Czekany

23 oferty

Program Lojalnościowy

Dołącz do programu
Czekan Simond Fox Carving
Najlepiej oceniany
SIMOND Czekan Simond Fox Carving

299,99 zł

(2)
U Ciebie za 11 dni
 

Czekan – kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli

We wspinaczce wysokogórskiej niezbędne są raki, które zwiększają przyczepność do podłoża, nawet tego oblodzonego czy mocno zaśnieżonego. Potrzebują jednak partnera, który wspólnie z nimi stworzy duet pozwalający Ci pokonać ekstremalnie trudny teren. To czekan, czyli sprzęt niezbędny w górskiej wspinaczce, który ma postać laski z głowicą na końcu. Ma wszechstronne zastosowanie. Jest konieczny przy wspinaczce lodowej, a także zwiększa bezpieczeństwo podczas uprawiania turystyki górskiej zimą.

Czekan do turystyki wysokogórskiej

Jeżeli uprawiasz alpinizm, wybierz czekan klasyczny, posiadający proste lub delikatnie wygięte na górze stylisko. Możesz zdecydować się na czekan typu B albo pójść o krok dalej i wybrać wariant ze styliskiem w kształcie litery „T”. Drugi wariant jest lepiej przystosowany do trudniejszych podejść, dlatego będzie to bezpieczniejsza opcja, jeżeli przed Tobą bardziej wymagający szczyt. Grot i głowica czekana powinny być wykonane z mocnej stali. Nigdy nie wiesz, czy pod warstwą śniegu nie ma ukrytej twardej skały.

Jak długi powinien być czekan?

Jego długość nie jest bez znaczenia, ponieważ decyduje o wygodzie korzystania. Im jesteśmy wyżsi, tym powinniśmy mieć dłuższy czekan. Zazwyczaj jego długość oscyluje w okolicach 50 cm. Aby umożliwić Ci precyzyjne dopasowanie czekana do wzrostu i preferencji, Decathlon proponuje kilka długości. W ofercie dostępny jest czekan o długości niewiele ponad 40 cm, jak również osiągający 60 cm. Różnica jest więc znacząca. Mniej doświadczonym alpinistom polecamy czekany o mniejszej wadze. Mimo że zazwyczaj nie przekracza ona 500 g, znacznie łatwiej korzystać z lżejszego czekana. Na pewno będzie to dobry wybór na początek.

Czekan i raki – duet doskonały! Nie zapomnij o nich. Życzymy zdobycia kolejnego szczytu!

Idealny prezent na każdą okazję

     Nie masz pomysłu na prezent?
     Podaruj kartę podarunkową Decathlon już od 20 zł
    
zamów e-kartę