mężczyzna jadący na rowerze typu gravel w kasku i okularach rowerowych

Jaki rower gravel wybrać?

Rowery gravelowe cieszą się coraz większą popularnością. Są to jednoślady łączące jazdę szosową i szutrową. Jak wybrać rower gravel? Podpowiadamy!

Rowery gravelowe w ostatnich latach przebojem wdarły się na półki sklepowe w Polsce i na świecie. Ten specyficzny rodzaj roweru jest połączeniem szosówki oraz roweru górskiego, co pozwala na jazdę zarówno po utwardzonych drogach, jak i w bardziej wymagającym terenie. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając swój pierwszy rower gravelowy? Podpowiadamy!

Rower szutrowy - czym się charakteryzuje?

Rowery gravelowe od kilku lat podbijają serca miłośników jednośladów w Polsce i na świecie. Jest to specyficzny typ roweru, który jest połączeniem roweru szosowego oraz górskiego. Dzięki swojej unikatowej konstrukcji znakomicie radzi on sobie zarówno na szosie, jak i bardziej wymagających szutrowych drogach.

Rower gravel swoim wyglądem przypomina nieco tradycyjną szosówkę. Skojarzenie to spowodowane jest głównie przez charakterystyczną kierownicę typu baranek. Jednym z elementów odróżniających gravel od roweru szosowego są jednak grubsze opony, które zdecydowanie bardziej przypominają modele stosowane w przypadku rowerów górskich. Dla rowerów gravelowych charakterystyczne jest również wyposażenie w hamulce tarczowe.

Choć niektórzy uważają gravele za wymysł marketingowy, to wcale nim nie są. Skonstruowanie przez producentów roweru, który połączy w sobie cechy szosy i roweru terenowego jest odpowiedzią na potrzeby społeczności amerykańskiej, gdzie wiele dróg lokalnych nie jest utwardzonych. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania wyścigami terenowymi, który dodatkowo spopularyzował gravele na całym świecie.

mężczyzna w kasku i rękawiczkach rowerowych

Na co zwrócić uwagę wybierając rower gravelowy?

Jaki gravel kupić? Zanim postaramy się rozłożyć rower typu gravel na czynniki pierwsze, to jednak warto zdać sobie sprawę, że ciężko wyodrębnić jego charakterystyczne elementy. Gravele to specyficzny typ jednośladów, który łączy w sobie cechy roweru szosowego oraz MTB. Niektóre modele bardziej swoją charakterystyką przypominają wersje szosowe, podczas gdy inne bliższe są terenowemu rowerowi MTB. My postaramy się jednak w tym poradniku wskazać kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając gravela.

Hamulce

Rower typu gravel obowiązkowo musi być wyposażony w hamulce tarczowe. Jest to rodzaj hamulca, którego popularność stale rośnie, a dzieje się tak ze względu na ich większą skuteczność, a także możliwość zamontowania szerokich opon. Rozróżniamy dwa rodzaje hamulców tarczowych - hydrauliczne oraz mechaniczne. Większą sympatią wśród kolarzy cieszą się te pierwsze, jednak jest to opcja, którą możemy znaleźć tylko w nieco droższych modelach graveli. Hamulce tarczowe stosowane są często w rowerach górskich, zapewniając możliwość gwałtownego hamowania.

Geometria ramy

Rama w rowerach gravelowych może być stworzona z różnych materiałów. Wśród nich wymienić możemy m.in. ramy karbonowe, aluminiowe, czy stalowe. Każda z nich różni się pomiędzy sobą parametrami i ceną. Ramy stalowe są wytrzymałe i zapewniają dobrą amortyzację, ale są ciężkie. Modele karbonowe są najczęściej wykorzystywane w szosówkach. Są lekkie, jednak przekłada się to również na mniejszą wytrzymałość. Ramy aluminiowe stanowią pewnego rodzaju kompromis pomiędzy wytrzymałością a lekkością.

Geometria ramy w gravelach przypomina nieco rower przełajowy. Nie są jednak one identyczne. Rower typu gravel posiada nieco łagodniejszą geometrię oraz zapewnia możliwość montażu szerszych opon. W przypadku tego rodzaju roweru należy zwrócić uwagę na główkę ramy. Główka jest to po prostu miejsce, w którym przechodzi rura sterowa widelca. Im dłuższa ona jest, tym wyżej umiejscowiona jest kierownica, a to przekłada się na mniej pochyloną sylwetkę w trakcie jazdy. Przekłada się to na większy komfort podczas pokonywania długich tras.

Kierownica gravela

Cechą charakterystyczną rowerów gravel jest znana z szosy kierownica typu baranek. Gravel z taką kierownicą pozwala na rozwinięcie większej prędkości zarówno na asfalcie, jak i na szutrze, a także zapewnia większą kontrolę nad rowerem podczas jazdy w terenie. Szczególnie dużą popularnością cieszą się gravele z barankiem typu flare. Kierownica ta rozszerza się w dolnym chwycie, przez co zapewnia jeszcze większą stabilność podczas jazdy po asfalcie oraz trudniejszych nawierzchniach. Warto zdawać sobie sprawę, że istnieją również rowery gravel z prostą kierownicą, jednak są one rzadkością.

