buty do gry w tenisa ziemnego leżące na korcie tenisowym z mączki ceglanej

Rodzaje nawierzchni kortów tenisowych i ich wpływ na przebieg gry

Nawierzchnie kortów tenisowych różnią się od siebie. Sprawdź, o czym świadczą kolory nawierzchni do tenisa ziemnego i wybierz najlepszy dla siebie.

Czerwone, zielone, niebieskie, pomarańczowe – właśnie takie kolory najczęściej spotykamy na kortach tenisowych. Ale jaka jest różnica między poszczególnymi nawierzchniami? Która jest najlepsza? Dlaczego w Polsce kort tenisowy kojarzy się przede wszystkim z brudzącą buty mączką? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Tenis – czego potrzebujesz, by zacząć?

Gra w tenisa to bez wątpienia świetny sposób na aktywnie spędzony czas. Ten sport wszechstronnie wpływa na cały nasz organizm, skutecznie angażując wiele partii mięśniowych do wysiłku. Co jeszcze daje gra w tenisa? Z pewnością przypływ energii i dobrego humoru! Uczy także wytrwałości i pozwala skutecznie zredukować napięcie, na przykład po stresującym tygodniu w pracy.

By spróbować swoich sił w tym sporcie, warto wyposażyć się w niezbędny sprzęt. Rakieta, strój, piłka i przede wszystkim obuwie do tenisa – ten zestaw z pewnością Ci się przyda. Kupując buty do gry, zwróć uwagę nie tylko na to, czy są wygodne i odpowiednio Cię chronią, ale także na typ ich podeszwy. Jej wybór będzie zależny od tego, na jakim rodzaju nawierzchni planujesz grać. 

Wybór odpowiedniego kortu do tenisa z najlepiej dopasowaną pod Ciebie nawierzchnią, to także istotny punkt przygotowania do gry. Jedne korty sprawdzą się lepiej u amatorów, inne z kolei będą miały właściwości, które cenią sobie zawodowi tenisiści. Jaki zatem typ nawierzchni wybrać?

mężczyzna w odzieży do gry w tenisa ziemnego stojący na korcie tenisowym  trzymając rakietę do tenisa

Rodzaje kortów tenisowych – nawierzchnia

To od nich zależy między innymi Twoja przyczepność do podłoża, szybkość czy odbijanie się piłki. W tym sporcie każdy element ma duże znaczenie w końcowym rozrachunku, dlatego warto świadomie podjąć decyzję o wyborze kortu. Zawodowi tenisiści, którzy marzą o zdobyciu Wielkiego Szlema, nie mają możliwości wyboru – każda rozgrywka odbywa się na innym rodzaju nawierzchni, co skutecznie może zweryfikować umiejętności graczy.

Poniżej przedstawiamy listę najczęściej występujących nawierzchni na boiskach do tenisa ziemnego.

mężczyzna w odzieży tenisowej grający w tenisa na korcie z mączki ceglanej

Mączka ceglana/kort ziemny

To najbardziej popularna nawierzchnia w Europie i Ameryce Południowej. Jest wykorzystywana w znanym turnieju tenisowym – French Open, znanym także pod nazwą Roland Garros. Właśnie ta nawierzchnia kojarzy się z czerwonym piaskiem, który nieodwracalnie brudzi buty i skarpety po porządnym treningu czy meczu.

Ten rodzaj nawierzchni kortów tenisowych cechuje się dużą amortyzacją oraz możliwością wykonywania doślizgów przy dochodzeniu do uderzenia. Jej urokiem (lub dla niektórych przykrym obowiązkiem) jest konieczność siatkowania po zakończeniu użytkowania. Polega na przeciągnięciu po całym korcie specjalnej siatki lub szczotki. Służy to zatarciu śladów oraz wyrównaniu mączki ceglanej na korcie. 

Jest to najwolniejsza nawierzchnia do gry w tenisa. Dlatego też świetnie sprawdza się przy grze amatorskiej oraz w celach treningowych. Warto też pamiętać, że wymiana piłek na korcie ceglanym lub ziemnym jest często bardzo męcząca – piłka traci dużą część swojej prędkości, więc w rozgrywce kluczem będzie siła i pomysłowość zawodnika.

Trawa

Czyli coś, czego raczej nie znajdziemy w Polsce. Ze względu na wysokie koszty utrzymania oraz ilość pracy związaną z konserwacją tej nawierzchni, takich kortów jest stosunkowo niewiele. Można spotkać je najczęściej w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii. Wykorzystywana jest na przykład podczas Wimbledonu

Do tej nawierzchni można wykorzystać trawę naturalną bądź sztuczną. Specyfika takiego kortu to przede wszystkim duża prędkość i niższe odbicie piłki, gdyż napotyka ona mniejsze tarcie podczas kozła. Poruszanie się po korcie wygląda również nieco inaczej, ponieważ jest ślisko, szczególnie wtedy, gdy kort jest już przetarty lub wilgotny.

