bile i kije bilardowe leżące na stole do gry w bilard

Zasady gry w bilard - sprzęt i akcesoria bilardowe, podstawowe zasady gry w ósemkę

Jakie są najważniejsze zasady gry w bilard? Na czym polegają faule w grze w ósemkę? Czym charakteryzują się bile, kije i stoły bilardowe? Sprawdź sam/

Większość osób dojrzałych wiekowo ma za sobą choć jedną partię bilarda. Zanim rozpowszechniły się bowiem smartfony, młodzież spędzała czas uprawiając sport, w tym także grając w rzutki czy bilard. Stoły bilardowe znaleźć można było bez problemu w większości ośrodków wypoczynkowych, a także w wielu salach gier i placówkach rozrywkowych. Obecnie coraz trudniej jest zlokalizować miejsce do grania w bilard w swojej najbliższej okolicy. Wiele młodych osób nie miało okazji trzymać w dłoni kija i nie wie do czego służy ta mała niebieska kostka, którą naciera się jego końcówkę. Jeśli i Ty należysz do tej grupy, albo swoje partie bilarda rozegrałeś lata temu, i nie wiesz na czym polega ta gra, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Poruszyliśmy w nim następujące zagadnienia:

bilard sprzęt i akcesoria,
bilard zasady,
bilard faule,
bilard a snooker.

bile i kije bilardowe leżące na stole bilardowym

Sprzęt i akcesoria bilardowe - co jest niezbędne do gry w ósemkę

O ile szczegółowe zasady rozgrywki nie są znane powszechnie, o tyle sprzęt do gry w bilard już tak. Większość z nas kojarzy jak wygląda stół, bile i kije do grania. Część kojarzy również trójkąt i wspomniane wcześniej nieduże sześciany z niebieską kredą. Dla przypomnienia, poniżej znaleźć możesz opisy poszczególnych sprzętów i akcesoriów, które należy mieć by móc uprawiać tę dyscyplinę sportową.

Stół bilardowy

Stół do gry w bilard ma kształt prostokąta. W zdecydowanej większości cechuje się on proporcjami 2:1, co znaczy, że jego długość posiada wartość dwukrotnie większą od szerokości. Wymiary stołów są bardzo różne. Zazwyczaj podaje się je w stopach. Można więc wybierać spośród modeli o długości od 6 do 12 stóp. Większość producentów sprzętu sportowego podaje jedynie, jaka jest długość stołu, ponieważ jego szerokość jest po prostu dwa razy krótsza. Stół cechuje się silną konstrukcją. Wyposażony jest w 4, 6 lub 8 nóg. Blat stołu pokryty jest suknem, które najczęściej występuje w kolorze zielonym, choć znaleźć można również wariant niebieski lub czerwony. Stoły wyposażone są w 6 łuz - 4 z nich znajdują się w rogach mebla, pozostałe dwie umieszczone są po środku dłuższych boków.

Bile

Bile to nic inne niż kule do bilarda. Są idealnie gładkie i stosunkowo ciężkie. Oznacza się je kolorami i numerami. Najbardziej znaną bilą jest słynna ósemka, czyli czarna bila oznaczona numerem 8. Nieco mniej, ale nadal bardzo popularna, jest bila biała. Jako jedyna ma ona bezpośredni kontakt z kijem. Nie ma za to żadnego numeru. Poza wymienionymi bilami, na stole znajduje się jeszcze 14 kolejnych. Bile pełne, czyli takie, które cechują się jednym kolorem, oznaczone są cyframi od 1 do 7. Połówki, jak sama nazwa wskazuje, pokolorowane są jedynie w połowie. Druga połowa jest biała. Połówki oznaczone są kolorami od 9 do 15.

Kije

Kije do bilarda wykonane są z drewna klonowego. Jego obróbka nie należy do najłatwiejszych, dlatego te najlepsze cechują się stosunkowo wysoką ceną. Cechują się stożkowatym kształtem. Najdłuższy odcinek pokrywa lakier, końcówkę natomiast tak zwana kapka. Istnieje wiele różnych rodzajów kijków. Dopasowuje się je bowiem zarówno pod względem długości jak i wagi.

Pozostałe akcesoria

W poprzedniej części poradnika wspomnieliśmy o trójkącie. Służy on do ułożenia bil na stole przed rozpoczęciem rozgrywki, czyli przed pierwszym rozbiciem. Poza trójkątem, napisaliśmy również o niebieskich sześcianach. Utworzone są one z kredy i zapobiegają ślizganiu się kapki po gładkiej powierzchni bili. Poza tymi akcesoriami, w dobrych sklepach sportowych dostępne są również liczne podstawki i końcówki wymienne.

Ogólne zasady gry w bilard - porady dla początkujących graczy

Ósemka, czyli najpopularniejsza wersja gry w bilard, to propozycja dla dwojga zawodników. Przed rozpoczęciem rozgrywki, należy umieścić na jednej połowie białą bilę, a na drugiej połowie pozostałe 15 kolorowych bil, poprzez ułożenie ich w trójkącie. Wierzchołek trójkąta powinien zostać skierowany tak, by celował w białą bilę. Pozostałe bile należy poukładać naprzemiennie, czyli na zmianę wkładać do trójkątnej ramki bile pełne i połówki. Bila czarna musi zostać umieszczona dokładnie po środku pozostałych. Po wykonaniu opisanych czynności, można przejść do rozpoczęcia rozgrywki.

