mężczyzna jadący na rowerze górskim w kasku

Singletrack - co to takiego? Jakie single tracki warto wybrać i poznać?

Ścieżki singletrack - co to takiego? Jakie trasy single track wybrać na górskie wycieczki? Dowiedz się jakie są najpopularniejsze trasy w Polsce.

Singletrack jest to kręta i wąska ścieżka, stworzona na potrzeby rowerzystów, którzy cenią sobie jazdę po zróżnicowanym terenie. Choć ta leśna lub górska droga bywa nieco wymagająca, to potrafi również przysporzyć jej użytkownikom sporo radości i uatrakcyjnić rowerowe wyprawy. Warto dodać, że pod nazwą singletrack kryje się zarówno naturalnie występująca leśna ścieżka, jak i specjalnie zaprojektowana trasa, z malowniczymi krajobrazami i licznymi atrakcjami. Obecnie na terenie całej Polski dostępnych jest kilkadziesiąt oficjalnych dróg zjazdowych w wielu urokliwych lokalizacjach. Gdzie można znaleźć najlepsze trasy single track i na który z nich warto się zdecydować?

Singletrack – czym się charakteryzuje? Dla jakich rowerzystów jest przeznaczony?

Singletrack, jako trasa rowerowa, może posiadać różne formy. Pod tą nazwą kryją się bowiem utwardzone, gładkie ścieżki, a także te naturalne – wybrukowane kamieniami i wyrwami z korzeni. Droga może posiadać także nawierzchnię wykonaną z tłucznia, pospółki czy drewna. Najczęściej singletrack posiada szerokość ok. 1 metra i budowany jest w terenach leśnych. Służy on głównie do jazdy jednokierunkowej. Rower kierowany przez cyklistę porusza się na stosunkowo niewielkiej powierzchni.

mężczyzna jadący na rowerze w stroju i rękawiczkach rowerowych

Oprócz dobrze utwardzonego podłoża, pozbawionego nadmiernej wilgoci, (odwodnienie nawierzchni jest podstawowym standardem projektowanych obecnie singletracków), na ścieżkach dostępne są również odpowiednie oznakowania. W ten sposób powstaje coraz większa infrastruktura sprzyjająca korzystaniu z tego typu tras rowerowych. Singletracki bardzo często klasyfikowane są także pod względem poziomu trudności. To pozwala na swobodne korzystanie z dróg zarówno amatorom, jak i doświadczonym rowerzystom.

Choć dla niektórych osób może się to wydawać niemożliwe, z singletracków mogą korzystać nawet rodziny z dziećmi. Nowoczesne ścieżki single track projektowane są bowiem z myślą o wszystkich typach użytkowników, dostosowując poszczególne odcinki trasy do możliwości odbiorcy z każdej grupy wiekowej. W efekcie zapewniają one doskonałą rozrywkę nie tylko doświadczonym kolarzom, ale także początkującym rowerzystom, którzy poszukują wrażeń i atrakcji. 

Singletrack – czym różni się profesjonalna trasa od naturalnej ścieżki leśnej?

Początkowo singletrack znany był jedynie wąskiej grupie odbiorców z kręgu kultury kolarzy górskich. Zwykle definiowano w ten sposób wytyczoną w lesie naturalną ścieżkę, która posiadała atrakcyjne warunki do stromych zjazdów. Obecnie zaobserwować można prawdziwy rozkwit, profesjonalnych singletracków. Choć w obu przypadkach przyświeca ta sama idea, to jednak nowoczesne i ustrukturyzowane ścieżki różnią się nieco od tych nieformalnych.   

Przede wszystkim profesjonalny singletrack posiada:


łagodne nachylenia, 

mechanizmy odwadniania, 

otwarte zakręty z dobrą widocznością,
 
wyjazdy na drogi,

bezpieczne skrzyżowania. 

Przebieg całej trasy uwzględnia także zabezpieczenie obszarów leśnych znajdujących się pod ochroną. Dzięki temu singletrack może być stale użytkowany, nie zaburzając jednocześnie gospodarki leśnej. Ponadto właściwie dostosowana nawierzchnia zapewnia trwałość i sprawia, że ścieżka nie ulega częstym uszkodzeniom, nawet po przejechaniu przez nią tysięcy rowerzystów.

Kolejnym aspektem odróżniającym profesjonalne singletracki od dzikich ścieżek leśnych, jest ich bezpieczeństwo. Profesjonalne trasy są stale utrzymywane. To oznacza, że wszystkie usterki wynikające z eksploatacji, są naprawiane niemalże natychmiast. Dodatkowo tego typu drogi projektowane są w sposób, który ma ograniczać ryzyko wypadków. Jednym ze sposobów jest zachowanie strefy upadku – ściśle wytyczonego obszaru, który pozbawiony jest niebezpiecznych obiektów, takich jak wystające korzenie, gałęzie, kamienie itp.

