Kobieta jadąca na rolkach do tyłu

Jazda na rolkach do tyłu – wspólna nauka jazdy w tył

Nauka jazdy na rolkach tyłem nie jest taka trudna. Jazda na rolkach do tyłu – oto praktyczny poradnik manewrów dla rolkarzy!

Jazda na rolkach to niezwykle popularna wśród Polaków aktywność. Rolki spalają bardzo dużo kalorii, a powstające każdego roku kolejne kilometry tras dla rolkarzy zachęcają do wyjścia z domu. Dla osoby, która jeździ już od pewnego czasu, naturalnym krokiem jest chęć opanowania jazdy tyłem. Wbrew pozorom nie jest to trudne. W jaki sposób opanować tę umiejętność? Podpowiadamy!

Jazda na rolkach tyłem – dla kogo?

Warto wiedzieć, że jazda na rolkach tyłem nie jest bardzo skomplikowana, ale wymaga nieco ćwiczeń. Technikę tą może opanować każda osoba, która jeździ na rolkach. Trzeba jednak wiedzieć, że do zabrania się za naukę jazdy w tył na rolkach potrzebne są już wcześniej opanowane umiejętności płynnej jazdy i panowania nad rolkami. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z rolkami, powinieneś postawić na opanowanie podstaw jazdy do przodu.

Trzeba być również świadomym, że jazda na rolkach tyłem wiąże się z większym ryzykiem upadków. Poruszając się do tyłu mamy także ograniczone pole widzenia, dlatego też ten typ jazdy warto praktykować w bezpiecznych miejscach. Aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo, warto zainwestować w kask na rolki oraz zestaw ochraniaczy rolkarskich. Pomogą nam one zapobiec poważniejszym kontuzjom.

Mężczyzna jadący na rolkach

Nauka jazdy na rolkach do tyłu – ćwiczenia

Opanowanie sztuki jazdy tyłem na rolkach wcale nie jest tak skomplikowane, jak wygląda. Na początek trzeba jednak przyswoić sobie pewną podstawową radę – jadąc do tyłu, patrzymy do tyłu. Wydaje się to oczywiste, jednak w praktyce wiele osób o tym zapomina, co może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. A przecież bezpieczeństwo podczas jazdy na rolkach to podstawa. Jeżeli mamy już za sobą omówienie podstaw, czas przedstawić kilka skutecznych ćwiczeń, które pozwolą wypracować umiejętność jazdy tyłem!

Dzieci uczące się jeździć na rolkach do tyłu

Beczka w tył

Pierwszym ćwiczeniem, które pomoże w opanowaniu jazdy tyłem na rolkach, jest tak zwana beczka w tył. Ten ruch polega na zakreślaniu rolkami na podłożu kształtu zbliżonego do obrysu beczki. Każda osoba, która jeździ doskonale radzi sobie z beczką w przód, dlatego też następnym krokiem jest nauczenie się wersji w tył. Podstawą bezpiecznego wykonania manewru jest regularne spoglądanie na zmianę przez prawe i lewe ramię, aby upewnić się, że droga za nami jest wolna i nie ma żadnego zagrożenia.

Aby nauczyć się jazdy do tyłu, w pierwszej kolejności trzeba opanować półbeczkę. To właśnie ona jest w tym przypadku najważniejszą techniką. Dobrym sposobem na początek będzie zrobienie 10 półbeczek na lewej nodze oraz 10 na prawej. Kolejnym krokiem jest odejmowanie po jednej półbeczce na każdą nogę, aż dojdzie się do stanu 1:1. Wykonywanie tego ruchu pozwoli nabrać prędkości. W trakcie jazdy tyłem warto wykonać lekki skręt ciała. Balansowanie ciężarem ciała pozwoli poprawić równowagę.

Odwrócone V

Ucząc się jazdy na rolkach tyłem, warto również spróbować techniki zwanej odwrócone V.

To jedna z metod hamowania, z piętami do zewnątrz, a palcami skierowanymi do siebie. Podczas jazdy do tyłu kluczowe jest zachowanie spokoju. Dobrze jednak, aby trening odbywał się w pustym i bezpiecznym miejscu. W tym przypadku najważniejsze jest opanowanie utrzymywania prostej jazdy oraz oglądania się, czy nic nie znajduje się za naszymi plecami. Bardzo ważne w tym przypadku jest poruszanie się na glide, czyli środkowej części kółek.

Najczęściej popełniane błędy podczas jazdy na rolkach tyłem

Obserwując osoby uczące się tylnego kierunku jazdy, można zauważyć kilka często powtarzających się błędów. Jednym z najczęściej popełnianych jest jazda na zewnętrznych krawędziach rolek. Zdecydowanie nie ułatwia ona nauki. Najlepszym sposobem jest jeździć na środkowej części kółek (glide) lub ewentualnie na wewnętrznych krawędziach. Trzeba również pamiętać, że podczas jazdy na rolkach tyłem absolutną podstawą jest ugięcie kolan, pochylenie tułowia oraz kontrolowanie poruszania się rolek.

Przeczytaj także:

chłopiec w kasku i ochraniaczach jadący na rolkach

Rodzaje rolek dla początkujących i nie tylko

Rolki towarzyszą nam już od kilku wieków. Jazda na nich to świetna zabawa, lecz przed zakupem warto poznać rodzaje rolek. Jaki model się sprawdzi ?

rolki oparte o ścianę

Jak czyścić i dbać o rolki? Czyszczenie i konserwacja rolek

Jazda na rolkach to popularne zajęcie dla osób w różnym wieku. Jak czyścić i dbać o rolki? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o konserwacji rolek!

kobiety jeżdżące na wrotkach w kaskach

Krótka historia wrotek i rolek - kto je wynalazł?

Wrotki, a także pokrewne z nimi rolki są popularne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Jaka jest historia wrotek? Jak powstała dyscyplina?

kobieta i dzieczynka siedzące na ziemi z wrotkami

 Rolki czy wrotki — co wybrać dla dorosłych i dla dzieci?

Jazda na rolkach lub wrotkach to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu ale co lepiej wybrać rolki czy wrotki? Od jakiej dyscypliny zacząć?