Ojciec z córką jadący na rowerach zbliżający się do przejścia dla pieszych

Przejazd rowerem przez pasy – czy rowerzysta powinien zsiadać z roweru?

Przejazd rowerem przez przejście dla pieszych to kwestia kontrowersyjna. Przejazd przez pasy rowerem – czy grozi za niego mandat? Sprawdzamy!

W ciepłych miesiącach rower stanowi jeden z ulubionych środków transportu Polaków. W miastach coraz częściej możemy spotkać się z licznymi ścieżkami rowerowymi, które pozwalają cieszyć się swobodną i bezkolizyjną jazdą. Podczas przemieszczania się po mieście konieczne jest jednak pokonywanie rowerem przejść dla pieszych. Wokół niego narosło jednak wiele kontrowersji oraz wątpliwości. Co warto wiedzieć o przepisach dotyczących pokonywania pasów przez rowery, hulajnogi, deskorolki oraz rolkarzy? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu!

Przejazd rowerem przez pasy – czy rowerzysta powinien zsiadać z roweru?

Prawa i obowiązki rowerzystów są regulowane przez ustawę Prawo o ruchu drogowym. Zapis dotyczący przejazdu rowerem przez pasy znajdziemy w art. 26, który jasno mówi, że osobie kierującej pojazdem nie wolno jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych. Po dojechaniu do pasów kierujący rowerem jest zobowiązany, aby zsiąść z jednośladu i przeprowadzić go przez przejście. Oczywiście od tej zasady są pewne wyjątki.

Kobieta jadąca na rowerze po ścieżce rowerowej zbliżająca się do przejścia dla pieszych

Przejście dla pieszych a przejazd rowerowy – ważne rozróżnienie

Najbardziej oczywistą sytuacją, kiedy można przejeżdżać jednośladem przez przejście dla pieszych, jest obecność obok przejazdu rowerowego. Są to pasy stworzone specjalnie z myślą o rowerzystach, aby mogli oni przecinać ulice bez konieczności schodzenia z pojazdu. Miejsca te są bardzo proste do zidentyfikowania, ponieważ tuż przed przejściem znajduje się oznaczenie poziome z wizerunkiem roweru. Sam przejazd oznaczony jest natomiast charakterystycznymi kwadratami. Takie pasy znajdują się zazwyczaj w ciągu komunikacyjnym drogi dla rowerów.

Dwie dziewczyny przeprowadzające rowery przez pasy

Czy rowerzysta ma pierwszeństwo podczas jazdy rowerem przez przejazd rowerowy?

Poruszając temat przejazdów rowerowych, warto także rozstrzygnąć inny dylemat – czy rowerzysta ma na nich pierwszeństwo? Kodeks drogowy wypowiada się na ten temat dosyć jednoznacznie. Osoba kierująca jednośladem ma pierwszeństwo w momencie, kiedy zbliżający się do przejścia samochód skręca w prawo. Jeżeli jednak auto jedzie na wprost, pierwszeństwo ma ten pojazd, który jako pierwszy znalazł się na przejeździe.

Powyższe przepisy dotyczą przejazdów dla rowerów bez sygnalizacji świetlnej. Wiele z nich przecina jednak ruchliwe ulice, które są wyposażone w sygnalizację. W takim przypadku mamy jasną sytuację. Nie oznacza to jednak, że rowerzysta nie powinien zachowywać szczególnej ostrożności. Nawet na przejazdach z sygnalizacją świetlną może dojść do niebezpiecznej sytuacji. Z tego powodu czujnym należy pozostać niezależnie od okoliczności.

Kto może przejeżdżać rowerem przez przejście dla pieszych?

Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje grupa osób, która jest uprzywilejowana pod kątem możliwości przejazdu jednośladem przez przejście dla pieszych. Są nimi dzieci do 10. roku życia, znajdujące się pod dozorem opiekuna. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że według prawa dzieci przed ukończeniem 10 lat są uznawane za pieszych, niezależnie od tego, czy poruszają się za pomocą siły własnych nóg, czy rowerem.

Czy to oznacza, że dorosły opiekun malucha, który również porusza się na rowerze, także ma prawo do przejazdu przez przejście? Niestety problem polega na tym, że prawo tego nie doprecyzowuje. Wspomina ono jedynie, że dorosły rowerzysta, jadąc z maluchem, ma wyjątkowo prawo korzystać z drogi dla pieszych, jednak nie ma tutaj nic wspomniane na temat przejść dla pieszych.