Profesjonalne singletracki posiadają także specjalne oznaczenia trasy oraz rozbudowaną infrastrukturę. Składają się na nią m.in. punkty odpoczynku, wypożyczalnie sprzętu, myjki rowerowe, bary i restauracje, a nawet miejsca noclegowe. Obecnie singletracki w popularnych lokalizacjach przypominają bardziej rekreacyjne centra rowerowe niż pojedynczą ścieżkę rowerową w środku lasu. 

Najpopularniejsze trasy single track w Polsce które warto wybrać na rowerowe wycieczki

Liczba singletracków na terenie Polski stale rośnie. Wzmacniający się trend wśród rowerzystów spowodował duży rozkwit tego typu infrastruktury w całym kraju. Na przestrzeni lat rozwinęło się kilka najpopularniejszych ośrodków rowerowych, które słyną z najatrakcyjniejszych singletracków i malowniczych krajobrazów. W każdej z tych lokalizacji dostępne są podjazdy, przeznaczone do swobodnej jazdy na rowerze. Dedykowane są osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z singletrackiem, a także zaawansowanym kolarzom, którzy poszukują nowych wyzwań.

kobiety i mężczyźni w kaskach stojący na rowerach MTB

Singletrack w Świeradowie-Zdroju

Jest to jeden z pierwszych i zarazem najsłynniejszych singletracków w całym kraju. Ścieżka ma 2,5 kilometra długości i usytuowana jest pomiędzy  trasą „Nad Czerniawą”  a parkingiem w Zajęczniku. Droga posiada utwardzoną nawierzchnię i niewielki kąt nachylenia. Dzięki temu doskonale sprawdza się zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych kolarzy górskich. Jednak na terenie Świeradowa znaleźć można łącznie ponad 20 kilometrów różnorodnych singletracków, z których stworzony został różnorodny system ścieżek. Trasy łączą się dodatkowo z drogami rowerowymi po stronie czeskiej, wynoszącymi łącznie ok. 50 kilometrów długości. Oprócz podstawowych singletracków służących głównie do rekreacji, znaleźć tam można również ścieżki z pogranicza enduro i flow – wypełnione licznymi dropami, hopkami czy skałkami.

Singletrack w Bielsku- Białej

Podobnie jak w Świeradowie- Zdroju, singletracki zostały w tym miejscu rozproszone w kilku lokalizacjach, które łączą się ustrukturyzowany system tras.  Jednym z nich jest ścieżka prowadząca na Kozią Górę. Została ona zmodyfikowana w sposób umożliwiający nieco bardziej wymagającą jazdę. Popularnym singletrackiem w Bielsku-Białej  jest prawie dwukilometrowa ścieżka wiodąca z Błoni do Cygańskiego Lasu. Została ona wyposażona w liczne bandy oraz rollery, które doskonale sprawdzają się dla średnio zaawansowanych rowerzystów. Dowodem jakości i wysokiego standardu bezpieczeństwa singletracków jest fakt, że zostały one włączone w oficjalne trasy projektu Enduro Trails.

Singletrack „Złote Ścieżki” w stylu flow – Głuchołazy

Jedna z najpopularniejszych destynacji wszystkich miłośników pokonywania trasy na singletrackach. Złote Ścieżki jest to projekt zrealizowany przez twórców ścieżek dla Enduro Trails. Można się więc spodziewać profesjonalnego wykonania z dbałością o każdy detal. Singletrack w Głuchołazach obejmuje prawie 5 kilometrów trasy w stylu flow. Można tam znaleźć także ścieżkę dla początkujących oraz dwa odcinki trasy enduro, których stopień trudności dedykowany jest zaawansowanym rowerzystom. Oprócz ustrukturyzowanych ścieżek, nieopodal Góry Parkowej znaleźć można także naturalne singletracki, które z pewnością docenią miłośnicy jazdy w otoczeniu dzikiej przyrody. W Głuchołazach znajduje się również trasa XC, na której odbywają się zawody Pucharu Polski. Rajdy rowerowe dla amatorów to ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu i możliwość sprawdzenia się. Warto skorzystać z wyszukiwarki Decathlon GO aby znaleźć interesującą nas aktywność sportową.

Jeśli jesteś fanem wycieczek rowerowych i szukasz akcesoriów rowerowych, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się rowery górskie MTB, akcesoria, bagażniki oraz wiele innych ciekawych produktów.

Przeczytaj także

mężczyzna w kasku i stroju rowerowym trzymający rower

Jak czytać rozmiary opon rowerowych? [PORADNIK]

Rozmiary opon rowerowych to podstawa w dopasowaniu roweru do wzrostu i potrzeb kolarza. W jakich systemach zapisuje się wymiary opon rowerowych?

świecąca lampka rowerowa na kierownicy

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać? Przednie i tylne lampki do roweru

Dobre oświetlenie rowerowe zwiększa bezpieczeństwo rowerzysty. Przednia i tylna lamka do roweru powinna być jednak odpowiednio dobrana. Jak wybrać?

Jaki rower górski MTB wybrać? Najważniejsze parametry

Jaki rower górski MTB wybrać? Najważniejsze parametry

Jaki rower górski MTB wybrać? ⭐ Zobacz, na co zwracać uwagę, wybierając rower MTB ⭐ Sprawdź, jakie parametry są kluczowe