia na start ⭐ Dowiedz się jak efektywnie przeprowadzić rozgrzewkę treningową