Kobieta wałkująca odcinek lędźwiowy

Wzmożone napięcie mięśniowe u dorosłych – co warto wiedzieć?

Wzmożone napięcie mięśniowe to dolegliwość, która może utrudniać uprawianie sportu. Dowiedz się, z czego wynika i jak skutecznie ją zwalczać.

Wzmożone napięcie mięśniowe u osób dorosłych może stanowić poważny problem i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Charakteryzuje się stałym naprężeniem tkanek miękkich. Najczęściej pojawia się u niemowląt i dzieci, ale coraz częściej dotyka także osoby dorosłe. Może być wynikiem różnorodnych chorób, siedzącego trybu życia, a w przypadku sportowców również kontuzji. Bez względu na przyczynę wymaga odpowiedniego leczenia i rehabilitacji. Tylko właściwe podejście pomaga uśmierzyć ból i ponownie odzyskać radość z codziennego funkcjonowania. Poznaj dokładnie, czym jest wzmożone napięcie mięśni i w jaki sposób można mu zapobiegać.

Przyczyny wzmożonego napięcia mięśniowego u dorosłych

Wzmożone napięcie mięśniowe, znane również jako hipertonia, może dawać zróżnicowane objawy w zależności od rodzaju schorzenia i przyczyny jego występowania. Problemy ze strony układu nerwowego u dorosłych występują głównie na skutek nieodpowiedniego stylu życia oraz przebytych chorób. Nadmierne napięcie może być powodowane przez:

–  przewlekły stres,
– urazy neurologiczne,
– kontuzje w odcinku szyjnym,
– urazy głowy,
– udar,
– stwardnienie rozsiane,
–  uszkodzenia układu nerwowego,
– chorobę Parkinsona.

Są to najczęstsze powody, które prowadzą do poważnych problemów i pojawienia się objawów wzmożonego napięcia mięśniowego. Coraz częściej jednak poza powyższymi dochodzi również siedzący tryb życia. Nieprawidłowa postawa utrzymywana przez wiele godzin może prowadzić do pojawienia się ucisku w różnych partiach ciała i tym samym skutkować problemami z wykonywaniem nawet podstawowych czynności. Brak odpowiedniej reakcji może skutkować rozwojem napięcia mięśniowego i coraz to większym bólem.

Kobieta używająca wałka do masażu redukująca wzmożone napięcie mięśniowe

Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego

W przypadku osób dorosłych, u których zaburzenia napięcia mięśniowego występują z powodu stresu i nieodpowiedniej postawy można wyróżnić kilka głównych objawów. Zauważenie ich u siebie świadczy o tym, że należy jak najszybciej skierować się do specjalisty w celu skorzystania z profesjonalnej pomocy. Najczęstsze objawy to:

– problem ze zginaniem kończyn,
– przewlekłe skurcze mięśni,
– przykurcze stawowe,
– problem z przyjęciem prawidłowej postawy ciała,
– ból na początku i na końcu ruchu,
– trudności w wykonywaniu ćwiczeń fizycznych.

Objawy te najczęściej występują w przypadku spastyczności i sztywności. Zauważenie ich u siebie sprawia, że warto jak najszybciej podjąć odpowiednie przeciwdziałanie i leczenie, które będzie skutkowało powrotem do sprawności. Pozwoli odzyskać pełen zakres ruchowy w mięśniach i przyniesie upragnioną ulgę.

Jakie są rodzaje wzmożonego napięcia mięśniowego?

Kluczem do właściwego leczenia jest rozpoznanie na podstawie dolegliwości, z jakim napięciem ma się do czynienia. Prawidłowe zdiagnozowanie pozwala zastosować metody terapii, które szybko przyniosą ulgę w bólu i pozwolą na ponowne odzyskanie pełnej sprawności. Przedstawiamy najczęściej występujące rodzaje wzmożonego napięcia mięśniowego.

Spastyczność

Pierwszy rodzaj znany jest jako zespół neuronu górnego lub tzw. objaw scyzoryka. Polega na zwiększonym oporze przy wyproście kończyn górnych i dolnych. Utrudniony ruch może wykazywać się różnym stopniem intensywności i w różnym zakresie utrudniać normalne funkcjonowanie. Ból jest szczególnie zauważalny w trakcie aktywności fizycznej, gdy niektóre ruchy wywołują duży dyskomfort.

Kobieta masująca się przeciwdziałając spastyczności

Miotonia

Polega na niekontrolowanych atakach wzmożonego napięcia mięśniowego. Jednocześnie w trakcie ataku nie ma możliwości rozluźnienia mięśnia. W przypadku osób dorosłych najczęściej objaw występuje przy chorobie Steinerta.

Przykurcz

Sytuacja związana z trwałymi zmianami w strukturze mięśni kończyn. Najczęściej występuje, gdy dochodzi do zwłóknienia lub zwapnienia. W skrajnych przypadkach może całkowicie uniemożliwiać wykonywanie jakichkolwiek ruchów. Stanowi zaawansowane stadium problemu i wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia.

Sztywność

Ostatnim rodzajem napięcia mięśniowego, który można spotkać, jest sztywność. Występuje, gdy opór przy wykonywaniu ruchu pojawia się w całym jego zakresie. Może skutkować znacznymi problemami z chodzeniem czy unoszeniem przedmiotów.

Wzmożone napięcie mięśniowe – leczenie

Istnieje wiele sposobów na walkę ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Dostępne są fizykoterapia, ciepłolecznictwo, farmakoterapia, ćwiczenia regulujące napięcie i wiele innych metod. Wystarczy jedynie prawidłowe dopasowanie pod rodzaj problemu, aby uzyskać dobre efekty i cieszyć się znaczną poprawą ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia.

