Via Ferrata

Via Ferrata

a11y.skip-filters
Filtry
Zamów i odbierz w Decathlon z darmową dostawą i odbiorem już za 1h!

Darmowy odbiór w sklepie Decathlon już za 1h!

ZOBACZ JAK TO ZROBIĆ
Uprząż wspinaczkowa Corax
Najlepiej oceniany
PETZL Uprząż wspinaczkowa Corax
199,99 zł
(1)
U Ciebie za 8 dni
Czapka dla wspinacza
Najniższa cena
SIMOND Czapka dla wspinacza
29,99 zł
(32)
U Ciebie za 2 dni
Kask wspinaczkowy Rock
Najniższa cena
SIMOND Kask wspinaczkowy Rock
99,99 zł
(65)
U Ciebie za 2 dni
 

Via ferrata – żelazna droga

Szukasz ogromnej dawki emocji? Najtrudniejsze szlaki w Tatrach nie robią już na Tobie żadnego wrażenia? Chciałbyś stanąć nad większą przepaścią, by znów poczuć szybkie bicie serca i ten fantastyczny skok adrenaliny? Mamy dla Ciebie coś specjalnego – via ferrata, co z języka włoskiego oznacza „żelazną drogę”. Już sama nazwa brzmi intrygująco, ale co takiego ciekawego skrywa?

Wyobraź sobie otwartą przestrzeń oraz wijący się szlak w postaci wąskiej dróżki nad przepaścią, której koniec trudno dostrzec. Via ferrata to wysokogórski szlak biegnący nad przepaścią. Znajdują się na nim metalowe elementy pełniące funkcję asekuracyjną dla tych najodważniejszych, którzy zdecydowali się pokonać tę drogę. W najtrudniejszych miejscach instalowane są klamry, drabiny i kładki. Tylko dzięki nim możliwe jest przejście wąskim szlakiem z widokiem na skalistą otchłań.

Dla kogo via ferrata?

Czy dla każdego? Na pewno nie może brakować Ci odwagi, ponieważ żelazna droga prawie zawsze prowadzi tylko w jedną stronę, nie ma drogi powrotnej, trzeba dojść do samego końca. Tego typu szlaki mają jednak różne długości. Jeżeli dopiero zaczynasz i nie jesteś pewien, czy Twoja sprawność fizyczna jest na wystarczająco wysokim poziomie, zacznij z niższego pułapu. Z tymi najłatwiejszymi i najkrótszymi poradzi sobie każdy przeciętny turysta, jeśli skorzysta z elementów do autoasekuracji. Via ferrata w trudniejszym wydaniu wymaga bowiem doświadczenia oraz dużej sprawności fizycznej. Przyda się też umiejętność koncentracji i odporność na stres. Via ferrata niewskazana jest dla osób z lękiem wysokości.

Sprzęt na większe wyzwania

Planując wyprawę na via ferrata, warto mieć przy sobie specjalne wyposażenie, szczególnie jeżeli przed Tobą trudny szlak. Przyda Ci się uprząż biodrowa, koniecznie regulowana, aby można było ją precyzyjnie dopasować do sylwetki. W ekwipunku powinieneś mieć również lonżę z absorberem energii. Na obu jej końcach znajdują się karabińczyki, co pozwala na asekurację przez cały czas. Dla lepszego chwytu zabierz ze sobą rękawice, a dla bezpieczeństwa kask.

Idealny prezent na każdą okazję

Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł

zamów e-kartę