Kobiety robiące ćwiczenia poprawiające mobilność bioder

Jak poprawić mobilność bioder? Ćwiczenia na mobilizację bioder

Jak poprawić mobilność bioder? Oto najlepsze ćwiczenia na mobilizację, które warto wykonywać, aby zwiększyć zakres ruchu stawu biodrowego!

Prawidłowy zakres ruchu w stawie biodrowym jest kluczowy dla właściwego funkcjonowania kończyn dolnych. Pozwala on również na wypracowanie prawidłowej techniki wykonywania wielu ćwiczeń siłowych. Niestety z powodu siedzącego trybu życia i pomijania rozciągania, wiele osób narzeka na problemy z ruchomością bioder. Z tego powodu przygotowaliśmy zbiór kilku ćwiczeń dla sportowców, które pomogą poradzić sobie z tym problemem!

Dlaczego poprawa mobilności w stawie biodrowym jest tak ważna?

W ostatnich latach coraz większą wagę przykłada się do treningu mobilności. Jest to spowodowane faktem, że bardzo dużo osób boryka się z problemami przykurczonych mięśni oraz ścięgien. Głównym powodem jest prowadzenie siedzącego trybu życia, a także pomijanie w planie treningowym ćwiczeń rozciągających. Mniejszy zakres ruchomości w stawie oraz słaba stabilizacja podczas prowadzenia ruchu znacznie zwiększają ryzyko odniesienia kontuzji. Trzeba wiedzieć, że mobilność i stabilność są ze sobą ściśle powiązane i nieustannie na siebie oddziałują.

Obręcz kończyny dolnej oraz sama miednica są niezwykle istotnymi elementami łańcucha kinematycznego. Dzięki zadbaniu o utrzymanie jego mobilności możesz być pewien, że ułatwi Ci to prawidłowe wykonywanie wielu ćwiczeń. Przyjęcie prawidłowej pozycji wiąże się z wysoką mobilnością bioder. Pozwoli to na bardziej bezpieczne i skuteczne wykonywanie ćwiczeń kończyn dolnych. Wyższa mobilność bioder to także krok w stronę odciążenia kręgosłupa.

Kobieta robiąca pozycję w jodze otwierającą biodra

Najlepsze ćwiczenia na mobilność bioder

Pomocna w mobilizacji bioder jest fizjoterapia. Dobra informacja jest taka, że aby poprawić mobilność stawu biodrowego, wystarczy regularnie wykonywać kilka ćwiczeń. Już po kilku razach można zauważyć znaczącą poprawę w zakresie ruchu stawu. Oto trzy przykładowe ćwiczenia oraz porady, jak wykonać je prawidłowo!

Kobieta robiąca pozycję motyla ćwiczenie na mobilizację bioder

Pozycja motyla

Pierwszym ćwiczeniem jest tzw. pozycja motyla. Główne mięśnie, które są rozciągane podczas jego wykonywania to: przywodziciel wielki, przywodziciel długi oraz przywodziciel krótki. Współpracuje z nimi mięsień grzebieniowy oraz smukły. Jest to idealne ćwiczenie na zwiększenie zakresu ruchu i zmniejszenie napięcia w mięśniach wewnętrznych uda, które również odpowiadają za biodra. Powinny z niego korzystać osoby uprawiające sporty angażujące dolną część ciała.

Pozycja wyjściowa: Usiądź na macie do ćwiczeń, a następnie ułóż stopy w ten sposób, aby stykały się ze sobą podeszwami. Chwyć dłońmi za kostki, a łokcie oprzyj na wewnętrznej stronie ud.

Wykonanie: Za pomocą łokci rozpychaj kolana na zewnątrz. Podczas wykonywania ćwiczenia, podeszwy stóp nadal powinny się stykać. Wraz z pogłębianiem motyla pojawi się wyraźne rozciąganie w wewnętrznej stronie ud. Pozycja w maksymalnym zakresie ruchu powinna być zachowana przez kilka sekund, a potem możesz wrócić do punktu wyjściowego.

