Kobieta w butach sportowych uprawiająca szybki chód

Power walking – skuteczny sposób na odchudzanie. Na czym polega?

Power walking to znakomity sposób, aby spalić nadprogramowe kilogramy. Czym ta forma aktywności różni się od nordic walking? Sprawdź!

Do odchudzania można podejść na wiele różnych sposobów. Podstawą jest oczywiście indywidualnie dobrana dieta, która jednak powinna być wspierana przez aktywność fizyczną. Trzeba być świadomym, że nie każda osoba chcąca spalać nadmiar kilogramów jest w stanie biegać lub jeździć na rowerze. Dobrą alternatywą na początek mogą być powolne spacery. Ich nieco bardziej intensywną formą jest power walking. Co warto o nim wiedzieć? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czym jest power walking?

Power walking to forma aktywności fizycznej, która jest oparta na szybkim maszerowaniu z prędkością około 7 km/h. Ten rodzaj wysiłku powinien być wolniejszy niż trucht, ale jednocześnie szybszy niż spacer, aby podnieść nieco tętno. Power walking oprócz nóg angażuje również mięśnie ramion, które powinny pracować w tempie podobnym, co dolne kończyny.

Jeżeli nie czujesz się jeszcze na siłach, aby spróbować biegania, power walking jest znakomitą alternatywą. Nie wymaga on posiadania takiej kondycji, jak w przypadku joggingu, a wręcz pomaga ją zbudować. Oprócz tego nie obciąża nadmiernie stawów, co automatycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Jeśli jednak w przyszłości chciałbyś zacząć biegać, power walking to naprawdę skuteczne sposób na przygotowanie ciała na tę formę aktywności fizycznej.

Power walk – dla kogo jest przeznaczony?

Wyżej wspomnieliśmy, że power walking to znakomita aktywność dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. To jednak nie wszystko. Grupą, która powinna zwrócić uwagę na ten sport, są także osoby z nadwagą, które chcą schudnąć. Ze względu na swoją wagę nie powinny one od razu angażować się w wymagające dużej sprawności sporty. W ich przypadku warto zacząć od mniej wymagających aktywności, a taką z całą pewnością jest chodzenie. Wraz z nabraniem kondycji, można zwiększać ich tempo, przeobrażając swobodny spacer w power walking. Wtedy szybko zobaczą pierwsze efekty.

Trzeba jednak wiedzieć, że power walking nie jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla osób początkujących. Równie dobrze mogą go stosować osoby, które trenują w sposób zaawansowany, a nawet biegają. Jest to lekka forma treningu, która nie jest obarczona dużym ryzykiem kontuzji. Może ona stanowić uzupełnienie treningu głównego, ale także trening docelowy, który ma za zadanie podtrzymać wypracowane efekty.

Mężczyzna w butach sportowych uprawiający power walking w pwarku

Zalety power walkingu

Ten rodzaj aktywności fizycznej to przede wszystkim znakomity sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. W zależności od przyjętego tempa możemy spalić nawet 500 kcal przez godzinę, co stanowi naprawdę dobry wynik. Nie można jednak zapominać, że uprawianie tego sportu, podobnie jak innych, niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Co można wśród nich wymienić?

– poprawa kondycji, wydolności oraz wytrzymałości,
– poprawa nastroju i zwiększenie poziomu energii,
– wzmocnienie mięśni nóg, ramion oraz korpusu, co wpływa pozytywnie na postawę ciała,
– dotlenienie organizmu,
– obniżenie cholesterolu i redukcja nadciśnienia,
– pozbycie się cellulitu i ujędrnienie skóry,
– poprawa krążenia.

Grupa ludzi w strojach i butach sportowych uprawiająca power walking

Na czym polega trening power walking?

Power walking wydaje się banalnie prostym sportem. Ot, po prostu szybszy spacer. W rzeczywistości wymaga on jednak zapoznania się z odpowiednią techniką chodu. Podstawą tego typu marszu jest wydłużenie kroku i dodanie do niego naprzemiennych ruchów ramion zgiętych pod kątem 90 stopni. Na kilka słów zasługuje również praca stóp. Krok należy rozpoczynać od pięty, pozwolić mu „przejść” przez całą stopę, a następnie wybić się z palców. Stopa przez cały czas powinna mieć kontakt z podłożem.

Dodając do tego energiczną pracę ramion, mamy do czynienia z naprawdę dobrym napędem. Podczas uprawiania power walkingu istotne jest również przyjęcie odpowiedniej postawy ciała. Osoba maszerująca powinna wyprostować plecy, rozluźnić barki, mieć podniesioną głowę oraz wzrok skierowany przed siebie. Ważna jest także „otwarta” klatka piersiowa, a także prawidłowy oddech. Rodzaj oddechu można jednak bez problemu dopasować do swoich własnych przyzwyczajeń.

A jak powinien wyglądać modelowy trening? Zacząć należy na spokojnie, aby przyzwyczaić ciało to tej formy wysiłku. Właściwą część treningu można rozpocząć po 5-10 minutach, wchodząc na wyższe obroty i utrzymując to tempo przez około 45 minut, najlepiej bez zatrzymywania się. Trasę w miarę możliwości można sobie urozmaicać różnego rodzaju podejściami. W trakcie aktywności nie można zapominać o regularnym oddechu. Przez ostatnie 10 minut należy zwolnić, a po powrocie do domu rozciągnąć nogi i pośladki, które pracowały najciężej. Aktywności można oddawać się spontanicznie lub stworzyć efektywny plan treningowy.

Power walking a nordic walking – czym się różnią?

W głowach wielu osób może pojawić się pytanie: czym właściwie power walking różni się od nordic walkingu? W gruncie rzeczy są to dosyć podobne do siebie dyscypliny. Główna różnica polega na tym, że w przypadku tego drugiego sportu nasz szybki marsz jest wzbogacony o odpychanie się specjalnymi kijkami. Osoby, które lubią spacery, mogą trenować te dwie dyscypliny naprzemiennie, ponieważ są dla siebie alternatywami. Nordic walking wymaga jednak dobrania odpowiednich kijów.

Przeczytaj także:

kobieta śpiąca w łóżku

Sport i sen – czy sport poprawia jakość snu? | Blog Decathlon

Dowiedz się jaki wpływ na sen ma uprawianie sportu. O jakiej porze dnia najlepiej uprawiać sport, aby spać lepiej? Poradnik

dzieci w odzieży trekkingowej idące przez las

Szybkie chodzenie - jak zachęcić dziecko do tego sportu? | Decathlon

Twoje dziecko nie chce uprawiać żadnego sportu? Poznaj najlepsze sposoby na to, jak je zachęcić do szybkiego chodzenia na świeżym powietrzu!

kobieta i mężczyzna trenujący nordic walking w odzieży sportowej

W co się zaopatrzyć, aby uprawiać nordic walking | Blog Decathlon

Zobacz jakie są niezbędne elementy wyposażenia do uprawiania nordic walking. Kijki to nie wszystko! Przydadzą się jeszcze odpowiednie buty i ubrania

zbliżenie na nogi osoby idącej

Chód sportowy na 5,10,... km. Dystanse w chodzie sportowym | Decablog

Na jakich dystansach rozgrywane są zawody chodu sportowego? Najpopularniejsze dystanse w chodzie to 5, 10, 20 i 50 km. Jak pokonać takie trasy?