różne suplementy diety w opakowaniach

 Jak przyjmować suplementy diety? – prawidłowe stosowanie

Prawidłowa suplementacja – jak przyjmować suplementy diety, jak łączyć je ze sobą poprawnie, kiedy można je brać, czy można zażywać je do posiłku?

Według badań przeprowadzonych w 2022 roku, dwie trzecie Polaków potwierdza zażywanie suplementów diety. Zdecydowana większość z nich decyduje się na preparaty witaminowe. Wiele osób nie jest świadoma tego, że nie zawsze warto przyjmować tego rodzaju produkty. Co więcej, część nie wie, że należy to robić jedynie w przypadku niedoborów, nie zaś na wszelki wypadek. Zażywanie supli bez przyczyny, może mieć negatywne skutki. Podobnie, jak przyjmowanie suplementów diety o nieodpowiedniej porze i zestawianie ich z żywnością oraz innymi preparatami. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak przyjmować suplementy diety by służyły Ci jak najlepiej, zapraszamy do lektury.

Suplement diety – co to jest i jak odróżnić go od leku?

Zgodnie z prawem, suplementy zaliczane są do produktów spożywczych. Nie są więc lekami. Mogą one co prawda wspierać leczenie, jednak na pewno go nie zastąpią. Suple to w większości witaminy i minerały oraz różne związki organiczne, których zadaniem jest uzupełnienie nieodpowiednio zbilansowanej diety. Jako produkty spożywcze, ich skuteczność nie musi być badana, a sam preparat jest kontrolowany jedynie w kwestii ewentualnej szkodliwości. W przeciwieństwie do leków, które muszą przejść skomplikowane badania kliniczne i są kontrolowane nawet po wprowadzeniu ich do obrotu.

Suplementacja diety – kto powinien ją rozważyć?

Mimo, że suple są produktami spożywczymi, nie należy przyjmować ich bez przyczyny. Stanowią one bowiem uzupełnienie źle zbilansowanej diety, dlatego lepiej przyjmować je wtedy, gdy badania krwi wykażą niedobory konkretnych składników odżywczych. Nadmiar witamin i minerałów może być szkodliwy, dlatego zanim zdecydujesz się na suplementację, skonsultuj się z lekarzem. Do grup potencjalnie potrzebujących suplementowania diety należą:

- kobiety w ciąży,
- osoby starsze,
- weganie i wegetarianie,
- kobiety po okresie menopauzy,
- sportowcy.

Podstawowe informacje – jak przyjmować suplementy diety prawidłowo?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To jak przyjmować suplementy diety zależy bowiem od konkretnego produktu. Jedne najlepiej stosować rano, inne po południu, a jeszcze inne wieczorem. Część preparatów warto zażywać na czczo, a część w trakcie lub po posiłku. Co więcej, są suplementy, które powinno popijać się wodą, a są takie, których skuteczność wzrasta w połączeniu z produktami mlecznymi. Ponadto, poszczególne suplementy nawzajem wykluczają swoje działanie, inne natomiast mają na siebie korzystny wpływ. O tym jak przyjmować suplementy diety, aby służyły Ci jak najlepiej, przeczytasz w dalszej części poradnika.

mężczyzna z shakerem na siłowni

Kiedy przyjmować suplementy – czy przyjmować na czczo, w trakcie czy po posiłku?

Jak wspomnieliśmy wyżej, to jak stosować suplementy diety, zależne jest od ich składu. W poniższym zestawieniu znajdziesz informacje dotyczące tego, które preparaty należy przyjmować na pusty żołądek, które warto brać przed jedzeniem, a które lepiej sprawdzą się podczas posiłku. Pamiętaj jednak o tym, że najlepsze i najdokładniejsze instrukcje otrzymasz czytając opakowanie danego produktu.

Suplementy, które należy stosować na czczo

Niektóre suplementy diety mogą działać skuteczniej, gdy zażywa się je na czczo. Należą do nich m.in.:

- colostrum,
- probiotyki,
- węgiel aktywny,
- preparaty ziołowe,
- preparaty z błonnikien,
- preparaty z krzemem.

Suplementy, które należy stosować przed posiłkiem

Aby wzmocnić działanie suplementów diety, których zadaniem jest regulowanie pracy żołądka lub wsparcie układu trawiennego, należy spożywać je przed posiłkiem. Do tej grupy supli należy między innymi betaina HCL i różnego typu enzymy trawienne. Celem tego pierwszego jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania żołądka, podniesienie poziomu kwasowości oraz ochrona komórek okładzinowych przed żrącym kwasem solnym poprzez wspomaganie błony śluzowej. Nic więc dziwnego, że należy zażywać go przed jedzeniem. Podobnie zresztą jak enzymy trawienne, które usprawniają trawienie pokarmu.

