Kobieta w sportowym stroju chcąca przyspieszyć swój metabolizm

Jak przyspieszyć metabolizm? Kilka słów o przemianie materii

Wpływ diety na przemianę materii ma kluczowe znaczenie przy odchudzaniu. Jak wpłynąć na organizm i przyspieszyć metabolizm? Odpowiadamy!

Metabolizm to pojęcie, które bardzo często przewija się w kontekście odchudzania. Wiele osób wie, że szybka przemiana materii jest stanem pożądanym, lecz tylko niektórzy są w stanie wytłumaczyć, czym ona dokładnie jest. Z tego powodu postanowiliśmy bardziej szczegółowo przyjrzeć się temu, czym jest metabolizm, jak działa oraz w jaki sposób można go przyspieszyć. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o przemianie materii, znajdziesz w poniższym artykule!

Czym jest metabolizm?

Metabolizm to inaczej przemiana materii. Najprościej można go zdefiniować jako ogół przemian energetycznych i reakcji biochemicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Zachodzenie tych procesów jest konieczne, aby produkować energię, usuwać z organizmu substancje toksyczne, zapewnić właściwie funkcjonowanie narządów, a także umożliwić reprodukcję. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że procesy metaboliczne są konieczne, aby podtrzymać funkcje życiowe.

Procesy metaboliczne dzielimy na dwa rodzaje:

1. Anabolizm. Obejmuje on procesy budowania (syntezy) związków, które są niezbędne organizmowi do właściwego funkcjonowania. Tego typu przemiany wymagają dostarczania energii.
2. Katabolizm. Ten proces jest odwrotnością anabolizmu. Zadaniem tego typu przemian jest wytwarzanie energii na bazie składników odżywczych pochodzących z pożywienia. Wyprodukowana energia jest wykorzystywana do podtrzymania najważniejszych procesów zachodzących w organizmie człowieka, a także utrzymania stałej temperatury ciała.

Kobieta dbająca o swoją regenerację aby przyspieszyć swój metabolizm

Podstawowa przemiana materii – co to jest?

Omawiając temat metabolizmu, nie można pominąć kwestii podstawowej przemiany materii (PPM). Tym mianem określana jest ilość energii potrzebna do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych podczas spoczynku. PPM odpowiada między innymi za zasilenie takich procesów jak np. oddychanie, krążenie krwi czy utrzymywanie temperatury ciała na odpowiednim poziomie.

Aby poprawnie obliczyć PPM, koniecznie jest uwzględnienie wielu czynników. Wśród nich wymienić można między innymi płeć, wiek, wagę oraz wzrost. Ogólnie jednak przyjmuje się, że przeciętna kobieta zużywa około 0,8-0,9 kcal na każdy kilogram ciała w ciągu godziny. W przypadku mężczyzn liczba ta wynosi 1 kcal na kilogram. W tym miejscu warto także przypomnieć, że wraz z wiekiem zapotrzebowanie kaloryczne spada.

Kobieta robiąca ćwiczenia sportowe aby przyspieszyć swój metabolizm

Wolny metabolizm – objawy i wpływ na organizm

Należy być świadomym, że zdecydowana większość problemów z wolnym metabolizmem jest spowodowana prowadzonym trybem życia. Przyczyną jedynie niewielkiej części są choroby, takie jak np. niedoczynność, nadczynność tarczycy lub inne schorzenia narządów mających wpływ na metabolizm jak np. wątroba. Jakie są objawy wolnego metabolizmu? Wśród nich można wymienić:

– Brak spadku wagi pomimo aktywności fizycznej oraz zdrowej diety.
– Szybkie przybieranie na wadze.
– Pękanie skóry na stopach i piętach.
– Wypadanie włosów.
– Nagłe spadki cukru oraz zwiększona ochota na słodycze.


Warto na bieżąco obserwować zmiany zachodzące w organizmie oraz ciele. Jeżeli zauważymy u siebie wolny metabolizm, sprawę warto skonsultować z lekarzem. Brak reakcji oprócz wzrostu wagi może skutkować również innymi konsekwencjami.

Skutkiem spowolnionej przemiany materii może być między innymi.:

– Uczucie zmęczenia.
– Senność.
– Uczucie zimnych rąk oraz stóp spowodowane nieodpowiednim krążeniem krwi.
– Mniejsza wydolność fizyczna.
– Problemy z pamięcią i koncentracją.
– Ogólna apatia.

Szybka przemiana materii – co daje?

Wiele osób dąży do uzyskania szybkiej przemiany materii. Warto się jednak zastanowić, co ona daje. Jedną z najważniejszych zalet szybkiego metabolizmu jest możliwość utrzymania wagi bez konieczności wydatkowania mnóstwa energii na co dzień. Prawidłowo funkcjonujący organizm skutecznie przetwarza energię pochodzącą z pożywienia na siły witalne. Sprawia to, że osoby cieszące się szybką przemianą materii mają na ogół więcej energii i sił do życia.

