mężczyźni jadący na rowerach szosowych w odzieży rowerowej

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

Jazda na rowerze wpływa nie tylko na mięśnie nóg. Dowiedz się jakie mięśnie angażujemy podczas jazdy na rowerze, które z nich pracują najintensywniej?

Jazda na rowerze wpływa nie tylko na mięśnie nóg. Podczas pedałowania, jeżdżenia na nierównym terenie czy wykonywania manewrów musimy angażować także mięśnie pośladków, rąk, brzucha i grzbietu. Sprawdź, jaki mięśnie rozwija jazda na rowerze!

Jazda na rowerze – idealny sposób na silne mięśnie

Podczas jazdy na rowerze mięśnie, które pracują najintensywniej, to oczywiście mięśnie nóg (łydki, dwugłowy i czworogłowy ud). Jednak nie tylko te mięśnie trzeba zmusić do wysiłku, kiedy już wsiadamy na rower. Jazda na rowerze aktywuję pracę takich mięśni jak:

mięśnie pośladków,

mięśnie ramion,

mięśnie grzbietu,

mięśnie brzucha.

Z tego powodu wśród wielu korzyści jazdy na rowerze jedną jest szybka redukcja wagi i tym samym wysmuklenie sylwetki. Trening na rowerze wzmacnia nogi, brzuch i ramiona i będzie idealnym uzupełnieniem innych ćwiczeń.

Zaangażowanie konkretnych mięśni w pracę zależy od:

ustawień roweru,

wybranej przerzutki (im ciężej, im mocniej angażujemy mięśnie),

i od nachylenia oraz trudności terenu, po którym jedziemy.

Oczywiście do zaangażowania odpowiednich mięśni niezbędna jest także prawidłowa pozycja na rowerze.

mężczyźni jadący w odzieży rowerowej na rowerach szosowych

W jakich momentach jazdy na rowerze pracują poszczególne mięśnie?

Zależnie od położenia pedałów w różnych momentach zaangażowane są inne partie mięśni nóg oraz pośladków. Podczas “ruchu pchającego” najbardziej aktywne są mięśnie pośladków oraz czworogłowe uda. Z kolei kiedy nasza stopa znajduje się w dolnym położeniu względem pedałów, to wtedy najbardziej obciążamy łydki. W momencie wykonywania stopą “ruchu ciągnącego” pedał w górę, mocno aktywujemy do pracy tylne partie mięśni nóg, a także przednie mięśnie poniżej kolan.

A co w mięśniami brzucha czy rąk? Te mięśnie pracują podczas spokojnej jazdy oraz mocno w trudnym terenie. Pełnią funkcję stabilizującą. Poczujemy ich pracę podczas pokonywania ostrych podjazdów i przy gwałtownych manewrach, a także podczas zjazdów ze stromych zboczy. Oczywiście do takich warunków poleca są odpowiednio dobrane rowery górskie MTB, które nie tylko zwiększą komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale i pomogą w angażowaniu wybranych mięśni.

Czy jazda na rowerze mocno rozbudowuje mięśnie nóg?

Jeśli jesteś kobietą i obawiasz się nadmiernej rozbudowy mięśni nóg, to po prostu nie wybieraj na siłowni maszyn, które to tego służą. Jazda na rowerze wbrew powszechnej opinii nie powoduje efektu “męskich nóg”.

Do zwiększenia masy mięśniowej potrzebne jest duże obciążenie zewnętrzne, a przy zwykłej jeździe rekreacyjnej rower nie zapewnia takiego obciążenia. Jazda na rowerze to przede wszystkim wysiłek wytrzymałościowy, a nie trening siłowy.

Przeczytaj także

osoba jadąca na rowerze

Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze? | Decathlon

Sprawdź, jak dostosować wysokosć siodełka w rowerze ⭐ Dowiedz się, pod jakim kątem je ustawić ✨ Poznaj prawidłową pozycję podczas jazdy

mężczyzna jadący na rowerze miejskim w kasku

Prostata a jazda na rowerze. Fakty i mity | Blog Decathlon

Jaki (i czy) ma wpływ jazda na rowerze na prostatę u mężczyzn? Czy ten gruczoł może zostać uszkodzony przez nacisk siodła? Sprawdzamy fakty i mity.

mężczyźni w kaskach jadący na rowerach górskich

Ile kalorii spalamy na rowerze? Jak to sprawdzić?

Rower - ile kalorii spalamy podczas jazdy? Trening na jednośladzie może pomóc nam szybko zrzucić wagę. Sprawdź, ile kalorii spalamy na rowerze.

ludzie jadący na rowerach szosowych w odzieży i okularach rowerowych

Czy jazda na rowerze odchudza? Sprawdź efekty | Decathlon

Czy jazda na rowerze odchudza? ⭐ -Sprawdź, ile kilogramów możesz schudnąć, podczas jazdy na rowerze ⭐ Zacznij jeździć rowerem