Mężczyzna wychodzący z metra ze złożoną hulajnogą elektryczną

Czy można wejść z hulajnogą do autobusu? Zasady przewożenia komunikacją miejską

Wiele osób zastanawia się, czy można przewozić hulajnogę elektryczną komunikacją miejską. Czy można wejść z hulajnogą do autobusu? Sprawdź!

Hulajnogi ponownie zawładnęły polskimi miastami. Jest to spowodowane wzrostem popularności modeli elektrycznych, ale na jego fali wiele osób zdecydowało się także na powrót do tradycyjnych wersji. W związku z tym powstaje pytanie – czy hulajnogę można przewozić środkami komunikacji publicznej? Wbrew pozorom to pytanie dosyć kontrowersyjne. Sprawdźmy wspólnie dlaczego!

Czy można wejść z hulajnogą do autobusu, tramwaju lub metra?

Kwestia ta budzi sporo kontrowersji i można spotkać się z wieloma opiniami na ten temat. Stan faktyczny wygląda jednak tak, że polskie prawo nie zabrania przewożenia hulajnóg komunikacją miejską. Można to jednak robić tylko pod pewnymi warunkami, a niektóre miasta nakładają ograniczenia w tej kwestii. To bardzo ważne, aby wiedzieć, że poszczególne miasta mają autonomię w ustalaniu przepisów.

Trafnie można to zobrazować na przykładzie Warszawy i Krakowa. W stolicy Polski możliwe jest przewożenie hulajnogi autobusami, tramwajami oraz metrem, ale jedynie poza godzinami szczytu. Nieco inne zasady panują w Krakowie. Użytkownik ma prawo do przewożenia hulajnogi bez ograniczeń, ale pod warunkiem, że jest ona złożona i nie przeszkadza innym użytkownikom.

Warto wiedzieć, że przepisy w poszczególnych miastach mogą różnić się w zależności od typu hulajnogi. Dobrym przykładem jest tutaj Poznań. W stolicy województwa wielkopolskiego dopuszcza się przewożenie złożonych hulajnóg tradycyjnych, ale jednocześnie zabrania wchodzenia do transportu miejskiego z modelami elektrycznymi. Jak więc widać, każde zarząd transportu miejskiego posiada własne przepisy, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem korzystania z hulajnogi.

Kobieta wchodząca do tramwaju ze złożoną hulajnogą elektryczną

Jak przewozić hulajnogę elektryczną w komunikacji miejskiej?

Jak jednak postępować w sytuacji, kiedy musimy przewieźć hulajnogę transportem publicznym? Jeżeli nie mamy pewności co do obowiązujących przepisów, warto zapytać o nie kierowcę. Udzieli nam on informacji o tym, czy przewóz hulajnogi (zwykłej lub elektrycznej) jest w ogóle możliwy, a jeżeli tak, w jaki sposób to robić. Jeżeli dostaniemy zgodę na przejazd z pojazdem, możemy śmiało wejść do autobusu lub tramwaju.

Warto wiedzieć, że niezależnie od miasta, przewóz hulajnogi jest darmowy i nie musimy kupować dodatkowego biletu. Przewożąc hulajnogę w autobusie, należy ją złożyć (jeżeli istnieje taka możliwość). Pozwoli to zmniejszyć ilość zajmowanego przez nią miejsca. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, trzeba ustawić ją w taki sposób, aby nie przeszkadzała współpasażerom. Hulajnoga elektryczna w tramwaju musi być zabezpieczona, aby przez przypadek nie uderzyła innych pasażerów. O bezpieczeństwo szczególnie należy o to zadbać podczas wychodzenia.

Przewóz hulajnogi pociągiem – czy jest dozwolony?

W przypadku przewożenia hulajnogi pociągiem mamy sytuację jasną o tyle, że nikt nie ma prawa nam tego zabronić. Hulajnoga elektryczna w pociągu jest jak najbardziej dozwolona. Nie oznacza to jednak, że prawo jest w tej sprawie jednoznaczne. Zasady przewożenia hulajnóg są uzależnione od konkretnego przewoźnika. Jakie więc istnieją możliwości przewozu?

Jeżeli przewozimy hulajnogę złożoną lub schowaną w pokrowcu, większość operatorów kolejowych traktuje ją jako bagaż. Każdy podróżny ma możliwość przewiezienia nieodpłatnie bagażu, dlatego też w takiej sytuacji jego transport jest darmowy. Jeśli jednak przewozimy hulajnogę niezłożoną, może być wymagane uiszczenie opłaty za jej przewóz. Niektórzy przewoźnicy regionalni pozwalają jednak na darmowy transport.

Mężczyzna zjeżdżający schodami ruchomymi na dworzec trzymający złożoną hulajnogę elektryczną

Hulajnoga w pociągu – zasady przewozu

Zasady przewozu bagażu są dosyć proste. Jeżeli elektryczna hulajnoga jest schowana w pokrowiec, wystarczy położyć ją w miejscu przeznaczonym do zostawiania bagaży. A co w sytuacji, kiedy nie posiadamy pokrowca? Rozwiązaniem może być położenie złożonej hulajnogi na górnej półce nad siedzeniem. Dzięki temu nie będzie ona przeszkadzała innym pasażerom. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać o przymocowaniu sprzętu do półki, aby nie spadła na głowę podczas jazdy, co może wyrządzić szkodę innym pasażerom.

