Kołowrotki

116 ofert

Weekend
darmowej dostawy

Sprawdź
Kołowrotek CAPERLAN Bauxit-1 3000 RD X Match
Ostatnie sztuki
CAPERLAN Kołowrotek CAPERLAN Bauxit-1 3000 RD X Match

69,99 zł 89,99 zł - 20,00 zł

(1)
Dostawa za 2 dni
 

Kołowrotki wędkarskie – zarzuć przynętę na dużą odległość

Kołowrotek stanowi jeden z elementów zestawu wędkarskiego, który jest stosowany w większości metod wędkowania. To w nim znajduje się żyłka, która dzięki swojej długości umożliwia zarzucenie przynęty na duże odległości. Najprawdopodobniej pierwszy kołowrotek wynaleziony został w Chinach już ok. XII wieku. Jednak dopiero w XX wieku rozpowszechniło się jego użycie. Dzisiaj dostępne mamy kołowrotki wędkarskie o sprecyzowanym przeznaczeniu. Różnią się budową i konstrukcją. Zawsze wybieramy model, który został stworzony z uwzględnieniem połowu konkretnych gatunków ryb oraz specyfiki określonej metody połowu.

Kołowrotki i ich warianty

Kołowrotki wędkarskie możemy podzielić ze względu na rodzaj szpuli. Wyróżniamy kołowrotki ze szpulą stałą, których oś jest ułożona równolegle do wędki. Wykorzystuje się je w wędkarstwie standardowym i morskim. W kołowrotkach stosuje się też szpule ruchome, w nich oś ułożona jest do wędki prostopadle. Są one przeznaczone głównie do wędkarstwa muchowego.

Uwzględniając rodzaj wykorzystywanego w kołowrotkach hamulca, można je podzielić na 4 grupy. Są to kołowrotki z hamulcem tylnym (stabilność oraz bezawaryjność działania), kołowrotki z przednim hamulcem (wysoka precyzja działania), z hamulcem walki (bardzo dobra kontrola oporu hamulca) i z wolnym biegiem (polecany do połowu karpia).

Dedykowane kołowrotki wędkarskie

Niektóre kołowrotki dostosowane zostały do połowu konkretnych ryb. Warto z nich korzystać, jeżeli jesteśmy ukierunkowani na konkretne gatunki. Przy dużych karpiach sprawdzają się kołowrotki karpiowe z wolnym biegiem. Do ryb drapieżnych przeznaczone są kołowrotki spinningowe. Wyróżnia je wzmocniona i solidna budowa, a także obecność hamulca przedniego. Jeżeli planujesz łowić sumy, to przyda Ci si kołowrotek przypominający swoją budową urządzenia wykorzystywane przy połowach morskich, który nazywa się multiplikatorem. Podobnie jak spinningowe, mają wzmocnioną budowę.

Idealny prezent na każdą okazję

     Nie masz pomysłu na prezent?
     Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł
    
zamów e-kartę