Mężczyzna jadący rowerem przejeżdżający na drugą stronę ulicy

Ile wynosi mandat za przejazd rowerem przez przejście dla pieszych?

Przejazd rowerem przez przejście dla pieszych poza miejscem do tego przeznaczonym jest traktowany przez polskie prawo jako wykroczenie. Według aktualnego taryfikatora mandat za przejazd rowerem przez pasy wynosi od 50 do 100 zł. Szczególnie w dużych miastach ulice są licznie patrolowane przez policjantów oraz strażników miejskich. Interwencję ma prawo podjąć również przejeżdżający radiowóz. Przestrzeganie przepisów drogowych powinno być jednak głównie motywowane zapewnieniem sobie bezpieczeństwa, a nie groźbą mandatu.

Zasady bezpiecznego przejeżdżania przez przejście dla pieszych

Bezpieczeństwo to absolutna podstawa podczas przemieszczania się rowerem w środowisku miejskim. Aby pokonać jednośladem przejście dla pieszych (lub przejazd dla rowerów), warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Oto najważniejsze z nich:

1. Zachowaj ostrożność. To absolutna podstawa niezależnie od tego, czy zbliżasz się do przejścia dla pieszych, czy przejazdu dla rowerów. Dotyczy to również miejsc wyposażonych w sygnalizację świetlną. Przed wkroczeniem na ulicę należy upewnić się, że wszystkie samochody zatrzymały się przed przejazdem, a do przejścia nie zbliża się żaden pojazd uprzywilejowany.

2. Uważaj na pieszych. Nie można zapominać, że osobie jadącej rowerem grozi nie tylko zderzenie z samochodem, ale także z pieszym. Kiedy zbliżasz się do przejścia bez przejazdu dla rowerów, postaraj się jechać powoli i zatrzymać nieco wcześniej. Pozwoli tu uniknąć zderzenia z innymi osobami czekającymi na pokonanie przejścia. W momencie, kiedy masz do czynienia z przejazdem dla rowerów, upewnij się, że żaden pieszy nie przecina Ci drogi. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się dosyć często i stanowią bezpośrednie zagrożenie.

3. Sygnalizuj swoje zamiary. Pokonując przejazd dla rowerów, należy otwarcie komunikować swoje zamiary. Poinformuj pieszych o swojej obecności za pomocą dzwonka. Jeżeli masz w planach zjechać na ulicę, przekaż to kierowcom, wykorzystując gesty. Prawidłowa komunikacja pomiędzy poszczególnymi uczestnikami ruchu jest kluczowa dla uniknięcia niebezpiecznych sytuacji.

4. Uwzględnij pogodę. Warunki atmosferyczne potrafią bardzo mocno wpłynąć na bezpieczeństwo. W momencie, kiedy pada ulewny deszcz, warto rozważyć zejście z jednośladu, nawet kiedy mamy do czynienia z przejazdem dla rowerów. Dużo może namieszać także mgła. Potrafi ona skutecznie ograniczyć widoczność, co przekłada się na zmniejszenie bezpieczeństwa na pasach.

Kobieta jadąca na hulajnodze elektrycznej zbliżająca się do przejścia dla pieszych

Przejazd przez przejście na hulajnodze elektrycznej – co należy wiedzieć?

Omawiając przepisy dotyczące pokonywania rowerem przejść dla pieszych, warto wspomnieć również o innych środkach transportu. W ostatnich latach mamy wyraźny wzrost zainteresowania hulajnogami elektrycznymi. Z tego powodu warto poruszyć również kwestię tego, czy osoby prowadzące e-hulajnogi obowiązuje te same czy inne przepisy niż rowerzystów.

Okazuje się, że takie hulajnogi są objęte dokładnie takimi samymi przepisami co rowery. Przed przejściem dla pieszych należy zejść z hulajnogi i przeprowadzić ją na drugą stronę. Jeżeli jednak mamy do czynienia z przejazdem rowerowym, uprawnia nas to do kontynuowania jazdy. Za złamanie powyższych przepisów prawa również grozi mandat w wysokości od 50 do 100 zł.

