mężczyzna wykonujący martwy ciąg na prostych nogach w domowej siłowni

Jak prawidłowo wykonać martwy ciąg na prostych nogach?

Martwy ciąg na prostych nogach to ćwiczenie, które angażuje wiele mięśni – pośladki, uda czy grzbiet. Sprawdź, jak prawidłowo wykonywać martwy ciąg.

Martwy ciąg to ćwiczenie, które wszechstronnie rozwija różne partie mięśniowe. Pomaga zachować odpowiednią postawę ciała, a czasami nawet bywa elementem rehabilitacji. Sprawdź, jak prawidłowo wykonać martwy ciąg na prostych nogach. 

Martwy ciąg na prostych nogach – korzyści

Wprowadzając dane ćwiczenie do naszego planu treningowego, warto mieć świadomość, na co właściwie ono wpływa i co może nam dać. Martwy ciąg na prostych nogach to ćwiczenie ogólnorozwojowe i antygrawitacyjne. Wpływa na wzmocnienie mięśni z wielu obszarów ciała. Prawidłowo wykonywany daje możliwość korygowania wad postawy, co nie pozostaje bez znaczenia dla osób zmagających się z nimi.

Ten rodzaj ćwiczenia to także świetny sposób na to, by rozciągnąć mięśnie tylnej taśmy i ścięgna. Dzięki temu możemy zwiększyć zakres ruchów, co z kolei wpłynie na naszą mobilność. Przy odpowiedniej diecie i regularnym ćwiczeniu mamy możliwość zbudowania tkanki mięśniowej, a także jej wyrzeźbienia.

kobieta w stroju sportowym wykonuje ćwiczenie martwego ciągu

Martwy ciąg na prostych nogach – jakie mięśnie pracują?

W głównej mierze angażowane są: 

– pośladkowy większy,
– mięśnie dwugłowe uda,
– prostownik grzbietu,
– mięśnie kulszowo-goleniowe.

To jednak nie wszystko! Dodatkowo pomocniczo aktywizowane są mięśnie:
przedramienia, proste brzucha, czworoboczne i obszerne boczne.

Martwy ciąg jest polecany osobom, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia – może bowiem znacznie zredukować ból pleców. Co więcej, sprawdzi się u każdego, bez względu na poziom zaawansowania w sporcie – będzie odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych osób, korzystających z siłowni. Warto wspomnieć także o ogólnym wzmocnieniu i poprawie wyników sportowych, które możemy osiągnąć, wprowadzając na stałe to ćwiczenie do swojego treningu.

mężczyzna w odzieży sportowej wykonujący klasyczny martwy ciąg na siłowni

Martwy ciąg na prostych nogach czy klasyczny?

Zapewne nieraz obiła Ci się o uszy na siłowni nazwa tego ćwiczenia. Czy jednak wiesz, że istnieje kilka typów martwego ciągu? Najczęściej wykonuje się wersję klasyczną albo właśnie taką na prostych nogach. Który z nich jest lepszy? Wszystko zależy od tego, jakie mięśnie chcemy wzmocnić. 

Klasyczny martwy ciąg różni się nieco techniką wykonania oraz samym wpływem na poszczególne partie mięśniowe. Ten wariant ciągu wykonujemy na ugiętych kolanach, które prostujemy, unosząc ciężar. To bardzo dobre ćwiczenie, które świetnie wpływa na wzrost siły i tkanki mięśniowej dolnych partii ciała. 

Jego odpowiednik, który wykonuje się bez ugięcia kolan, przy całkowicie wyprostowanej postawie z ruchem jedynie w stawie biodrowym, może być nieco trudniejszy do wykonania. Wiąże się jednak z jeszcze silniejszym wpływem na mięśnie oraz większym ich zaangażowaniem – na pewno poczujesz go mocno przede wszystkim w pośladkach i udach, które w największym stopniu pracują podczas wykonywania tego typu ciągu.

Martwy ciąg na prostych nogach – jak wykonywać to ćwiczenie?

Choć na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się, że to ćwiczenie jest banalnie proste, wymaga ono skupienia i przede wszystkim poprawnej techniki – źle wykonany martwy ciąg może skończyć się bolesną kontuzją, a tego wszyscy chcemy uniknąć. Jak więc prawidłowo wykonać to ćwiczenie z prostymi nogami?

1. Stań prosto, stopy ustaw na szerokości bioder, zepnij mięśnie brzucha i ściągnij łopatki. Wyprostowane ramiona ustaw nieco szerzej niż linia barków. Plecy powinny być proste, a kolana lekko ugięte – zwróć uwagę, że zgięcie w stawie kolanowym powinno być naprawdę minimalne.

