kobieta z opaską na nadgarstku trenująca tenis plażowy

Nadwyrężony nadgarstek - objawy i leczenie. Jak poradzić sobie ze sportowym przeciążeniem ręki?

Nadwyrężenie ręki to częsta przypadłość w wielu dziedzinach sportowych. Po czym rozpoznać nadwyrężony nadgarstek? Jak sobie radzić z przeciążeniem?

Ból nadgarstka może mieć mnóstwo przyczyn. Jeśli jednak trenujemy z intensywnym użyciem nadgarstka – np. grając w tenisa, squasha albo wykonując trening siłowy – możemy doprowadzić do przeciążenia nadgarstków. To bolesna przypadłość, jednak jeśli szybko zareagujemy, to można ją całkowicie wyleczyć. W przyszłości trzeba jednak uważać, aby ponownie nie doprowadzić do nadwyrężenia.

Objawy nadwyrężonego nadgarstka

Istnieje grupa sportów, w której nadgarstki szczególnie narażone są na przeciążenia. To m.in. gra w squasha albo gra w tenisa. Na kontuzje nadgarstków narażeni są także pięściarze i narciarze. Jeśli podczas treningu lub po treningu czujemy przeszywający ból w nadgarstku, mogą być to objawy przeciążenia. Często pojawia się też uczucie drętwienia ręki oraz opuchlizna. Osoby zmagające się z nadwyrężeniem mają problem ze swobodnym, bezbolesnym poruszaniem dłońmi.

Jeśli podejrzewamy, że zmagamy się z przeciążeniem nadgarstka, zgłośmy się do lekarza w celu potwierdzenia naszych podejrzeń. Przede wszystkim nie ignorujmy bólu, ponieważ ignorowany z czasem będzie albo narastał, albo powracał w najmniej oczekiwanych momentach. Tym samym wykluczy nas z większości aktywności sportowych – nawet z biegania. Z prostego powodu – rozgrzewka biegowa zakłada wymachy rękoma.

kobieta w daszku i odzieży do tenisa z  opaskami na nadgarstkach

Przeciążenie ręki – jak sobie z tym poradzić?

Pierwszym krokiem jest wizyta u ortopedy i potwierdzenie naszych przypuszczeń. Warto zrobić prześwietlenie, aby wykluczyć inne przyczyny bólu. W momencie odczuwania nawet lekkiego bólu nadgarstka należy przerwać treningi i zawiesić je do momentu całkowitego ustania dolegliwości. Na czas powrotu do pełnej sprawności, sportowcom zalecane są stabilizatory na nadgarstki. Po ustaniu dolegliwości warto przez jakiś czas podczas treningów nadal korzystać z opasek i stabilizatorów, aby odciążyć nadgarstki i uniknąć ponownego wystąpienia bólu.

W momencie najmniejszego bólu osobom zmagającym się z przeciążeniem nadgarstka podaje się leki przeciwbólowe, a także przeciwzapalne i rozluźniające. W domu warto wykonać okład z lodu (nie bezpośrednio na skórę, tylko przez warstwę materiału ochronnego). Znanym domowym sposobem na opuchliznę nadgarstków jest okład z liści kapusty lub maść z rozmarynem.

Co robić, aby w przyszłości nie doprowadzić do nadwyrężenia nadgarstka podczas sportu?

Warto podjąć pracę z fizjoterpautą po wyleczeniu przeciążenia. Wykonywanie zalecanych ćwiczeń wzmocni nadgarstki i da możliwość powrotu do aktywności sportowej. Przed treningami, takimi jak gra w tenisa czy kickboxing konieczne jest rozgrzanie dłoni, jak i całego ciała. Jeśli czujemy, że któryś nadgarstek ciągle jest “słabszy”, to zaleca się trenowanie w stabilizatorach.

Z kolei kiedy tylko poczujemy nawet lekki nawrót przypadłości, należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia planu leczenia. Nadwyrężony nadgarstek da się skutecznie wyleczyć i z reguły nie wymaga to wiele czasu, jeżeli zareagujemy odpowiednio szybko i zrobimy wymaganą przerwę w treningach.

Przeczytaj także

mężczyzna z kontuzją barku

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie | Decablog

Czasem ból barku może być objawem naciągnięcia mięśni. Poznaj objawy i przyczyny naciągnięcia mięśnia barku. Wejdź i dowiedz się więcej!

mężczyzna z kontuzją łokcia

Jak leczyć łokieć tenisisty? Rehabilitacja i ćwiczenia

Łokieć tenisisty to częste schorzenie wśród osób lubiących ruch. Ból w obrębie ręki można korygować za pomocą ćwiczeń. Jak leczyć łokieć tenisisty? Odpowiadamy!

mężczyzna z usztywniaczem na kolanie

Ćwiczenia na wzmocnienie kolan po kontuzji | Blog Decathlon

Ból kolana oraz jego leczenie to nie wyrok. Istnieją ćwiczenia, które można wykonywać na wzmocnienie kolan po ich kontuzji. Sprawdź listę ćwiczeń.

osoba w odzieży sportowej z ochraniaczem na kolanie

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - objawy i leczenie | Blog Decathlon

Jakie są objawy nadwyrężenia kolana? Jak można je leczyć oraz w jaki sposób można zapobiegać kontuzjom i nie dopuścić do utraty zdrowia?