mężczyzna poruszający się  na hulajnodze elektrycznej w mieście

Jak poruszać się hulajnogą elektryczną? Przepisy dotyczące hulajnóg

Nowe przepisy poruszania się za pomocą hulajnogi elektrycznej chodnikiem określa prawo o ruchu drogowym. Co warto wiedzieć? Sprawdź!

Niespełna dekadę temu wiele polskich miast zdecydowało się na wprowadzenie systemu rowerów miejskich. Cieszył się on dużą popularnością, jednak od pewnego momentu zaczął on wyraźnie słabnąć, a użytkownicy zamienili rower na miejskie hulajnogi elektryczne. Innowacyjność tego rozwiązania sprawiła, że poruszanie się nimi nie było uregulowane prawnie, w związku z czym dochodziło do wielu wypadków z udziałem hulajnogarzy oraz pieszych. To zmieniło się w maju 2021 roku, kiedy to wprowadzono nowe przepisy. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź!

Przepisy dotyczące hulajnóg – co warto wiedzieć?

Hulajnogi elektryczne w ostatnich latach całkowicie zrewolucjonizowały komunikację miejską. Stały się one nawet popularniejsze niż wprowadzone kilka lat wcześniej rowery miejskie. Duże zainteresowanie tym środkiem transportu sprawiło, że konieczne było wprowadzenie oddzielnych przepisów dotyczących poruszania się hulajnogą. To nastąpiło w maju 2021 roku. Wcześniej przepisy dotyczyły jedynie pojazdów spalinowych, mechanicznych oraz rowerów, co sprawiało, że osoba na hulajnodze traktowana była jako pieszy. Duża liczba wypadków z udziałem hulajnogarzy zmotywowała jednak władze do stworzenia oddzielnego prawa w tej dziedzinie.

Zmiany wprowadzone w maju 2021 roku, skutecznie uregulowały kwestie poruszania się na hulajnodze elektrycznej po mieście. Oprócz tego we wrześniu tego samego roku zostały wprowadzone nowe mandaty oraz podniesiono kwotę starych. Te zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Jeżeli jesteś osobą, która regularnie porusza się na hulajnodze, traktując ją jako środek transportu, warto, abyś dokładnie zapoznał się z treścią poniższego artykułu.

Urządzenie transportu osobistego (UTO), czyli nowa definicja

Nowelizacja prawa z maja 2021 roku przede wszystkim wprowadziła definicję nowych środków transportu, takich jak między innymi właśnie hulajnoga elektryczna. Według niej jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów. Został on skonstruowany w taki sposób, aby być napędzanym tylko przez jedną osobę.

We wspomnianym dokumencie zdefiniowano również zasady poruszania się tak zwanym urządzeniem transportu osobistego, czyli w skrócie UTO. Jest on określany jako pojazd elektryczny, bez siedzenia i pedałów, przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego. Co ciekawe, z definicji tej wyłączone są hulajnogi elektryczne. Czym więc w praktyce jest UTO?

Przykładem mogą być tutaj deskorolki elektryczne lub elektryczne urządzenia samopoziomujące. W nowych przepisach określono również trzeci rodzaj sprzętu. Jest to urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczony do poruszania się w pozycji stojącej i napędzany siłą mięśni. Do tej kategorii zaliczane są m.in. deskorolki, rolki oraz wrotki. Do tej pory poruszanie się nimi nie było uregulowane prawnie, teraz jednak również i one są uwzględnione w przepisach, które należy znać.

dwie osoby w wygodnej odzieży stojące przy hulajnogach elektrycznych z kaskami

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną? Co na ten temat mówią nowe przepisy?

Nowelizacja przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych określa, gdzie użytkownicy mogą się nimi poruszać. Warto wiedzieć, że nie wszędzie można nimi wjechać, co jest motywowane kwestiami bezpieczeństwa. Tego rodzaju hulajnogami bez obaw można przemieszczać się ścieżkami rowerowymi lub pasami ruchu dla rowerów, ale pod warunkiem, że zostały one wytyczone w kierunku jazdy. To jednak nie wszystko.

