Osoba z serwisu napinająca łańcuch rowerowy

Jak skrócić łańcuch w rowerze?

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy łańcuch rowerowy wymaga skrócenia. Jak skrócić łańcuch w rowerze? Sprawdź w naszym poradniku!

Każda osoba, która regularnie jeździ rowerem, doskonale wie, jak bardzo problemy z łańcuchem potrafią być irytujące. Spadanie, przeskakiwanie lub zbyt luźny naciąg – co łączy te wszystkie niedogodności? Otóż ich przyczyną może być zbyt długi łańcuch. Na szczęście w dosyć prosty sposób można sobie z tym poradzić, bez wymiany łańcucha. Wystarczy go skrócić. Jak skutecznie zmniejszyć łańcuch w rowerze? Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompleksowym poradnikiem!

W jakim celu skracać łańcuch rowerowy?

Poradnik ten należy zacząć od podstawowego pytania: w jakich sytuacjach łańcuch wymaga skrócenia? Instynktownie wydawałoby się, że łańcuch to część, która jest idealnie dopasowana do naszego jednośladu. W praktyce okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest. Każda osoba, która regularnie jeździ na rowerze, powinna zdawać sobie sprawę, jakie symptomy wskazują na to, że łańcuch może wymagać skrócenia.

Objawem wskazującym na zbyt dużą długość łańcucha jest przede wszystkim częste spadanie. W takiej sytuacji należy najpierw sprawdzić, czy korby, kasety oraz przerzutki są dobrze ustawione. Jeżeli wszystko jest w porządku, przyczyną spadania może być właśnie długość. Drugim symptomem, który powinien wzbudzić naszą czujność, jest nierówna praca. Mówimy tutaj o sytuacjach, kiedy łańcuch samoistnie przeskakuje.

Problemy z długością łańcucha mogą być również sygnalizowane przez słaby naciąg i wygięte ramię przerzutki. Jeśli nie jest on dopasowany, ramię próbuje wyciągać go do tyłu, jednak nie przynosi to pozytywnych rezultatów. Jeżeli więc zauważasz w swoim rowerze jeden z trzech opisanych wyżej objawów, zdecydowanie wskazuje to, że konieczne będzie skrócenie łańcucha.

Kobieta napinająca łańcuch rowerowy

Jak skrócić łańcuch w rowerze? Kompleksowy poradnik

Skracanie łańcucha brzmi jak bardzo skomplikowana czynność. Nie dajcie się jednak zwieść nazwie. Cały proces oparty jest o kilka prostych kroków, które z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Poniżej przedstawimy dokładny opis każdej czynności, którą należy wykonać, aby bez oddawania jednośladu do warsztatu dokonać skutecznego skrócenia łańcucha rowerowego.

Rozpinanie łańcucha

Pierwszym krokiem jest zdjęcie starego łańcucha. Zazwyczaj mamy do czynienia z modelami, których końce połączone są ze sobą spinką lub trzpieniem. W pierwszym przypadku, aby dokonać skutecznego rozłączenia, należy użyć specjalnego skuwacza. Użycie w tym przypadku zwykłych kombinerek może doprowadzić do uszkodzenia łańcucha. Można go jednak zastąpić śrubokrętem.

A co w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z łączeniem za pomocą trzpienia? Tutaj obowiązkowo musimy użyć już skuwacza. W tym celu wkładamy łańcuch w odpowiednie miejsce, a następnie dokręcamy śrubę regulacyjną. Dzięki temu zabiegowi piny zostaną utrzymane na swoim miejscu. Kolejnym krokiem jest dokręcanie ramienia klucza, które początkowo może iść nieco opornie. Należy to robić do momentu, aż pin znajdzie się za skrajnym ogniwem. Wtedy można na spokojnie wypiąć łańcuch.

Skracanie łańcucha

Po rozpięciu można przejść do samego skracania łańcucha. Proces ten polega na świadomym pozbyciu się kilku ogniw. Aby ustalić ich liczbę, warto założyć łańcuch na największy blat z przodu oraz największą zębatkę z tyłu. Kolejnym krokiem jest naprężenie łańcucha. Dzięki temu możemy sprawdzić, w którym miejscu łańcuch się łączy. Od tego miejsca dodajemy jedno ogniwo i w ten sposób mamy wyznaczoną odpowiednią długość.

