Kobieta i mężczyzna w odzieży do biegania pijący rozpuszczoną beta-alaninę z bidonów

Beta-alanina – jak działa, jak dawkować, jakie są skutki uboczne?

Beta-alanina jest nie tylko dla sportowców. Sprawdź dawkowanie, bezpieczeństwo i jej wpływ na poprawę Twojego treningu. Dowiedz się więcej!

Jest aminokwasem kojarzonym z poprawą zdolności wysiłkowych i szybką regeneracją w różnych dyscyplinach, jednak to tylko część zalet. Beta-alanina może wspomagać także osoby, które ze sportem mają niewiele wspólnego. Kto powinien po nią sięgać? Jak ją dawkować i czy można ją przedawkować?

Czym jest beta-alanina? Aminokwas wart uwagi

Beta-alanina jest aminokwasem endogennym, który buduje białka. W organizmie człowieka przekształcana jest w dipeptyd regulujący poziom pH w tkance mięśniowej, szerzej znany jako karnozyna. Najwyższe jej stężenie obserwujemy w mięśniach szkieletowych. Jej działanie polega na zapobieganiu nagromadzeniu się kwasu mlekowego i zwiększaniu ogólnej wydolności. Działa jako silny antyoksydant, zwiększając sprawność w okresie treningowym i przyspieszając regenerację już po nim.          

Dlaczego zatem stosujemy beta-alaninę zamiast czystej karnozyny? Winny jest tutaj enzym karnozynaza, który w dużej ilość występuje w surowicy krwi człowieka, natomiast niewiele jest go w tkance mięśniowej. Uzupełnianie w diecie samej karnozyny byłoby zatem mało skuteczne, bo większość zażytej porcji zostałaby rozłożona przez karnozynazę we krwi, zanim zdążyłaby trafić do miejsca docelowego.  

Aktywne działanie tego dipeptydu uzależnione jest od obecności beta-alaniny. Jej poziom ma ścisły związek z ilością karnozyny w mięśniach szkieletowych. To oznacza, że bata-alanina jest niezbędna, aby myśleć o wydłużeniu czasu i intensywności treningu – szczególnie na krótkich dystansach. To także skuteczny sposób na odwlekanie w czasie zmęczenia wywołanego treningiem.

Mężczyzna pijący napój z beta-alaniną z bidonu przed treningiem w szatni

Kto powinien suplementować beta-alaninę? 

Beta-alanina należy do grupy aminokwasów endogennych, co oznacza, że potrafimy sami ją syntetyzować, a w organizmie człowieka ma to miejsce w wątrobie. Dlaczego zatem uzupełniamy ją w diecie? W różnych okresach i przy określonym trybie życia zapasy tego ważnego regulatora pH w organizmie mogą się zmniejszać. Wpływ na zapotrzebowanie na beta-alaninę może mieć nie tylko poziom aktywności fizycznej, ale także wiek czy dieta.


Dodatek beta-alaniny do diety powinny rozważyć przede wszystkim osoby uprawiające sporty sylwetkowe i wysiłkowe, bo to w tych dyscyplinach często konieczne jest szybkie wypracowanie poprawy zdolności wysiłkowych, wzrost objętości treningowej i ogólnej wydolności organizmu. Ilość karnozyny w organizmie człowieka spada wówczas bardzo szybko, a suplementy diety dla sportowców zawierające beta-alaninę mogą przynieść szybką poprawę wyników sportowych

Suplementy z beta-alaniną mogą być wykorzystywane także przez osoby starsze i osłabione. Dostępne są bowiem badania, które donoszą, że beta-alanina korzystnie wpływa także na redukcję tkanki tłuszczowej i wzrost beztłuszczowej masy ciała (LBM). Jej działanie antyoksydacyjne jest na tyle szerokie, że faktycznie beta-alanina poprawia ogólną kondycję organizmu i może łagodzić skutki kurczących się z wiekiem zapasów masy mięśniowej. 

