węgorze leżące w wodzie

Jak łowić węgorza - na co bierze ta ryba, gdzie jej szukać, jaką metodę wybrać, by złowić węgorza, jaki sprzęt jest do tego najlepszy

Jak złowić węgorza? Jaki sprzęt wędkarski jest najlepszy do połowu tej ryby? Gdzie szukać, na co i kiedy łowić węgorze? Sprawdź w naszym poradniku!

Węgorz europejski jest rybą niezwykle smaczną. Na naszych stołach gości głównie w postaci wędzonej, ale przyrządza się go również na inne sposoby. Większości osób węgorz znany jest głównie ze swych słynnych wędrówek rozrodczych, które swój początek mają w Morzu Sargassowym. Wędkarzom natomiast, kojarzy się on z prawdziwym wyzwaniem. Jeśli zastanawiasz się, jak łowić węgorze, jesteś w odpowiednim miejscu. W tym poradniku przeczytasz między innymi o tym:

czym charakteryzuje się węgorz,
jak wygląda jego słynna rozrodcza wędrówka,
na czym polega ochrona gatunkowa tej ryby,
gdzie można złapać węgorza,
o jakiej porze dnia i roku najlepiej polować na tę rybę,
jak łowić węgorze,
jaki sprzęt wędkarski najlepiej sprawdzi się w łowieniu węgorza,
jakie zanęty i przynęty warto stosować w przypadku tej ryby.

Poznasz także niezwykłe ciekawostki, dotyczące tego gatunku. Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, jak łowić węgorza, zapraszamy do lektury!

Węgorz europejski - budowa morfologiczna, obszar występowania, tryb życia

Węgorz europejski, po łacinie Anguilla anguilla, to jeden z gatunków ryby węgorzokształtnej. Należy do rodziny węgorzowatych i charakteryzuje się wężowatym kształtem ciała. W przekroju poprzecznym węgorz jest praktycznie okrągły, łuski jego natomiast cechują się eliptycznym kształtem, małą wielkością i głębokim osadzeniem. Ryba ta znacząco różni się w zależności od płci. Samce, zwane sznurówkami, rosną do zaledwie 60 centymetrów długości i 0.35 kilograma wagi. Samice z kolei osiągają długość nawet 2 metrów i masę ciała do 9 kilogramów. Rekordzistą kraju wśród węgorzy jest okaz, którego masa ciała wynosiła prawie 6.5 kilograma, a długość 144 centymetry! Złowiony został w Jeziorze Jaśkowickim w 1994 roku. Skórę węgorza pokrywa śluz. Jego warstwa jest gruba, dzięki czemu zabezpiecza ciało zwierzęcia przez uszkodzeniami. Węgorze są zazwyczaj szarozielone, ale występują także okazy w kolorze niemalże czarnym. Brzuch ryby jest znacznie jaśniejszy, żółtobiały. Jedną z najważniejszych cech charakterystycznych tej ryby jest jej krew. Krew węgorza zawiera bowiem ichtiotoksynę. Działanie tej biotoksyny zbliżone jest do tego, które charakteryzuje jad węża. Poza kształtem, ryby te mają więc z wężem nieco więcej cech wspólnych.

Węgorz to ryba aktywna w nocy. Do jej ulubionego pożywienia należą: bezkręgowce, wchodzące w skład fauny dennej, a także drobne ryby i raki. Jak każda inna ryba, żyje ona w wodzie, jednak w przeciwieństwie do większości, potrafi przemieszczać się również po lądzie. Pełzanie to umiejętność, która podobnie jak kształt ciała i toksyczność, przywodzi na myśl węża. Poza swoim środowiskiem naturalnym, węgorz może przeżyć nawet dwa dni! Najczęściej jednak spotkać można go w wodzie, zarówno tej słodkiej jak i słonej. Występuje on bowiem w jeziorach i rzekach na terenie Europy Środkowej i Zachodniej, we wszystkich morzach tego kontynentu oraz w środkowej i południowo-wschodniej części Atlantyku.

