kobieta jedząca baton energetyczny w górach

Prowiant na wycieczkę górską – co zabrać do jedzenia w góry 

Co warto ze sobą zabrać do jedzenia w góry? Jaki prowiant wybierać na kaloryczną przekąskę i posiłek główny? Czego potrzebuje organizm na wędrówce?

Ponoć nic nie smakuje tak jak kajzerka z kiełbasą zjedzona na szlaku. Świeże powietrze, niesamowite widoki i wyczerpująca aktywność fizyczna sprawiają, że każdy kęs spożywanego posiłku, wydaje się być równie pyszny, co danie podawane w restauracji z gwiazdką Michelin. Walory smakowe, mimo że najszybciej odczuwalne, nie są jednak tym, czym powinniśmy się kierować, wybierając prowiant na całodzienny trekking po górach, nie mówiąc już o kilkudniowej wyprawie po terenach górskich. Jeśli więc zastanawiasz się, co do jedzenia w góry powinno się zabrać, by dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości kalorii oraz wszelkich niezbędnych makroelementów, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi tego:

dlaczego jedzenie w górach jest tak ważne,
jakie jest zapotrzebowanie organizmu na makroskładniki podczas chodzenia po górach,
jakie warunki powinno spełniać jedzenie, które zabiera się ze sobą na szlak,
co do jedzenia w górach sprawdzi się najlepiej.

Zapotrzebowanie na energię w górach - ile kalorii należy spożywać podczas wędrówki

Zapotrzebowanie kaloryczne jest kwestią niezwykle indywidualną. To, ile kalorii powinno się spożywać, zależy między innymi od masy ciała, wzrostu, płci i stopnia aktywności. Inne zapotrzebowanie kaloryczne ma wysoki mężczyzna, który pracuje fizycznie, dźwigając ciężkie ładunki, a inne kobieta o średnim wzroście i filigranowej sylwetce, która wykonuje lekkie prace biurowe. Próbując ująć temat jak najbardziej ogólnie, można przyjąć, że przeciętnie powinno się spożywać od około 1800 do 3000 kcal w ciągu doby, w zależności od wymienionych wyżej czynników (są to jedynie uśrednione dane orientacyjne). Wielogodzinny trekking po górach znacząco podnosi zapotrzebowanie na energię, dlatego należy do niego dodać nawet 2000 dodatkowych kcal. Nie chodzi jednak jedynie o wymagającą aktywność fizyczną, ale też o wysokość, która wpływa na zapotrzebowanie kaloryczne sama w sobie. Z tego powodu warto zadbać o to, żeby w górach zapewnić sobie odpowiednią ilość jedzenia.

otwarta torba na jedzenie z prowiantem w środku

Węglowodany, białka, tłuszcze - co powinien zawierać prowiant na wycieczkę górską

Jeśli chodzi o jedzenie w górach, nie powinno się brać pod uwagę samej kaloryczności pożywienia, ale także proporcje jego makroskładników. Posiłek, który spożywa się podczas tej aktywności, powinien składać się w głównej mierze z węglowodanów. Powinny one stanowić około 55% jedzonych kalorii. Węgle powinno się więc trzymać zawsze przy sobie, aby w każdej chwili móc posilić się nimi podczas wędrówki. W drugiej kolejności, należy zwracać uwagę na tłuszcze. Te powinny stanowić około 30% makroskładników. Pozostałe 15% powinny stanowić białka.

Planowanie  - jaką ilość pożywienia należy zabrać na wycieczkę w góry

W górach każdy dodatkowy kilogram w plecaku zdaje się ważyć podwójnie. Z tego powodu nie powinno się dźwigać niepotrzebnych ciężarów. Należy więc dobrze przemyśleć, jaki prowiant zabrać ze sobą w góry. Powinien on zależeć od:

długości trwania wędrówki. Inną liczbę posiłków należy mieć ze sobą podczas jednodniowej wycieczki, która trwa zaledwie kilka godzin, a inną podczas wycieńczającego, kilkunastogodzinnego trekkingu;
intensywność wysiłku. Im bardziej wymagająca jest wędrówka, tym więcej należy spożywać kalorii;
dostępności posiłków do uzupełnienia. Możesz zabrać ze sobą mniej jedzenia w góry, jeśli po drodze będzie można posilić się w schronisku.

Charakterystyka pożywienia i opakowania - co zabrać do jedzenia w górach

Jeśli wybierasz się w góry, warto ze sobą zabrać jedzenie, które będzie:

pożywne i zapewni Ci dużo energii,

lekkie,

poręczne,

łatwe do spożycia,

odpowiednio zakonserwowane, aby nie uległo zepsuciu po drodze.

Kanapki, suchary i pieczywo - najczęściej zabierany suchy prowiant w góry

Kanapka to posiłek, który bez problemu można spożyć podczas postoju. Wystarczy zapakować ją tak, by nie uległa zgnieceniu i można cieszyć się jej smakiem podczas zdobywania górskich szczytów. Najlepiej, jeśli zrobiona jest ona z pieczywa pełnoziarnistego. Warto uzupełnić ją o ser żółty lub serek do smarowania, pastę fasolową, wędzone tofu lub pasztet warzywny. Odradzamy robienie kanapek z wędliną, ponieważ mięso może ulec zepsuciu podczas wędrówki, zwłaszcza w letni dzień.

