mężczyzna grający w squasha

Kontuzje w trakcie gry w squasha – jak im zapobiec?

Dowiedz się jakie kontuzje podczas gry w squasha zdarzają się najczęściej. Sprawdź jak  przygotować się do gry żeby ich uniknąć

Squash jest bardzo popularnym sportem, który uprawia naprawdę wiele osób. Mecze są dość krótkie ale jednocześnie bardzo angażujące, dające przy tym dużo satysfakcji. Jak w każdym sporcie i w squashu można nabawić się kontuzji, które znacznie utrudniają uprawianie tego sportu. Jak zapobiec takim kontuzjom?

Jakich kontuzji można nabawić grając w squasha?

Squash jest grą wymagającą dużej sprawności fizycznej oraz dobrej kondycji. Dlatego też w trakcie meczu można nabawić się niechcianej kontuzji. Bieganie po boisku, wyginanie ciała by odbić piłkę, oraz sama siła w trakcie zamachu rakietą do squasha to elementy, w trakcie których możemy niefortunnie zrobić sobie krzywdę. Warto podkreślić także, że jeden intensywny mecz w squasha potrafi spalić nawet do 1000 kalorii, co wyraźnie pokazuje jak duży wysiłek można wkładać w ten sport.

Przede wszystkim należy pamiętać, że to właśnie nagłe ruchy zazwyczaj powodują kontuzje, a bez odpowiedniego przygotowania, szansa  na uraz jest znacznie większa. Najczęstszymi kontuzjami są:

- naciągnięcie ścięgien- od łopatki aż do kości ramiennej,
- ból nadgarstka,
- ból palców,
- ból łokcia,
- kontuzje odcinka lędźwiowego – dyskopatia,
- kontuzje biodra,
- przeciążenie barku,
- kontuzje kolan,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- kontuzje karku.

Oczywiście kontuzji można uniknąć lub zminimalizować ryzyko ich występowania, dlatego warto jest wykonać kilka czynności, które nie zajmują dużo czasu, a pozwolą czuć się lepiej zarówno w trakcie gry, jak i po niej.

mężczyzna w odzieży do squasha trzymający rakietę do squasha

Jak uniknąć kontuzji podczas gry w squasha?

Odpowiednia rozgrzewka to podstawa w każdym sporcie. Bez tego elementu możemy od razu założyć, że po chwili nabawimy się kontuzji, która może całkiem wyeliminować nas z wykonywania sportu – w najlepszym wypadku. W najgorszym natomiast możemy już nigdy nie odzyskać dawnej sprawności.

Dlatego też powinniśmy zacząć od rozgrzewki, nie trwającej dłużej niż 10 – 15 minut, gdyż tyle w zupełności wystarczy. Odpowiednie rozgrzanie mięśni pozwoli na lepszą ich adaptacje do wysiłku, co zarówno zwiększy nasze możliwości, jak i uchroni nas od kontuzji. Podczas rozgrzewki rozciągamy także ścięgna, co zmniejsza ryzyko urazu w formie ich naciągnięcia czy naderwania.

Gra w squasha jest wymagająca, dlatego po meczu należy pamiętać o odpowiednim rozciąganiu mięśni, które powinno zająć 5 – 10 minut. Ostatnim już elementem jest odpowiednie nawodnienie, oraz odpoczynek między treningami, byśmy mieli czas na regenerację.

Warto zaznaczyć, że odpowiedni sprzęt i obuwie do squasha także wpływają na minimalizację ryzyka kontuzji. Dobre obuwie stabilnie trzyma kostkę, odpowiedni strój wchłania wilgoć dając większą swobodę ruchu, zaś wysokiej jakości rakieta zapewnia lepszą grę. Jeżeli poszukujesz profesjonalnego sprzętu i akcesoriów do squasha, koniecznie odwiedź sklep Decathlon.

Przeczytaj także

osoba trzymająca rakietę do squasha w dłoni

Squash dla początkujących - kort, sprzęt, zasady gry, porady

Czym jest gra w squasha? Jak wygląda kort, rakieta i piłka? Jakie są zasady tej dynamicznej dyscypliny sportu? Jak zacząć grać? Jak odbijać piłeczkę?

kobieta i mężczyzna grający w squasha na korcie

Ile kalorii można spalić podczas gry w squasha?

Gra w squasha to dyscyplina sportu, która może pomóc zadbać o sylwetkę. Ile można spalić kalorii podczas treningu tej aktywności? Więcej niż w tenisie

mężczyźni grający rakietami w squasha w strojach i butach sportowych

Naciąg do squasha ‒ jaki wybrać i z jaką siłą go naciągać? | Decathlon

Jeśli chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy dobieraniu naciągu oraz od czego uzależniać siłę naciągania – koniecznie przeczytaj ten artykuł!

mężczyźni w sportowych strojach z rakietkami do squasha w rękach

Jak wybrać rakietę do squasha? [PORADNIK[

Rakietka squash to najważniejszy element wyposażenia gracza. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model dla siebie!