Namiot turystyczny rozbity w lesie nocą

Czy można legalnie spać w lesie? Jak się do tego przygotować? 

Chcesz legalnie spędzić noc w lesie? Doskonale! Dowiedz się, jakie są zasady nocowania w lesie, jak planować nocleg, co zabrać i na co uważać.

Spanie na dziko w przyrodzie pod niebem pełnym gwiazd to przygoda, którą pamięta się na długo. Masz ochotę zafundować sobie i bliskim takie doświadczenie? Sprawdź, jak zaplanować nocleg w lesie, by było to legalne i przyjemne doświadczenie. 

Czy w Polsce można spać w lesie? 

Z roku na rok miłośników wypoczywania pod namiotem przybywa. Osoby, które preferują taki sposób wypoczynku, często jednak po kilku sezonach spędzonych na campingach zaczynają rozglądać się za bardziej dzikim i naturalnym terenem do rozbicia biwaku. I tu naturalnie na myśl przychodzi las. Czy można jednak legalnie spać w lesie i nie martwić się mandatami? Okazuje się, że tak! 

Lasy Państwowe od listopada 2019 do stycznia 2021 prowadziły pilotażowy projekt "Zanocuj w lesie", który przerodził się w program stały. W jego wyniku stworzono siatkę specjalnie wyznaczonych miejsc na terenie całych Lasów Państwowych, w których można legalnie rozbić namiot. Listę miejsc udostępnionych do biwakowania w lesie można sprawdzić na stronie projektu. Aktualnie jest to 600 tysięcy hektarów terenu w aż 425 nadleśnictwach w Polsce. Z powodzeniem więc każdy miłośnik campingowania i bushcrafu znajdzie coś dla siebie!

Tarp do spania w lesie rozbity między drzewami z zapaloną w środku lampką

Program "Zanocuj w lesie" – zasady

Ogólne zasady projektu, które opisujemy poniżej pozwolą Ci lepiej zrozumieć jego ideę oraz odpowiednio przygotować się do nocowania na łonie natury. Jeśli znalazłeś teren leśny, w którym chciałbyś spędzić noc, to koniecznie zapoznaj się także z regulaminem odpowiedniego nadleśnictwa.

"Zanocuj w lesie" – jakich zasad należy przestrzegać?

– Po pierwsze musisz pamiętać, że każdy biwak leśny trwający dłużej niż dwie noce lub taki, w którym uczestniczy więcej niż 9 osób, należy zgłosić do danego nadleśnictwa i otrzymać zgodę.

– Biwak możesz rozstawić w miejscach wyznaczonych, wcześniej jednak sprawdź, czy nie zostały wprowadzone okresowe zakazy wstępu do lasu na przykład w związku z zagrożeniem pożarowym.

W lesie możesz rozbijać namiot, ale bez rozgarniania ściółki i nie uszkadzając przy tym runa leśnego. Alternatywnie możesz użyć hamaka turystycznego z tarpem, który stworzy zadaszenie.

– Rozpalać ognisko w lesie można tylko w miejscach, które wyznaczy nadleśniczy. Pamiętaj, że drewno na ognisko musisz przynieść ze sobą. Pozyskiwanie drewna leśnego na ognisko jest zabronione.

Na obszarach objętych programem dopuszczalne jest używanie kuchenek gazowych. W tym celu należy jednak na bieżąco sprawdzać zagrożenie pożarowe, mieć kuchenkę cały czas pod nadzorem. Używania kuchenek zabrania się: na glebach torfowych, w młodnikach i drzewostanach, których wysokość nie dosięga 5 metrów, a także na terenach, które porastają wrzosy oraz wysokie trawy.

Biwakując w lesie możesz korzystać z darów natury – owoców i grzybów – przed spożyciem upewnij się jednak, że są one jadalne.

– Nie pozostawiaj po sobie odpadków, nie wyrzucaj do lasu resztek jedzenia, a po załatwieniu potrzeb fizjologicznych zatrzyj po sobie ślady.

– Pamiętaj, by nie karmić i nie zbliżać się do dzikich zwierząt. To ich dom i to one są u siebie – Ty jesteś tu tylko gościem. Jeśli zabierasz ze sobą psa, to przez cały czas trzymaj go na smyczy. W lesie zachowaj ciszę i zostaw po sobie porządek.

Biwakowicze przygotowani do spania w lesie siedzący wieczorem przed oświetlonym namiotem

Jak przygotować się do spania w lesie? 

Aby Twój leśny biwak należał do naprawdę przyjemnych, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Oto lista rzeczy, o których powinieneś pamiętać:

1. Zaopatrz się w niezbędny sprzęt biwakowy: w lesie dobrze sprawdzi się nieduży namiot turystyczny, jednak spanie w lesie bez namiotu też jest możliwe. W tej sytuacji wybierz hamak, który rozwiesisz między pniami drzew. Koniecznie zabierz ze sobą ciepły śpiwór, bo w lesie noce mogą być chłodne. Weź też naładowane latarki, czy kuchenkę gazową, na której podgrzejesz posiłek.