Suplementy, które należy stosować w trakcie posiłku bądź po jego zakończeniu

Wchłanialność niektórych substancji aktywnych jest zdecydowanie lepsza, gdy zażywa się je wraz z jedzeniem lub po jego zakończeniu. Do tej grupy należy między innymi:

- witamina C,
- witamina A,
- witamina D,
- witamina E,
- witamina K,
- żelazo,
- potas,
- magnez,
- cynk,
- preparaty na wątrobę.

suplement diety w formie proszku z miarką

Jakie suplementy przyjmować rano na pusty żołądek lub po śniadaniu?

Niektóre witaminy i minerały oraz inne związki organiczne powinno się zażywać w pierwszej połowie dnia. W zależności od składników suplementów diety, część należy brać na czczo, a drugą część po zjedzeniu śniadania. Do tej kategorii supli należą:

- witaminy z grupy B,
- błonnik pokarmowy,
- kwas omega-3,
- kwas omega-6,
- kwas omega-9.

Które suplementy i witaminy brać w ciągu dnia?

Pewne grupy witamin, składników mineralnych i pozostałych organicznych związków chemicznym można zażywać o dowolnej porze dnia. W tej kategorii znajdują się między innymi suplementy zawierające następujące składniki:

- magnez,
- cynk,
- potas,
- większość minerałów,
- większość witamin,
- antyoksydanty,
- koenzym Q10,
- maca,
- moringa,
- adoptogeny, takie jak: ashwagandha, ginko biloba, rhoiola, bacopa monnieri czy chaga.

Jakie suplementy należy zażywać wieczorem?

Jak nietrudno się domyślić, część supli najlepiej zażywać wieczorem, przed pójściem spać. Niektóre z nich lepiej wchłaniają się bowiem podczas snu, inne uspokajają i zapewniają jakościowy wypoczynek a jeszcze inne ułatwiają zasypianie. Do tej grupy należą między innymi:

- melatonina,
- GABA,
- napar z melisy,
- kolagen,
- selen,
- witamina D3,
- węgiel aktywny,
- błonnik,
- napar z mięty.

kobieta przyjmuje białko

Łączenie suplementów diety – które preparaty należy łączyć, a których się nie powinno?

Stosunkowo często zdarza się, że należy zażywać kilka suplementów diety w ciągu doby. Jednak działanie jednych może niwelować działanie drugich, dlatego warto wiedzieć, czy interakcja pomiędzy stosowanymi preparatami jest korzystna czy nie.

Skuteczne połączenia

Wchłanianie witamin i minerałów może być skuteczniejsze, gdy postawi się na odpowiednie połączenia. Świetnymi przykładami na pozytywną interakcję są następujące zestawienia:

- witamina C i żelazo,
- potas i magnez,
- witamina B6, witamina D3, magnez i cynk,
- bioflawonoidy i witamina C,
- selen i witamina E,
- witamina K2, witamina D3 i wapń,
- cynk i witamina A,
- cynk i kiszonki,
- żelazo i kiszonki,
- wapń i kiszonki,
- krzem i wapń.

Niekorzystne połączenia

Suplementy diety zawierają różne składniki aktywne. Część z nich niekorzystnie działa na inne, dlatego nie zalecamy stosowania następujących połączeń:

- witamina C i witamina B,
- magnez i wapń,
- witamina B1 i polifenole,
- witamina C, witamina E i niacyna,
- cynk, żelazo i wapń,
- miedź i cynk,
- potas i wapń.

Ponadto, warto również przyjrzeć się połączeniom suplementów z produktami spożywczymi. Nie polecamy łączenia:

- witaminy C i nikotyny,
- cynku i kawy lub herbaty,
- wapnia i kawy lub herbaty,
- żelaza i kawy lub herbaty,
- witaminy E i środków hormonalnych,
- witaminy E i leków na przeczyszczenie,
- selenu i cukrów prostych,
- magnezu i kawy.

kobieta trzymająca produkt witaminowy w dłoni

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – suplementy do spożywania w trakcie posiłku

Niektóre witaminy należą do grupy lipofilowych. Oznacza to, że są rozpuszczalne w tłuszczach. Należą do nich:

- witamina A,
- witamina D,
- witamina E,
- witamina K.