Na niedobory beta-alaniny narażeni są także weganie i wegetarianie. W diecie bowiem głównym jej źródłem jest mięso. Już kilkutygodniowa suplementacja beta-alaniną może powodować wyraźny wzrost mięśniowych zapasów karnozyny i redukcję uczucia zmęczenia po treningu.

Beta-alanina to zatem produkt zarówno dla osób o dużej aktywności fizycznej, jak i tych, dla których sport to tylko obrazy w telewizji.

Beta-alanina – dawkowanie. Jak i kiedy suplementować?

Reakcja każdego organizmu na beta-alaninę, a co za tym idzie także poprawa sprawności fizycznej organizmu, może być różna. Wynika to z kilku kwestii związanych z karnozyną:

– wyjściowego jej poziomu w mięśniach,
– poziomu wytrenowania, bowiem nieco wyższe jest stężenie karnozyny u osób wytrenowanych,
– jej spożycia z dietą (zwykle mniej tego dipeptydu jest w diecie wegetarian),
– czynników osobniczych.

Doniesienia naukowe wskazują jednak, że wyraźny wzrost poziomu karnozyny w mięśniach (o ponad 60%) obserwuje się już po czterech tygodniach zażywania beta-alaniny na poziomie co najmniej 4 gramów na dobę. Optymalna dzienna dawka beta-alaniny to 4-6 gramy, jednak istotny jest także podział tej dawki na kilka porcji w ciągu dnia. 

To jak działa beta-alanina zależne jest także od samego sposobu przyjmowania tego produktu. Najbardziej efektywne działanie można uzyskać, łącząc beta-alaninę wraz z posiłkami. Zalecane dawkowanie beta-alaniny to nie więcej niż 2 g na danie. A z czym łączyć beta-alaninę? Przede wszystkim warto pamiętać, że beta-alanina to suplement diety, który zaliczany jest do grupy przedtreningowych, dlatego jedną dawkę tego suplementu warto przyjmować najpóźniej 30 minut przed treningiem (co do zasady to ostatni moment przed treningiem, kiedy wszystkie osoby aktywne fizycznie powinny sięgać po jedzenie w jakiejkolwiek formie), zawsze natomiast z głównymi posiłkami lub większymi przekąskami.

Przyjmowanie beta-alaniny w zalecanych dawkach to jedno, ale ważny jest także czas suplementacji. Efekty działania beta-alaniny nie będą widoczne doraźnie. Najpierw musi nastąpić jej wysycenie w organizmie, aby możliwe było namnożenie karnozyny i poprawa wydolności. Minimalny czas suplementacji beta alaniną, który pozwoli zauważyć pierwsze efekty to 2 do 4 tygodni. Zaleca się jednak suplementację przez okres 8-12 tygodni. 

Kobieta w odzieży sportowej karmiąca piersią niemowlaka

Beta-alanina – przeciwwskazania i skutki uboczne

Nie ma wiarygodnych badań, które mówiłyby o jakichkolwiek skutkach ubocznych stanowiących trwały uszczerbek na zdrowiu przy suplementacji beta-alaniną. Przyjmowanie jej jest bezpieczne, a przy odpowiedniej dawce nie daje żadnych objawów nadmiaru.

Właściwie jedynym skutkiem ubocznym przyjmowania beta-alaniny są nieprzyjemne mrowienia oraz drętwienie, które pojawiają się w okolicy dłoni, czasami także twarzy i szyi. Zwykle jest to jednak efekt przyjmowania zbyt dużej dawki jednorazowej suplementu. Proste rozłożenie dawki na kilka porcji w ciągu dnia przyniesie tutaj ulgę.

Beta-alanina występuje naturalnie w organizmie człowieka, jest też dobrze tolerowana, a przez to bezpieczna dla zdrowia. Nie zaleca się jednak stosowania beta-alaniny u dzieci, u kobiet w ciąży i karmiących przede wszystkim ze względu na brak badań potwierdzających bezpieczeństwo suplementacji dla tej grupy osób.