Powyższe zalecenia nasuwają oczywiste pytanie: a co z jazdą po chodniku? Poruszanie się ciągiem komunikacyjnym dla pieszych jest dozwolone, ale pod pewnymi warunkami.

1. Po pierwsze: chodnik musi być usytuowany obok jezdni, na której odbywa się ruch z prędkością większą niż 30 km/h.

2. Po drugie: obok nie znajduje się droga dla rowerów lub oddzielny pas ruchu przeznaczony dla jednośladów.

Jeżeli powyższe warunki zostały spełnione, osoba może poruszać się drogą dla pieszych bez obaw o mandat.

Na koniec pozostaje jeszcze jedna otwarta kwestia: przemieszczanie się hulajnogą elektryczną po ulicy. Według przepisów jest to możliwe, ale pod jednym warunkiem – jest to jezdnia z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. W praktyce oznacza to, że jazda hulajnogą elektryczną po jezdni, gdzie funkcjonuje ruch pojazdów, jest możliwa jedynie w przypadku dróg osiedlowych lub wewnętrznych, czyli w strefie zamieszkania. W przypadku innych rodzajów dróg poruszanie się tego typu hulajnogą jest bezwzględnie zakazane.

Z jaką prędkością można poruszać się hulajnogą elektryczną?

W sklepach możemy znaleźć różne rodzaje hulajnóg elektrycznych, a niektóre z nich potrafią rozwijać naprawdę duże prędkości. Jazda zgodnie z przepisami narzuca na nas jednak spore ograniczenia. Prędkość, z jaką można poruszać się hulajnogą elektryczną, jest zależna od miejsca jazdy. I tak jadąc drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów maksymalna prędkość, która można rozwinąć, wynosi 20 km/h. Wielu użytkowników hulajnóg uważa ten przepis za zbyt restrykcyjny, ponieważ rowerzyści nie posiadają limitów prędkości.

Jak już wspomnieliśmy, hulajnoga elektryczna może poruszać się również po jezdni, jeżeli ograniczenie prędkości na niej wynosi do 30 km/h. Czy to oznacza, że maksymalna dozwolona prędkość w takim przypadku to właśnie 30 km/h? Otóż nie. Tutaj również osoba jeżdżąca na hulajnodze musi respektować ograniczenie do 20 km/h. Oznacza to, że w wielu przypadkach będą nas wyprzedzać samochody, które mają obowiązek zachować metr odstępu. Takie ograniczenia prędkości dla hulajnóg elektrycznych czynią Polskę jednym z najbardziej restrykcyjnych pod tym kątem krajów w Unii Europejskiej.

A co w przypadku jazdy po chodniku? Jest to zdecydowanie najciekawsza część nowych przepisów. Określają one bowiem, że hulajnoga powinna poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. W praktyce oznacza to przedział pomiędzy 4 a 6 km/h. Zapis ten budzi uzasadnione kontrowersje, ponieważ jest to bardzo niska prędkość, jak dla pojazdu tego typu, a przecież niektórzy piesi (przykładowo. biegacze) poruszają się szybciej. W przyszłości planowane jest lepsze sprecyzowanie tego przepisu.

Kto może korzystać z hulajnogi elektrycznej?

Ustawa, Prawo o ruchu drogowym, określa również, kto posiada uprawnienia do poruszania się za pomocą hulajnogi elektrycznej. Dzieci w wieku do 10 lat mają prawo jeździć na hulajnodze elektrycznej, tylko w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. W przypadku osób w przedziale wiekowych 10-18 lat wymagane są dokładnie takie same uprawnienia jak w sytuacji jazdy rowerem. Osoby takie muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Jeżeli osoba ma skończone 18 lat, nie musi posiadać żadnego z wymienionych wyżej dokumentów.