Opony gravelowe

Ogromną zaletą rowerów gravel jest możliwość założenia opon o różnej grubości, które dopasowane są do naszych potrzeb i preferencji. Grubość opon ma bezpośrednie przełożenie na charakterystykę roweru. Większość graveli posiada opony o grubości od 32 do 38 mm, jednak jeżeli wybieramy się w bardziej zaawansowany teren, to warto rozważyć zakup modeli od 38 do 45 mm. Jeżeli chodzi o wybór rodzaju bieżnika to mamy w tym przypadku całkiem spory wybór, który należy dopasować do swoich potrzeb. Od opon gładkich, po wersje bardziej terenowe.

Napęd

Napęd w rowerach gravelowych może posiadać różne liczby przełożeń. Większość dostępnych w sklepach modeli wyposażonych jest w korby z jedną lub dwiema tarczami. Wybór liczby przerzutek powinien być uzależniony od typów tras, jakie pokonujemy. Napęd z większą liczbą przełożeń lepiej sprawdzi się, kiedy częściej jeździmy po szosie. Podczas jazdy po szutrach i leśnych ścieżkach lepiej postawić na rower z napędem o lżejszych przełożeniach.

Widelec

W rowerach gravel wykorzystywany jest sztywny widelec wykonany z karbonu lub włókna węglowego oraz sztywną oś. Przekłada się to na zmniejszenie masy roweru, a także zwiększenie jego efektywności. Dobry rower posiada również sztywną sztycę i szerokie obręcze.

Osprzęt

Gravel to rower o wielu zastosowaniach. Bardzo łatwo można go zamienić w rower wyprawowy. Jeżeli planujemy długie wyprawy rowerowe, to warto kupić gravela, który posiada mocowania na dodatkowe akcesoria takie jak np. bagażnik, błotniki, sakwy czy bidon.

mężczyźni jadący na rowerach typu gravel w kaskach i odzieży rowerowej

Jaki rower gravel wybrać? Propozycje

Czas kupić swój pierwszy gravel. Przedziały cenowe, w których da się kupić gravela, są bardzo zróżnicowane. Poniżej przedstawiamy, czego można się spodziewać po rowerach w danej cenie.

Jaki rower typu gravel do 5000 zł?

Najtańsze gravele możemy znaleźć w przedziale cenowym do 5000 zł. Rowery w tym budżecie są to modele z dolnej półki posiadające jedynie podstawowy osprzęt. Są to dosyć ciężkie rowery, wyposażone w hamulce tarczowe mechaniczne.

Przykładem  takiego roweru może być Triban Gravel 120 dostępny w ofercie Decathlon. Jest to podstawowy model gravelowy, który będzie idealny na rozpoczęcie swojej przygody z jazdą na tego rodzaju sprzęcie. Posiada on aluminiową ramę o geometrii, która zapewnia komfortową, wyprostowaną pozycję. Jest on wyposażony w mechaniczne hamulce tarczowe, a także ma możliwość zamontowania błotników i bagażnika.

Jaki gravel do 6000 zł wybrać?

W zakresie do 6000 złotych jesteśmy już w stanie kupić rower, który będzie dobry jakościowo. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że gravel w tej cenie nie będzie prawdopodobnie posiadał hydraulicznych hamulców tarczowych. Jaki więc sprzęt możemy zakupić w tym zakresie cenowym?

Jednym z przykładów może być Romet Aspare 2. Jest on wyposażony w aluminiową ramę oraz karbonowy widelec. Napęd tego modelu oferuje 20 biegów, a mechanizm korbowy to ceniony Shimano GRX. Co ciekawe - jest to rower wyposażony w hydrauliczne hamulce tarczowe, co nie jest standardem. Rozmiar koła wynosi 28 cali, a konstrukcja waży niecałe 10 kg, co czyni ją naprawdę lekką. Jest to rower, który bardzo dobrze sprawdzi się podczas wymagających jazd w terenie.

Przeczytaj także

Rowerzyści jadący na rowerach typu gravel

Rower gravel - co to jest? Jaki to rodzaj roweru?

Rower typu gravel to nowość, która gromadzi wokół siebie coraz więcej zwolenników. Co to jest rower gravel i co go charakteryzuje? Odpowiadamy!

mężczyzna jadący na rowerze XC w kasku i okularach rowerowych

Rower XC. Zobacz czym jest cross country i rower górski MTB!

Czym jest rower XC? Przekonaj się, czy jest rower górski MTB służący do uprawiania kolarstwa cross country. Rower MTB może dać ci wiele frajdy!

mężczyzna jadący na rowerze typu gravel w kasku i okularach rowerowych

Jaki rower gravel wybrać? Które parametry są ważne?

Rowery gravelowe cieszą się coraz większą popularnością. Są to jednoślady łączące jazdę szosową i szutrową. Jak wybrać rower gravel? Podpowiadamy!

Jaki rower damski wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki rower damski wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastanawiasz się, jaki rower kobiecy wybrać? ✨ Opisaliśmy wszystkie rodzaje rowerów damskich ⭐ Wybierz idealny jednoślad do jazdy