3 mężczyzn gra w rugby na boisku w strojach sportowych

Zasady gry w rugby – jak grać w rugby?

Rugby to sport kontaktowy, który cechuje się sprecyzowanymi zasadami gry. Ilu zawodników liczy drużyna i jak wygląda gra w rugby? Sprawdź!

Rugby to bardzo kontaktowy sport drużynowy, który możemy podzielić na kilka rodzajów rozgrywek. Zawodnicy rozgrywają mecz za pomocą charakterystycznej piłki o owalnym kształcie, a sam sport często porównywany jest do futbolu amerykańskiego. Chociaż rugby nie jest tak popularne, jak inne sporty, to ma swoje grono miłośników. Na czym dokładnie polega ta dyscyplina i jakie są konkretne zasady? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Gra w rugby – podstawowe fakty

Zanim skupimy się na konkretnych zasadach gry w rugby, warto krótko wyjaśnić czym właściwie, jest ten sport. Rugby to sport drużynowy, do którego potrzeba siły fizycznej, energii i umiejętności taktycznych zagrań, które pomogą uzyskać przewagę nad przeciwnikiem. Drużyna to jedność, dlatego istotna jest bardzo dobra współpraca między zawodnikami. Mecz w podstawowych wariantach rozgrywany jest na prostokątnym boisku, na którym z dwóch stron znajduje się bramka w kształcie litery H i pole punktowe.

Mecz rugby rozpoczyna się kopnięciem piłki ze środka boiska w kierunku bramki przeciwnika, a w tym czasie rywale czekają na piłkę oddaleni o 10 metrów od linii środkowej. Po każdym straconym punkcie gra rugby wznawiana jest od środka. W rugby zawodnicy mogą używać do zagrywek zarówno rąk, jak i nóg, ale podanie ręką można wykonać wyłącznie do tyłu i tylko względem linii wytyczonej przez piłkę.

Odmiany rugby – rugby 7, rugby union i rugby league

Wyodrębniamy kilka rodzajów rugby, a różnice między nimi dotyczą w głównej mierze liczby zawodników oraz niewielkiego kontrastu w zasadach gry. Dlatego możemy wyodrębnić:

- Rugby 7 – tutaj każdy zespół liczby 7 osób (łącznie na boisku jest 14 zawodników) i jest olimpijską odmianą rugby union. Rozgrywki prowadzone są zazwyczaj w postaci turniejów (trwających około 3 dni), w trakcie których odbywa się bardzo dużo spotkań. Mecz podzielony jest na dwie połowy, gdzie każda z nich trwa jedynie siedem minut;

- Rugby union – drużyna składa się z 15 zawodników, a zasady są bardzo zbliżone do rugby 7. Celem gry jest zdobycie, jak największej ilości punktów, a mecz składa się z dwóch połów (40 minut każda).

- Rugby league – na boisku występuje 13-osobowa drużyna, a sama gra polega na podawaniu owalnej piłki za pomocą nogi lub ręki, przy czym zabronione jest podanie do przodu. Punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika, udane kopnięcie w bramkę (drop goal), rzut karny lub za podwyższenie.

trójka dzieci w odzieży sportowej na boisku gra w rugby

Która drużyna wygrywa?

Rugby to sport kontaktowy, który bywa niebezpieczny, dlatego zawodnicy muszą zachowywać wszelkie kwestie bezpieczeństwa w stosunku do siebie, ale i przeciwników. Celem gry w rugby, jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez rzut karny, podwyższenie lub przykładanie piłki na polu punktowym przeciwnika (na boisku lub za linią bramkową). Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie większą ilość punktów. Zasady bywają często niezrozumiałe dla laika, dlatego chcemy Wam je przedstawić w jak najbardziej przystępny sposób.

Boisko do rugby i czas gry

Zawodnicy rozgrywają mecz na prostokątnym trawiastym boisku o wymiarach 100 m x 69 m. Za linią każdej połowy znajduje się jednocześnie pole punktowe, przy którym widoczne są bramki w kształcie litery H. Sama bramka ma szerokość 5,6 metra, a poprzeczka, nad którą piłka przeleci – ma wysokość trzech metrów. Mecz rugby ma dwie połowy po 40 minut każda (2 × 40 minut), z pięciominutową przerwą, podczas której obie drużyny nie mogą schodzić z boiska.

Formacja młyna w rugby

Naruszenie przepisów w rugby, np. poprzez podanie piłki do przodu, powoduje, że sędzia zarządza wznowienie gry. Jednym ze sposobów jest tzw. formacja młyna, którą wykorzystuje się jednocześnie jako sposób rozegrania rzutu karnego. Formacja młyna to typowy element rugby union, w którym udział bierze po ośmiu zawodników z każdej drużyny. Młyn zarządzany jest w miejscu przerwania gry lub przewinienia i może być wykonany maksymalnie 5 metrów od linii bocznej boiska i pola punktowego. Zawodnicy ustawiają się między sobą w odpowiedni sposób (młynarz, wspieracze, rwacze, wiązacz) i na poszczególne komendy: pochylają się w odpowiedni sposób (crouch), chwytają rękami za koszulki swoich przeciwników (bind) i wykonują tunel pomiędzy drużynami (set).

mężczyzna z piłką do rugby na boisku

Rugby – zdobywanie punktów

Za przyłożenie piłki drużyna otrzymuje 5 punktów i po każdej takiej sytuacji następuje podwyższenie, czyli kop na bramkę w czasie gry z linii prostopadłej do miejsca położenia. Drużyna może zdobyć dodatkowe 2 punkty, jeśli piłka przeleci nad poprzeczką między słupkami. Za te dwie akcje drużyna może zdobyć razem 7 punktów. Jak jeszcze można zdobyć punkty?

