Mężczyzna suplementujący booster testosteronu i robiący trening zwiększający masę mięśniową

Boostery testosteronu – czy działają i jakie dają efekty?

Booster pomaga sportowcowi podnieść poziom testosteronu w organizmie. Ale czy boostery testosteronu działają? Sprawdź działanie tego suplementu!

Osoby traktujące trening siłowy oraz pracę nad sylwetką poważnie, starają się zadbać o każdy szczegół, aby zmaksymalizować efekty swojego wysiłku. Powszechnie znaną wiedzą jest fakt, że ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu mają hormony. W kontekście rozbudowy masy mięśniowej oraz redukcji tkanki tłuszczowej duże znaczenie ma poziom testosteronu. Im wyższy, tym lepsze efekty można zaobserwować. Suplementem, który pomaga w naturalnej produkcji tego hormonu, są boostery testosteronu. Czym dokładnie są? Co warto o nich wiedzieć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym są boostery testosteronu?

Testosteron jest silnym hormonem anabolicznym, który odpowiada za budowę mięśni. Wytwarzanie go przez organizm w odpowiednich dawkach wspomaga proces przekształcania się ciała. Booster testosteronu to suplement wspomagający produkcję tego hormonu. Oprócz tego jego zadaniem jest obniżanie poziomu estrogenów we krwi. Można więc powiedzieć, że jest to środek, dzięki któremu przyspieszymy naturalny proces wytwarzania testosteronu. Jego stosowanie to duża pomoc w kształtowaniu sylwetki.

Mężczyzna robiący trening na rozwój masy mięśniowej

Co można znaleźć w boosterach testosteronu? Skład boosterów testosteronu

Skład boosterów może być różny. Zależy on od konkretnego suplementu oraz producenta. Trzeba jednak zaznaczyć, że niezależnie od składu, każdy booster jest skomponowany z bezpiecznych dla zdrowia składników. Produkty te nie mają nic wspólnego ze sterydami, dlatego też ich stosowanie nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji. Boostery mają za zadanie uzupełniać codzienną dietę i wspomóc pracę nad sylwetką.

Wśród często spotykanych składników boosterów można wymienić:

minerały (na przykład magnez, selen, miedź, cynk),
witaminy (np. witamina B oraz E),
– L-argininę,
– kwas D-asparaginowy (DAA),
– wyciągi roślinne (na przykład pokrzywa zwyczajna, szafran, kozieradka),
– adaptogeny (na przykład żeń-szeń).

Dlaczego warto stosować boostery testosteronu? Jak działają?

Skuteczność boosterów testosteronu jest potwierdzona naukowo. Wysoka produkcja testosteronu przyczynia się do przyrostów masy mięśniowej, zwiększenia siły, a nawet redukcji tkanki tłuszczowej. Im wyższy jest ten poziom, tym bardziej spektakularne efekty można osiągnąć. Oto kilka korzyści ze stosowania tego rodzaju suplementów:

1.   Przyrost mięśni. Wysoki poziom testosteronu ma duże znaczenie dla osób, które mają problemy z przybraniem beztłuszczowej masy ciała, czyli po prostu budową mięśni. Dzięki zastosowaniu boosterów można zwiększyć zdolności organizmu do przyrostu masy, co maksymalizuje rezultaty treningu.

2.   Pobudzenie organizmu oraz psychiki. Składniki pochodzenia naturalnego, z których skomponowany jest dany suplement, przyczyniają się do wzrostu poziomu testosteronu. Stymuluje to powstawanie hormonu, który jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki temu procesowi osoba suplementująca odczuwa pozytywne zmiany zarówno w funkcjonowaniu fizycznym, jak i psychicznym.

3.   Wzrost libido. Wiele aktywnych związków, które można znaleźć w popularnych boosterach, wpływa pozytywnie na podniesienie poziomu libido. W praktyce oznacza to, że poprawi się nasza sprawność seksualna, będziemy odczuwać silniejsze emocje, a także poprawie ulegnie wytrzymałość podczas seksualnych zbliżeń.

Mężczyzna trzymający plastikowy pojemniczek z boosterem testosteronu

Kto powinien podnieść poziom testosteronu w organizmie?

