Mężczyzna wykonujący trening wspinaczkowy przy użyciu chwytotablicy zamontowanej na belce w domu

Wspinaczka – trening, który pomoże Ci się do niej przygotować!

Regularny trening wspinaczkowy musi być odpowiednio rozplanowany. Jakie ćwiczenia wykonywać? Co trenować? Oto porady!

Wspinaczka górska to dla wielu nie tylko ciekawa aktywność fizyczna, ale też prawdziwa pasja. Chcesz zacząć swoją przygodę z tym sportem? Odpowiednie przygotowanie fizyczne to podstawa. Jak trenować, by zdobywać szczyty? Oto wskazówki.

Jak trenować, żeby mieć dobrą formę do wspinania?

Jeśli chcesz się wspinać na wysokie partie gór, musisz odpowiednio wcześnie zacząć treningi. Ćwiczenia dla początkujących wspinaczy będą różnić się w niewielkim stopniu od tych dla najbardziej zaawansowanych. W obu przypadkach najważniejsza jest regularność. Należy ćwiczyć przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Skup się na wielu różnych aspektach treningu – wytrzymałości, technice oraz mobilności. Możesz stopniowo zwiększać intensywność oraz czas trwania ćwiczeń. Pamiętaj, aby przy tym słuchać swojego ciała oraz odpoczywać wtedy, gdy to konieczne. 

Przed treningiem pamiętaj o rozgrzewce, a po – o rozciąganiu. Jest to niezbędne, by dobrze rozgrzać mięśnie i je przygotować do wysiłku. Trening rozciągający pomoże Ci zwiększyć zakres ruchu kończyn. Do tego zmniejszysz ryzyko kontuzji.

Kobieta w legginsach i staniku sportowym podciągająca się na drążku podczas treningu przed wspinaczką

Jakie partie mięśniowe wzmacniać?

Wytrenowanie określonych grup mięśniowych pomoże Ci we wspinaczce. Warto zatem o to zadbać. W jaki sposób powinien przebiegać trening siłowy? Wspinaczka wymaga przede wszystkim wzmocnienia mięśni kończyn dolnych. Właściwa praca nóg to podstawa we wspinaczkowym świecie. Prawidłowe ustawienie stóp i przenoszenie ciężaru ciała na mięśnie ud i łydek zmniejsza napięcie przedramion. Umożliwia też wykonanie kolejnych chwytów. Jaki trening na nogi? Warto wykonywać między innymi:

– martwy ciąg,
– przysiady,
– zakroki.

Oprócz mięśni nóg, trening powinien też obejmować wzmocnienie pleców. Bez niego ciężko Ci będzie się podciągać, gdy będziesz się wspinać. W Twoim planie treningowym powinno więc znaleźć się miejsce na mięśnie grzbietu. Trening można budować poprzez:

– ściąganie drążka wyciągu górnego,
– wiosłowanie ze sztangą,
podciąganie na drążku.

Szczególnie ważny jest trening na drążku. Wspinaczka to dyscyplina, która wymaga silnych barków i mięśni brzucha. Podczas tego typu aktywności ruchowej można wzmocnić obie partie, a także budować dobry chwyt. Liczbę powtórzeń treningowych dobierz do swoich możliwości.

Trening wspinaczkowy dla początkujących i zaawansowanych powinien też obejmować wzmacnianie mięśni klatki piersiowej. Dokonasz tego dzięki pompkom, wyciskaniu hantli i rozpiętkom. Na ramiona i barki dobry będzie z kolei trening z wyciskaniem hantli w górę, uginania z nimi przedramion oraz wyrabianie tricepsów. Mięśnie brzucha poprawisz poprzez planki, unoszenie nóg w zwisie i russian twist. Będzie to dobry trening stabilizacyjny. Pamiętaj, aby słuchać swojego ciała, by nie doprowadzić się do kontuzji – przez to na pewno przez jakiś czas nie będziesz mógł się wspinać.

Mężczyzna w odzieży sportowej wykonujący trening kondycyjny na bieżni do biegania przed wspinaczką

Wspinaczka – treningi kondycyjne

Do wyćwiczenia umiejętności wspinaczkowych przyda się także trening wytrzymałościowy. Wspinaczka wymaga dobrej pracy układu sercowo-naczyniowego. Trenując kondycyjnie zwiększysz odporność na zmęczenie i pułap tlenowy. Dodatkowo też zadbasz o mięśnie, stawy, ścięgna i więzadła, dzięki poprawie szybkości, zwrotności i gibkości. Budować kondycję możesz przez wysiłek tlenowy, czyli aerobowy. Mogą to być takie aktywności jak jogging, nordic walking czy jazda na rowerze. Możesz też przeprowadzić aerobowy trening wspinaczkowy na siłowni, korzystając z bieżni, steppera czy orbitreka.