Nieco bardziej skomplikowany jest przewóz niezłożonej hulajnogi. Trzeba być świadomym, że nie można jej umieścić w dowolnym miejscu. Niedopuszczalne jest trzymanie jej w przejściu, blokując tym sam współpasażerom poruszanie się po pociągu. Tego rodzaju sprzęt – podobnie jak rowery – powinien być przewożony w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, a także zabezpieczony przed upadkiem.

Sposoby transportu hulajnogi przez pasażera w komunikacji publicznej

Wiele modeli hulajnóg zwykłych oraz elektrycznych posiada możliwość złożenia. Dzięki temu możemy bez problemu oraz dodatkowych opłat zrealizować przewóz hulajnogi autobusem lub pociągiem. To jednak nie wszystko. Na rynku można znaleźć również akcesoria do hulajnogi, które jeszcze bardziej ułatwiają przetransportowanie tego typu pojazdu. Są nimi pasek oraz torba. Przyjrzyjmy się dokładnie obu tym rozwiązaniom.

Pasek do noszenia hulajnogi

Najprostszym sposobem na komfortowy transport złożonej hulajnogi jest wykorzystanie specjalnego paska. Ten niewielki gadżet pozwala na przypięcie dwoma klamrami do hulajnogi, co sprawia, że można ją założyć na ramię. Jedną z największych zalet paska są małe rozmiary, dzięki którym można go zabrać wszędzie ze sobą. Po jego zamontowaniu wystarczy zarzucić hulajnogę na ramię i można z nią swobodnie wejść do autobusu, tramwaju czy metra.

Tego rodzaju paski charakteryzują się dużą wytrzymałością. Przeciętny model pozwala na przenoszenie hulajnóg ważących do 15 kg, co jest w pełni wystarczające w przypadku większości model tradycyjnych i elektrycznych. Oprócz tego pasek posiada na ramieniu specjalną wkładkę, dzięki której nie wpija się on w ramię. Pasek można również swobodnie regulować, dopasowując go do swoich osobistych wymagań.

Mężczyzna idący na przystanek autobusowy ze złożoną hulajnogą elektryczną

Torba do przewozu hulajnogi

Nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest torba do przewozu złożonej hulajnogi. Przede wszystkim trzeba jednak zwrócić uwagę, że akcesorium to ma nieco inne zastosowanie. Pasek sprawdzi się świetnie podczas krótkiej jazdy autobusem, tramwajem lub metrem. Torba natomiast to rozwiązanie przeznaczone bardziej do transportu długodystansowego, czyli jazdy pociągiem.

Specjalnie dostosowany pokrowiec pozwala na schowanie złożonej hulajnogi i zrobienie z niej zwykłego bagażu. Taki pakunek z łatwością można umieścić w przeznaczonym do tego miejscu w wagonie. Takie pokrowce są zazwyczaj wykonane z wodoodpornych materiałów, więc transport hulajnogi w deszczu nie doprowadzi do jej zamoczenia. Torba na hulajnogę sprawdzi się także podczas przechowywania tego pojazdu w domu.

Transportowanie hulajnogi w środkach komunikacji – podsumowanie

Przewóz hulajnóg środkami komunikacji publicznej to w Polsce nadal temat, który nie jest do końca doprecyzowany przez prawo. Z jednej strony nie zabrania ono transportu tego pojazdu autobusem, tramwajem czy metrem, a z drugiej strony poszczególne miasta mają autonomię w ustalaniu zasad. Nigdy jednak nie ma problemu z przewożeniem hulajnogi jako bagaż, dlatego też warto zainwestować w pasek lub torbę. Tego rodzaju akcesoria znajdziecie w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

mężczyzna jadący na hulajnodze elektrycznej w kasku

Ile jedzie hulajnoga elektryczna - jaka jest dozwolona prędkość?

Hulajnogi elektryczne w ostatnich latach dosłownie zalały ulice. Ich prędkość maksymalna potrafi być naprawdę imponująca. Ile jedzie hulajnoga ?

mężczyzna stojący na hulajnodze elektrycznej w mieście

Jak działa hulajnoga elektryczna? Blog Decathlon

Elektryczne hulajnogi szturmem podbiły polskie miasta w ostatnich latach. Jak jednak działają hulajnogi elektryczne i co warto o nich wiedzieć?

Czy można jeździć hulajnogą elektryczną w deszczu?

Czy można jeździć hulajnogą elektryczną w deszczu?

Jazda w deszczu hulajnogą elektryczną to kontrowersyjna sprawa. Czy można jeździć hulajnogą elektryczną w deszczu? Odpowiadamy!

kobieta na mieście ze złożoną hulajnogą elektryczną

Jak poruszać się hulajnogą elektryczną? Przepisy dotyczące hulajnóg

Nowe przepisy poruszania się za pomocą hulajnogi elektrycznej chodnikiem określa prawo o ruchu drogowym. Co warto wiedzieć? Sprawdź!

mężczyzna jadący na hulajnodze elektrycznej w kasku

Ile jedzie hulajnoga elektryczna - jaka jest dozwolona prędkość?

Hulajnogi elektryczne w ostatnich latach dosłownie zalały ulice. Ich prędkość maksymalna potrafi być naprawdę imponująca. Ile jedzie hulajnoga ?