Wędkarstwo muchowe

(48)
a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Zamów i odbierz w Decathlon z darmową dostawą i odbiorem już za 1h!

Darmowy odbiór w sklepie Decathlon już za 1h!

ZOBACZ JAK TO ZROBIĆ
Żyłka fluorocarbonowa 25 m 0,10 mm
Koniec serii
TORTUE Żyłka fluorocarbonowa 25 m 0,10 mm

18,99 zł 24,99 zł - 6 zł 0,76 zł/m

U Ciebie za 2 dni
 

Wędkarstwo muchowe – łowienie na muszkę

Jedna z metod łowienia ryb, uważana za najbardziej elitarną. Wędkarstwo muchowe nazywamy inaczej fly fishingiem i muszkarstwem. Stosuje się w niej bardzo ciekawą przynętę, która imituje owada, stąd nazwa tej techniki łowienia. Inne jest też prowadzenie żyłki, co także sprawia, że wędkarstwo muchowe jest tak ciekawe i wyjątkowe. Jeżeli interesujesz się tego typu wędkarstwem, jesteś już zapalonym muszkarzem bądź dopiero zaczynasz, to przyda Ci się dobry podstawowy i dodatkowy sprzęt, odpowiednio dobrany do tej metody łowienia ryb.

Jaka przynęta?

Bez odpowiedniej przynęty nie złowisz żadnej ryby. W wędkarstwie muchowym są to sztuczne, kolorowe muszki, które imitują owady na różnych etapach rozwoju. Mamy do dyspozycji zarówno larwy, jak też dorosłe już osobniki. Trzeba jednak wiedzieć, że inaczej będziemy łowić na streamera, mokrą i suchą muchę, a także na nimfę. Zatem skuteczność warunkuje wybór odpowiedniej przynęty. Na muszkę w Polsce łowi się przede wszystkim pstrągi. Często też stosuje się tę metodę do połowu lipieni, łososi i troci.

Wędkarstwo muchowe – sprzęt

Zaczniemy nie od wędki, a od linki, ponieważ ona stanowi najważniejszy element zestawu. Wyróżniamy linki równoległe, krótkie, jednostronnie przeciążone, do dalekich rzutów i ze zwężającymi się końcami. Ten ostatni rodzaj polecamy szczególnie dla początkujących muszkarzy. Wybór linki uzależniony jest od gatunku ryby, a także miejsca, w którym żeruje.

Do wędkarstwa muchowego potrzebujesz też wędki. Jest ona lekka, natomiast najbardziej optymalna jej długość to 2,10 – 3,60 m. Istotne jest wyważenie wędziska. Końcówka kija nie może być za bardzo pochylona, ponieważ to bardzo obciąża ręce, szybciej się zmęczysz. Dla lepszego zbalansowania zestawu muchowego warto zastosować dodatkowy ciężarek, montując go na rękojeści. Nie zapominamy też o kołowrotku. Wybieramy lekkie modele, które nie mają skomplikowanej budowy. Muszą mieć obrotową szpulę, ale nie mogą mieć przekładni. Kołowrotki do wędkarstwa muchowego powinny jednak mieć hamulec o dużej regulacji.

Idealny prezent na każdą okazję

Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł

zamów e-kartę