Mężczyzna robiący szpagat sprawdzający swój zakres ruchu w stawach

Zakresy ruchu w stawach – co warto o nich wiedzieć?

Masz problem ze stawami i myślisz nad pomocą fizjoterapeuty? Co warto wiedzieć o zakresie ruchu w stawach? Oto najważniejsze informacje!

Prawidłowy zakres ruchu w stawach jest istotny dla zdrowia fizycznego człowieka. Umożliwia on nam bezproblemowe wykonywanie codziennych czynności, a także uprawianie sportu. Czasem zdarza się jednak, że z różnych powodów ruchomość stawów zostaje ograniczona. Jakie są najczęstsze przyczyny tego typu problemu? Jak wygląda badanie zakresu ruchu w stawach? Jakie są normy? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.

Czym są zakresy ruchu w stawach?

Zakresy ruchu w stawach można nazwać po prostu mobilnością ruchową. Jest to zdolność układu nerwowego do wykonania pełnego zakresu ruchu w stawie. Składa się na niego kilka czynników, wśród których należy wymienić przede wszystkim siłę oraz rozciągnięcie mięśni. Braki w tych zasobach sprawiają, że ciało jest spięte i nie funkcjonuje prawidłowo, co może prowadzić do rozwoju wielu schorzeń. Zakresy ruchu możemy podzielić na czynne i bierne.

Czynny zakres ruchomości jest to zdolność do samodzielnego poruszania kończyną w trakcie ruchu. Podczas badania na jego podstawie fizjoterapeuta otrzymuje informacje na temat płynności i jakości ruchu, a także zdolności pacjenta do poruszania kończyną. Oprócz tego można na jego podstawie stwierdzić trudności w poruszaniu w odniesieniu do zdrowej kończyny. Bierny zakres ruchu to z kolei zakres ruchomości w stawie, który jest uzyskiwany przez fizjoterapeutę, bez poruszania się przez pacjenta.

Mężczyzna robiący ćwiczenie z jogi poprawiające zakresy ruchu w stawach biodrowych

Ograniczenia zakresu ruchomości stawów – jakie są przyczyny?

Ograniczony zakres ruchu w stawach może mieć wiele przyczyn. Najczęstszymi z nich są: wiek, urazy, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, a także schorzenia autoimmunologiczne. Każda przyczyna wymaga indywidualnego traktowania, dlatego też warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat każdej z nich.

Wiek

Proces starzenia się to zdecydowanie najbardziej powszechna przyczyna pogorszenia się zakresu ruchomości w stawach. Z wiekiem produkcja kolagenu w ciele maleje. Wpływa on między innymi na prawidłowe funkcjonowanie stawów. Mięśnie, ścięgna i stawy tracą swoją naturalną elastyczność. Oprócz tego ściera się chrząstka stawowa, a pogorszeniu ulega także wchłanianie składników odżywczych. Postępujące zmiany tego typu prowadzą do zużywania się narządów ruchu. W konsekwencji objawia się to mniejszą siłą mięśni oraz zmniejszonym zakresem ruchomości stawów. Sprawia to, że z wiekiem coraz trudniej wykonuje się codzienne czynności.

Kobieta używająca masażera przeciwdziałająca sztywności barków

Urazy

Drugą powszechną przyczyną ograniczenia ruchomości w stawach są urazy. Objawami ich wystąpienia jest ból, występowanie obrzęku oraz zmniejszenie zakresu ruchu. W przypadku kontuzji problemy z ruchomością mogą być spowodowane wrażliwością obrzęku lub uszkodzeniem struktur stawowych, co może oznaczać ich przeciążenie. Sprawy urazów absolutnie nie należy bagatelizować i udać się z nią do lekarza. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju przykurczów mięśniowych, które również negatywnie wpływają na zakresy ruchu.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Wśród przyczyn należy wymienić także chorobę zwyrodnieniową stawów. Polega ona na uszkodzeniu chrząstki stawowej. Najczęściej występuje ona wśród osób po ukończeniu czterdziestego roku życia, choć warto wiedzieć, że często przebiega bezobjawowo. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko jej wystąpienia. Wśród najczęściej występujących objawów można wymienić ból, ograniczenie zakresu ruchu oraz sztywność stawów tuż po wstaniu z łóżka. Dodatkowym objawem jest sztywność odczuwana po okresie dłuższego siedzenia.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Innym rodzajem choroby zwyrodnieniowej, która może mieć wpływ na stawy, jest ta dotycząca kręgosłupa. Jej przyczyną jest zbyt wczesne zużycie i zwyrodnienie tkanek, które tworzą poszczególne elementy kręgosłupa. Objawia się ona bólem oraz sztywnością, jednak na początku nie wzbudza niepokoju ze względu na niewielkie nasilenie. Z czasem następuje jednak rozwój choroby, skutkujący ostrymi zespołami bólowymi, dyskopatią oraz przepuklinami krążków.