Boostery testosteronu to suplementy przeznaczone dla mężczyzn. Pomagają one podnieść jego poziom, a jednocześnie stymulować jego naturalną produkcję. Tego typu środek jest stosowany głównie przez sportowców, którym zależy na zoptymalizowaniu wyników treningu. Chętnie stosują go mężczyźni w średnim oraz starszym wieku, którzy zauważają u siebie spadek poziomu tego hormonu. Mogą go stosować również młode osoby, ćwiczące w celu budowania masy mięśniowej. Zastosowanie boosterów testosteronu jest jednak o wiele szersze. Są one zalecane także mężczyznom pracującym fizycznie oraz osobom narażonym na długotrwały stres, ponieważ wspomaga on regenerację.

Boostery testosteronu – kto nie powinien suplementować testosteronu?

Booster testosteronu to suplement, który nie powinien być stosowany przez kobiety. Jest to spowodowane odmiennym od męskiego układem hormonalnym, który opiera się na wysokim poziomie estrogenów. Stosowanie przez kobiety boostera testosteronu może skutkować nadmiernym rozrostem tkanki mięśniowej, zmianą głosu oraz nadmiernym owłosieniem.

Oprócz tego boostera testosteronu nie powinny przyjmować osoby, które zażywają różnego rodzaju leki. W takim przypadku, przed wprowadzeniem nowego składnika aktywnego warto skonsultować się z lekarzem. Być może da on zezwolenie na suplementację i ustawi odpowiednią dawkę. Często bywa tak, że przyjmowanie tego typu składnika stoi w całkowitej sprzeczności z branymi lekami i może zaszkodzić.

Zbyt wysoki poziom testosteronu u mężczyzn – jakie niesie za sobą konsekwencje?

Nie ulega wątpliwości, że podniesienie poziomu testosteronu ma pozytywne skutki dla męskiego organizmu. We wszystkim trzeba jednak zachować umiar, ponieważ zbyt wysoki poziom tego hormonu może być szkodliwy dla zdrowia. Może on nieść za sobą różne skutki. Najczęściej spotykanym z nich jest obniżenie odporności. Może to wpłynąć nie tylko na łatwiejsze łapanie wszelkich infekcji, a także podatność na inne schorzenia, jak depresja czy nowotwory.

Boosterów testosteronu nie można również mylić z substancjami o działaniu androgenno-anabolicznym, czyli popularnymi sterydami. Ich stosowanie może nieść za sobą liczne skutki uboczne. Wśród nich należy wymienić między innymi choroby układu sercowo-naczyniowego, demaskulinizację oraz zmiany skórne. Stosowanie sterydów może również przyczynić się do powstawania nowotworów lub problemów z błędnikiem. Środki te wpływają także negatywnie na zdrowie psychiczne.

Mężczyzna pijący odżywkę białkową z boosterem testosteronu na przyrost masy mięśniowej

Obniżony poziom testosteronu – czym grozi?

Zupełnie odwrotnym problemem są niedobory testosteronu w organizmie. Taka sytuacja również jest problematyczna i nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu wszystkich wewnętrznych układów. Trzeba wiedzieć, że objawy zbyt niskiego poziomu testosteronu różnią się w zależności od wieku, aktywności fizycznej oraz czasu trwania problemu. Jakie symptomy powinny zaniepokoić mężczyznę i skierować jego uwagę w stronę niedoborów testosteronu?

Wśród objawów, które mogą wskazywać na zbyt niski poziom testosteronu, należy wymienić:

– obniżenie popędu seksualnego,
– zaburzenia wzwodu (w tym rzadsze i słabsze poranne erekcje),
– obniżenie aktywności seksualnej,
– zmniejszenie gęstości owłosienia ciała,
– utratę siły oraz masy mięśniowej,
– szybkie przybieranie na wadze,
– spadek nastroju i pojawienie się depresji,
– ginekomastia (przerost gruczołu sutkowego),
– zmniejszenie się masy kostnej,
– pogorszenie sprawności intelektualnej,
– zaburzenia snu,
– uderzenia gorąca,
– spadek energii,
– zaburzenia metaboliczne.

Czy suplementacja boosterem testosteronu jest opłacalna dla sportowców?