Kobieta używająca piłki do masażu stopy

Fizjoterapia pozwala pozbyć się napięcia mięśniowego

W wielu przypadkach wystarczająca będzie fizjoterapia, aby zmniejszyć napięcie i cieszyć się poprawą sprawności. Już w trakcie badania fizjoterapeutycznego wykrywane są mięśnie, które uległy napięciu. Następnie specjalista przechodzi do właściwego masażu. Ma na celu przede wszystkim rozluźnić całe ciało i pomóc w zwalczeniu źródła problemu. Stosując odpowiednie zabiegi o działaniu rozluźniającym, można już po kilku sesjach odczuć znaczącą poprawę. Ta forma terapii sprawdza się u osób dorosłych w każdym wieku. Najlepiej działa w przypadku sztywności.

Farmakoterapia

Sięgnięcie po leki zwiotczające mięśnie jest zalecane głównie w sytuacji, gdy źródłem wzmożonego napięcia są problemy natury neurologicznej. W takim przypadku lekarz prowadzący chorobę stosuje preparaty, które mają na celu zniwelować ból mięśniowy i pomóc w odzyskaniu sprawności. Leczenie zawsze odbywa się w takiej sytuacji pod ścisłym nadzorem specjalisty, który dba o dobranie najlepszych metod walki z problemem. Najlepiej sprawdza się w przypadku spastyczności. Farmakologia może być dodatkowo uzupełniana o wizyty u fizjoterapeuty i fizykoterapię.

Fizykoterapia

Popularnym wyborem są również zabiegi rozluźniające z obszaru fizykoterapii. Pomagają rozciągać mięśnie kończyn dolnych i górnych, przez co przynoszą ulgę. Mogą również znacząco zwiększać zakres ruchów i niwelować ból. Najczęściej w celu przyniesienia ulgi pacjentom wykorzystuje się ciepłolecznictwo, zimnolecznictwo oraz hydromasaże. W połączeniu z fizjoterapią mogą przynieść wymierne korzyści.

Ćwiczenia sportowe na niwelowanie napięcia mięśniowego

W sytuacji, gdy źródłem problemów jest siedzący tryb życia, można leczenie zacząć od ćwiczeń fizycznych. Istnieje wiele sposobów na obniżenie napięcia przy jednoczesnym zadbaniu o całe ciało. Najczęściej polecane to:

– Rolowanie. Wykorzystując specjalny roller, można zniwelować napięcie mięśni szkieletowych i prowadzić terapię we własnym domu. Najlepiej wykorzystać gładki i średnio-twardy, który zapewni bardzo szybko ulgę i wspomoże rozluźnianie mięśni. Ćwiczenie polega na położeniu się na przedmiocie i stopniowym przesuwaniu wybranej części ciała.

– Akupresura. Świetnym wyborem może być także mata do akupresury. Dzięki swojej konstrukcji pozwala wykonać masaż polegający na ucisku konkretnych punktów. Sprawdza się w przypadku całego ciała i pozwala szybko zauważyć pozytywne efekty.

– Masaż piłeczką. Pomocne mogą być także niewielkie piłeczki masujące. Działają punktowo w konkretnym miejscu, gdzie pojawił się ból. Są używane podobnie jak roller.

– Rozciąganie. Szukając ćwiczeń fizycznych pomocnych na różne rodzaje hipertonii, nie mogło również zabraknąć rozciągania. Klasyczny stretching sprawdzi się pod wieloma względami świetnie i pozwoli doznać ulgi od bólu. Należy jednak pamiętać o tym, aby wszystkie ćwiczenia wykonywać powoli i ostrożnie.

– Ćwiczenia z gumą oporową.
Można także wykorzystać gumy oporowe do ćwiczeń sportowych, które pomogą w walce z napięciem mięśniowym. Pomagają wzmocnić osłabione partie mięśniowe i tym samym zredukować występujące w nich napięcie.

Wzmożone napięcie mięśniowe u dorosłych ma różne przyczyny. Warto skupiać się na czynnikach na które mamy wpływ, takich jak: tryb życia, aktywność fizyczna czy odpowiednie zabiegi rozluźniające. Hipertonia to poważny problem, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego lepiej zapobiegać jej, jeśli to możliwe.

Przeczytaj także:

Grupa ludzi biegnąca w sportowych ubraniach

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda to kontuzja biegacza i nie tylko. Co powinieneś widzieć o tym urazie? Sprawdź!

kobieta stojąca w plenerze

Osteopatia - czym jest i co ma wspólnego z fizjoterapią | Decathlon

Wszystkie procesy, które zachodzą w ludzkim organizmie, są ze sobą ściśle powiązane. Jest to założenie leżące u podstaw osteopatii. Wejdź i przeczytaj

kobieta w stroju sportowym wykonuje ćwiczenia z użyciem rollera do masażu

Jaki roller do masażu wybrać? Czym się kierować?

Wałek do masażu to bardzo przydatny sprzęt. Sprawdź, jaki roller wybrać do masażu pleców i pozostałych mięśni, by dostrzec efekty.

kobieta leżąca na macie do akupresury

Jak używać maty do akupresury?

Akupresura pomaga pozbyć się napięcia mięśni oraz bólów kręgosłupa. W domowych warunkach idealnie się sprawdzi mata do akupresury. Jak jej używać?