kobieta trzymająca kubek termiczny na biwaku

Alkohol a treningi – jak picie alkoholu wpływa na efektywność?

Alkohol to jedna z najpopularniejszych używek w naszym kraju. Jak jednak spożywanie alkoholu wpływa na efektywność treningów?

Małe piwko, czy drink to coś, czego po prostu czasem lubimy się napić. Nie ma w tym oczywiście nic złego, w końcu, jeśli znamy umiar, to wszystko jest stworzone dla ludzi. Nie oznacza to jednak, że spożywanie alkoholu nie ma złego wpływu na nasze zdrowie.

Jak spożywanie alkoholu wpływa na nasze ciało?

Każdy z nas ma większe lub mniejsze pojęcie o tym, jak alkohol wpływa na człowieka. Mowa tu jednak głównie o psychicznym aspekcie spożywania tej używki, czyli np. spowolnionym czasie reakcji. Wiele osób zapomina niestety o fizycznych aspektach spożywania napojów alkoholowych. Spożywanie alkoholu, szczególnie w nadmiernych ilościach ma bowiem negatywny wpływ na prawie całe ciało. Mówiąc w dużym skrócie, w dużych ilościach alkohol spowalnia przyswajanie składników odżywczych oraz uszkadza funkcjonowanie głównych narządów danego układu.

Przejdźmy do dokładniejszych skutków spożycia alkoholu. Alkohol odwadnia, gdyż w trakcie picia tracimy składniki odżywcze oraz glikogen będący magazynem energii w naszym ciele. Po spożyciu nasze ciało jest osłabione i brakuje mu nie tylko wody, ale też minerałów i innych składników odżywczych potrzebnych do funkcjonowania na 100%. Do tego potrafi znacząco pobudzić apetyt, a jedzone pod wpływem impulsu przekąski nie wpływają zbyt dobrze na odchudzanie lub utrzymanie odpowiedniego bilansu kalorycznego. 

Alkohol może być też powodem wielu schorzeń. Według badań alkohol może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani oraz wątroby. U kobiet trzeba do tego dodać raka piersi, a u mężczyzn raka prostaty. Negatywne skutki spożywania alkoholu dotyczą również układu krwionośnego. W tym wypadku mowa o nadciśnieniu, powiększeniu mięśnia sercowego, czy nawet udarze mózgu. 

Ponadto alkohol ma olbrzymi wpływ na pracę naszego układu nerwowego. Zaburza on koordynację ruchową, działając na ośrodkowy układ nerwowy. W ten sposób spowalnia pracę naszego mózgu, przez co gorszy jest m.in. zmysł równowagi, czy też refleks.

mężczyzna z bidonem w odzieży sportowej

Fakty na temat alkoholu

Wokół alkoholu etylowego narosła cała masa mitów. Co jest więc prawdą, a co kłamstwem? 

Pierwszy dotyczy samego spożywania piwa. Ten trunek ma w teorii nie być tak szkodliwym, jak inne, gdyż zawartość alkoholu w nim jest niewielka. Jest to jednak jeden z największych mitów. Jedna puszka lub butelka o pojemności 500 ml zawiera w sobie tyle alkoholu, co dwa kieliszki standardowej wódki. Dodatkowo w pakiecie otrzymujemy znacznie więcej kcal, co negatywnie wpływa na walkę z redukcją tkanki tłuszczowej.

Kolejny bardzo szkodliwy mit dotyczy tego, że małe dawki alkoholu są bezpieczne i nie uzależniają. Wypicie jednego piwa czy lampki wina każdego dnia miałoby nie być dla nas szkodliwe. Jest to również mit, gdyż etanol w małych ilościach, lecz spożywany codziennie również może prowadzić do alkoholizmu, czyli uzależnienia od alkoholu.

Piwo dobrze nawadnia – prawda czy mit?

W sieci dość popularne są badania, które wskazują na to, że w teorii piwo nie jest złym napojem z perspektywy osób trenujących. Takie badanie zostało opublikowane Journal of the International Society of Sports Nutrition. W jego trakcie przebadano biegaczy, umieszczając ich w laboratorium, w którym panowała wysoka temperatura. Uczestnicy mogli się nawadniać wodą mineralną lub piwem z wodą. Co ciekawe w tym badaniu nie stwierdzono negatywnego wpływu piwa na nawodnienie organizmu.

Podobne wnioski można wyciągnąć z badania, które opublikowała organizacja American Journal of Clinical Nutrition. Zdecydowała się ona zmierzyć wskaźnik nawodnienia różnych napojów stosowanych podczas treningów. W tym celu mierzono objętość moczu produkowanego po wypiciu każdego z napojów.