2. Zabierz wodę w butelkach: oblicz potrzebną ilość wody tak, żeby wystarczyła do picia, przygotowania jedzenia, umycia rąk, czy zębów.

3. Zaopatrz się w worki na śmieci: wszystko, co przyniesiesz ze sobą do lasu, musisz też zabrać w drogę powrotną. Miejsce, w którym będziesz nocował, powinieneś pozostawić w stanie nienaruszonym.

4. Sprawdź najbliższy parking: do lasu nie możesz wjechać pojazdami silnikowymi. Przy okazji warto spakować się w taki sposób, by przeniesienie sprzętu biwakowego z bagażnika na miejsce noclegu było jak najmniej uciążliwe.

5. Sprawdź pogodę: dostosuj długość biwaku oraz ubiór do warunków atmosferycznych.

6. Zaopatrz się w środki chroniące przed ukąszeniami: a po powrocie do domu koniecznie sprawdź, czy nie złapałeś kleszcza.

7. Zadbaj o swoją widoczność: w ciągu dnia używaj odblaskowych elementów – nie będzie przesadą chodzenie w kamizelce odblaskowej, czy zawieszenie jej na namiocie. Na noc pozostaw koniecznie włączoną lampkę, która będzie widoczna z daleka. Po lesie poruszają się nie tylko dzikie zwierzęta, ale też rowerzyści, czy myśliwi. Lepiej więc być widocznym.

8. Sprawdź swoją lokalizację: znajdź i zapisz numer słupka oddziałowego, znajdującego się na terenie Twojego biwaku. Jeśli będziesz musiał wezwać pomoc, to po tym numerze służby będą mogły Cię zlokalizować i sprawnie do Ciebie dotrzeć.

9. Spanie w lesie a zwierzęta: koniecznie zabezpiecz jedzenie oraz resztki po posiłku – najlepiej umieść je w szczelnym worku strunowym, bądź w słoiku, tak by ich zapach nie zwabił dzikich zwierząt.

Jaki mandat grozi za nielegalne nocowanie w lesie? 

Spanie na dziko w Polsce możliwe jest tylko w niektórych przypadkach. I tak, biwakowanie poza miejscami wyznaczonymi grozi mandatem o wysokości 500 zł. Lasy państwowe wyszły jednak naprzeciw potrzeb biwakowiczów i surwiwalowców uruchamiając specjalny program "Zanocuj w lesie". Jeśli więc masz ochotę zorganizować leśny biwak i zbliżyć się w ten sposób do natury, to koniecznie skorzystaj z możliwości, jakie daje program i zanocuj na wyznaczonym obszarze. W przeciwnym razie możesz zostać ukarany wysoką grzywną. Pamiętaj, że program również rządzi się swoimi prawami i przed wyruszeniem na camping należy zapoznać się nie tylko z jego regulaminem, ale takie z zasadami nadleśnictwa. Tylko ich przestrzeganie daje gwarancję legalnego noclegu na łonie natury. 

Spanie w lesie to wyjątkowa przygoda, która dostarczy wielu wrażeń nawet tym, którzy już niejedno lato spędzili na campingu. Jeśli masz ochotę spróbować, to koniecznie zaopatrz się w sprzęt campingowy w Decathlon, a potem znajdź miejsce swojego campingu w ramach programu "Zanocuj w lesie". Zaopatrzony w wiedzę i niezbędne akcesoria będziesz mógł wyruszyć na niezwykłą leśną wyprawę. 

Przeczytaj także:

mężczyzna z plecakiem na plecach rozglądający się w lesie

Burza w lesie - o czym trzeba pamiętać, gdy nas złapie

Burza w lesie: poradnik. Jak zachować się w lesie w czasie burzy? Jak unikać porażenia piorunem? Jak schować się przed spadającymi z drzew gałęziami?

Mężczyzna i kobieta patrzący na mapę aby znaleźć wyjście z lasu

Jak nie zgubić się w lesie? Podstawowa wiedza

Gęsty las to czasami labirynt, który zdaje się nie mieć wyjścia. W tym tekście podpowiadamy wam, jak nie zgubić się w lesie.

osoba stojąca w lesie  w butach do biegania po lesie

Wiosenne wędrówki w lesie – jak przygotować się na spacer?

Leśne wędrówki to doskonały pomysł na spędzanie wolnego, wiosennego czasu. Podczas spacerów można obserwować pierwsze oznaki wiosny.

Mężczyzna stojący obok rozłożonego w plenerze namiotu podczas burzy

Burza pod namiotem – czy namiot podczas burzy jest bezpieczny?

Burza pod namiotem często dopada podczas letnich wypraw. Czy spanie w namiocie podczas burzy jest bezpieczne? Sprawdź, jak się przygotować.

Namioty turystyczne rozbite na plaży

Czy można rozbić namiot na plaży? Zasady biwakowania

Biwakowanie na łonie natury jest wspaniałym doświadczeniem. Dowiedz się, czy spanie na dziko jest legalne i czy można rozbić namiot na plaży.