Rozród - tarło, wędrówka rozrodcza, postać larwalna

Węgorz jest rybą, która słynie ze swych wędrówek. Swoją wędrówkę rozpoczyna w okresie od początku lata do końca jesieni. Węgorze przemieszczają się do Morza Sargassowego na tarło. Podróż w to miejsce zajmuje im aż półtora roku! Tarło ma miejsce na wiosnę. Odbywa się na głębokości od od 400 do aż 1000 metrów! Węgorz rozmnaża się w morzu, ale po skończonym tarle nie wraca do wód słodkich. Ryba ta ginie po wypełnieniu swojego biologicznego przeznaczenia. Larwy ryby przenoszone są przez Golfstrom, czyli Prąd Zatokowy, we wschodnim kierunku. Pierwszy etap podróży larw trwa od 2 do 3 lat i kończy się w wodach przybrzeżnych Europy. W okresie od października do kwietnia, zmienia postać na montee. Po osiągnięciu tej formy, udaje się do różnych rzek, zazwyczaj leżących na terenie Anglii i Francji. Leptocefale, czyli larwy węgorzy, rosną do 7 centymetrów długości, by potem zmienić postać na następną w stadium. Małe węgorze zaczynają pokrywać się łuskami dopiero po 4 roku życia. Do wieku 6-10 lat przebywają na terenie wód słodkich, choć bywają także osobniki dwudziestoletnie, które jeszcze ich nie opuściły.

węgorz

Ochrona gatunkowa - wymiary i okres ochronny węgorza, limit połowu

Od czerwca 2007 roku węgorz został objęty ochroną gatunkową. Gatunek ten zaliczony został bowiem do grupy zwierząt zagrożonych wyginięciem. Przyczyniły się do tego między innymi:

- nadmierne odławianie,

- wzrost zanieczyszczenia wód,

- aktywność pasożyta Anguillicola crassus,

- budowa licznych zapór na zbiornikach wodnych.

Czynniki te sprawiły, że od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, liczebność gatunku spadła o ponad 90%! Aby zapobiec wyginięciu węgorza, gatunek ten został objęty ochroną. W wodach słodkich i słonych, wymiar ochronny węgorza wynosi 50 centymetrów. W wodach należących do Polskiego Związku Wędkarskiego 60 centymetrów. W okresie od 1 grudnia do 31 marca połów węgorza jest zakazany. Dobowy limit połowu wynosi natomiast 2 sztuki.

Miejsce - gdzie można złowić węgorza

Jak wspomnieliśmy wyżej, mimo że rozmnaża się tylko i wyłącznie w morzu, węgorz żyje zarówno w wodach słonych jak i słodkich. Większość czasu spędza tuż przy mulistym dnie. Preferuje dość wysoką temperaturę wody i obfitą roślinność. Zimą jest schowany w mule. Niektóre okazy bytują jednak w rzekach, w których dno pokryte jest kamieniami. W takim przypadku należy ich szukać w kryjówkach, które mogą stanowić powalone konary lub korzenie drzew. Ogólnie rzecz ujmując, najlepiej polować na nie w jeziorach i innego typu zbiornikach wodnych, które charakteryzują się dużą ilością mułu i podwodnej roślinności. W rzekach natomiast należy poszukiwać go w okolicach ujścia.

Pora - kiedy i o jakiej porze najłatwiej złapać tę rybę

Anguilla anguilla żeruje głównie w nocy. Zwierzę to znane jest bowiem z nocnego trybu życia. W ciągu dnia tym sprytnym drapieżnikom, zdarza się polować na przykład na ślimaki. Wtedy owijają się wokół łodygi rośliny i wyjadają osobniki, znajdujące się na liściach. Na węgorze najlepiej jest polować wieczorem, w nocy i wczesnym rankiem, choć wytrawnym wędkarzom udaje się to nawet w samo południe. Najlepsze miesiące go połowu tej ryby to te, które cechują się wysoką temperaturą powietrza (minimum 10 stopni Celsjusza). Węgorza powinniśmy szukać więc w okresie od kwietnia do września. Ryba ta wykazuje największą aktywność od początku wiosny do jesieni, a dokładniej do czasu, w którym pojawiają się pierwsze przymrozki.

Metoda wędkarska - jak łowić węgorze

Jako, że węgorz prowadzi nocny tryb życia, na połów najlepiej wybrać się wieczorem lub o świcie. W ciągu dnia ryby te bardzo często odpoczywają w bezruchu, zakopane w mule. Jak wspomnieliśmy wyżej, dno to ta część zbiornika wodnego, którą węgorze lubią najbardziej. Nic więc dziwnego, że najbardziej popularną metodą połowu jest w tym przypadku łowienie gruntowe. Niektórzy wędkarze decydują się co prawda na metodę spławikową, jednak zdecydowana większość zamiast spławika, wybiera grunt.