Wnioski również są dość ciekawe, gdyż wyniki wykazały, że alkohol ma prawie taki sam wskaźnik BHI, jak napój izotoniczny. Czy to oznacza, że piwo to świetny napój nawadniający? Wpływ alkoholu na trening mimo wszystko będzie negatywny, nawet gdy mówimy o tak niskoprocentowym napoju, jak piwo. Jeśli szukamy sposobu na nawodnienie się, lepiej zdecydować się na piwo bezalkoholowe. Faktycznie będzie ono wtedy dobrym napojem nawadniającym, a jednocześnie nie sprowadzi na nas negatywnych skutków picia alkoholu, nawet w małych ilościach.

Jak picie alkoholu przed treningiem wpływa na organizm?

Łączenie alkoholu z treningami może negatywnie wpływać na efekty treningu. Wszystko przez wcześniej wspomniane odwodnienie i zmniejszony poziom glikogenu, który zapewnia glukozę potrzebną podczas treningu. 

Istnieje też pewien efekt, o którym wiele osób zapomina, a zdecydowanie sprawia, że picie alkoholu przed treningiem może negatywnie wpłynąć na sprawność i wydolność organizmu. Badania wykazują bowiem, że spożycie dużych ilości alkoholu negatywnie wpływa na poziom testosteronu w organizmie. W wypadku osób, które trenują, jest to jeden z najważniejszych hormonów, który ma spory wpływ na efektywność trening i przyrost masy mięśniowej.

kobieta w odzieży sportowej i kasku pije wodę na rowerze

Jak wpicie alkoholu po treningu wpływa na organizm?

Wiele osób aktywnych lubi wypić sobie piwko czy inny trunek po treningu siłowym. Jak wpływa on na efekty takiego treningu? Nawet jedno piwo może zadziałać bardzo negatywnie. Przede wszystkim alkohol upośledza rozwój masy mięśniowej, a jego spożycie także spowalnia syntezę białek. Wszystko oczywiście zależy od ilości napojów wyskokowych spożytych po treningu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wypić jedno piwo w dzień nietreningowy.

Problemem jest też proces regeneracji powysiłkowej. Jest on spowolniony przez spożycie alkoholu i po intensywnym treningu siłowym możemy potrzebować znacznie więcej czasu, by dojść do siebie i w pełni odnowić swoje mięśnie.

Alkohol a odchudzanie

Na koniec wspomnijmy jeszcze raz o aspekcie kalorycznym. Alkohol podczas odchudzania może być jednym z największych wrogów. Napoje z alkoholem etylowym zawierają masę pustych kalorii. Najgorsze pod tym względem jest piwo. Jedna szklanka tego napoju to aż 245 kcal. Standardowa lampka białego lub czarnego wina to z kolei około 100 kcal. Dlatego nadmierne spożywanie alkoholu to prosty sposób na zyskanie masy w postaci tkanki tłuszczowej i tak zwanego piwnego brzucha. Z nim walka jest naprawdę trudna i czasochłonna.

Oczywiście nie oznacza to, że jeśli wypijemy alkohol, to cały nasz plan treningowy jest zrujnowany. W większości wypadków negatywne efekty dotyczą spożywania naprawdę sporych ilości alkoholu, czy to wysokoprocentowego, czy też wielu piw. Lampka wina spożywana podczas obiadu lub jedno piwo nie będą miały na nas tak złego wpływu, oczywiście, jeśli nie będziemy sięgać po takie napoje codziennie.

Przeczytaj także

mężczyzna wsypujący kreatynę do bidonu

Kreatyna - co daje ten suplement? Jak ją dawkować, skutki uboczne

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów wykorzystywanych przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Co daje dokładnie ten suplement?

kobiety w odzieży fitness trenujące na siłowni z kettlebell

Program ćwiczeń siłowych dla kobiet - Blog Decathlon

Poznaj zalety ćwiczeń siłowych i dowiedz się jakie grupy mięśni ćwiczyć. Czym jest trening obwodowy? Od jakich ćwiczeń warto zacząć trening?

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – pierwszy plan treningowy

Ćwiczenia na siłowni dla początkujących – pierwszy plan treningowy

Trening na siłowni dla początkujących – poznaj wskazówki i zasady jak zacząć ćwiczyć, podnosić ciężary, a przy tym poprawić swoją kondycję

mężczyzna trenujący na  wioślarzu

Trening FBW – co to znaczy Full Body Workout. Blog Decathlon

Sprawdź, czym jest trening FBW – na czym polega trening całego ciała i jak trenować różne partie mięśniowe.