Przyspieszona przemiana materii przekłada się również na skuteczniejsze wydalanie z organizmu szkodliwych produktów procesów metabolicznych. Proces ten w perspektywie czasowej przekłada się na lepsze zdrowie, a także młody wygląd. Może to również skutkować wydłużeniem życia. Nie można bowiem zapominać, że nadmiar tkanki tłuszczowej szkodzi organizmowi. Na szczególną uwagę zasługuje otłuszczenie narządów wewnętrznych. Dzięki szybkiemu metabolizmowi możemy skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Jak przyspieszyć metabolizm?

Szybki metabolizm niesie za sobą ogromne korzyści dla zdrowia i to na wielu jego płaszczyznach. Jak widać praca nad przyspieszeniem metabolizmu, jest warta zachodu. Czas więc przejść do konkretów i podać kilka przykładów działań, które można podjąć, aby zbudować szybką przemianę materii.

Jak poprawić metabolizm? Znaczenie aktywności fizycznej

Najprostszym i najczęściej zalecanym sposobem na przyspieszenie metabolizmu jest podjęcie aktywności fizycznej. Może ona przybierać różną formę. Sprawdzą się zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i trening siłowy, który dodatkowo wspomaga budowę tkanki mięśniowej. Regularnie wykonywane ćwiczenia pomagają spalać większe ilości kalorii, mobilizując organizm do korzystania z zasobów energii, co przekłada się na spalanie tłuszczu. Warto jednak pamiętać, że przyspieszenie metabolizmu można osiągnąć nie tylko poprzez treningi, ale także zwiększenie codziennej aktywności. Warto częściej chodzić na spacery, zamienić samochód na rower lub przestać korzystać z windy.

Para przygotowująca wspólnie posiłek aby przyspieszyć swój metabolizm

Jak dieta przyspiesza metabolizm?

W przypadku metabolizmu ogromne znaczenie ma także odpowiedni sposób odżywiania się. Warto być świadomym, że jest on ważny nie tylko w sytuacji redukcji masy ciała. Jeśli chodzi o żywienie, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Po pierwsze – regularne spożywanie posiłków. Tempo metabolizmu zwiększa się, kiedy jemy o stałych porach. W momencie, kiedy unikamy jedzenia lub robimy sobie zbyt duże przerwy, organizm zaczyna gromadzić zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Zmniejsza się również ilość spalanych kalorii, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu masy ciała.

Na szybkość metabolizmu ogromny wpływ ma także liczba spożywanych kalorii. Wbrew powszechnie panującej opinii, zbytnie ograniczenie kaloryki posiłków sprawia, że organizm ogranicza wydatek energetyczny na podstawową przemianę materii. Ma to bezpośrednie przełożenie na spowolnienie procesów metabolicznych. Jest to wytłumaczenie, dlaczego restrykcyjne diety oraz głodówki wcale nie prowadzą do skuteczniejszego spalania kalorii. Paradoksalnie przyspieszenie metabolizmu można osiągnąć poprzez dostarczanie organizmowi odpowiedniej liczby kalorii.

Skutecznym sposobem na przyspieszenie przemiany materii jest także wzbogacenie swojej diety o błonnik pokarmowy. Ma on bardzo duży wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, głównie poprzez przyspieszenie trawienia. Błonnik możemy znaleźć w warzywach, owocach, produktach zbożowych z pełnego ziarna, nasionach roślin strączkowych, a także płatkach zbożowych i otrębach. Podkręcić metabolizm może także picie zimnej szklanki wody na czczo, tuż po przebudzeniu. Taki powtarzany codziennie nawyk może poprawić pracę układu trawiennego. Pobudza to organizm do jej podgrzania i w ten sposób nakręca metabolizm.

Co jeść, aby podkręcić metabolizm i zwiększyć spalanie tłuszczu?

Wiemy już, że odpowiedni sposób odżywiania ma ogromny wpływ na tempo przemiany materii. Szybki metabolizm to z kolei koło napędowe skutecznego odchudzania. Warto więc zastanowić się, jakie produkty warto spożywać, aby pobudzić organizm do szybszego spalania tłuszczu. Oto kilka pomysłów:

1. Chude mięso. Możemy do niego zaliczyć między innymi kurczaka oraz indyka. Aby mieć dodatkową pewność, że będą one zdrowe, dobrze jest postawić na produkty pochodzące z ekologicznego chowu.

2. Owoce i warzywa. Są one znakomitym uzupełnieniem diety ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów. Owoce można traktować jako przekąski, natomiast warzywa powinny stanowić integralną część całego posiłku.

