Mężczyzna rozciągający pasmo biodrowo piszczelowe za pomocą masażera

Czym jest zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS)? Leczenie

ITBS czyli zespół pasma biodrowo piszczelowego, to jedna z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy. Wejdź i dowiedz się więcej o ITBS!

ITBS, czyli zespół pasma biodrowo piszczelowego, to jedna z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy. Jednak na ITBS narażony jest każdy, kto uprawia aktywność fizyczną przeciążającą kolana. Jakie są objawy ITBS? Leczenie polega przede wszystkim na przerwaniu treningów oraz zatrzymaniu stanu zapalnego. Następnie niezbędne są ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę. Dowiedz się więcej o ITBS!

Kto najczęściej ma problem z zespołem pasma biodrowo piszczelowego?

Urazy przeciążeniowe w obrębie stawu kolanowego występują najczęściej u biegaczy, jednak nie jest to jedyna grupa sportowców.

Ze względu na etiologię zespołu pasma biodrowo-piszczelowego schorzenie to ma tendencję do nawrotów, dlatego nie powinno się bagatelizować dolegliwości bólowych i ograniczeń jakie powoduje ITBS. Najlepszym rozwiązaniem jest szybkie podjęcie działań i udanie się do fizjoterapeuty w celu dokładnej diagnostyki i ustaleniu procesu leczenia.

Czym jest ITBS? Objawy schorzenia

ITBS (łac. Ilio-Tibial Band Syndrome) – syndrom pasma biodrowo-piszczelowego. To najczęściej występujący ból przeciążeniowy u osób aktywnych fizycznie. Objawia się ostrym, piekącym bólem po bocznej stronie stawu kolanowego.

Ból zazwyczaj występuje w trakcie wysiłku. Największy dyskomfort odczuwany jest w trakcie zgięcia stawu kolanowego między 20-30 stopni. Może wystąpić obrzęk lub zaczerwienienie – stan zapalny struktury.

Mężczyzny rolujący mięśnie pasma biodrowo piszczelowego

Pasmo biodrowo-piszczelowe – ważne informacje dla cierpiących dla ITBS

Jest to silne pasmo powięziowe, przyczepiające się od góry do grzebienia biodrowego. Stanowi pochewkę dla mięśnia napinacza powięzi szerokiej, w warstwie głębokiej pasma biodrowo-piszczelowego ma też przyczep końcowy część włókien mięśnia pośladkowego wielkiego.

U dołu pasmo biodrowo-piszczelowe przyczepia się do guzka międzykłykciowego bocznego (Gerdy’ego), gdzie łączy się z rozciąganiem mięśnia obszernego bocznego. Pasmo napręża się przy zgięciu stawu kolanowego między 15-30 stopni.

Mężczyzna w stroju sportowym masujący mięśnia uda

ITBS – przyczyny zespołu pasma biodrowo piszczelowego

Czynnikiem ryzyka wystąpienia ITBS jest nadmierna koślawość stawu kolanowego lub skokowego, nie tylko w pozycji neutralnej, ale również w trakcie biegu (kiedy kończyna  podporowa z dużą siłą ląduje na podłoże). Jest to przyczyna zaburzenia biomechaniki pracy stawu kolanowego i biodrowego.

Kolejną przyczyną jest osłabienie mięśnia pośladkowego średniego, który jest najsilniejszym odwodzicielem stawu biodrowego. Widocznie zaburzona równowaga mięśniowa między zginaczami, a prostownikami kończyny dolnej. Należy zwrócić także uwagę na ustawienie i budowę miednicy.

ITBS – leczenie

Należy niezwłocznie przerwać aktywność fizyczną. Dodatkowo w pierwszej fazie trzeba wyciszyć stan zapalny. Świetnie się sprawdza protokół P.R.I.C.E gdzie:

P (protection) – zabezpieczenie – odciążenie,
R (rest) – odpoczynek – przerwa w treningach,
I  (ice) – lód, zimne okłady,
C (compresion) – kompresja - bandaż elastyczny, kinesiotaping za pomocą tejpów,
E (elevation) – uniesienie kończyny – zmniejszenie obrzęku.

Na czym polega rehabilitacja ITBS ?

Po wyeliminowaniu stanu zapalnego proces rehabilitacji skupia się głównie na rozciąganiu pasma biodrowo-piszczelowego (istnieją odpowiednie ćwiczenia na ITBS, pokazywane przez fizjoterapeutów), zginaczy i prostowników stawu kolanowego. Świetną alternatywą przy ITBS jest także rolowanie tych struktur przy pomocy rollera, eliminując punkty spustowe.

Krokiem kolejnym jest wzmocnienie mięśni ud i pośladków (głównie mięsień pośladkowy średni), ćwiczenia na poduszce sensomotorycznej. Można zastosować tejpy i taśmy. Należy wprowadzić modyfikację do planu treningowego uwzględniając początkowo mniejszą intensywność treningową.

Przeczytaj także:

mężczyzna w stroju rowerowym i kasku opierający się o belkę przy drodze

Ból kolan a jazda rowerem. Dlaczego kolana bolą po rowerze?

Cierpisz na ból kolan po rowerze? Możliwe, że doszło do przeciążenia stawów kolanowych. Jak poradzić sobie z bólem kolan podczas jazdy na rowerze?

mężczyzna obejmujący dłońmi swoje kolano

Ból kolana przy bieganiu - przyczyny, leczenie, zapobieganie

Ból kolana to przypadłość wielu biegaczy. Jakie są tego przyczyny? Jak zapobiegać bólowi kolan po bieganiu? Jakich błędów treningowych unikać? Sprawdź

Ćwiczenia rehabilitacyjne do domu - zestaw ćwiczeń ruchowych

Ćwiczenia rehabilitacyjne do domu - zestaw ćwiczeń ruchowych

Rehabilitacja neurologiczna i ruchowa w formie sesji mobilizujących wspomaga sprawność i powrót do zdrowia. Oto zestaw ćwiczeń, które wykonasz w domu.

Jak wiązać buty do biegania? Sprawdzone sposoby

Jak wiązać buty do biegania? Sprawdzone sposoby

Sposób sznurowania buta ma duże znaczenie w treningu biegowym. Źle zawiązane sznurówki powodują kontuzje i utrudniają bieganie. Dowiedz się więcej!