Schorzenia autoimmunologiczne

Przyczyną zmniejszonej ruchomości stawów może być także choroba autoimmunologiczna. Przykładem jednej z nich jest RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Jest to najczęściej występująca choroba zapalna stawów. Z jej pierwszymi objawami mamy do czynienia w średnim wieku i najczęściej dotyczą one rąk i nóg. Może ona ujawniać się poprzez powstawanie obrzęków, ból i sztywność. Istotna w poprawieniu komfortu życia jest wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia.

Drugą chorobą autoimmunologiczną, która wpływ na kondycję stawów jest ZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Jak sama nazwa wskazuje – dotyczy ona stawów znajdujących się w kręgosłupie. Schorzenie to można poznać po usztywnionej sylwetce pochylonej do przodu. Pierwszym objawem jest ból pleców, który promieniuje w kierunku pośladków. Wpływa on na pojawienie się sztywności w rejonie odcinka szyjnego. Nieleczona choroba rozwija się, prowadząc do zwiększenia zesztywnienia kręgosłupa oraz klatki piersiowej.

Mężczyzna robiący ćwiczenie poprawiające ruchomość w stawach biodrowych

Ograniczenia ruchomości w stawach – objawy

Ograniczenia ruchomości w stawach objawiają się ich sztywnością. Mamy z nią do czynienia w momencie, kiedy osoba odczuwa opór podczas wykonywania konkretnego ruchu. Można to podać na przykładzie ograniczenia ruchomości w stawie kolanowym, które może objawiać się poprzez problem z wykonaniem wyprostu podczas wstawania z krzesła. Sztywności może towarzyszyć ból, ale nie musi. Pojawienie się dolegliwości bólowych może wskazywać na rozwój dodatkowych schorzeń.

Pomiar zakresu ruchu w stawach – czym jest metoda SFTR?

Zdecydowanie najpopularniejszą metodą pomiaru zakresu ruchu w stawach jest opracowana w latach 60. XX wieku SFTR. Ten enigmatyczny skrót powstał od pierwszych liter angielskich słów określających konkretne płaszczyzny, w których badane są ruchy. Są to: 

S – signal (płaszczyzna strzałkowa), 

F – frontal (płaszczyzna czołowa), 

T – transverse (płaszczyzna poprzeczna),

R – rotation (ruchy rotacyjne). Dzięki prostemu zapisowi można precyzyjnie określić zakres ruchu w poszczególnych stawach.

SFTR – przebieg badania

Zapis zakresu ruchomości stawów w metodzie SFTR opiera się na trzech cyfrach. Pierwsza z nich określa ruchy wyprostu. Są to ruchy prowadzone od ciała, czyli na przykład odwodzenie, rotacja zewnętrzna kończyn, czyli odwracanie. Środkowa cyfra określa pozycję wyjściową, która zazwyczaj wynosi 0, natomiast ostatnia to ruchy zgięcia i ruchy w kierunku ciała. Obejmuje ona przywodzenie, rotację wewnętrzną kończyn oraz nawracanie.

Ruchy podczas badania mierzone są od pozycji wyjściowej. Wykorzystuje się do tego narzędzie zwane goniometrem. Przykłada się go do konkretnego punktu, a następnie zaleca pacjentowi wykonanie określonego ruchu. Po jego wykonaniu za pomocą ruchomego ramienia odczytuje się wynik. Warto dodać, że za pomocą metody SFTR można zbadać zarówno czynny, jak i bierny zakres ruchomości stawu.

Kobieta robiąca odwodzenie nogi z rotacją zewnętrzną na zwiększenie zakresu ruchu w stawach

Normy zakresów ruchów zgodne z ISOM

Podczas badania ruchomości za pomocą metody SFTR testowane są różne ruchy. Każdy z nich posiada konkretne normy zakresów określone w stopniach ('). Poniżej przyjrzymy się dokładniej testowanym obszarom, a w nawiasach podamy normy, które w modelowym przypadku powinien spełniać dany ruch.

1. Staw skokowo goleniowy oraz stawy stępu: odwracanie (40'), nawracanie (20'), wyprost (20'), zgięcie (45-50').

2. Staw kolanowy: wyprost (0'), zgięcie (130').

3. Staw biodrowy: rotacja zewnętrzna i wewnętrzna (45'), przywodzenie (25'), odwodzenie (45'), wyprost (15'), zgięcie (125').

