mężczyzna zjeżdżający rowerem MTB z góry w odzieży rowerowej

Kolarstwo grawitacyjne - wszystko co musisz wiedzieć  o ekstremalnej jeździe na rowerze górskim

Czym jest kolarstwo grawitacyjne? Jeśli chcesz poczytać o ekstremalnej jeździe na rowerze górskim MTB po nachylonych stokach, zapraszamy do lektury!

Kolarstwo w rozumieniu ogólnym to sportowa jazda na rowerze. Czym więc jest kolarstwo grawitacyjne? Na czym polega ta dyscyplina sportu? I czym wyróżnia się spośród pozostałych rodzajów kolarstwa? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Poruszyliśmy w nim wszystkie podstawowe zagadnienia dotyczące tego typu kolarstwa - od nazewnictwa, przez sprzęt, po wybór tras. Jeśli więc chcesz poszerzyć nieco swoją wiedzę w tym temacie, zapraszamy do lektury!

Kolarstwo grawitacyjne - co to jest i dlaczego nazywa się tak a nie inaczej

Kolarstwo grawitacyjne to jeden z rodzajów kolarstwa górskiego, znanego również jako MTB. Skrót ten pochodzi od Mountain Terrain Bike, co w tłumaczeniu znaczy tyle co rower górski. W swojej ojczyźnie, czyli w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie powstał pierwszy rower górski, aktywność ta nosi miano Mountain Biking. Podsumowując, grawitacyjne kolarstwo to po prostu jedna z gałęzi MTB. Czym się charakteryzuje? Między innymi wysokim poziomem trudności, dlatego wymiennie stosuje się także termin taki jak kolarstwo ekstremalne. Uprawia się je na specjalnie przygotowanych trasach oraz na terenach naturalnie przystosowanych do tego rodzaju jazdy. Bez względu na to czy są to szlaki wytyczone przez ludzi czy przez przyrodę, powinny one cechować się dużym nachyleniem, ponieważ to właśnie do niego nawiązuje określenie "grawitacyjne". To właśnie grawitacja jest przyczyną zwiększania prędkości jazdy po stokach o dużym spadzie. To ona wymaga lądowania po skoku lub innej ewolucji. To ona decyduje o charakterze zjazdu i dlatego odwołanie do niej znajduje się w nazwie tego ekscytującego sportu.

mężczyzna  zjeżdżający na rowerze MTB w kasku rowerowym

Rywalizacja - jakie dyscypliny wchodzą w skład kolarstwa grawitacyjnego

MTB to rodzaj kolarstwa uprawianego na trudnych terenach, głównie górskich i leśnych. Z założenia jest to jazda po nachylonych stokach o wielu naturalnych przeszkodach, takich jak korzenie, doły, wyboje, liście, kamienie czy gałęzie. Jeśli chodzi o rywalizację w temacie związanym z kolarstwem grawitacyjnym, to wyróżniamy następujące dyscypliny:

Downhill, czyli zjazd po naturalnych ścieżkach o małej szerokości, co dodatkowo utrudnia zadanie. Podczas rywalizacji każdy zawodnik zjeżdża po kolei a zawody wygrywa ten, kto pokona trasę w najkrótszym czasie;

Freeride, czyli jazda w stylu wolnym. W zawodach freeride'owych wszyscy zawodnicy starują jednocześnie i samodzielnie wybierają którędy zjadą. O zwycięstwie decyduje albo czas przejazdu albo kolejność na mecie. Często brane pod uwagę są też ewolucje, które kolarz wykonuje podczas przejazdu;

Dirt jumping, czyli jeden z najbardziej efektownych typów ekstremalnego kolarstwa górskiego. Polega on na oddawaniu skoków z nasypów ziemnych i wykonywaniu różnego rodzaju ewolucji w powietrzu, które oceniane są przez zawodowych sędziów rowerowych;

Dual slalom, czyli równoczesna rywalizacja dwóch rowerzystów, którzy starają się w jak najkrótszym czasie pokonać wyznaczoną trasę;

Four cross, czyli konkurencja zbliżona do Dual slalom z tą różnicą, że w jednym czasie na trasę wypuszczani są aż czterej zawodnicy.