Tradycyjna hulajnoga, deskorolka i rolki – wyjątki od reguły

Trzeba jednak wiedzieć, że nieco inne zasady dotyczą tradycyjnych hulajnóg, deskorolek oraz rolek, że w świetle prawa nie są one pojazdami, a urządzeniami wspomagającymi ruch (UWR). Co prawda prawo nakazuje im poruszanie się ścieżkami rowerowymi. Chodnika można używać jedynie, kiedy obok nie znajduje się droga rowerowa. W przypadku przejść dla pieszych prawo wygląda jednak nieco inaczej.

Według obowiązujących w Polsce przepisów osoby korzystające z urządzeń wspomagających ruch są traktowane jako piesi. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku pokonywania pasów, ponieważ mogą one je pokonywać na dokładnie takich samych zasadach jak piesi. W praktyce oznacza to, że zarówno przejazd hulajnogą przez pasy, jak i deskorolką lub na rolkach jest w pełni legalny.

Rowerzysta jadący nocą rowerem z oświetleniem tylnym roweru i odblaskami

Przejazd przez pasy – podsumowanie

Polskie prawo dosyć jednoznacznie określa przepisy dotyczące pokonywania przejść dla pieszych przez rowery. Zasada jest prosta – jeżeli mamy do czynienia z pasami, należy zejść z jednośladu. Jeżeli przejście jest połączone z przejazdem dla rowerów – można jechać. Zezwolenie na pokonywanie przejść dla pieszych bez schodzenia z jednośladu mają dzieci do 10. roku życia, znajdujące się pod opieką osoby dorosłej.

Dokładnie takie same przepisy obowiązują popularne w ostatnich latach hulajnogi elektryczne. Trzeba jednak wiedzieć, że prawo zezwala na przejazd przez jezdnię tradycyjnom hulajnogom, deskorolkom oraz osobom na rolkach. Jest to spowodowane faktem, że powyższe środki transportu nie są w świetlne przepisów uznawane za pojazdy, a za urządzenia wspomagające ruch (UWR).

Zapewnij sobie bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

Bezpieczeństwo powinno stanowić absolutny priorytet podczas pokonywania przejść dla pieszych. Podstawą jest oczywiście zachowanie ostrożności. Istnieją jednak także inne sposoby, dzięki którym możemy uniknąć niebezpiecznych sytuacji lub ich konsekwencji. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w akcesoria do jazdy rowerem.

Podstawą wyposażenia rowerzysty powinien być kask rowerowy. W przypadku kolizji na przejściu z samochodem lub pieszym ochroni on głowę przed skutkami samego zderzenia oraz upadku. To jednak nie wszystko. Warto również zaopatrzyć się w dzwonek rowerowy. Pozwoli on na zakomunikowanie innym osobom na przejściu dla pieszych naszej obecności. Najwyższej jakości akcesoria znajdziesz w asortymencie sieci sklepów Decathlon!

Przeczytaj także:

Mężczyzna robiący renowację roweru

Renowacja roweru krok po kroku – jak odnowić stary rower?

Renowacja roweru to nie tylko malowanie ramy. By odnowić rower, warto zadbać o wymianę elementów. Pozwoli to dać staremu rowerowi nowe życie.

Kobieta transportuje rower pociągiem w specjalnym pokrowcu

Rower w pociągu. Zasady przewozu rowerów w polskich pociągach

Czy jadąc PKP z rowerem, musimy kupować bilet kolejowy dla swojego sprzętu? Poznaj zasady przewozu rowerów w pociągach!

Mężczyzna montujący rower na bagażnik rowerowy na samochód

Jak przewozić rower elektryczny samochodem?

Transport roweru elektrycznego to duże wyzwanie. Jak przewozić rower elektryczny samochodem? Omawiamy bagażnik oraz inne rozwiązania na podróż!

Młody mężczyzna jedzie na rowerze przez park w stroju sportowym i kaski

Konwersja roweru - jak przerobić rower na elektryczny?

Konwersja roweru na elektryczny to coraz częstszy zabieg. Jednak czy da się przerobić rower na elektryczny w korzystniejszej cenie od nowego e-bike'a?

Malowanie roweru i renowacja. Jak pomalować rower?

Malowanie roweru. Jak pomalować rower?

Interesuje Cię malowanie roweru? W tym artykule przedstawiamy informacje o tym jak pomalować rower, a dokładniej ramę.