Ramy rowerowe

43 oferty
media description
Program lojalnościowy Decathlon Zbieraj punkty i odbieraj bony!
RAMA ELOPS SPEED 500
 

Ramy rowerowe

Ramy rowerowe dla wygodnej, bezpiecznej i komfortowej jazdy Rama rowerowa to jeden z podstawowych elementów jednośladu, bez którego by on w ogóle nie istniał. Rozmiar ramy rowerowej decyduje o jego przeznaczeniu dla konkretnej grupy wiekowej oraz osób o odpowiednim wzroście. Rama do roweru może mieć różny kształt, co z kolei świadczy o jej przeznaczeniu, czyli do jakiego rodzaju roweru jest dedykowana. Rozróżniamy ramy damskie i męskie, jak również dziecięce.

Jak wybrać rozmiar ramy rowerowej?

Odpowiednio dopasowany rozmiar ramy rowerowej ma kluczowy wpływ na komfort jazdy. Określa on długość odcinka, który łączy koniec rury podsiodłowej ze środkiem osi suportu. Oznaczenie może być wyrażone literami, kolejno S, M, L, XL, bądź też numerycznie w calach lub centymetrach. Rozmiar ramy rowerowej będzie też zależał od jej rodzaju. Potrzebujesz ramy szosowej? W tego typu rowerach jest ona nieco większa, co przekłada się na jej stabilność. Występuje w rozmiarach od 47 do 67 cm. Rama MBT będzie z kolei mniejsza od ramy do roweru szosowego, zazwyczaj jest to od 16" do 22". Dla osoby o wzroście 162 - 167 cm polecamy ramę w rozmiarze 16", z kolei dla wzrostu 174 - 179 cm 18". W rowerach trekkingowych ramy mają wielkość od 18" do 23", a w miejskich od 16" do 20". W tych dwóch przypadkach rama rowerowa dla osoby o wzroście 162 - 167 cm będzie miała rozmiar 18", a o wzroście 175 - 177 cm rozmiar 21".

Nieprawidłowo dopasowana rama rowerowa

Nieodpowiednie dopasowanie ramy rowerowej do wzrostu skutkuje nie tylko ograniczonym komfortem jazdy, ale też problemami zdrowotnymi wynikającymi z przyjmowania niewłaściwej sylwetki. Przez to szybciej się męczymy, a także jesteśmy narażeni na wiele urazów, w tym nadgarstków. Zauważalna jest też niższa efektywność jazdy i utrudnione manewrowanie rowerem. Jeżeli rama do roweru jest za mała, to odczuwalny jest zmniejszony komfort podczas jazdy w mniej skomplikowanym terenie, czyli np. po szosie. Jeżeli rama jest za duża, to skutkuje to zmniejszoną zwrotnością podczas jazdy w trudnych warunkach. Sprawdź ofertę Decathlon. Posiadamy ramy rowerowe różnego rodzaju w szerokim zakresie rozmiarów!

Idealny prezent na każdą okazję

     Nie masz pomysłu na prezent?
     Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł
    
zamów e-kartę