mężczyźni w kaskach na rowerach górskich w lesie

Jaki rower na singletrack wybrać? Najlepsze rowery MTB na leśne trasy

Jakie rowery singletrack są najlepsze? Jaki rower MTB wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Dobre rowery górskie do zjazdów i jazdy po lesie.

Singletracki stają się coraz popularniejszym sposobem rekreacji zarówno dla profesjonalnych kolarzy, jak i osób dopiero rozpoczynających przygodę z jazdą na rowerze po górach. Są to specjalne zazwyczaj jednokierunkowe trasy rowerowe, które umożliwiają aktywny wypoczynek dla wielbicieli szybkiej i brawurowej jazdy. Singletracki charakteryzują się zróżnicowanym stopniem zaawansowania, niezwykłymi krajobrazami oraz licznymi atrakcjami dla rowerzystów. To sprawia, że coraz więcej amatorów, którzy planują zacząć przygodę, decyduje się na eksplorację tego rodzaju szlaków. Jednak aby móc w pełni czerpać przyjemność z jazdy w takim terenie, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Nie każdy bowiem model roweru sprawdzi się w tak wymagających warunkach. Zatem jaki rower na singletrack okaże się odpowiedni? Podpowiadamy, co może być dobrym wyborem.

mężczyźni w kaskach i strojach rowerowych jadący na rowerach górskich

Co to jest singletrack?

Singletrack to anglojęzyczna nazwa określająca wąską trasę rowerową, usytuowaną w terenie górskim lub leśnym. Ten rodzaj ścieżki, znany również pod nazwą „singiel”, najczęściej budowany jest od podstaw lub przystosowywany do jazdy na rowerze MTB. Tego typu szlaki charakteryzują się szerokością, która nie przekracza zwykle 1 metra. Ponadto posiadają zawiły przebieg trasy oraz liczne atrakcje, które urozmaicają korzystanie ze szlaku. Na singletracku rowerzysta może napotkać m.in. hopki, profilowane zakręty czy muldy. To sprawia, że kolarstwo po tego rodzaju terenach przynosi wiele radości i satysfakcji zarówno amatorom, jak i zaawansowanym kolarzom górskim.

Takie trasy rowerowe, znane dzisiaj jako singletracki, powstały z inicjatywy rowerzystów górskich. Określali oni tym mianem wąską ścieżkę naturalną, która posiadała atrakcyjne warunki do nieco bardziej wymagających zjazdów. Z czasem ten nieformalny nurt, który został wykształcony w kulturze kolarskiej, przerodził się w ustrukturyzowany zespół tras rowerowych, rozsianych po różnych zakątkach Polski.

Obecnie mianem singletracków określa się zarówno leśne ścieżki Kampinoskiego Parku Narodowego, jak i kamieniste, zbudowane od podstaw slajdy na Ścieżkach Jeleniewskich. Do najpopularniejszych lokalizacji singletracków należy m.in.:

Singltrek pod Smrkem w Świeradowie-Zdroju;

Singletrack Glacensis w Kotlinie Kłodzkiej;

Pasmo Rowerowe Olbrzymy w okolicach Jeleniej Góry;

Enduro Trails w Bielsko-Białej i Szczyrku;

Babia Góra Trails w Zawoi.

mężczyzna zjeżdżający na rowerze górskim w kasku  i stroju rowerowym

Jaki rower na singletrack – podstawowe cechy odpowiedniego jednośladu

Choć singletracki nie należą do najłatwiejszych rodzajów ścieżek rowerowych, to zostały one dostosowane w sposób umożliwiający użytkownikowi płynne i kontrolowane zjazdy. Mimo że wiele osób postrzega tego typu szlaki jako obszar dedykowany wyłącznie profesjonalistom, to na singletrackach można spotkać również odcinki przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Mowa o terenach z płaskimi obszarami, na których przejażdżka z najmłodszymi członkami rodziny nie będzie niebezpieczną aktywnością.

Zdarzają się jednak podjazdy, które wymagają więcej doświadczenia w wykonywaniu manewrów na jednośladzie, aby móc bezpiecznie pokonać kilka stromych etapów. Taki styl jazdy wymaga nieustannego hamowania lub przyspieszania, a także wykonywania slalomów między drzewami. Aby tego dokonać, oprócz odpowiednich umiejętności rowerzysty, niezbędny jest także właściwie przystosowany jednoślad.

W przypadku jazdy po singletrackach, do najważniejszych właściwości roweru należą szerokie opony  oraz wysoki poziom amortyzacji. Równie istotne jest, aby pojazd był jak najbardziej minimalistyczny w swojej budowie. To zapewni użytkownikowi najwyższy komfort oraz bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Należy pamiętać o szerokiej kierownicy, rozmiarze ramy, przednim amortyzatorze. Ważne jest także tylne zawieszenie.

Często zadawanym pytaniem, jest również to, jaki kupić rower — hardtail czy full suspension? Pierwszy z wymienionych jednośladów wyróżnia progresywna geometria oraz  większa sztywność, która przydaje się na lżejszych maratonach. Dzięki tej cesze określany jest nierzadko jako sztywniak. Model ten nie daje się jednak na downhill, w przeciwieństwie do rowerów typu full, które zapewniają nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo. Dzieje się tak dzięki niskiej sztywności i pełnemu zawieszeniu, które odpowiadają za rozpraszanie drgań i uderzeń. Jednoślad tego typu będzie  ponadto odpowiedni dla osób po przebytych zabiegach oraz tych, którzy zmagają się z problemami z kręgosłupem.

Jaki rower na singletrack wybrać?

