Mężczyzna w uprzęży i kasku wspinaczkowym wspinający się po skale o wysokiej skali trudności

Skala wspinaczkowa – skala trudności dróg skalnych i lodowych

Skala wspinaczkowa określa poziom trudności danej drogi wspinaczkowej. Istnieją różne skale trudności. Sprawdź, czym się charakteryzują.

Podczas przeglądania szlaków wspinaczkowych zdarzyło Ci się natknąć na różnego rodzaju oznaczenia, które niekoniecznie były zrozumiałe? Zapewne były to symbole określające stopień trudności danej drogi wspinaczkowej. Sprawdź, na czym właściwie polega ocena trudności szlaku i jakie są jej rodzaje.

Skala wspinaczkowa – czym właściwie jest?

Sukcesy we wspinaniu się nie są zależne jedynie od wysokości zdobytego szlaku. Na drogach znajdują się różne ciągi trudności, których pokonanie wymaga często więcej wysiłku, niż samo osiągnięcie szczytu. Właśnie w ocenie tych utrudnień stosowane są skale trudności. Wspinaczka na krótszym odcinku może być o wiele bardziej wyczerpująca niż ta znacznie dłuższa.

Mówiąc najprościej, skale we wspinaczce informują o poziomie trudności technicznych, jakie można spotkać na danej trasie. Jak się je określa? Zwykle najistotniejszy jest głos osoby, która jako pierwsza pokona daną drogę. Nie jest to jednak niezawodny sposób. Bardzo dużo w tym przypadku zależy od sprawności i doświadczenia zdobywcy szlaku – dla jednych określony przez niego poziom może być zaniżony, dla drugich z kolei zawyżony.

Najbardziej prawdopodobne i wiarygodne są oznaczenia, które zostały zweryfikowane przez większą liczbę wspinaczy. Najtrudniej jednak ocenić poziom trudności trasy mało uczęszczanej.

Skale pomagają w wyborze odpowiedniej dla danego wspinacza drogi, dopasowanej do jego umiejętności. Warto jednak mieć na uwadze, że są to subiektywne oceny, które często mogą odbiegać od rzeczywistości. Nie warto więc traktować je jako pewniki, tylko podpowiedzi, które mogą ułatwić nam podjęcie decyzji dotyczącej przejścia danej trasy.

Wspinacze w kaskach wspinaczkowych z plecakami na plecach pokonujący trasę wspinaczkową o wysokim poziomie trudności

Co decyduje o trudności danego szlaku?

Zwykle oceniając poziom danej trasy, bierze się pod uwagę długość trasy, jej przewieszenie oraz rozmiar i typ chwytów, które się na niej pojawiają. To właśnie te kryteria pozwalają wspinaczom ocenić, czy są w stanie pokonać daną trasę, czy mają jeszcze zbyt mało doświadczenia bądź siły, by stawić jej czoła.

Warto mieć jednak na uwadze, że jedna droga wspinaczkowa może z biegiem czasu zmieniać swój poziom na skali. Dlaczego? Może być to związane z warunkami naturalnymi, które wpływają na pojawianie się bądź znikanie utrudnień, jak na przykład wykruszanie się skał. Dużo w przypadku wyceny drogi zależy także, jak już wspominaliśmy wcześniej, od warunków i możliwości osoby, która jako pierwsza pokonała daną trasę.

Mężczyzna w butach do wspinaczki uprawiający bouldering z asekuracją znajomych stojących pod skałą

Skala boulderowa a wspinaczkowa – czy to to samo?

Odpowiedź brzmi – nie. Choć można doszukać się kilku podobieństw, skale do boulderingu są inne niż te do wspinaczki skalnej. Obecnie wyróżnia się trzy skale do boulderingu:

– Skala Fontainbleau,
– Skala Frankenjury,
– Skala Verm.

Dwie pierwsze posiadają tożsame oznaczenia ze skalą francuską stosowaną do oznaczania dróg wspinaczkowych, jednak między sobą różnią się określeniem danego stopnia. 

Najbardziej precyzyjną wydaje się więc ostatnia skala. W jej zakres wchodzi oznaczenie literowe, liczbowe i symboliczne. Zakres obejmuje poziomy od V0-, która jest określeniem trasy dostępnej nawet początkującym wspinaczom, aż do V14 oznaczającej najtrudniejszą drogę dla boulderowców.

Rodzaje skal trudności we wspinaczce i sposób ich odczytywania

Na przestrzeni lat wykształciło się wiele rodzajów skal wspinaczkowych, które stosowane są w różnych częściach świata. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najpopularniejszych z nich oraz zdradzamy, jak odczytywać ich symbole.