3. Tłuste ryby. Wśród nich najlepszym wyborem będzie łosoś, sardynka, halibut, makrela lub śledź. Według aktualnych zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ryby powinny być spożywane dwa razy w tygodniu. W tym co najmniej jeden raz należy wybierać tłustą rybę morską bogatą w kwasy tłuszczowe omega 3.

4. Nabiał. Pozytywny wpływ na przyspieszenie metabolizmu ma również spożywanie nabiału. Warto jeść między innymi twarogi oraz jogurty naturalne. Są to świetne produkty, które warto wkomponować w śniadanie lub kolację.

Kobieta i mężczyzna jedzący batonika po treningu unikając restrykcyjnej diet

Domowe sposoby na przyspieszenie tempa metabolizmu

Uprawianie sportu i odpowiednia dieta to nie wszystko, co można zrobić, aby poprawić tempo przemiany materii. Istnieje kilka prostych do wprowadzenia w życie sposobów, które są w stanie pomóc w tym procesie. Co jeszcze warto zrobić? Oto kilka pomysłów!

1. Zadbanie o odpoczynek. Duża ilość stresu sprawia, że w naszym organizmie wydzielają się takie hormony jak kortyzol czy adrenalina. Przewlekłe pozostawanie w tym stanie sprzyja odkładaniu się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Aby tego uniknąć, warto zapewnić swojemu ciału relaks. Może być to np. drzemka, czytanie książki czy kąpiel.

2. Picie kawy i zielonej herbaty. Innym sposobem na przyspieszenie metabolizmu jest regularne picie kawy oraz zielonej herbaty. Napoje te zawierają kofeinę, która oddziałuje na układ nerwowy, co przekłada się na produkcję noradrenaliny. Odpowiada ona za przyspieszenie metabolizmu. Oprócz tego kawa i zielona herbata są antyoksydantami, które spowalniają proces starzenia. Oprócz tego zielona herbata dodatkowo sprzyja odchudzaniu.

3. Unikanie restrykcyjnych diet. Wiele osób chcąc zrzucić zbędne kilogramy, decyduje się na restrykcyjne diety lub głodówki. Jak już wspominaliśmy wyżej, dostarczanie do organizmu drastycznie mniejszej liczby kalorii niż wynosi zapotrzebowanie, przekłada się na spowolnienie metabolizmu. Oprócz tego sprawia to, że nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. W takim przypadku trzustka zaczyna uwalniać zwiększone ilości insuliny, co przekłada się na szybsze odkładanie tkanki tłuszczowej. Tego rodzaju dieta nieuchronnie prowadzi do efektu jojo.

Jak pobudzić tempo przemiany materii w nocy?

Noc to czas, kiedy metabolizm nieco spowalnia. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają na jego przyspieszenie. Aby to zrobić, należy zadbać o długość oraz higienę snu. Dorosły człowiek powinien spać codziennie 7-8 godzin, aby być w pełni wypoczętym. Warto wiedzieć, że zmęczenie spowodowane brakiem snu często objawia się zwiększonym łaknieniem. Niska liczba godzin snu sama w sobie spowalnia metabolizm, co może skutkować odkładaniem się tkanki tłuszczowej. Co ważne, ostatni posiłek powinien zostać spożyty około 3 godzin przed snem. W tym czasie należy ograniczyć podaż węglowodanów oraz glukozy, aby organizm mógł łatwiej go strawić.

Wpływ diety na przemianę materii ma kluczowe znaczenie przy odchudzaniu. Warto dbać o regularne, odpowiednio skomponowane posiłki, dobre nawodnienie i sen. Wtedy pobudzimy nasz organizm do szybszego spalania tłuszczu.

Przeczytaj także:

kobiety siedzące w odzieży sportowej

Jak schudnąć w 2 tygodnie bez efektu jojo? Skuteczna dieta

Jak schudnąć w 2 tygodnie bez efektu jojo? Właściwa dieta zapewnia pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej i niechcianych kilogramów.

produkty spożywcze leżące na kuchence turystycznej

Dieta niskowęglowodanowa – na czym polega? | Blog Decathlon

Zdarza się, że ze względu na różnego rodzaju choroby jak cukrzyca czy otyłość, konieczne jest wprowadzenie diety niskowęglowodanowej. Sprawdź!

zbliżenie na jedzenie

Dieta IF – post przerywany – na czym polega? | Blog Dectahlon

Dieta IF, zwana też postem przerywanym, może być bardzo prostym i skutecznym sposobem na zmniejszenie wagi. Sprawdź, kto może z niej korzystać.

kobieta śpiąca w łóżku

Sport i sen – czy sport poprawia jakość snu? | Blog Decathlon

Dowiedz się jaki wpływ na sen ma uprawianie sportu. O jakiej porze dnia najlepiej uprawiać sport, aby spać lepiej? Poradnik