Zanim trafią do krwi, wymienione witaminy zostają rozpuszczone w tłuszczach. Ich ewentualny nadmiar trafia do magazynu, czyli do wątroby lub do komórek tłuszczowych. Preparaty, które je zawierają najlepiej sprawdzą się podczas posiłku zawierającego tłuszcze. Wspomniane witaminy warto więc zażywać po spożyciu oliwy, orzechów, nasion i awokado.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie – przyjmowanie witamin hydrofilowych

W przeciwieństwie do witamin lipofilowych, witaminy hydrofilowe rozpuszczają się w wodzie. Do tej grupy zaliczamy:

- witaminę C,
- witaminy z grupy B (B, B9, B12).

Rozpuszczane są one już podczas połykania ich przez człowieka. Nie są więc magazynowane, tak jak witaminy lipofilowe. Ich niedobory należy więc na bieżąco uzupełniać. Co więc dzieje się z nadmiarem wymienionych witamin? Są one wydalane z organizmu wraz z moczem poprzez nerki. Jedynie kwas foliowy, czyli witamina B9 oraz witamina B12 są (podobnie do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach) przechowywane w wątrobie.

Cynk, wapń, magnez, potas, selen – kiedy najlepiej przyjmować te minerały?

Do prawidłowego funkcjonowania, organizm człowieka potrzebuje minerałów takich jak:

- cynk,
- wapń,
- magnez,
- żelazo,
- potas,
- selen,
- chlor,
- fosfor,
- sód,
- siarka,
- chrom,
- jod,
- miedź,
- mangan,
- molibden.

Wymienione składniki mineralne warto popijać wodą. Ich działanie wzmacniają kwaśne potrawy, dlatego świetnie wypadają w połączeniu z kiszonkami. Osłabia je natomiast błonnik, dlatego nie zalecamy tego zestawienia.

mężczyzna trzymający bidon z suplementem diety

Żelazo – ten rodzaj suplementu diety najlepiej przyjmować rano

Ten minerał najlepiej wchłania się przy pustym żołądku. Najlepiej więc stosować go rano, bezpośrednio po przebudzeniu. Niektóre osoby skarżą się jednak na bóle brzucha, powiązane z zażywaniem żelaza na czczo. Jeśli do nich należysz, możesz wziąć preparat po śniadaniu. Pamiętaj jednak, że nabiał powoduje gorszą wchłanialność tego minerału, dlatego nie należy go spożywać razem z żelazem. Podobnie zresztą jak kofeina i tanina, dlatego należy wykluczyć także popijanie żelaza kawą i herbatą.

Witamina C – ten suplement można prawidłowo stosować przez cały dzień

Ten organiczny związek chemiczny można zażywać bez względu na porę dnia. Najlepiej jednak robić to o poranku, a następnie co kilka godzin uzupełniać braki stosując małe dawki. Kwas askorbinowy utrzymywany jest bowiem we krwi jedynie przez kilka godzin, dlatego jeśli musisz go zażywać w dużych dawkach, rób to dzieląc je na dawki mniejsze. Jeśli zależy Ci na poprawie wchłanialności żelaza, możesz zażywać te dwa składniki razem. Jeżeli Twoim celem jest wzmocnienie działania kwasu askorbinowego, zalecamy podawanie go razem z witaminą E.

Preparat witaminowy – jak brać suplementy z witaminami

Suplementy diety, w których składzie znajdują się składniki witaminowe należy:

- popijać wodą lub sokiem (ale nie grejfrutowym),
- trzymać w suchym miejscu w pokojowej temperaturze,
- przyjmować tylko w razie potrzeby,
- brać tylko w zalecanych dawkach,
- upewnić się czy można je zestawiać z przyjmowanymi lekami,
- zażywać o zalecanej porze dnia.

Przeczytaj także

mężczyzna wsypujący kreatynę do bidonu

Kreatyna - co daje ten suplement? Jak ją dawkować, skutki uboczne

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów wykorzystywanych przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Co daje dokładnie ten suplement?

różne potrawy i shaker

Najlepsze suplementy diety – sprawdź które warto stosować. Decathlon

Szukasz najlepszych suplementów diety? Sprawdź, jakie preparaty warto stosować. Kupuj te o najwyższej jakości, polecane przez ekspertów.

pojemnik z kreatyną

Kreatyna a bieganie - czy to dobry suplement dla biegaczy?

Kreatyna to suplement diety, który z reguły kojarzony jest z treningami siłowymi. Jak jednak stosowanie tej substancji może wpłynąć na bieganie?

bężczyzna ze sztangą

Najlepsze suplementy na regenerację mięśni po treningu – poradnik

Regeneracja potreningowa – najlepsze suplementy na regenerację mięśni po treningu. Jaka suplementacja jest skuteczna po intensywnym treningu?