dziewczynka w odzieży i kasku narciarskim wykonująca śmig  jadąc na nartach

Skręty na nartach – jak wykonać śmig i od czego zacząć naukę?

Skręt nart zwany śmigiem, to kolejny, którego uczy się po skręcie równoległym NW. Sprawdź, jak przygotować się do śmigu i jak poprawnie go wykonać.

Jazda na nartach to sport, który przyciąga wielu miłośników zimowych aktywności. By jednak poruszać się na stoku pewnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, trzeba opanować kilka manewrów, które ułatwią nam jazdę i sprawią, że będzie przyjemniejsza. Jednym z nich jest śmig – jak go wykonać?

Jazda śmigiem – czym się charakteryzuje?

Zapewne nieraz zdarzyło Ci się obserwować spektakularne zjazdy narciarzy, które nie pozwalały oderwać od siebie wzroku. Efektowność zjazdu jest przyjemna zarówno dla osoby obserwującej, jak i samego zjeżdżającego. Jednym z takich właśnie zjazdów, jest właśnie śmig. Na czym właściwie on polega?

To specjalny rodzaj jazdy na nartach, który składa się z krótkich i bardzo szybkich skrętów nart. Liczą się w nim przede wszystkim dwie główne cechy. Są to:

Dynamika – ruchy wykonywane podczas zjazdu śmigiem muszą być szybkie i sprawne, by cały zjazd był efektywny i efektowny!

Rytm – rytmiczna harmonia poruszania się stóp, kijków jak i odpowiedni balans ciałem zapewnią skuteczną i poprawną technikę całego zjazdu w dół.

Choć wykonanie śmigu nie jest najprostsze i nie powinno być pierwszym rodzajem skrętu, jakiego uczy się początkujący narciarz, to odrobina doświadczenia i specjalnych ćwiczeń z pewnością pomogą opanować tę przyjemną dla oka technikę zjazdu.

osoba w kasku i goglach narciarskich na stoku narciarskim jadąca na nartach śmigiem

Technika jazdy śmigiem – jak poprawnie go wykonać?

Śmig to przejazd, który ma kilka wersji różniących się dynamiką lub rytmem. Wszystkie jednak są do siebie podobne i polegają na wykonywaniu jednakowych ruchów. Jak wygląda prawidłowy zjazd tą metodą?

Wykonując jazdę śmigiem, poruszamy się wzdłuż linii spadku stoku. Pozycja startowa powinna być poszerzona, a narty ustawione na szerokości bioder. Tułów podczas zjazdu pozostaje niemal w niezmienionej pozycji. Zjeżdżając, obniżamy się na nogach, uginamy kolana, mocno krawędziujemy narty przy równoczesnym wbiciu kijów i wyjściu w górę – to odciąży tylne partie nart. Wprowadzamy je w skręt przez rotację dziobów. Następnie po przejściu linii spadku, ponownie krawędziujemy narty i obniżamy postawę, przechodząc w kolejny skręt.

Jak widać, ważnym elementem jest tu także podstawowy typ skrętu, czyli równoległy nisko-wysoko. Warto przyłożyć się do nauki podstaw, by później mieć stabilną bazę do doskonalenia dalszych, bardziej zaawansowanych umiejętności narciarskich.

Jazda na nartach śmigiem – najczęstsze błędy

Popełnianie błędów to część całego procesu nauki – to w końcu na pomyłkach uczymy się najwięcej. Na początku może być trudno ich uniknąć, jednak z czasem warto zwrócić większą uwagę na to, czego lepiej nie robić. Jakie mogą pojawić się błędy w zjeździe śmigiem?

– Brak zakrawędziowania nart przed przejściem do kolejnego skrętu. Ten błąd może zaważyć na dynamice całego zjazdu, czyli w konsekwencji jej braku, a to przecież nieodłączny i charakterystyczny element tego rodzaju zjazdu.

Brak rytmu – nieskoordynowanie ruchów nart i ciała może wytrącić cały zjazd z efektownej równowagi.

Podnoszenie wewnętrznej narty. Ważne jest, by podczas manewru śmigu obie narty miały cały czas kontakt ze śniegiem i podłożem.

