kobieta w stroju do tańca trenująca aerial silks

Mocowanie szarfy do sufitu – jak zamontować szarfy do aerial silks?

Aerial silks to pewna forma akrobatyki, która zakłada wykorzystanie szarf mocowanych do sufitu. Jak zrobić to tak, by szarfy były mocno i bezpiecznie do niego przymocowane?

Wszelkie ćwiczenia akrobatyczne są niesamowicie rozwijające i pozwalają na wzmocnienie swojego ciała, a do tego nierzadko wyrażenie siebie. Świetnym przykładem jest aerial silks, czyli mieszanka wielu różnych aktywności, którą wykonuje się na szarfach mocowanych do sufitu. Jak poprawnie je zamocować?

Czym jest aerial silks?

Aerial silks najprościej określić jako mieszankę akrobatyki, gimnastyki oraz tańca. Jest to bowiem specjalny taniec wykonywany z pomocą wysoko zawieszonych szarf. Przebywanie w powietrzu stwarza naprawdę wiele możliwości do wykonywania widowiskowych akrobacji, przez co często osoby uprawiające aerial silks są widoczne np. w różnego rodzaju konkursach talentów. 

Z reguły szarfy są mocowane na wysokości ok. 12 do 16 metrów. Dlatego jest to rodzaj akrobatyki, który wymaga naprawdę dobrze wytrenowanego ciała, zdolnego do utrzymania się tak wysoko w powietrzu. Za pomysłodawcę aerial silks uznaje się Andre Simarda. Jest to akrobata, który należał do znanej grupy Cirque du Soleil i miał za sobą występy jako gimnastyk na Igrzyskach Olimpijskich. Zapoczątkował on użycie szarf w 1995 roku i od wtedy ten rodzaj akrobatyki niesamowicie zyskał na popularności.

Mocowanie szarfy do sufitu – co jest do tego potrzebne?

Aby móc zamontować do sufitu szarfy do aerial silks potrzebne będą nam oczywiście odpowiednie materiały, ale też miejsce. W lokalizacji szarfy powinno znajdować się puste pole o wymiarach 2 × 2 m, dzięki czemu żadne meble i inne przedmioty nie będą przeszkadzać w akrobacjach. Oprócz tego potrzebne będą odpowiednie uchwyty do sufitu i kotwy.

kobieta w stroju sportowym trenująca na szarfie do aerial silks

To, jaki typ będzie potrzebny zależy od materiału, z którego wykonano sufit. W wypadku betonowych sufitów najlepiej sprawdzi się kotwa chemiczna lub stalowa. Ta pierwsza to wybór do sufitów, w których spoistość betonu jest nieco niższa. Kotwa chemiczna dobrze zamocuje się wtedy w suficie, dzięki zawartej w sobie żywicy dwuskładnikowej. Stalowe działają z kolei podobnie do rozporowych i dzięki temu zapewniają wysoką wytrzymałość po umieszczeniu w stropie. 

W przypadku drewnianych belek trzeba będzie wykorzystać hak oczkowy z gwintem do drewna, bądź zawiesie. Zawiesie to dobry wybór do belek, który nie zostały wpuszczone w sufit. 

W sufitach z metalu konieczne będzie z kolei zamocowanie uchwytu z pomocą śrub. Gdy dysponujemy sufitem podwieszanym, to sytuacja robi się nieco trudniejsza. Konieczne będzie wywiercenie w nim otworu po to, by był możliwy montaż uchwytu na szarfę bezpośrednio do stropu właściwego. 

Warto zadbać również o dobór odpowiednich narzędzi. Ich rodzaj zależny jest od wymaganej metody montowania. W wypadku zawiesi nie będziemy potrzebować żadnych narzędzi, lecz gdy mowa o innych sposobach konieczny może być młotek, wiertarka, dozownik do silikonu bądź klucz nastawny. 

Ponadto niezależnie od wybranego rodzaju mocowania szarfy trzeba pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego konieczny będzie wybór uchwytów o odpowiednim udźwigu, które wykonano z wysokiej jakości materiałów. W ten sposób będziemy mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni podczas wykonywania dowolnych akrobacji na szarfie.

Jak zamontować szarfę do aerial silks?

1. Sprawdzenie wysokości sufitu. Powinien on wynosić przynajmniej 240 cm, lecz najlepiej szarfy sprawdzają się w nieco wyższych pomieszczeniach, gdzie łatwiej będzie znaleźć się nad ziemią. 

2. Wydzielenie punktu o szerokości 2 × 2 metry w miejscu, gdzie znajdzie się szarfa. Wtedy można już przejść do właściwego montażu. W tym celu najczęściej potrzebna będzie odpowiednia kotwa oraz śruby do betonu. Aby móc zamocować je do sufitu, potrzebna jest także odpowiednia wiertarka i wkrętarka udarowa, które stworzą otwory w stropie. 

Po zamocowaniu odpowiedniego uchwytu, takiego jak kotwa stalowa, czy też chemiczna, można korzystać z niego nie tylko do mocowania szarf do aerial silks. Na takim mocowaniu z powodzeniem można montować takie przedmioty jak koło do jogi czy hamak służący do odpoczynku w czasie wolnym. Oczywiście niezależnie od tego, czego montaż chcemy przeprowadzić, wybrane kotwy lub uchwyty innych kategorii muszą mieć odpowiedni udźwig wynoszący nawet kilkanaście kg więcej niż nasza masa ciała. 

Skuteczne zamontowanie szarfy pozwoli na bezproblemowy trening akrobatyczny, który pozwoli podnieść nam nasze umiejętności.

Przeczytaj także

dziewczyna w stroju gimnastycznym

Gimnastyka artystyczna - co to za dyscyplina? Jaka jest historia?

Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, która łączy w sobie taniec i akrobatykę. Sprawdź najważniejsze informacje nt. tej dyscypliny!

kobieta w stroju baletowym trenująca przy drążku

Nauka baletu - jak nauczyć się tańca baletowego?

Taniec baletowy ⭐ Sprawdź, jak nauczyć się baletu ⭐ Zobacz jak przebiega nauka baletu współczesnego ☛ Odwiedź Blog Decathlon

kobieta trenująca pole dance

Pole dance - sylwetka przed i po. Co daje taniec na rurze?

Pole dance to dyscyplina, która cieszy się coraz większą popularnością. Połączenie tańca i akrobatyki pozwala wyrzeźbić sylwetkę i zrzucić kilogramy.

kobieta w staniku sportowym wykonująca figury pole dance

Pole dance — co to? Na czym polega taniec na rurze?

Pole dance, czyli taniec na rurze to dyscyplina sportowa, która zyskuje coraz więcej miłośników. Zobacz, na czym polega i jak zacząć ćwiczyć.