To idealna propozycja dla graczy o nieco bardziej zaawansowanym stopniu gry i większym doświadczeniu. Na boisku trawiastym trzeba dostać się do piłki znacznie szybciej, niż w przypadku nawierzchni z cegły. Będzie to ciekawa propozycja dla tenisistów lubiących dynamiczną, ofensywną i szybszą grę.

mężczyźni podczas turnieju tenisa ubrani w odzież sportową na korcie tenisowym

Nawierzchnia dywanowa

Jest to bardzo szybka i twarda nawierzchnia. Na utwardzoną nawierzchnię rozkłada się dywan, który następnie posypywany jest drobnym piaskiem lub gumowym granulatem (w zależności od rodzaju wykładziny). Dzięki temu bez problemu można wykonywać doślizgi w trakcie gry, a piłka tenisowa, odbijając się, nie traci zbyt dużo mocy. Po zakończeniu gry siatkuje się kort – dokładnie tak samo jak kort ziemny. Jest to druga najbardziej popularna nawierzchnia wykorzystywana w Polsce zaraz po mączce ceglanej.

W tym typie kortów piłka odbija się niżej i szybciej, stąd też daje możliwość przewidzenia momentu odbicia. Z uwagi na materiał wykonania, mogą dawać podobne wrażenia jak nawierzchnie twarde. Taka powierzchnia sprawdzi się u osób, które mają mocny serwis.

kobieta w odzieży i butach tenisowych grająca w tenisa na korcie o twardej nawierzchni

Nawierzchnia twarda

Rozgrywa się na niej najwięcej turniejów w profesjonalnym tenisie. Najczęściej można spotkać ją w Azji, Ameryce Północnej czy Australii. To właśnie na korcie twardym rozgrywane są takie turnieje jak US Open i Australian Open. W Polsce dopiero od kilku lat zaczynają się pojawiać hale z taką nawierzchnią.

Charakteryzuje się ona przede wszystkim tym, że nie ma na niej materiału, który pozwalałby na swobodne wykonywanie doślizgów. Jest to szybka i (jak sama nazwa wskazuje) twarda nawierzchnia. Trzeba się solidnie nabiegać, żeby móc wybronić ataki przeciwnika. Powierzchnia boiska wykonana jest zwykle z betonu, akrylu i asfaltu. Jest to dosyć gładka nawierzchnia, która zapewnia mniejsze tarcie piłki o podłoże, niż w przypadku kortu ziemnego, ale większe w porównaniu do warunków na korcie trawiastym.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że akrylowe korty są bardziej sztywne, co wpływa na większe ryzyko kontuzji. Narażone na nią są zwłaszcza stawy, kolana oraz kostki. Nie mamy w tym przypadku śliskiej nawierzchni, co wymaga znacznie intensywniejszej i bardziej dynamicznej pracy nóg. Ten rodzaj kortu będzie więc odpowiedni dla graczy ceniących szybkie tempo gry.

Która nawierzchnia jest najlepsza?

Tak naprawdę trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Każda z nich jest inna, każda też ma swoje plusy i minusy. Oczywiście osobom, które mają problem ze stawami lub lubią wykonywać doślizgi, twarda nawierzchnia raczej nie przypadnie do gustu. Jeśli natomiast ktoś gra stylem ofensywnym, to z pewnością będzie czuł się na niej jak ryba w wodzie. Podobnie w przypadku kortu dywanowego.

Dobrym wyborem dla osób początkujących będzie na przykład kort ceglasty – piłka odbija się wyżej, dając więcej czasu na reakcję. Choć w serwis trzeba włożyć więcej siły, można też liczyć na ułatwienia w postaci możliwości doślizgów w rozgrywce. Co z profesjonalistami? Ci z pewnością odnajdą się na każdym rodzaju nawierzchni. Istotny w tym przypadku będzie styl gry, w którym czują się najlepiej. 

Dobór odpowiedniego kortu pod swoje możliwości może na początku wydawać się skomplikowany. Jeśli nie jesteś pewien, która nawierzchnia sprawdzi się u Ciebie, weź rakietę tenisową w dłoń i sprawdź na własnej skórze, gdzie będzie Ci się grało najlepiej.

Przeczytaj także:

Mężczyzna grający w tenisa w butach do tenisa

Jakie buty do tenisa ziemnego wybrać?

Właściwe buty do tenisa ziemnego pozwalają wygodnie poruszać się po korcie. Dowiedz się jak wybrać obuwie tenisowe, które sprawdzi się świetnie.

kobieta i mężczyzna w odzieży tenisowej grający w tenisa na korcie

Gra w tenisa - poznaj zasady gry w tenisa | Decathlon

Jak grać w tenisa ziemnego? ⭐ Opanuj zasady gry w tenisa, zanim wyjdziesz na kort tenisowy ⭐ Rozpocznij przygodę z tenisem

mężczyzna trzymający w rękach rakietę do tenisa ziemnego

Jak dobrać rakietę tenisową ? Na co zwrócić uwagę?

Dowiedz się jak dobrać rakietę tenisową. Układ strun, waga, jakie parametry trzeba wziąć w pod uwagę przy wyborze sprzętu do tenisa. Sprawdź

kobieta grająca w tenisa ziemnego w czapce z daszkiem

Najlepszy pomysł na prezent dla tenisisty lub fana tenisa ziemnego

Tenisowe gadżety to znakomity pomysł na upominek dla każdego fana tenisa. Oto najlepsze pomysły na prezent dla tenisisty, sprawdź nasze zestawienie!