Innym sposobem na wypracowanie dobrej kondycji jest wysiłek beztlenowy o wysokiej intensywności. Jest to na przykład popularna tabata czy trening HIIT. Ekstremalny wysiłek tutaj przeplata się z krótką fazą odpoczynku. Warto dodać tego typu aktywność do swojego dziennika treningowego, by sprawnie się wspinać.

Wspinaczka – trening wspinaczkowy domu

Trening wspinaczkowy na siłowni to dobry pomysł, jednak możesz także realizować plan treningowy w domu. Dobrym pomysłem jest stretching, który pomaga w regeneracji mięśni i poprawia elastyczność. Pozwala się wyciszyć i zrelaksować. By skutecznie przeprowadzić trening rozciągający, potrzebujesz prostych akcesoriów – maty do ćwiczeń, piłki gimnastycznej czy gumy treningowej.

Domowy trening warto też wykorzystać na aktywności uzupełniające i kompensacyjne. Nie wymagają one ścianki wspinaczkowej, a dobrze przygotowują do tego, by się wspinać. Istnieje wiele aktywności, które nie będą wymagać od Ciebie żadnego sprzętu. W domu możesz przeprowadzić trening, który skupi się na kompleksowej wytrzymałości równie dobrze, jak na siłowni.

Mężczyzna wykonujący ćwiczenia dla początkujących wspinaczy opierając się na przedramionach

Trening na ściance wspinaczkowej

Najlepszym sposobem, by przygotować się na wspinaczkowe wyzwania, jest trening na ściance. Rozejrzyj się, czy w Twojej okolicy nie znajduje się miejsce, które oferuje tego typu aktywność. Regularny trening na ścianie pozwala nie tylko rozwijać siłę i technikę, ale też budować wytrzymałość i poprawiać koordynację. Efektywny i wszechstronny trening na ściance będzie wymagał odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego – karabinka, taśmy, uprzęży wspinaczkowej, liny oraz przyrządu do asekuracji.

Do treningowych sesji warto dodać także trening na chwytotablicy i campusie. Dzięki temu rozwiniesz silę palców u rąk i zaangażujesz mięśnie ramion oraz przedramion. Warto też zapisać się do sekcji wspinaczkowej, by trenować z innymi, którzy lubią się wspinać.

Swoją przygodę ze wspinaniem warto zacząć od porządnych treningów. Ucząc się zarówno techniki wspinaczkowej, jak i pracując nad swoimi słabymi stronami i siłą mięśni, będziesz mieć pewność, że nic Cię nie zaskoczy podczas wspinaczki. Pamiętaj, aby zadbać o odpowiedni dobór ćwiczeń oraz by po każdym treningu dobrze się rozciągać.

Przeczytaj także:

osoby w odzieży i kaskach wspinaczkowych wędrujący po szczytach gór z uprzężami

Wspinaczka wysokogórska ⛰️ Jak rozpocząć przygodę? Blog Decathlon

Wspinaczka wysokogórska ➡️ dowiedz się wszystkiego na temat tego sportu ➡️ sprawdź informacje, niezbędny sprzęt i warunki wspinania się

Kobieta w kasku wspinaczkowym wspinająca się po skale trzymając linę wspinaczkową

Wspinaczka wielowyciągowa – czym jest i jak zacząć?

Czym jest wspinaczka wielowyciągowa? Jak się do niej przygotować i jaki sprzęt należy mieć, by się wspinać? Oto wskazówki dla wspinaczy.

Wspinacz z pełnym sprzętem wspinaczkowym

Prezent dla wspinacza - pomysł na prezent dla miłośnika wspinaczki

Jaki prezent dla wspinacza? ⭐ Jeżeli szukasz prezentu wspinaczkowego to dobrze trafiłeś ⭐ Sprawdź nasze pomysły na prezent

mężczyźni w kaskach i strojach wspinaczkowych na szczycie góry

Jak zacząć się wspinać? Podstawy wspinaczki

Wyprawy wysokogórskie popularnie nazywane alpinizmem wymagają przygotowania - fizycznego i sprzętowego. Jak zacząć się wspinać i co ze sobą zabrać?

kobieta w uprzęży wspinaczkowej trzymająca linę do wspinaczki

Wiązanie węzłów linowych - jak wiązać liny w prawidłowy sposób

Sprawdź, jak wiązać liny w prawidłowy sposób. Zobacz czym jest węzeł ratowniczy, a czym wyblinka. Przeczytaj o najpopularniejszych sposobach wiązania