Zbyt duża prędkość. Przez ten błąd trudno będzie Ci wykonać wszystkie elementy manewru poprawnie, narty będą Cię nieść, a Ty będziesz skupiać się jedynie na utrzymaniu się w pionie. Warto nieco zwolnić przed wykonaniem kolejnego skrętu i spróbować precyzyjnie doprowadzić zjazd do końca.

Podczas nauki jazdy na nartach śmigiem niezwykle ważne jest także utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, wykonywanie konsekwentnie określonego układu ruchów i przede wszystkim – zachowanie bezpieczeństwa. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nartami, warto, byś udał się na kilka lekcji do profesjonalnego instruktora. Dzięki temu zyskasz dużą dawkę wiedzy i praktyki, która przyda Ci się w dalszym, stopniowym doskonaleniu swoich umiejętności.

osoba w odzieży narciarskiej wykonująca śmig zjeżdżając ze stoku narciarskiego

Jak nauczyć się śmigu – pomocne ćwiczenia

Co nieco o teorii już wiemy, jednak co pomoże nam przejść do praktyki? Nic innego jak ćwiczenia z nartami na nogach i kijkami w dłoniach. Jakie rodzaje ćwiczeń mogą przydać się w doskonaleniu zjazdu śmigiem?

1. Ćwiczenia z kijkami narciarskimi – można wykonywać je na wiele sposobów, na przykład przekładanie ich dookoła siebie podczas jazdy czy wbijanie ich po jednej stronie naprzemiennie. Ciekawym ćwiczeniem jest zjazd z kijami trzymanymi grotami do góry – pozwala to wyobrazić sobie tor jazdy i skupić na pracy nóg.

2. Ćwiczenia bez kijków – tego rodzaju treningi pozwolą wypracować odpowiednią rytmikę zjazdu. W dłonie można naprzemiennie klaskać podczas zjazdu, unosić je do góry lub wymachiwać nimi w rytm ustawiania ciała nisko i wysoko.

3. Przeskoki, potocznie zwane żabkami. Polegają na przeskakiwaniu ze skrętu w skręt z jednoczesnym mocnym rotowaniem stóp. Wykonuje się je przy niewielkiej prędkości nawet na płaskim stoku. Poruszanie się w tym ćwiczeniu polega jedynie na przeskokach – narty nie powinny jechać. Wspomaga to wypracowanie odpowiedniej koordynacji ruchowej.

Jazda na nartach może dawać wiele przyjemności i satysfakcji, zwłaszcza wtedy, gdy nauka nowych manewrów przynosi oczekiwane efekty. Uzbrój się w odpowiednią odzież narciarską, sprzęt narciarski, dużą dawkę motywacji i zdobywaj stoki śmigiem!

Przeczytaj także:

kobieta w odzieży narciarskiej opierająca narty o ogrodzenie w ośrodku narciarskim

Narty w Szwajcarii – ośrodki narciarskie. Gdzie się wybrać?

Szwajcarskie ośrodki narciarskie to częsty cel podróży miłośników Alp. Jakie zimowe kurorty narciarskie wybrać, udając się na narty do Szwajcarii?

narciarz w odzieży i goglach narciarskich uprawiający narciarstwo pozatrasowe

Narciarstwo pozatrasowe - na co uważać na trasach poza stokiem?

Freeride, czyli narciarstwo poza trasami, to sport ekstremalny. Na co uważać podczas takiej jazdy na nartach? Oto wskazówki dla narciarzy.

rozmawiający narciarze w kaskach i goglach narciarskich

Slang narciarzy – poznaj te słowa i jedź na stok!

Snowboardziści i narciarze mają swój specyficzny slang. Poznaj słowniczek z najpopularniejszymi terminami, by rozumieć, o czym mówi się na stoku!

2 osoby trenujące narciarstwo zjazdowe na stoku

Jazda na nartach – jak prawidłowo skręcać na nartach?

Nauka jazdy na nartach to głównie skupienie się na technice i manewrach. Jednym z nich jest skręt. Jak poprawnie skręcać na nartach? Sprawdź!