mężczyzna w czepku kąpielowym i okularach pływackich wykonujący trening szybkościowy

Sposoby na trening szybkościowy w pływaniu

Uwielbiasz pływanie? Trening szybkościowy może być idealnym wyborem dla Ciebie! Sprawdź, jak zacząć trenować i zwiększyć szybkość w basenie.

Umiesz pływać i zależy Ci na rozwoju swoich umiejętności? Jest to naturalna kolej rzeczy jeśli chodzi o pływanie. Trening szybkościowy pomoże Ci zwiększyć Twoją wytrzymałość oraz tempo. Od czego zacząć poprawianie swojej szybkości pływania?

Jak zwiększyć prędkość pływania? Zacznij od analizy

Pływanie daje mierzalną możliwość sprawdzenia własnego poziomu zaawansowania. Wystarczy bowiem wykonywać regularne (np. comiesięczne) testy swojej szybkości. Warto poprosić kogoś, by odpowiednio zmierzył czas pokonywanego przez Ciebie dystansu, a w przypadku, gdy odległość ta jest większa, niż jedna długość basenu, niech zmierzy również poszczególne międzyczasy. Będziesz miał wówczas możliwość obserwacji momentu zmęczenia i analizując go samemu lub z trenerem, zadecydować o zmianie programu treningowego. Wszystko po to, by w ostateczności poprawić możliwości swojego organizmu i pływać szybciej.

Niezależnie od tego, jaki masz cel, warto notować swoje osiągnięcia. Jest to właściwie podstawą dla każdego pływaka, by posiadać swój dziennik treningowy. Dzięki temu będziesz mógł zaobserwować:

— jak na przestrzeni czasu zmieniają się Twoje obciążenia podczas jednego pobytu w wodzie,

— jak różni się jednorazowo przepłynięty dystans od momentu, w którym rozpoczynałeś przygodę z regularnymi treningami,

— czy zmiany, jakie wprowadzałeś, by stać się lepszym, przyniosły zamierzony rezultat.

W dobie aplikacji pozwalających na analizę treningu warto śledzić etapy własnego progresu. Możesz też potrzebować zeszytu lub po prostu pliku w komputerze. Warto także notować odczucia związane z treningiem oraz to, co danego dnia zjadłeś – pożywienie jest paliwem dla organizmu, więc jego jakość ma niebagatelny wpływ na Twoje późniejsze zdolności fizyczne. Dobrym pomysłem są również inne ćwiczenia. Może to być np. trening siłowy.

kobieta ubrana w odzież pływacką pływająca w basenie sportowym

Jak zacząć pływać szybciej? Nie chodzi tylko o dystans

Pływanie coraz dłuższych dystansów nie sprawi, że będziesz szybszy. Za to odpowiada przede wszystkim poprawna technika i oddychanie. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z profesjonalnymi szkoleniami pływackimi, to warto się im przyjrzeć. Zatrudnij trenera, który będzie Ci pomagać lub zapisz się na kilka lekcji grupowych do instruktora pływania.

W pływaniu trudno jest samemu przeanalizować swoje błędy. Być może nawet nie jesteś w stanie ustalić, co takiego robisz źle, a ma wpływ na ergonomię Twoich ruchów i prędkość pływania. Oglądanie filmików z wyczynowymi pływakami w internecie lub nagrywanie własnego pływania stylem dowolnym również nie przyniesie dobrego rezultatu. Tylko doświadczony trener jest w stanie zaobserwować i wyeliminować Twoje błędy, a także poprawić wyniki.

O co jeszcze warto zadbać? 

Pływanie stylem dowolnym – stawiaj na różnorodność

Jednym z kluczowych elementów, by poprawić swoja wydajność, szybkość i wytrzymałość, jest urozmaicenie swoich sesji. Jeśli pływasz tylko określoną liczbę basenów i wychodzisz, spalisz pewną liczbę kalorii, jednak nic poza tym. Każdy trening powinien składać się tak naprawdę z trzech podstawowych kwestii: rozgrzewki, zadania głównego oraz fazy schłodzenia.

Pierwszy z nich ma przygotować nasz organizm do obciążeń, które nastąpią w późniejszej części treningu. Zadanie główne to zazwyczaj kilka różnych zadań zawierających pewną liczbę powtórzeń, w założonym czasie lub tempie, z oznaczonymi przerwami pomiędzy nimi. Na sam koniec jest faza schłodzenia organizmu (regeneracja), czyli pływanie luźno i spokojnie, pozwalające na uregulowanie tętna i rozluźnienie mięśni. Do tego dochodzi również przedtreningowa rozgrzewka na lądzie połączona ze stretchingiem (rozciąganiem), zalecanym również po zakończeniu treningu pływackiego.