– Skala UIAA – jest to skala, która ustanowiona została przez Union Internationale des Associations d’Alpinisme. Uważa się ją za najbardziej uniwersalną wersję skal trudności wspinaczkowej. Stosuje się w niej oznaczenia w postaci cyfr rzymskich od I do XI oraz symbole + i - które wskazują na dolną bądź górną granicę danego poziomu.

– Skala Tatrzańska – stosowana głównie w Tatrach. Jest tożsama ze skalą UIAA, którą wymieniliśmy wyżej. Wyróżnia się w niej sześć poziomów od I, który oznacza „nieco trudny”, aż do VI, czyli „skrajnie trudny”. Drugą najczęściej stosowaną w Polsce skalą poza Tatrzańską, jest Skala Kurtyki, która jest niemal z nią identyczna. Różni się stopniowaniem poziomów przy pomocy arabskiej liczby. Najtrudniejszy obecnie poziom w tej skali to VI.8. Z kolei mikstowa skala wspinaczkowa jest zaniżona względem Tatrzańskiej o pół lub jeden stopień.

– Francuska Skala wspinaczkowa – jest skalą, która przeważa w Europie. Wyraża się ją za pomocą cyfry arabskiej i litery „a”, „b” lub „c”. By jeszcze precyzyjniej określić utrudnienia danej trasy, stosuje się także symbole plusa i minusa.

– Skala Saksońska – tę skalę stosuje się do określania trudności dróg w skałach piaskowcowych w Europie Środkowej. Oznaczenia składają się z cyfry rzymskiej i litery a-c. Poza samym wspinaniem ocenia się w niej także przeskoki pomiędzy skałami w stopniu od 1 do 5.

– Skala Amerykańska – stworzona została z myślą o trudnych i długich trasach. Zapisuje się ją od cyfry 5 i dodaje po kropce kolejne cyfry w zakresie 1-15. Dodatkowo każdy stopień posiada także oznaczenie literowe a-c. Im wyższa cyfra po kropce i dalsza w alfabecie litera, tym trasa ma więcej utrudnień.

– Angielska Skala Wspinaczkowa – skala wspinaczkowa brytyjska uchodzi za najbardziej skomplikowaną skalę spośród wszystkich. Składa się z opisu przymiotnikowego i numerycznego. Opisuje nie tylko trudność drogi w sensie fizycznym, ale obejmuje także powagę trasy, czyli wyzwania psychiczne, z którymi będzie musiał zmierzyć się wspinacz.

Skale wspinaczkowe są przydatnym parametrem, który pozwala ocenić trudności dróg wspinaczkowych, które spotkamy na trasie, a także ich charakter. Osoby uprawiające wspinaczkę skalną dzięki wspomnianym skalom mają możliwość zaplanowania wspinaczki. Warto niezależnie od poziomu wyposażyć się w odpowiednią odzież do wspinaczki i sprzęt wspinaczkowy.

Przeczytaj także:

Kobieta w kasku wspinaczkowym wspinająca się po skale z użyciem liny wspinaczkowej

Rodzaje wspinaczek – wspinaczka górska, skałkowa i sportowa

Wspinaczka to rodzaj sportowej aktywności. Jakie są rodzaje wspinaczki? Dla kogo wspinaczka górska, sportowa, skałkowa lub bouldering?

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Jak się zachować w wypadku lawiny - największe zagrożenie w górach

Góry to miejsce, w których zagrożenia występują na każdym kroku.. Jak się zachować, gdy się pojawi i co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na przeżycie

Osoba w kasku do wspinaczki idąca w wysokie góry z czekanem

Jaki czekan wybrać? Czekany turystyczne i wspinaczkowe

Czekan to jeden z podstawowych narzędzi w zimowej wspinaczce. Sprawdź, jaki czekan wybrać.

Mężczyzna wykonujący trening wspinaczkowy przy użyciu chwytotablicy zamontowanej na belce w domu

Wspinaczka – trening, który pomoże Ci się do niej przygotować!

Regularny trening wspinaczkowy musi być odpowiednio rozplanowany. Jakie ćwiczenia wykonywać? Co trenować? Oto porady!

osoby w odzieży i kaskach wspinaczkowych wędrujący po szczytach gór z uprzężami

Wspinaczka wysokogórska ⛰️ Jak rozpocząć przygodę? Blog Decathlon

Wspinaczka wysokogórska ➡️ dowiedz się wszystkiego na temat tego sportu ➡️ sprawdź informacje, niezbędny sprzęt i warunki wspinania się