Rozgrywka

Aby rozpocząć grę, jeden z zawodników musi rozbić (ułożone po drugiej stronie stołu) kolorowe bile. Rozbijanie odbywa się poprzez prawidłowe uderzenie kijkiem białej bili tak, by ta uderzyła ona w pozostałe. Jeśli w wyniku rozbicia, jedna z kolorowych bil wpadnie do łuzy, zawodnikom przydzielane są ich rodzaje. Wbijając bilę pełną, zawodnikowi przydzielane są pozostałe bile w pełni kolorowe. Za bile przeciwnika uznawane są w takim przypadku połówki. Co stanie się, gdy po rozbiciu bil, żadna z nich nie zostanie umieszczona w łuzie? Dopuszczalne są trzy możliwości. Przeciwnik może:

zażądać powtórnej próby rozbicia otwierającego,
zadeklarować chęć samodzielnego zagrania otwierającego,
zaakceptować ułożenie bil na stole i kontynuować grę bez powtarzania uderzenia otwierającego.

Bez względu na sytuację, po pierwszym wbiciu bili do łuzy, bile kolorowe rozdzielone są pomiędzy zawodników tak, że jednemu z nich przypisane są połówki a drugiemu całe bile. Od tej chwili każdy gracz musi starać się wbijać do łuz swoje bile, każdorazowo mówiąc, do której łuzy stara się trafić konkretną bilą. Jeśli w wyniku uderzenia bili rozgrywającej, inna bila przypisana zawodnikowi wpada do łuzy, jest ona zaliczana bonusowo. Po wbiciu wszystkich swoich bil, od wygranej dzieli zawodnika tylko jedna czynność - wbicie czarnej bili .

Faule - na czym polegają najczęstsze błędy w grze w bilard

Podczas gry zawodnicy mogą popełniać różnego rodzaju błędy. Uznaje się, że gracz popełnił faul w następujących sytuacjach:

- którakolwiek z bil miała kontakt z częścią ciała zawodnika lub jego ubraniem;

- bila biała została dotknięta kijkiem w momencie, gdy jakakolwiek inna bila jest jeszcze w ruchu;

- biała bila, uderzana przy pomocy kija, została dotknięta częścią inną niż przeznaczona do tego celu końcówka;

- biała bila nie dotknęła wskazanej przez zawodnika bili do wbicia;

- jakakolwiek bila opuściła stół;

- żadna z kolorowych bil nie miała kontaktu z bandą po zetknięciu się kijka z białą bilą;

- biała bila trafiła do łuzy;

- zanim bila biała dotknęła wskazanej wcześniej bili kolorowej, miała ona kontakt z bilami przeciwnika bądź z bilą czarną.

Po tym jak sędzia zanotuje faul, przeciwnik dostaje możliwość ustawienia białej bili w dowolnym miejscu na stole.

kobieta trzymająca kij bilardowy oparty na stole do gry w bilard

Bilard a snooker - najważniejsze różnice pomiędzy tymi dyscyplinami

Pierwszą różnicą pomiędzy tymi odmianami gry jest wielkość stołu. W snookerze posiada on większe wymiary niż w bilardzie. Co zaś tyczy się reguł gry, są one zupełnie inne. W snookerze nie ma tylu kolorowych bil. Podstawowe 15 bil stanowią kule w kolorze czerwonym. Ustawia się je w punkcie głównym stołu. Poza czerwonymi, na stole rozłożone są także bile żółte, zielone, niebieskie, brązowe, czarne oraz różowe. Po wbiciu, czerwone bile nie wracają z powrotem na stół, w przeciwieństwie do bil w pozostałych kolorach. Aby wygrać rozgrywkę należy uzyskać jak największą liczbę punktów. Za każdą kolorową bilę dostaje się konkretną ilość punktów. Celny strzał czerwoną bilą do łuzy jest punktowany najniżej, strzał bilą czarną najwyżej. Celem gry jest umieszczenie w łuzach każdej bili, która znajduje się na polu gry. Należy zrobić to jednak rozpoczynając od bil czerwonych a kończąc na bili czarnej.

Przeczytaj także

stół bilardowy

Odpowiedni stół bilardowy - doradzamy jaki stół do bilarda wybrać

Sprawdź jak wybrać odpowiedni stół bilardowy dla siebie. Zapoznaj się z rodzajami stołów do bilarda, snookera, ich wielkościami i pozostałymi parametr

dziewczynka i mężczyzna trzymający kije do gry w bilarda

Jaki kij bilardowy kupić - jaki kij do bilarda dla początkujących

Czym charakteryzuje się kij do gry w bilard? Jak dobrać kij do bilarda do indywidualnych potrzeb? Jaki kij bilardowy kupić dla początkującego gracza?

kobieta trzymająca kij bilardowy opierając się o stół bilardowy

Odpowiednia wielkość stołu bilardowego - wymiary stołu do bilarda

Początkujący gracze często mają problem z wyborem wielkości stołu do bilarda. Chcesz wiedzieć jakie wymiary powinien mieć stół bilardowy? Zapraszamy

mężczyzna trzymający kij bilardowy przy kuli do gry w bilarda

Historia bilarda - kto wymyślił tę grę i jak ona ewoluowała z czasem

Kto wymyślił grę w bilard? Jak zmieniły się kule bilardowe i kije? Czym jest ósemka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.