kobieta w kamizelce asekuracyjnej siedząca w kajaku

Szlaki kajakowe w zachodniopomorskim – TOP5

W województwie zachodniopomorskim nie brakuje ciekawych tras do pokonania kajakiem. Sprawdź 5 z nich, które szczególnie polecamy!

Jeśli chodzi o kajakarstwo, województwo zachodniopomorskie ma do zaoferowania naprawdę sporo. Rzeki, zalewy, jeziora, a na dodatek morze. Wielbiciele pływania mogą wybierać do woli. To sprawia też, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno początkujący kajakarze, jak i doświadczeni profesjonaliści.

Kajaki – zachodniopomorskie rzeki w sam raz na spływ

Przez województwo zachodniopomorskie przepływa kilka rzek, które znakomicie pokonuje się kajakiem. Korytnica, Wieprza, Piława czy Gwda to tylko kilka z nich. Każda rzeka ma do zaoferowania coś innego i każdą spływa się trochę inaczej. Jeśli naprawdę kochamy ten sport, spróbujmy zaliczyć je wszystkie.

kobieta w kasku i kamizelce asekuracyjnej płynąca kajakiem

Spływy kajakowe – zachodniopomorskie. TOP5 najlepszych szlaków

Rzeki wiją się wśród lasów i jezior. Widoki zapierają dech w piersi i naprawdę potrafią odprężyć. W czasie spływu trafimy zarówno na spokojne zakola, jak i odcinki z szybkim, spienionym nurtem, stanowiącym nie lada wyzwanie dla kajakarza. Część z tych tras będziemy w stanie pokonywać bez problemu z całą rodziną. Do innych lepiej nie podchodzić, jeśli nie mamy profesjonalnego sprzętu kajakowego i odpowiedniego doświadczenia.

Miejsce 1 – rzeka Drawa

Drawa i kajaki – podstawowe informacje

Długość do pokonania to 177 kilometrów. Spływ trwa 9-10 dni, mamy więc naprawdę sporo czasu, by nacieszyć się bliskością natury. Odcinki do pokonania na trasie spływu to kolejno: I. 30 km Czaplinek-Złocieniec, II. 19 km Złocieniec-Drawsko Pomorskie, III. 21 km Drawsko Pomorskie-jezioro Lubie, IV. 40 km jezioro Lubie-Drawno, V. Najdłuższy, 67 km Drawno-Krzyż Wielkopolski.

Dlaczego warto wybrać Drawę?

Spływ rzeką Drawą jest bardzo interesującym przeżyciem. Dostarcza różnorodnych doświadczeń, bo i sama Drawa zmienia się w swoim biegu. Górna część rzeki jest dość łatwa do pokonania. Za trudniejszą uchodzi jej dolna część. Dlaczego? Czeka nas tam ciągła walka z bystrym nurtem. Spływ wymaga sporego doświadczenia. Po drodze czekają nas 4 stałe przenoski.

Spływ Drawą – co warto zobaczyć?

Spływ rzeką Drawą jest bardzo interesującym przeżyciem. Dostarcza różnorodnych doświadczeń, bo i sama Drawa zmienia się w swoim biegu. Górna część rzeki jest dość łatwa do pokonania. Za trudniejszą uchodzi jej dolna część. Dlaczego? Czeka nas tam ciągła walka z bystrym nurtem. Spływ wymaga sporego doświadczenia. Po drodze czekają nas 4 stałe przenoski.

osoba płynąca kajakiem

Miejsce 2 – rzeka Ina

Wyprawa kajakowa rzeką Iną – podstawowe informacje

W przypadku tego spływu mamy do przebycia 104 kilometry, co zajmuje około 5 dni. To stosunkowo łatwy spływ, dobry dla początkujących. Po drodze mijamy kolejno odcinki: I. 46 km Recz-Stargard Szczeciński, II. 31 km Stargard Szczeciński-Bącznik, III. 27 km Bącznik-Inoujście.

Rzeka Ina – dlaczego warto?

Rzeka Ina to świetne miejsce na rodzinne spływy. Jeśli szukamy szlaku, na którym możemy sobie pogawędzić i przede wszystkim się odprężyć, Ina będzie do tego idealna. Trasę często wybierają początkujący kajakarze. Jeśli mamy mniej czasu, na przykład organizujemy wypad na weekend, możemy zdecydować się na mniejsze odcinki na rzece, na przykład Stargard-Lubczyna.