Skracaj przerwy między treningami pływackimi

Jeśli pomiędzy powtórzeniami w danym zadaniu masz założoną długość odpoczynku i zaczynasz zauważać, że pozwala ona na powrót do normalnego rytmu serca lub też jesteś wypoczęty – skróć od kolejnego treningu czas odpoczynku o kilka sekund. Pozwoli to z czasem na wypracowanie lepszej kondycji.

mężczyźni i kobiety w strojach kąpielowych stojący na brzegu basenu sportowego

Zadbaj o rywalizację na basenie

Pływanie jest sportem monotonnym i potrzeba dużo samozaparcia, by trenować regularnie w pojedynkę. Znajdź sobie partnera treningowego o podobnych Tobie umiejętnościach. Może to być kolega z pracy, znajomy, ktoś z rodziny lub osoba z Twojego miasta. Ważne, by również miał cel, do którego chce efektywnie dążyć poprzez pływanie. Nie tylko będziesz mógł się ścigać, wykonując poszczególne zadania (a w rezultacie regularnie zwiększać swoje możliwości i prędkość), ale będziecie również dla siebie wzajemną motywacją.

Sposób na poprawę szybkości. Jaki sprzęt pomoże Ci być szybszym?

Wykorzystuj sprzęt treningowy. Na rynku dostępna jest ogromna liczba akcesoriów, których zadaniem jest poprawa Twoich zdolności pływackich. Podstawowy sprzęt do pływania, który warto mieć zawsze na treningu, to:

— „Pull buoy”, zwany również ósemką lub po prostu deską do pływania (wykorzystywany w zadaniach, w których ćwiczy się same nogi lub same ręce; pozwala również zapobiegać opadającym nogom, co jest szczególnie 
zauważalne wśród początkujących pływaków),

— Krótkie płetwy do pływania, czyli z tzw. krótkim piórem – nie pozwalają pływać tak szybko, jak płetwy długie, wykorzystywane przez nurków, jednak angażują do pracy większe partie mięśni i właściwie stosowane zwiększają wydolność organizmu,

Zakładane na dłonie „łapki” (przez niektórych zwane także łopatkami) – jedne pozwalają pracować nad techniką (można z nimi ćwiczyć m.in. właściwe ułożenie dłoni przy jej wejściu w taflę wody lub końcową fazę pociągnięcia ramieniem pod wodą), inne z kolei, wykorzystywane częściej, zwiększają powierzchnię dłoni, przez co można pływać szybciej, jednakże z większym oporem.

Pamiętaj również o tym, że warto żyć zdrowo – dbaj o siebie, chroń swoje uszy i zatoki po wyjściu na zewnątrz po treningu (szczególnie zimą), odżywiaj się racjonalnie, wysypiaj się należycie (potraktuj sen jako element treningu). Jeśli wejdzie Ci to w krew i zauważysz, że nie możesz wytrzymać dłużej niż kilka dni bez zapachu chloru unoszącego się na pływalniach, pływanie stanie się automatycznie częścią Twojego życia.

Przeczytaj także

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Żabka to inaczej styl klasyczny w pływaniu ⭐ Poznaj zasady pływania żabką oraz jej zalety ⭐ Sprawdź jak nauczyć się pływania żabką

mężczyzna w czepku i okularach pływackich opierający się o brzeg basenu

Jak wybrać najlepszy czepek na basen? Kupujemy czepek pływacki.

Pływanie to jeden z najpopularniejszych sportów. Wiele basenów wymaga zakładania czepka pływackiego. Jaki czepek na basen wybrać? Podpowiadamy!

mężczyzna w czepku i kąpielówkach wychodzący z basenu

Pływanie a mięśnie brzucha - sprawdź co daje trening na basenie

Pływanie angażuje wszystkie mięśnie, nie obciążając stawów i kręgosłupa jak np. siłownia. Basen wzmacnia mięśnie brzucha, pleców, rąk i nóg.

osoby pływają z bojką asekuracyjną open water

Jak pływać w morzu? Nauka i bezpieczne pływanie w morzu. Decathlon

Przygotowaliśmy podstawowe informacje na temat bezpiecznego pływania w morzu. Dowiedz się, jak pływać w morzu i jaki sprzęt wybrać.