2. Zacznij opuszczać obciążenie do dołu, jednocześnie wykonując w tym czasie wdech. Poruszaj biodra w tył do momentu, aż poczujesz naciągnięcie mięśni ud i pośladków.

3. Wróć do pozycji wyjściowej poprzez wypchnięcie bioder w przód. W tym samym czasie wykonaj wydech.

By ćwiczenie było bezpieczne i efektywne, pamiętaj o tym, by utrzymać określone tempo: jedna sekunda ruchu w górę, dwie ruchu w dół. Nie szarp także ciężaru – to może nadwyrężyć Twoje mięśnie i uszkodzić na przykład odcinek lędźwiowy. Ważna jest liczba powtórzeń, a przede wszystkim utrzymanie pleców prostych oraz zablokowanie nóg w kolanach. Ruch w tym ćwiczeniu wykonują głównie biodra. Twoja głowa powinna być „przedłużeniem” kręgosłupa – musi znajdować się z nim w jednej linii.

mężczyzna podczas ćwiczenia martwego ciągu na prostych nogach

Martwy ciąg na prostych nogach z hantlami, sztangą czy kettlebells?

Do ćwiczeń martwego ciągu niezbędne jest obciążenie. Jakie? Do wyboru jest naprawdę wiele narzędzi. Jeśli dopiero zaczynasz, możesz posłużyć się na przykład butelkami wody. Osoby bardziej zaawansowane mogą z kolei postawić na trzy rodzaje obciążenia: hantle, sztangę i kettlebell.

1. Hantle – to bardzo popularne akcesoria treningowe, które świetnie sprawdzą się także przy martwym ciągu. Ćwiczenie można wykonać zarówno z bardzo lekkimi, półkilogramowymi hantlami, jak i z takimi, które ważą ponad 5 kilogramów. Wszystko zależy od naszych możliwości i ogólnej kondycji. 

2. Sztanga – martwy ciąg na prostych nogach ze sztangą to najpopularniejsza wersja tego ćwiczenia. Można użyć większego obciążenia bądź też posłużyć się samym gryfem. Podczas powrotu do pozycji wyjściowej należy pamiętać, by sztangę trzymać jak najbliżej tułowia.

3. Kettlebell – to nic innego, jak tylko odważnik kulowy. Wykonany najczęściej z żeliwnego materiału posiada wygodny uchwyt do trzymania. Treningi z nim pozwalają na nieco więcej. Wszystko dlatego, że główny punkt ciężkości oddalony jest od miejsca, w którym go chwytamy. W przeciwieństwie do sztangi, czy hantli, kettle prowadzimy podczas ćwiczenia między nogami. W ten sposób unikamy bolesnych urazów związanych z obijaniem się sprzętu o piszczele. Odważnik unosimy z wyższej dźwigni niż sztangę, co jest dodatkową korzyścią z tej wariacji martwego ciągu.

By wykonywać martwy ciąg na prostych nogach, trzeba przede wszystkim opanować prawidłową technikę. Pozwoli to poprawnie wykonać wszystkie elementy ćwiczenia, osiągnąć większy zakres ruchu i wytrenować mięśnie dolnych partii ciała.

Przeczytaj także:

mężczyzna podnoszący sztangę

Martwy ciąg - technika, rodzaje, co daje, jak ćwiczyć? Blog Decathlon

Sprawdź, jak wykonywać martwy ciag. Zobacz, jak wygląda prawidłowa technika ćwiczeń. Dowiedz się więcej na temat tego ćwiczenia

mężczyzna ćwiczący barki

Trening na barki - najlepsze ćwiczenia na barki w domu bez sprzętu

Najlepsze ćwiczenia na barki w domu. Jak wykonać trening w domu? Jak uniknąć kontuzji? Jak rozbudować mięśnie naramienne? Czy trzeba mieć hantle?

kobieta w stroju sportowym ćwicząca z hantlami

Jakie hantle na początek wybrać do domowej siłowni?

Potrzebne Ci hantle do Twojej domowej siłowni? Sprawdź, jakie hantle na początek wybrać, jak dobrać ciężar do potrzeb i możliwość.

Kobiety robiące ćwiczenia poprawiające mobilność bioder

Jak poprawić mobilność bioder? Ćwiczenia na mobilizację bioder

Jak poprawić mobilność bioder? Oto najlepsze ćwiczenia na mobilizację, które warto wykonywać, aby zwiększyć zakres ruchu stawu biodrowego!

Mężczyzna w stroju i butach sportowych wykonujący przysiad ze sztangą z tyłu

Jak prawidłowo robić przysiady ze sztangą? – technika squatów

Sprawdź, jak prawidłowo wykonywać przysiady ze sztangą – ćwiczenie, dzięki któremu zyskasz mocne pośladki.