mężczyźni ze sprzętem wędkarskim łowiący ryby z gruntu

Wyposażenie wędkarza - jak zrobić zestaw na węgorza

Jak łowić węgorze? Znając już miejsce ich występowania, czas żerowania oraz metodę łowienia, możemy przejść do sprzętu wędkarskiego, który najlepiej sprawdzi się w przypadku tej ryby. Polecamy więc wędkę gruntową o długości od 2.5 do 3 metrów. Do gruntówki należy dobrać odpowiedni kołowrotek, czyli taki, który będzie cechował się niezwykle luźnym wolnym biegiem szpuli. Nawet w przypadku dużego węgorza, nie musimy martwić się o jego siłę. Mimo wszystko, należy zaopatrzyć się w naprawdę mocną żyłkę, najlepiej o średnicy od 0.25 do nawet 0.35 milimetrów. Dlaczego? Ponieważ ciało węgorza jest na tyle długie, że ryba ta bez problemu owija się o korzenie drzew i tego typu przeszkody. Przypon dobieramy zgodnie z zasadą, że powinien on być o 0,02 milimetra cieńszy od żyłki głównej. Jego długość powinna wynosić od 50 do 70 centymetrów. Kwestia haczyka jest dość otwarta. Wielkość należy bowiem dobrać pod kątem wielkości przynęty. Hak nie może wystawać z niej za mocno, ponieważ węgorz na pewno go zauważy. Standardowy rozmiar haczyka, który sprawdzi się w przypadku tej ryby to od 6 do 1/0. W dobrych sklepach wędkarskich nabyć można także haczyki dedykowane połowowi węgorza.

Nęcenie - jaka jest najlepsza przynęta na węgorza i jaką zanętę wybrać

Jak wiadomo, węgorz jest drapieżnikiem. Sztuczna przynęta nie sprawdzi się więc w jego przypadku. Rybę tę łowić można na rosówki, gnojaki, dendrobeny, żywiec lub martwą rybkę. Niektórzy polecają także wątróbkę i filet rybny. Poszukując zanęty, warto zwrócić się w kierunku pelletu. Należy jednak wybierać ten o małej średnicy i aromacie rybnym lub mięsnym. Przynęty i zanęty, które zainteresują węgorza powinny więc pachnieć mięsem lub krwią. Polując na węgorza, warto pamiętać o tym, że gdy tylko jego pyszczek zaciśnie się na naszej przynęcie a my odczujemy pociągnięcie, należy niezwłocznie zacząć zacinać.

Ciekawostki - ciekawe informacje dla miłośników wędkarstwa

Węgorze to ryby niezwykle interesujące. Począwszy od ich wyglądu, poprzez wędrówkę rozrodczą, po toksyczność. Węgorz zainteresuje swoją odmiennością nawet osoby, dla których tematyka ryb nie wydaje się ciekawa. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek na temat węgorza, oto one:

- Węgorz to ryba, która żyje naprawdę długo. Najstarszy znany osobnik miał aż 68 lat!

- Ryba ta jest niezwykle wrażliwa na zmiany temperatur. Wyczuwa jej wahania z dokładnością do 0.03 stopnia Celsjusza.

- Wędrówka węgorza rozpoczyna się zawsze 4 dni po pełni księżyca.

- Ryby te lubią pływać. Potrafią robić to bez przerwy nawet przez 6 miesięcy!

- W ramach obrony, ryba ta potrafi owinąć się wokół patyków i korzeni.

- 58 stopni Celsjusza to temperatura, która sprawia, że biotoksyna, znajdująca się we krwi węgorza, traci swoje groźne właściwości.

Pełne wyposażenie do łowienia ryb znajdziesz w sklepach Decathlon i w naszym sklepie internetowym.

Przeczytaj także

mężczyzna w czapce i okularach przeciwsłonecznych łowiący wędką ryby

Łowienie ryb - jak zacząć, jakie są metody, na co łowić ?

Jak wygląda rekreacyjne łowienie ryb ⭐ Dowiedz się jak zacząć łowić ryby i jakie są metody połowu ✨ Sprawdź na co łowić ryby

mężczyzna kucający przy wodzie obok rozłożonego stojaka karpiowego

Poradnik karpiarzy - jak łowić karpie na spławik i grunt, jak je nęcić

Chcesz złowić karpia? Przeczytaj o czym pamiętać chcąc złowić karpia na spławik lub metodą gruntową. Sprawdź jak łowić karpia i jak nęcić tę rybę.

Zarzucona wędka z kołowrotkiem i żyłką

Łowienie na metodę feeder - wszystko co chciałbyś wiedzieć!

Metoda feeder pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest wariacją łowienia z koszyczkiem zanętowym, w której nęcimy punktowo. Sprawdź wszystko na jej temat!

płetwa grzbietowa lina

Jak złowić lina na spławik? Na co bierze lin? Kiedy łowić tę rybę?

Co warto wiedzieć o linie? Przede wszystkim to o jakiej porze najlepiej go łowić, na co bierze lin, jakiej przynęty użyć, czym się charakteryzuje