Zamów z darmową dostawą do sklepu Decathlon i odbierz już za 1H!

Rowery górskie MTB

59 artykuł artykułów

Sortuj

Dodano Twój produkt
Zobacz opis produktu (0/5)
Otwórz
Brak produktów do porównania
Twoja porównywarka jest pełna. Usuń jeden z produktów.
Usuń
 

ROWERY GÓRSKIE

Są bez wątpienia marzeniem każdego dziecka, które dopiero stawia pierwsze kroki na rowerku biegowym. Rowery górskie to najpopularniejszy rodzaj tego jednośladu. Zaprojektowane i stworzone w celu jazdy po wymagającym i trudnym terenie, zostały przystosowane do warunków znacznie odbiegających od tych, z którymi musimy zmierzyć się w mieście czy na ścieżce rowerowej poza miastem.

Budowa roweru górskiego

Rower górski nazywany jest również MTB, czyli Mountain Terrain Bike. Wyróżnia się solidną budową oraz wzmocnioną i zwartą ramą, co jest uwarunkowane koniecznością wytrzymania częstych wstrząsów i uderzeń. Jego większa masa to wynik konieczności stworzenia tak trwałej konstrukcji, chociaż nowoczesne górale są coraz lżejsze, co jest spowodowane wykorzystywaniem lżejszych materiałów o równie dużej trwałości. Pod pedałami widoczny jest większy prześwit, niż w innych rodzajach rowerów. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas pokonywania wyższych przeszkód, nie powodując przy tym uszkodzeń mechanizmu napędowego.

Kierownica w rowerze górskim jest prosta lub lekko wygięta, wyboru powinno się dokonać w oparciu o indywidualne preferencje. Siodełko powinno znajdować się wyżej niż kierownica, co odróżnia rower MTB odo roweru miejskiego. Koła górala mają zazwyczaj wielkość 26 cali lub 29 cali, a ich obręcze wykonuje się z trwałych stopów. Bardzo ważnym elementem jest amortyzacja, której obecność wymuszona jest ukształtowaniem powierzchni, po której się porusza. Przy wyborze MTB należy również zwrócić uwagę na hamulce, które muszą być niezawodne i bardzo szybko reagujące.

Rower górski czy jest rowerem uniwersalnym?

Pomimo, że jest wybierany najczęściej, nie można go uznać za rower idealny dla każdego. Przede wszystkim powinni zastanowić się nad jego zakupem Ci, którzy planują jazdę po górach i kamienistym podłożu. Sprawdza się ponadto na równinach, szczególnie kiedy nawierzchnia przypomina tatrzańskie percie. Jeżeli rower ma służyć jedynie do celów jazdy po mieście, warto wybrać rower miejski, który jest specjalnie zaprojektowany do jazdy po asfalcie i utwardzonym podłożu.