Atrakcje podczas spływu Iną

Co ciekawego znajduje się na trasie spływu? Miniemy przede wszystkim 3 kościoły, w tym dwa gotyckie. Do tego sporo średniowiecznych murów, baszt obronnych i zabytkowych bram miejskich. Dla wielbicieli historii to nie lada gratka.

mężczyzna w kasku i kamizelce asekuracyjnej trzymający wiosło płynąc kajakiem

Miejsce 3 – rzeka Gwda

Spływ Gwdą – najważniejsze informacje

W ciągu mniej więcej 8 dni przyjdzie nam przepłynąć 145 kilometrów. Gwda jest najdłuższym dopływem Noteci. Odcinki do pokonania na trasie to odpowiednio: I. 25 km Drężno-Gwda Wielka, II. 33 km Gwda Wielka-Lędyczek, III. 45 km Lędyczek-Krępsko, IV. 42 km Krępsko-Ujście.

Gwda – dlaczego warto?

Jeśli lubicie wyzwania, rzeka z pewnością może wam ich dostarczyć. Ma aż 13 stałych przenosek i wiele trudnych miejsc z szybkim nurtem. Jest też dość uciążliwa przez częste powalone pnie w górnej części rzeki. Tam Gwda przepływa przez gęsty bór. Dolny bieg rzeki uraczy nas licznymi bystrzami i szybkim nurtem. Wyzwań zatem nie brakuje. Jesteście na to gotowi?

Miejsce 4 – rzeka Korytnica

Spływ kajakowy rzeką Korytnicą – podstawowe informacje

Korytnica oferuje 38 kilometrów spływu, co powinno nam zająć jakieś 2-3 dni. To dość prosty szlak, który raczej nas zrelaksuje, niż postawi większe wyzwanie. Rzeka może być nieco uciążliwa jedynie w górnym biegu. Powodem są powalone drzewa i sztuczne spiętrzenia.

Korytnica – atrakcje na szlaku

Korytnica to jedna z najpiękniejszych rzek, urzekająca wieloma niepowtarzalnymi widokami. Przepływa przez wyjątkowo malowniczą dolinę oraz trzy jeziora. Będziemy także mogli podziwiać Puszczę Drawską.

mężczyzna trzymający kubek termiczny w plenerze

Miejsce 5 – Międzyodrze

Międzyodrze – podstawowe informacje

Pomiędzy Odrą Zachodnią i Wschodnią znajduje się ponad pięćdziesiąt wysp. Wśród nich snują się leniwie rzeczne odnogi, kanały i przekopy. To bardzo specyficzne miejsce do pływania kajakiem, które z pewnością zapamiętamy na dłużej. W dodatku sami możemy wyznaczyć sobie trasę.

Dlaczego warto?

Międzyodrze oferuje wiele urokliwych widoków. Park Krajobrazowy, Dolina Dolnej Odry, labirynt kanałów i wdzierająca się do nich natura to okoliczności, w których można przeżyć prawdziwą kajakową przygodę. Warto pamiętać jednak o tym, że nie można rozstawić obozowiska na terenie parku, więc zadbajmy o dokładne zaplanowanie i dobrze przemyślmy trasę.

W sklepie Decathlon znajdziesz profesjonalny sprzęt i akcesoria do uprawiania kajakarstwa. W ofercie znajdują się m.in.: wiosła, pompki, kamizelki asekuracyjne, odzież kajakarska, kajaki jak i części zamienne do kajaków.

Przeczytaj także:

ludzie pływający na kajakach

Szlaki kajakowe na Podkarpaciu - TOP 5 najlepszych szlaków

Marzą Ci się zjawiskowe spływy kajakowe? Podkarpacie ma do zaoferowania wiele ciekawych propozycji. Sprawdź zestawienie na Decablogu!

kobieta i mężczyzna w kamizelkach asekuracyjnych  płynący kajakiem

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać? - Blog Decathlon

Jaki kajak będzie dobry dla początkujących, a jaki przyda się osobom, które wiosłują od dawna? Poznaj rodzaje kajaków i dobierz odpowiedni dla siebie

rodzina w kamizelkach asekuracyjnych płynąca kajakiem

Kanadyjka czy kajak? Różnice między kajakiem a kanadyjką. Decathlon

Czym różni się kajak od kanadyjki? Jaki sprzęt wybrać na długi spływ: tradycyjny kajak czy rodzinne kanu? Poznaj charakterystyczne elementy

mężczyzna wiosłujący w kajaku

Spływ kajakowy - jak się ubrać na kajak? Co zabrać?

Sprawdź, jak wybierać i przygotować odpowiednie ubrania na kajaki i co trzeba wiedzieć, aby zabrać na spływ kajakowy to, co najbardziej się przyda.