4. Staw promieniowo nadgarstkowy: odwracanie łokciowe (30'), odwracanie promieniowe (20'), wyprost (50'), zgięcie (60').

5. Staw nadgarstkowo-śródręczny I: obwodzenie (90'), odprowadzanie (20'), przywodzenie (0'), odwodzenie (40'), wyprost (30'), zgięcie (15').

6. Staw śródręczno-paliczkowy I: wyprost (5'), zgięcie (50').

7. Staw śródręczno-palcowy II-V: przywodzenie (zmienne), odwodzenie (zmienne), wyprost (30'), zgięcie (90').

8. Staw międzypaliczkowy I: wyprost (15'), zgięcie (85').

9. Stawy międzypaliczkowe bliższe II-V: wyprost (0'), zgięcie (100').

10. Stawy międzypaliczkowe dalsze II-V: wyprost (0'), zgięcie (80').

11. Staw łokciowy: odwracanie/supinacja (90'), nawracanie/pronacja (80'), wyprost (0'), zgięcie (150').

12. Obręcz kończyny górnej: rotacja wewnętrzna (80'), rotacja zewnętrzna (90'), wyprost horyzontalny (30'), zgięcie horyzontalne (135'), przywodzenie (0'), odwodzenie (170'), wyprost (50'), zgięcie (170').

13. Kręgosłup piersiowo-lędźwiowy: rotacja (50'), skłon boczny (30'), wyprost (30'), zgięcie (85').

14. Kręgosłup szyjny: rotacja (50'), skłon boczny (45'), wyprost (40'), zgięcie (40').

Tak wyglądają normy ruchomości stawów zgodnie z normami ISOM. Na podstawie badania fizjoterapeuta stwierdza prawidłowości lub nieprawidłowości w układzie ruchu i na tej podstawie wydaje dalsze zalecenia co do fizjoterapii, masażu z udziałem akcesoriów do masażu i ćwiczeń na macie treningowej oraz innych form terapii, które mogą poprawić stan zdrowia.

Ograniczenia zakresu ruchu w stawach – leczenie

Sposób leczenia problemów z mobilnością ruchową jest zależny od jego przyczyn. Najczęściej jednak pacjent jest kierowany na prowadzoną przez profesjonalistę fizjoterapię. Podczas niej fizjoterapeuta swoimi działaniami pomaga w zwiększeniu zakresu ruchu w stawie, a także wzmocnieniu otaczających staw mięśni. Takie działania mają za zadanie zredukować dolegliwości bólowe, a także zwiększyć ruchomość miejscową oraz ogólną.

Wśród metod wykorzystywanych przez fizjoterapeutów można wymienić:

ćwiczenia rozciągające;
– mobilizacje;
– pracę nad aktywnym i pasywnym zakresem ruchu;
– masaże;
– elektroterapię;
– terapię cieplną.

Regularna praca z fizjoterapeutą nad zwiększeniem ruchomości w stawach pomoże poradzić sobie z ograniczeniami w poruszaniu się, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na poprawę jakości życia pacjenta.

Przeczytaj także:

kobieta stojąca w plenerze

Osteopatia - czym jest i co ma wspólnego z fizjoterapią | Decathlon

Wszystkie procesy, które zachodzą w ludzkim organizmie, są ze sobą ściśle powiązane. Jest to założenie leżące u podstaw osteopatii. Wejdź i przeczytaj

Grupa ludzi biegnąca w sportowych ubraniach

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda to kontuzja biegacza i nie tylko. Co powinieneś widzieć o tym urazie? Sprawdź!

Jak się rolować - po co i jak rolować mieśnie przed i po treningu

Jak rolować mięśnie? Przydatne wskazówki i rady

Rolowanie mięśni przydaje się przed treningiem i po jego zakończeniu. Sprawdź, jak wykonywać masaż mięśni rollerem.

Kobieta masująca rollerem barki po treningu

Jak poprawić mobilność barków? Ćwiczenia na mobilność barków

Staw barkowy jest niezwykle ważny w codziennym funkcjonowaniu. Często jednak pojawia się w nim ból. Oto najlepsze ćwiczenia na mobilność barków!

Kobiety robiące ćwiczenia poprawiające mobilność bioder

Jak poprawić mobilność bioder? Ćwiczenia na mobilizację bioder

Jak poprawić mobilność bioder? Oto najlepsze ćwiczenia na mobilizację, które warto wykonywać, aby zwiększyć zakres ruchu stawu biodrowego!