Predyspozycje - sprawdź kto może uprawiać kolarstwo grawitacyjne

Kolarstwo grawitacyjne znane jest ze swojego ekstremalnego charakteru co sprawia, że myśli się o nim w kategoriach niezwykle odległych. Tym czasem uprawiać je może w zasadzie każdy, kto pragnie spróbować czegoś innego niż zwykła jazda terenowa po lesie. Czym jest kolarstwo grawitacyjne tak naprawdę? Przecież nie tylko efektownym skakaniem i zapierającymi dech w piersiach trikami. To także enduro, czyli zjeżdżanie po dowolnie wybranych przez siebie trasach lub naturalnych ścieżkach górskich lub leśnych. To downhill, czyli niesamowita przygoda na dwóch kółkach, polegająca na pokonywaniu dużych odległości na stromych stokach, obfitujących w różnego typu przeszkody pochodzenia naturalnego. To w końcu po prostu jazda na rowerze, tyle że w warunkach znacznie trudniejszych niż wybiera większość entuzjastów jazdy na rowerze. Jeśli więc chcesz rozpocząć swoją przygodę na dwóch kołach pokonujących błoto, kurz, doły, pagórki, góry, nasypy, korzenie, kamienie, skały i wiele innych przeszkód, zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego poradnika.

Co zrobić jeśli chcesz spróbować swoich sił w MTB?

Jeśli marzysz o rozpędzaniu się po górskich szlakach, zanim wsiądziesz na rower, zapoznaj się z tematem nieco głębiej. żyjemy w czasach, w których zdobywanie praktycznych informacji jest naprawdę niezwykle proste. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie hasło i po chwili cieszyć się całą masą porad, zaleceń i przeciwskazań. Moglibyśmy starać się tutaj opisać wszystkie poszczególne etapy zjazdów po naturalnych ścieżkach o nachylonym spadzie, ale znacznie lepiej będzie, jeśli zobaczysz jak robi się to w praktyce. Z tego powodu polecamy obejrzenie filmów instruktarzowych, których autorami są doświadczeni kolarze ekstremalni. Patrząc na to, jak należy wykonywać konkretne czynności, popełnisz mniej błędów niż czytając o tym. Słowa nie zawsze potrafią bowiem odzwierciedlić sto procent przekazu, dlatego jeśli chodzi o sposoby radzenia sobie z przeszkodami, zachęcamy do pooglądania filmów, w których zobaczysz jak się to robi.

mężczyzna w odzieży rowerowej i kasku jadący na rowerze MTB w lesie

Czy warto zapisać się na lekcję z instruktorem kolarstwa grawitacyjnego?

Chociaż od kilku lat coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z MTB, wciąż mało osób korzysta z pomocy profesjonalnych instruktorów. Jest to duży błąd, ponieważ ucząc się samemu można wpoić sobie naprawdę złe nawyki. Praca z wykwalifikowaną kadrą pozwala od uczyć się wszystkiego od podstaw. Ułatwia i usprawnia jazdę, pozwala na zrozumienie jej techniki i stosowanie jej w praktyce pod okiem doświadczonego specjalisty. Jeśli zależy Ci na tym, by załapać dobre nawyki jazdy i poznać rozwiązania, które same nie przyszłyby Ci do głowy, zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniu pod okiem instruktora MTB.

Jaki rower sprawdzi się w kolarstwie ekstremalnym?

W dobrych sklepach sportowych od co najmniej kilku lat coraz częściej znaleźć można różnego typu rowery MTB. Dostępne są między innymi rowery:

Enduro, które charakteryzują się stosunkowo krótką ramą i naprawdę wysokim poziomem amortyzacji,

Allmountain, które są najbardziej uniwersalnym rodzajem sprzętu MTB i posiadają dobre amortyzatory oraz stosunkowo lekką ramę,

Drift, czyli sprzęt odpowiedni do trenowania ewolucji i skoków,

FR, które dedykowane są zjazdom i cechują się wysoką wagą,

Hardtail, które zaleca się osobom początkującym. Ich główną zaletą jest niska cena i niezbyt wysoka waga.

