Kobieta w staniku sportowym i leginsach jeżdżąca na rowerze eliptycznym

Jaki rower eliptyczny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki rower eliptyczny wybrać? ⭐ Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Które parametry są najważniejsze dla początkujących aby trening był efektywny?

Rozważasz zakup orbitreka? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak czytać ich parametry! Poznaj opinie i dowiedz się, które urządzenie treningowe będzie dla Ciebie najlepsze. Odwiedź sklep stacjonarny Decathlon lub przeczytaj nasz poradnik, który podpowie, jak znaleźć w naszym sklepie internetowym odpowiedni model treningowy.

Rower eliptyczny – podział

Rowery eliptyczne można podzielić ze względu na częstotliwość użytkowania i stopień zaawansowania:

– okazjonalny – zamierzasz korzystać sporadycznie, chcesz wrócić do formy po dłuższej przerwie;
– regularny – większa płynność, dłuższy krok oraz pomiar tętna;
– intensywny – jeśli zależy ci na wyjątkowej płynności i wygodzie, dodatkowych funkcjach, zapisywaniu treningów i śledzeniu statystyk.

Mężczyzna w stroju sportowym jeżdżący na orbitreku w domu

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając orbitrek fitness?

Przed zakupem sprzętu fitness zapoznaj się z parametrami, które będą odróżniały sprzęty od siebie. To one będą kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o kupnie konkretnego modelu, spełniającego zapotrzebowania i wymagania co do funkcjonalności.

Koło zamachowe

Odpowiada za płynność ruchu maszyny, im większy ciężar, tym większa płynność ruchu, co jednocześnie będzie bardziej komfortowe dla stawów użytkownika. Nie zawsze waga koła będzie wpływać na zakres oporu, więc tym nie musisz się martwić, opór może być identyczny na przykład przy 6 i 9 kg. Najlżejsze koło zamachowe 3-4 kg będzie spełniało swoje zadanie w przypadku okazjonalnego użytku, 6 kg będzie wystarczające dla regularnych ćwiczeń, a do intensywnego treningu najlepiej zdecydować się na minimum 9 kg.

Długość kroku

Wyobraź sobie, że chcesz jak najszybciej przebiec określony odcinek drogi, ale z jakiegoś powodu nie możesz stawiać długich kroków – co się dzieje? Biegniesz w miejscu, nie wykorzystujesz wszystkich mięśni, ograniczasz zakres ruchu.

Im ktoś jest wyższy tym robi dłuższe kroki, dlatego też potrzebuje orbitreka z większą długością kroku. Nie ma przelicznika, który pokazałby jaki krok będzie odpowiedni do wskazanego wzrostu, ponieważ nie jest jedynym parametrem, który ma na to wpływ.

Mechanizm

Orbitreki dzielimy na mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Przeważająca większość rynku to mechanizmy magnetyczne, najbardziej niezawodne, ponieważ nie mamy do czynienia z żadnym paskiem czy łańcuchem (mechaniczne), który wytwarzałby tarcie.

Wewnątrz obudowy przy kole zamachowym znajdują się magnesy, których odległość od koła zmieniamy mechanicznym pokrętłem lub elektronicznie. Jeśli są bliżej, powodują większe przyciąganie, tym samym większy opór, im dalej tym mniejszy.

Rower eliptyczny z czujnikami do pomiaru tętna na kierownicy trzymany przez sportowca

Coaching, funkcje i programy

Pomiar tętna przy pomocy czujników na kierownicy, nie jest tak dokładny jak pas cardio na klatkę piersiową. Liczba i rodzaj programów pomoże Ci w ustawieniu konkretnego treningu np. interwały czy cardio. Z kolei aplikacja może być dodatkową motywacją, spersonalizujesz treningi, określisz cele tygodniowe czy miesięczne oraz sprawdzisz podsumowania.

Kobieta w butach sportowych jeżdżąca na orbitreku w domu

Transport i stabilizacja

Warto jeszcze zwrócić uwagę na budowę sprzętu. Część z nich posiada rolki transportowe – kółeczka umożliwiające przesuwanie orbitreka oraz elementy poziomujące, na przykład pokrętło, którym wyregulujemy wysokość, aby dostosować stabilne położenie względem nierównego podłoża.

Budowa zewnętrzna, czyli nie każdy eliptyk to eliptyk

Eliptyki możemy podzielić na takie, w których zamontowana jest korba – jak w rowerku stacjonarnym i takie, w których występuje zewnętrzne koło (transmisyjne), a płozy na których stawiamy stopy przymocowane są do jego obwodu.

Co to zmienia? Korba wymusza bardzo krótki krok (ponieważ ma swoją określoną długość), natomiast dzięki ruchowi po okręgu – im większe koło transmisyjne, tym większa amplituda, a jednocześnie długość kroku.

Istnieje jeszcze trzeci rodzaj, gdzie zewnętrzne koło znajduje się z przodu. Taka ergonomia pozwala nam na bardziej naturalną postawę ciała, bez pochylenia, większy zakres ruchu.

Teraz dokonując wyboru w sklepie Decathlon, będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby sprzęt spełniał oczekiwania i później nie stał zakurzony w salonie.

Przeczytaj także:

mężczyzna jadący na rowerku stacjonarnym w odzieży sportowej

Rowerek stacjonarny - efekty jakie przynoszą ćwiczenia?

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym ⭐ Sprawdź, jakie efekty przynosi jazda na rowerku ⭐ Zobacz jak przygotować się do ćwiczeń na rowerku

kobieta w stroju sportowym na rowerze stacjonarnym

Jaki rower stacjonarny wybrać i czy to dobry sposób na odchudzanie?

Rower stacjonarny to świetny sprzęt treningowy, który może okazać się dobrym sposobem na odchudzanie i poprawę kondycji. Podpowiadamy jaki wybrać

mężczyzna ćwiczy na ławce płaskiej wyciska gryf z talerzami  na domowej siłowni

Domowa siłownia - co kupić? Jaki sprzęt wybrać? Ile kosztuje?

Domowa siłownia ⭐ Sprawdź jaki sprzęt jest Ci potrzebny, aby przeprowadzić trening w domu. Zapraszamy!

mężczyzna biegnący na bieżni elektrycznej w stroju do biegania

Jakie efekty daje bieganie na bieżni i ile można schudnąć?

Trening na bieżni elektrycznej przynosi zaskakujące efekty osobom, które planują schudnąć. Sprawdź, jakie zalety dają regularne ćwiczenia na bieżni!