- Rzut karny – sędzia może go oznajmić w dowolnym punkcie boiska. Sam rzut oceniany jest przez sędziów bocznych, którzy ustawiają za słupkami bramki, żeby kontrolować poprawność kopnięcia. Drużyna otrzymuje 3 punkty, gdy zawodnik celnie trafi. Karny może zostać wykonany poprzez kopnięcie z podwyższenia lub z piłki stojącej na ziemi. Rzut karny może być podyktowany, gdy dojdzie do faulu, spalonego lub za niesportowe zachowanie. Za inne – mniejsze przewinienia, dyktuje się zazwyczaj rzut wolny (w tym przypadku nie wolno kopać na bramkę rywala).

- Drop goal – punkty można zdobyć również za wykop piłki z kozła na bramkę podczas gry. Co to oznacza? Zawodnik po upuszczeniu owalnej piłki na ziemię i w momencie dotknięcia przez nią boiska – kopie ją. Jeśli przeleci nad poprzeczką i między słupkami, to drużyna otrzymuje kolejne 3 punkty.

- Karna piątka – drużyna otrzymuje dodatkowe punkty, gdy sędzia oznajmi, że zawodnik był w stanie zdobyć przyłożenie, ale uniemożliwił mu tu faul. Wówczas zespół może zyskać dodatkowe 5 punktów. Jednak rzadko zdarzają się takie sytuacje.

Jeśli zawodnik przyłoży piłkę na własnym polu punktowym (ale sam wcześniej ją tam zaprowadził lub zrobił to inny zawodnik z jego drużyny) sędzia nakazuje wykonanie tzw. młyna z wyrzutem dla rywali. Natomiast, jeśli piłkę w pole punktowe wyprowadził przeciwnik – wznowienie gry nastąpi wykopem z kozła z linii 22 metrów.

Rozegranie z autu

W rugby często występuje sytuacja, w której piłka znajduje się na aucie, co sprawia, że gra przesuwa się jak najdalej od własnego pola punktowego. Jeśli zawodnicy drużyny kopiącej wykopią piłkę w aut ze strefy obronnej, to wówczas wrzutka z autu wykonywana jest z miejsca opuszczenia boiska. Natomiast, jeśli wykop miał miejsce poza pierwszymi 22 metrami od własnej bramki – wznowienie gry z autu następuje w obszarze kopnięcia piłki lub (gdy wyleci za boisko) lub z miejsca opuszczenia boiska (gdy piłka po drodze odbije się od trawiastego boiska).

Wprowadzanie piłki (rozegranie) z autu polega na wrzuceniu jej na boisko w środek tzw. korytarza utworzonego wcześniej przez zawodników obu drużyn. Piłka musi przebyć dystans 5 metrów, a w rozegraniu może uczestniczyć maksymalnie ośmiu zawodników z jednej drużyny (reszta znajduje się kilka metrów od nich).

Strój do rugby

Rugby to bardzo dynamiczny sport, który nie rzadko kończy się nieprzyjemnymi kontuzjami. Zawodnicy muszą dbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego inwestują w odpowiedni strój. W tym przypadku istotne znaczenie mają koszulki do rugby oraz spodenki i getry wykonane z mocnych materiałów. Na nogi, zawodnicy zakładają buty, przypominające piłkarskie korki, co pozwala na komfortową grę na trawiastym boisku. Obuwie do rugby posiada pod podeszwą zazwyczaj osiem kołków. Niezbędnym elementem każdego zawodnika są również ochraniacze i kask na głowę, który zapewnia maksymalne bezpieczeństwo podczas rozgrywek. Wykonane są one z porządnych i przewiewnych materiałów, które odprowadzają powietrze i wilgoć. Gracze wyposażeni są również w ochraniacze na zęby, które ograniczają ryzyko urazów zębów i szczęki.

Rugby to gra kontaktowa, w której każdy może spróbować swoich sił. W drużynie znajdzie się miejsce dla osób o różnej wadze i wzroście.

Przeczytaj także

zawodnik w stroju do gry w amerykański futbol trzymający piłkę

Futbol amerykański a rugby - jakie są różnice w zasadach gry?

Futbol amerykański i rugby to dwie dyscypliny, które mają ze sobą wiele wspólnego, istnieją jednak między nimi pewne różnice, o których warto wiedzieć

Futbol amerykański — zasady gry ojczystego sportu USA

Futbol amerykański to jeden z najpopularniejszych sportów w USA. Zasady futbolu są bardzo sprecyzowane, a zawodnicy rozgrywają mecz na boisku.