Osobami najbardziej zainteresowanymi dodaniem boosterów testosteronu do swojej diety, są oczywiście osoby uprawiające sport. Nie można się temu dziwić, ponieważ tego typu preparaty mają swój udział w budowie masy mięśniowej, spalaniu tkanki tłuszczowej oraz procesach regeneracji. Warto zwrócić uwagę na korzyści psychiczne płynące ze stosowania tego typu suplementów. Zwiększenie poziomu testosteronu we krwi przekłada się bowiem na zwiększenie pewności siebie.

Zwiększa się łatwość w podejmowaniu ryzyka oraz trudnych decyzji. Choć dla niektórych może być to zaskoczeniem – takie aspekty również są regulowane hormonalnie. Kolejną zaletą stosowania boosterów testosteronu dla sportowca jest zagęszczenie struktury kośćca oraz wzrost siły. Te dwa aspekty mają bezpośrednie przełożenie na jakość treningu. Zwiększa to nasze możliwości, a jednocześnie ogranicza ryzyko odniesienia kontuzji.

Dawkowanie boosterów testosteronu

Należy zdawać sobie sprawę, że nie ma uniwersalnego sposobu na dawkowanie boosterów testosteronu. Odpowiednia porcja zależy od konkretnego preparatu, na który się zdecydowaliśmy. Najlepszym sposobem będzie stosowanie się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. To samo tyczy się pory stosowania suplementu diety. Może być ona różna, jednak często przyjmuje się, że najlepszym czasem są godziny wieczorne, ponieważ to właśnie wtedy poziom naturalnego testosteronu jest najniższy.

Po jakim czasie widoczne są pierwsze efekty stosowania boostera testosteronu
? W procesie suplementacji najważniejsza jest cierpliwość, ponieważ widoczne efekty są trudne do dostrzeżenia od razu. W przypadku tego rodzaju suplementu można się ich spodziewać po kilku tygodniach regularnego stosowania. Nie można jednak zapominać, że długość stosowania preparatu jest zależna od indywidualnych potrzeb.

Skutki uboczne stosowania boosterów testosteronu

Tego rodzaju produkty lecznicze opierają się na naturalnych składnikach. Oznacza to, że ich stosowanie nie niesie za sobą żadnych znaczących skutków ubocznych. Przed rozpoczęciem stosowania warto przyjrzeć się składowi danego preparatu, aby sprawdzić, czy nie jest się uczulonym na jeden ze składników. Ważne jest również kupowanie suplementów u sprawdzonych dostawców, aby mieć pewność, że nie zawierają one szkodliwych substancji anabolicznych. Z całą pewnością nie znajdą się one w oficjalnym składzie preparatu, a mogą wywołać niepożądane reakcje.

Boostery testosteronu warto włączyć do diety mężczyzn, szczególnie jeśli myślą o budowaniu sylwetki. Dobrze aby przed wyborem sprawdzić pochodzenie suplementu i wybierać  takie, które mają pewny skład oraz odpowiednią zawartość składników aktywnych.

Przeczytaj także:

mężczyzna w odzieży sportowej trzymający pojemnik z odżywką białkową na siłowni

Białko u sportowca - co daje, ile przyjmować dziennie? Zapotrzebowanie

Białko w diecie osób aktywnych to podstawa ⭐ Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie na białko u sportowców ⭐ Sprawdź, co daje białko u sportowców

mężczyzna wsypujący kreatynę do bidonu

Kreatyna - co daje ten suplement? Jak ją dawkować, skutki uboczne

Kreatyna to jeden z najpopularniejszych suplementów wykorzystywanych przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Co daje dokładnie ten suplement?

Kobieta przygotowująca suplementy z kreatyną do picia

Kreatyna czy białko – na którą odżywkę postawić?

Kreatyna czy białko – którą odżywkę wybrać? A może zastanawiasz się, czy można łączyć białko z kreatyną w procesie suplementacji? Poznaj odpowiedź!

mężczyzna ćwiczący z pasami trenigowymi

Budowanie mięśni - jak zbudować masę mięśniową?

Rozpoczynasz budowanie masy mięśniowej i nie wiesz od czego zacząć? Najskuteczniejszy trening na masę to trening siłowy, który pozwoli zwiększyć siłę

mężczyzna na ławie do podnoszenia ciężarów

Zwiększenie masy mięśniowej – jakie suplementy na masę wybrać?

Rozbudowa tkanki mięśniowej wymaga treningu i odpowiednich suplementów na masę. Sprawdź, jakie odżywki na zwiększenie masy mięśniowej wybrać.