Kabanosy, kiełbasa, konserwy - popularna przekąska dobrym źródłem białka

Tytułowe produkty spożywcze są zakonserwowane na tyle, że nie psują się nawet, gdy temperatura na dworze jest wysoka. Można więc posilić się nimi podczas wędrowania po szlakach. Zawierają sporo białka i można je zjeść podczas krótkiego postoju. Kabanosy, pasy suszonej wołowiny, suszona kiełbasa i szynka w puszce bez problemu przetrwają w plecaku, więc stanowią częsty element wyposażenia miłośników turystyki pieszej.

Batony, czekolada i inne słodycze - kaloryczna przegryzka na wyprawę

Gorzka czekolada, która należy do pysznych i zdrowych przekąsek, zawiera dużo węglowodanów, które w górach stanowią podstawowe źródło energii. Ponadto posiada także żelazo, magnez i potas. Jest to najlepsze jedzenie w formie przekąski, które można spożyć na szlaku. Można zamienić ją na batony i inne słodkości, które nie zawierają zbyt wiele cukru, jednak to właśnie ona jest najlepszym rozwiązaniem.

Batonik lub żel energetyczny - świetne rozwiązanie na uzupełnienie kcal i makroelementów

Jeśli wybierając się w góry, zamierzasz jeść zdrowo, nie kupuj cukierków, batoników i mlecznej czekolady. Odwiedź sklep sportowy i nabądź żele lub batony energetyczne. W świecie profesjonalnej turystyki pieszej, energetyczna przekąska z powodzeniem zastąpi batonik, który składa się w głównej mierze z cukrów i tłuszczu palmowego. Zapewni Ci potrzebne makroelementy oraz błonnik. Jest lekka i mała, więc bez problemu zmieści się w plecaku.

produkty żywieniowe leżące na blacie

Bakalie, owoce i orzechy - pyszna przekąska, którą warto zjeść na szlaku

Witaminy, błonnik i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki mineralne to powody, dla których warto spakować do plecaka suszone lub świeże owoce. W poszukiwaniu źródeł białka i tłuszczów, warto postawić na orzechy. Dobrym rozwiązaniem będzie więc zakup tak zwanej mieszanki studenckiej, która zawiera zarówno różne rodzaje orzeszków jak i owoców, np. rodzynek. Jeśli chodzi o owoce świeże, najlepszym wyborem będzie banan i jabłko.

Gorące kubki i inne dania instant - zapychacz, który zajmuje mało miejsca w plecaku

Jeśli masz ze sobą kuchenkę turystyczną, możesz zabrać ze sobą dania instant. Tak zwane zupki chińskie, purre ziemniaczane, gulasze i dania makaronowe, nie są co prawda jedzeniem zbyt wartościowym, ale pozwolą przetrwać ciężkie chwile, zwłaszcza na kilkudniowych trekkingach z biwakiem. Dania w proszku są niestety niezdrowe, dlatego nie należy ich nadużywać.

Danie liofilizowane - wartościowy ciepły posiłek o pozytywnych walorach smakowych

Liofilizat może kojarzyć się z daniem instant, jednak jest czymś zupełnie innym. To po prostu zwykły posiłek, który został pozbawiony nawet do 95% wody. Aby go zjeść, wystarczy zalać wrzątkiem zawartość opakowania. Jest to rewelacyjna propozycja dla osób, które lubią zjeść wartościowy posiłek w górach, bez konieczności kupowania go w schronisku. Liofilizowany posiłek możesz łatwo zjeść, ponieważ wymaga on jedynie gorącej wody. Jako, że przeznaczony jest do spożywania w trudnych warunkach, wodę wystarczy wlać do środka opakowania. Nie ma konieczności używania w tym celu żadnego dodatkowego naczynia.

Odpowiednie nawodnienie organizmu - woda i herbata lub kawa to podstawa

Chodzenie po górach to aktywność, która powoduje wzrost potliwości. Wraz z potem traci się wodę, dlatego tak istotne jest, aby regularnie ją uzupełniać. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić do odwodnienia. Uzupełnianie płynów jest nawet ważniejsze niż uzupełnianie straconej energii, dlatego zawsze miej przy sobie odpowiednią ilość wody. Poza nią, warto włożyć do plecaka termos z gorącą herbatą lub kawą. Najlepiej, jeśli delikatnie się ją posłodzi. Picie słodkiej, ciepłej herbaty na szlaku, zapewni Ci nie tylko wodę i energię, ale również większy komfort termiczny.

mężczyzna pijący napój z bidonu w górach

Przeczytaj także

mężczyzna i kobieta z plecakami wędrujący po górach

Co zabrać w góry latem i zimą? Lista rzeczy do zabrania

Co warto zabrać w góry latem, a co zimą? Jak się ubrać w góry? Przygotowaliśmy listę rzeczy, które mogą się przydać na szlaku. Co spakować do plecaka?

kobiety i mężczyzna w odzieży outdoorowej z plecakami w górach

Czym jest odzież outdoor? Wyjaśniamy, co oznacza to pojęcie

Odzież outdoor świetnie sprawdza się na świeżym powietrzu. Na czym polega to akcesorium i wyposażenie? Wyjaśniamy, czym są kurtki outdoorowe oraz samo

kobieta wkładająca apteczkę turystyczną do plecaka

Apteczka w górach – co powinna zawierać apteczka turystyczna

Sprawdź jak spakować apteczkę turystyczną na wyprawę górską, co skompletować, aby apteczka w górach umożliwiła udzielenie pierwszej pomocy.

mężczyzna wędrujący po górach z plecakiem

Polskie góry dla początkujących - najciekawsze trasy

Sprawdź, jak zaplanować trasę, co wziąć do plecaka, w co się ubrać na szlak. Polskie góry dla początkujących poradnik na pierwszą górską wyprawę.