Kompasy do biegów na orientację

12 ofert

Program Lojalnościowy

Dołącz do programu
Kompas - karabinek do biegów na orientację 50
Najniższa cena
Kompas na nadgarstek Geonaute 500
Najlepiej oceniany
GEONAUTE Kompas na nadgarstek Geonaute 500

109,99 zł

(1)
Sprawdź dostępność w sklepie

Bieg na orientację – jak się przygotować?

Bieganie to dyscyplina sportowa, która z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę sympatyków. Choć sposób jej uprawiania wydaje nam się oczywisty, w rzeczywistości istnieje kilka odmian tego sportu. Jedną z nich jest bieg na orientację, funkcjonujący także pod nazwą orienteering lub BnO. Na czym polega? W jego przypadku zawodnik ma za zadanie jak najszybciej przebiec wyznaczoną wcześniej trasę pomiędzy punktami kontrolnymi we właściwej kolejności. Teren, po jakim poruszają się zawodnicy to najczęściej las.By bieg na orientację zakończył się sukcesem, istotna jest nie tylko nasza kondycja fizyczna czy wytrzymałość, ale i umiejętności techniczne, jak sprawne posługiwanie się mapą, orientacja w terenie i wyposażenie w odpowiednie akcesoria. Jednym z nich są kompasy i busole. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz szeroki wybór tych produktów. Szczególnie polecamy kompasy marki Silva.

Jaki kompas do biegów na orientację?

Odpowiednie wyposażenie biegaczy na orientację jest bardzo istotne. Oprócz mapy równie istotnym elementem jest odpowiedni kompas. Tylko dzięki temu urządzeniu będziemy w stanie określić, gdzie się znajdujemy, a także wyznaczyć kierunek dalszej trasy. Kompas, który w dokładny sposób będzie w stanie określić kierunek północy jest niezbędny szczególnie wtedy, gdy trasa biegu jest bardzo wymagająca. Może to być na przykład droga przez gęsty las lub teren pozbawiony charakterystycznych wyznaczników. Jaki kompas do biegu na orientację sportową wybrać? Możemy tutaj wyróżnić dwa rodzaje:kompas kciukowy – to opcja chętnie wybierana przez naszych klientów. Jest to akcesorium niewielkich rozmiarów zaprojektowane tak, by można je nosić na kciuku. Dzięki temu zawodnik w szybki sposób może określić, w jakim kierunku się przemieszczać;kompas płytkowy – jest to korzystne cenowo rozwiązanie, jednak nie tak chętnie wybierane jak poprzednia opcja. Kompas płytkowy zawodnik zawiesza na swojej szyi. Posiada jednak pewne ograniczenia – by móc określić swoje położenie, należy trzymać go w pozycji pionowej, co może utrudniać bieg.

Kompas do biegów – na co zwracać uwagę?

Niezależnie od tego, czy wybieramy kompas do biegów czy też turystyczny, warto zwracać uwagę na kilka elementów. Oprócz rodzaju akcesorium istotne są również inne elementy, takie jak:wypełnienie – najczęściej jest to określony roztwór alkoholu, który jest odporny na działanie niskich temperatur, jest to istotne, szczególnie jeśli bieg odbywa się zimą lub wczesną wiosną;działanie igły – rodzaj działania każdego kompasu jest taki sam, jednak niektóre z nich północ wskazują szybciej, inne potrzebują więcej czasu;stabilizacja igły – optymalny czas stabilizacji powinien wynosić 1-2 sekundy;jakość wykonania – kompas będzie wykorzystywany w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych, stąd warto sięgać po produkty jak najlepszej jakości i pochodzące od sprawdzonych producentów.Wybierając to akcesorium, warto zwrócić uwagę, czy w jego komorze nie występują pęcherzyki powietrza. Taki produkt jest niezdatny do użytku, gdyż zakłóca właściwą pracę igły.

Idealny prezent na każdą okazję

     Nie masz pomysłu na prezent?
     Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł
    
zamów e-kartę