Rozciąganie z rotacją

W przypadku tego ćwiczenia główna praca skupia się na mięśniach skośnych brzucha – wewnętrznym i zewnętrznym. Oprócz tego w rozciąganiu udział bierze mięsień czworoboczny lędźwi oraz mięsień biodrowo-żebrowy lędźwi. Regularne wykonywanie tego ćwiczenia może się przyczynić do redukcji napięcia w rejonie brzucha i lędźwi, szczególnie w ich bocznej części. Ta pozycja jest wskazana osobom borykającym się z nieprawidłową postawą ciała, a także warto ją wykonywać w celu rozciągnięcia bioder po aktywności sportowej.

Pozycja wyjściowa: Ćwiczenie rozpocznij od położenia się na plecach. Ramiona powinny być ustawione szeroko na boki. Ramię po stronie, która będzie rozciągana, powinno tworzyć z tułowiem kąt 90 stopni. Noga znajdująca się po tej samej stronie powinna być ugięta. Cała podeszwa musi dotykać podłogi. Druga noga ma zostać wyprostowana w jednej linii z tułowiem.

Wykonanie: Ruch rozpocznij od wykonania zgięcia tułowia w ten sposób, aby górna część pleców nieustannie przylegała do podłogi, a dolna się odrywała. Uginana noga ma za zadanie skrzyżować się z wyprostowaną. Postaraj się przesuwać ją tak, aby dotknąć podłogi wewnętrzną stroną kolana. Wykonaj kilka powtórzeń na każdą nogę.

Zginanie kolana i rozciąganie nogi

Ostatnie ćwiczenie skupia się na rozciąganiu mięśnia biodrowego oraz lędźwiowego większego. Uczestniczą w nim również mięsień smukły i grzebieniowy. Największą korzyścią, jaką przyniesie nam wykonywanie tego ćwiczenia, jest zwiększenie zakresu ruchu i zmniejszenie napięcia w mięśniach przednich biodra. Zalecane jest ono osobom, które uprawiają sporty, w których występuje przykurcz mięśni zginaczy biodra. Sprawdzi się ona także przy lordozie lędźwiowej lub lumbago.

Pozycja wyjściowa: To ćwiczenie należy wykonywać na ławce do ćwiczeń lub innym podwyższeniu. Na początek unieś w górę obie nogi zgięte w kolanach. Następnie chwyć za kolano jednej z nóg i przytrzymaj rękami. Co ważne – szyja oraz głowa powinny spoczywać rozluźnione na ławce.

Wykonanie: Wyprostuj i opuść nogę, która nie jest przytrzymywana rękami do momentu osiągnięcia maksymalnego stopnia rozciągania. Druga noga cały czas powinna pozostawać zgięta, natomiast staw kolanowy opuszczonej kończyny, powinien być wyprostowany. Taka pozycja sprzyja rozciąganiu, więc należy utrzymywać ją przez kilka sekund.
Do wyżej wymienionych ćwiczeń warto wprowadzić regularne rolowanie za pomocą specjalnych wałków do masażu i uciskanie punktów spustowych piłeczkami.
Regularne wykonywanie treningu rozciągającego powinno w perspektywie czasowej przyczynić się do poprawy mobilności bioder.

Przeczytaj także:

test

Stretching — co to jest? Jakie są rodzaje? Na co pomaga?

Co to jest stretching? ✨ Poznaj różne rodzaje stretchingu. Dowiedz się jak wykonywać te ćwiczenia i na jakie dolegliwości pomaga.

kobieta rozciąga się na macie

Ćwiczenia rozciągające z paskiem do jogi

Stretching to świetny sposób na poprawienie elastyczności swojego ciała. Sprawdź, jakie ćwiczenia z paskiem do jogi mogą zwiększyć Twoją sprawność.

Jak joga wpływa na kręgosłup - czy jest dobra dla kręgosłupa?

Jak joga wpływa na kręgosłup ? Pomaga czy szkodzi?

Joga kręgosłupa to inaczej joga, w której wykonuje się asany dobrane do potrzeb osób zmagających się z bólem pleców. Poznaj ćwiczenia jogi na kręgosłu

kobieta w pozycji jogi

Joga czy pilates - co wybrać? - Blog Decathlon

Joga i pilates to sporty, które trenuje się na macie. Czym się różnią? Co jest efektywniejsze: joga czy pilates? Wszystko zależy od potrzeb.