Beta-alanina – zastosowanie w sporcie

Czy beta-alanina przyczynia się do wzrostu beztłuszczowej masy ciała? Poniekąd tak, jednak osoby o dużej aktywności fizycznej powinny skupić się przede wszystkim na głębokim działaniu antyoksydacyjnym, które oferuje ten aminokwas.

Beta-alanina sprawdzi się przy wysiłku o dużej intensywności, a więc także u sportowców uprawiających gry zespołowe czy sporty walki, ale także u biegaczy i kolarzy. Lista mogłaby być bardzo długa, bo beta-alanina może wspomagać poprawę wydolności w niemal każdym sporcie. Warto jednak pamiętać, że suplementacja beta-alaniną wykazuje lepsze efekty przy wysiłkach trwających nie więcej niż 10 minut, a jej wydajność spada w miarę wydłużania się treningu.

Suplementy diety zawierające beta-alaninę i kreatynę uważane są za jedne z najlepszych jeśli chodzi o poprawę wydolności i wytrzymałości organizmu. Każdy z tych składników osobno daje wiele, ale połączone razem potrafią jeszcze więcej. Są już dostępne badania, które potwierdzają, że beta-alanina w połączeniu z kreatyną daje wzrost LBM na poziomie bardziej wyraźnym niż w przypadku stosowania samej kreatyny. Synergistyczne działanie beta-alaniny i kreatyny to jedno, ale należy pamiętać, że beta-alanina jest jednym z suplementów, który działa w krótkich okresach czasu, dlatego coraz częściej łączy się go choćby z kofeiną.

Beta-alanina – czy warto ją stosować?

Z pewnością beta-alanina to aminokwas należący do grupy najlepiej poznanych i przebadanych suplementów diety dla osób aktywnych fizycznie. Może dawać wyraźnie lepszą wytrzymałość, zmniejszać uczucie zmęczenia, a nawet budować masę mięśniową. To bezpieczny suplement, który wymaga jednak pewnej dyscypliny w stosowaniu. Ostatecznie jest to jednak bardzo dobry produkt, gdy szukamy szybkiej formy i zmuszeni jesteśmy do nagłego wzrostu intensywności treningów. 

Dietetyk Agnieszka Maciuła-Ziomek

Autor: Agnieszka Maciuła-Ziomek

Dietetyk kliniczny po studiach magisterskich z kilkuletnim doświadczeniem pracy z pacjentem. Obecnie zajmuje się głównie edukacją i nie wyobraża sobie życia bez tekstu pisanego na klawiaturze komputera.

Przeczytaj także:

uśmiechnięta kobieta w stroju sportowym siedząca na ławce

Ashwagandha – czym jest i jak działa?

Ashwagandha to roślina, zwana żeń-szeniem indyjskim lub witanią ospałą. Dowiedz się więcej o jej działaniu i kiedy warto ją stosować!

Kobieta trzymająca pojemnik z czekoladą gorzką bogatą w żelazo

Czym jest żelazo? Niedobór i właściwości. Suplementacja żelaza

Czym jest żelazo? Jak sprawdzić niedobór żelaza oraz co przyjmować? Suplementacja preparatów

zdrowe desery w szklankach stojące na blacie

Maltodekstryna – jaki ma wpływ na zdrowie? Czy jest szkodliwa?

Maltodekstryna to substancja, którą stosuje się w wielu produktach spożywczych. Czy składnik ten jest szkodliwy? Jakie ma skutki uboczne? Sprawdź!

mężczyzna w odzieży sportowej trzymający pojemnik z odżywką białkową na siłowni

Białko u sportowca - co daje, ile przyjmować dziennie? Zapotrzebowanie

Białko w diecie osób aktywnych to podstawa ⭐ Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie na białko u sportowców ⭐ Sprawdź, co daje białko u sportowców

mężczyzna wsypujący kreatynę do bidonu

Kreatyna - co daje ten suplement? Jak ją dawkować, skutki uboczne

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów wykorzystywanych przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Co daje dokładnie ten suplement?