Kobieta napinająca łańcuch rowerowy

Łączenie łańcucha

Na koniec pozostaje połączenie skróconego łańcucha. Zadanie to jest o wiele prostsze, jeżeli robimy to za pomocą spinki. W takim przypadku wystarczy połączyć za jej pomocą dwa wewnętrzne ogniwa, a następnie rozciągnąć, aby się zatrzasnęły. Nieco bardziej wymagające zadanie mamy w momencie, kiedy trzeba połączyć łańcuch za pomocą trzpienia.

Procedura w tym przypadku jest podobna jak podczas rozpinania łańcucha – z tą różnicą, że nie wyciskamy trzpienia, a wciskamy go. Na początek należy jednak pamiętać, że trzpień przed włożeniem jest dwa razy dłuższy. Z przełożeniem jego pierwszej części przez ogniwo łańcucha nie ma większego problemu, ponieważ jest ona wyposażona w zaokrąglony początek. Druga część musi jednak zostać wciśnięta za pomocą skuwacza.

W tym przypadku skuwacz musi być mocno rozkręcony. Następnie układamy łańcuch z przełożonym do połowy trzpieniem i zaciskamy skuwacz. Trzeba jednak zadbać, aby robić to równolegle. W trakcie samego przeciskania będą dwa momenty, po których można poznać, że trzpień przechodzi dalej. Po drugim takim razie możemy mieć pewność, że znalazł się on na swoim miejscu. Na koniec wystarczy wyłamać pierwszy człon za pomocą kombinerek. Jeżeli ogniwa poruszają się swobodnie, wszystko zostało przeprowadzone prawidłowo.

Jak skrócić łańcuch rowerowy bez skuwacza?

Skracanie łańcucha bez skuwacza jest nieco trudniejsze, ale jak najbardziej możliwe. Aby to zrobić, konieczne jest przygotowanie dwóch młotków oraz zapewnienie sobie stabilnej powierzchni. Najlepiej, aby był to stół. Cały proces należy rozpocząć od położenia łańcucha z wystającym trzpieniem na krawędzi blatu, a następnie delikatne uderzanie młotkiem od przeciwnej strony, aby spróbować go wypchnąć. Nie można jednak przesadzać z siłą, aby nie uszkodzić łańcucha.

Następną czynnością, nad którą trzeba się pochylić, jest założenie łańcucha na rower bez szczypiec. W tym celu należy znaleźć pasujące do siebie końce łańcucha, a następnie spróbować delikatnie wcisnąć pomiędzy nie trzpień za pomocą małego młotka. W ten sposób powinniśmy poradzić sobie z całym przedsięwzięciem bez użycia specjalistycznego narzędzia, jakim jest skuwacz
Możemy również skorzystać z profesjonalnego serwisu rowerowego Decathlon, gdzie fachowiec zrobi to sprawnie i poprawnie.

Przeczytaj także:

Kobieta transportuje rower pociągiem w specjalnym pokrowcu

Rower w pociągu. Zasady przewozu rowerów w polskich pociągach

Czy jadąc PKP z rowerem, musimy kupować bilet kolejowy dla swojego sprzętu? Poznaj zasady przewozu rowerów w pociągach!

Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach z męską ramą

Rower damski czy męski? Czym się różnią modele damskie i męskie?

Rower damski czy męski – który wybrać? Czym się różnią damskie i męskie modele jednośladów? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy?

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy?

Rower wymaga regularnego dbania. Czasem istnieje konieczność, aby skrócić łańcuch. Jak rozpiąć łańcuch rowerowy? Sprawdź w naszym poradniku!

Jak złożyć rower? Składanie roweru od podstaw

Jak złożyć rower? Składanie roweru od podstaw

Samodzielne składanie roweru od podstaw to duże wyzwanie. Jak złożyć rower? Przedstawiamy montaż roweru składanego krok po kroku!

Jaki zasięg ma rower elektryczny? Możliwości baterii

Jaki zasięg ma rower elektryczny? Możliwości baterii

Rower elektryczny to popularny środek transportu. Jaki zwiększyć zasięg roweru elektrycznego? Tego dowiesz się z tego artykułu