Który typ wybrać na początek? Czym kierować się przy wyborze? Na to pytanie nie da się konkretnie odpowiedzieć, ponieważ wiele zależy od przeznaczenia sprzętu, planowanego przez Ciebie budżetu i wielu innych kwestii indywidualnych. W tym temacie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy konsultanta, na którą liczyć można w dobrych sklepach sportowych. Możemy jedynie polecić, abyś brał/brała pod uwagę rozmiar kół (powinny one mieć średnicę od 26 do 29 cali), wygląd i szerokość opon (dobre opony do tego typu jazdy powinny być szerokie i posiadać agresywny bieżnik), liczbę przerzutek (najlepiej, jeśli wybierzesz model posiadający 1 napęd z przodu oraz 12 z tyłu) a także wielkość ramy (powinna być dopasowana do Twojej wagi i wysokości).

Akcesoria - przeczytaj jak zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy na MTB

Pisząc o bezpieczeństwie podczas jazdy w pierwszej kolejności musimy wspomnieć o kasku. Kaski zaczynają gościć w naszych domach, nawet jeśli poruszamy się na rowerze po mieście lub parku. I bardzo dobrze, bo ochrona głowy to podstawa. MTB to jazda ekstremalna, dlatego jeśli na co dzień poruszasz się bez kasku, koniecznie nabądź odpowiedni egzemplarz. Bezpieczeństwo oraz zdrowie to podstawa MTB. Bez kasku i ochraniaczy nie nacieszysz się tym sportem zbyt długo. Odskakujące kamienie lub uderzenie o drzewo, skałę, kamień lub inną przeszkodę mogą szybko zakończyć Twoją przygodę z tą dyscypliną, dlatego zanim wsiądziesz na rower, koniecznie zadbaj o odpowiednią ochronę. Jakie więc elementy zabezpieczenia powinien mieć każdy kolarz MTB?

kask - może być to zwykły kask rowerowy, ale korzystniej jest wybrać kask fullface, z dodatkową ochroną twarzy,
gogle,

ochraniacze na same kolana bądź z zabezpieczeniem piszczeli,

ochraniacze na łokcie,

ochraniacze na klatkę piersiową i plecy,

buty rowerowe o dużym stopniu twardości,

wysokie skarpety z oddychającego materiału,

rękawiczki rowerowe.

Przeczytaj także

mężczyzna jadący na rowerze XC w kasku i okularach rowerowych

Rower XC. Zobacz czym jest cross country i rower górski MTB!

Czym jest rower XC? Przekonaj się, czy jest rower górski MTB służący do uprawiania kolarstwa cross country. Rower MTB może dać ci wiele frajdy!

Jaki rower górski MTB wybrać? Najważniejsze parametry

Jaki rower górski MTB wybrać? Najważniejsze parametry

Jaki rower górski MTB wybrać? ⭐ Zobacz, na co zwracać uwagę, wybierając rower MTB ⭐ Sprawdź, jakie parametry są kluczowe

mężczyzna jadący na rowerze górskim w kasku rowerowym

Jaki rower górski do 4000 zł? Sprawdź ranking najlepszych rowerów

Jaki rower górski do 4000 zł? Posiadamy szeroki wybór sprawdzonych i dobrych rowerów, które są świetnie wyposażone. Oto nasz ranking rowerów.

mężczyzna jadący na rowerze górskim w kasku

Rower górski (MTB) - jaki rower MTB wybrać? | Blog Decathlon

Jaki rower górski MTB wybrać? ⭐ Zobacz, na co zwracać uwagę, wybierając rower MTB ⭐ Sprawdź, jakie parametry są kluczowe