Poruszanie się na hulajnodze elektrycznej, więcej niż jednej osoby – przepisy

Bardzo często można się spotkać z sytuacją, kiedy hulajnogą podróżują jednocześnie dwie osoby. Należy zdawać sobie sprawę, że jest to absolutnie zakazane. Według ustawy Prawo o ruchu drogowym hulajnoga to pojazd przeznaczony dla jednej osoby. Za jazdę we dwójkę lub więcej osób grozi mandat. To samo tyczy się przewozu zwierząt oraz ładunków inaczej niż w plecaku lub torbie. Oprócz tego grzywna grozi za jazdę w innej pozycji niż stojąca przodem.

osoby poruszające się po mieście hulajnogami elektrycznymi z kaskami ochronnymi na głowach

Jazda hulajnogą elektryczną – jakie mandaty grożą za łamanie prawa?

Podczas jazdy hulajnogą elektryczną można popełnić wiele wykroczeń. Za każde z nich grozi mandat, jednak jego kwota jest uzależniona od rodzaju złamania prawa. Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć listę, dzięki której każda osoba jeżdżąca hulajnogą elektryczną będzie świadoma wysokości kar grożących za złamanie przepisów. Dla ułatwienia ułożyliśmy ją w kolejności rosnącej:

— poruszanie się z jedną ręką na kierownicy – 50 zł;

— złamanie zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – 50 zł;

— poruszanie się poza drogą dla rowerów w sytuacji, kiedy jest ona wyznaczona – 100 zł;

— nieprawidłowe parkowanie – 100 zł;

— jazda na hulajnodze bez uprawnień (po ukończeniu 17. roku życia) – 200 zł;

— naruszenie przepisów dotyczących korzystania z chodnika – 200 zł;

— poruszanie się na hulajnodze w co najmniej dwie osoby – 300 zł;

— jazda po chodniku ze zbyt dużą prędkością, utrudnianie ruchu, nieustąpienie miejsca pieszym – 300 zł;

— przekroczenie dozwolonej prędkości niezależnie od terenu – 300 zł;

— jazda po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) – 1000 zł;

— jazda na hulajnodze bez uprawnień (przed ukończeniem 17. roku życia) – 1500 zł;

— jazda w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) – 2500 zł;

Każda osoba poruszająca się na hulajnodze elektrycznej powinna pamiętać, że jest uczestnikiem ruchu, co wiąże się z koniecznością przestrzegania prawa. Tego rodzaju hulajnoga to znakomity środek transportu, jednak jazda nim to ogromna odpowiedzialność, o której należy bezwzględnie pamiętać.

Przeczytaj także:

kobieta i mężczyzna prowadzący hulajnogi elektryczne z zawieszonymi kaskami na kierownicy

Jak używać i wypożyczyć hulajnogę elektryczną?

Korzystanie z hulajnogi elektrycznej w polskich miastach jest dziś bardzo proste. Istnieje sporo aplikacji, w których można wypożyczyć hulajnogę.

Mężczyzna jadący na hulajnodze elektrycznej

Ile kosztuje naprawa hulajnogi elektrycznej oraz wymiana baterii?

Ile kosztuje naprawa hulajnogi elektrycznej? Jakie są koszta wymiany baterii w pojeździe? Dowiedz się, jak wyglądają ceny takich usług w serwisie!

mężczyzna jadący na hulajnodze elektrycznej

Jak zwiększyć prędkość w hulajnodze elektrycznej?

Wiele osób zastanawia się jak zwiększyć prędkość hulajnogi elektrycznej. Dowiedz się jak to zrobić oraz jakie są przepisy prawne.

chłopiec w kasku i ochraniaczach do jazdy na hulajnodze wykonujący trik na skateparku

Jakie ochraniacze na hulajnogę wybrać? Bezpieczna jazda

Jazda na hulajnodze wymaga zadbania o własne bezpieczeństwo. Jakie ochraniacze na hulajnogę warto wybrać? Sprawdź nasz poradnik!