Kondycja i wyposażenie roweru to podstawowe elementy składowe bezpiecznej i satysfakcjonującej jazdy na singletracku. Jednak oprócz przystosowania pojazdu do podłoża, równie istotne jest, aby dopasować rodzaj jednośladu do indywidualnych preferencji oraz stylu jazdy.

Zastanawiając się, jaki rower MTB wybrać, zdecydowanie warto rozważyć zakup MTB, potocznie zwanego rowerem górskim. Jest to najbardziej optymalny rodzaj jednośladu, który zapewnia bezawaryjne i bezpieczne przemieszczanie się po wąskich, górskich ścieżkach. Doświadczeni rowerzyści twierdzą, że doskonały rower MTB cechuje grupa osprzętu. Wśród nich nie sposób nie wymienić rodzaju mountain, downhill, giant oraz trail. Rower MTB zapewnia także możliwości do osiągania dużych prędkości i płynnego pokonywania ostrych zakrętów. Takie parametry jednośladu pozwalają zadbać o ochronę w trakcie jazdy oraz czerpać przyjemność ze zjazdów na singletrackach. 

mężczyzna na rowerze górskim w spodenkach do jazdy na rowerze

Największym atutem rowerów MTB jest niezawodny system hamulcowy, dobry napęd oraz szerokie opony z agresywnym bieżnikiem. Ponadto rowery z tej kategorii odznaczają się większym stopniem ciężkości od pozostałych rodzajów jednośladów, solidnym wykonaniem, a także odpowiednim doborem materiałów zastosowanych przy produkcji. To gwarantuje doskonałą przyczepność pojazdu oraz wytrzymałość konstrukcji.

Rowery MTB zostały bowiem zaprojektowane w sposób umożliwiający jazdę nawet w najbardziej wymagających warunkach. Z powodzeniem sprawdzą się na górskich ścieżkach, leśnych szlakach, pełnych korzeni i kamieni oraz na profesjonalnych torach przeszkód. Rower górski można użytkować także na kamieniach i wyboistych trasach. Z tego powodu świetnie nadają się również do jazdy po singletrackach.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając rower górski (MTB)?

Posiadając wiedzę o tym, jaki rower na singletrack będzie odpowiednim wyborem, następnie należy przyjrzeć się jego parametrom. Rower MTB to niezwykle obszerna kategoria jednośladów, które pod wieloma względami różnią się od siebie. W uproszczeniu przyjmuje się, że praktycznie wszystkie dostępne singletracki można pokonać na rowerze górskim. Jednak właściwe wyposażenie pozwala dostosować pojazd do poziomu trudności trasy oraz umiejętności użytkownika.

Chcąc zadbać o wysoki komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy, należy wziąć pod uwagę, kilka istotnych szczegółów. Należą do komponenty takie jak m.in.:

Hamulce – sprawne i wytrzymałe hamulce to podstawowy element wyposażenia roweru na singletracki. Na wyboistych i krętych drogach, które najczęściej pokonywane są z dużą prędkością, najlepiej sprawdzą się hamulce tarczowe. 

Amortyzacja –  na tego typu trasach, dobra amortyzacja umożliwia płynne przemieszczanie się i pokonywanie przeszkód. W zależności od stopnia zaawansowania rowerzysty można zdecydować się na amortyzatory w przedniej lub tylnej części pojazdu. Choć przednia amortyzacja jest najbardziej popularna na singletrackach, to z powodzeniem można zastosować także amortyzatory w obu częściach jednośladu. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest blokada amortyzatora w manetce, która umożliwia łatwe operowanie mechanizmem w trakcie jazdy.

Opony – rodzaj opon w rowerach MTB różni się w zależności od modelu jednośladu. Bez zmian pozostaje jednak ich szerokość. Masywne opony MTB z klockami bocznymi, to najbardziej optymalne rozwiązanie na singletracki. Doskonale sprawdzą się na kamienistych ścieżkach, a także trasach wypełnionych piaskiem i błotem. 

Koła – rozmiar kół w rowerach MTB, uzależniony jest od stylu jazdy użytkownika. Rowerzystom, dla których istotna jest prędkość podczas przemieszczania się, rekomendowane są koła w rozmiarze 29 cali. Zdarzają się jednak przypadki, w których wzrost kolarza uniemożliwia mu zamontowanie kół w tym rozmiarze. Wówczas optymalnym rozwiązaniem będzie model o wymiarach 27,5 cala.

Rama – niezwykle istotny element w budowie roweru. Do jazdy po singletrackach rama powinna być wyprofilowana w sposób umożliwiający swobodne wykonanie zjazdów i wjazdów pod górę. Najlepszym rozwiązaniem są modele rowerów, które posiadają obniżoną górną rurę ramy. Jest to popularne rozwiązanie, stosowane także w rowerach trailowych i rowerach typu XC.

Napęd – singletracki to ścieżki o niezwykle zróżnicowanej nawierzchni, na których rowerzysta zmuszony jest do częstej zmiany biegów w trakcie jazdy. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem trasy, odpowiednio dostosować mechanizm z przerzutkami. Dla osób początkujących zaleca się wybieranie modeli z dwiema zębatkami z przodu. Natomiast zaawansowanym kolarzom z powodzeniem wystarczy tylko jedna.

Siodełko – jazda rowerem MTB na singletrackach, wymaga od użytkownika częstej zmiany pozycji. Inaczej wjeżdża się bowiem pod górę, a zupełnie inaczej pokonuje ostre zakręty. Z tego względu, świetnym rozwiązaniem może okazać się obniżane siodełko o żelowej strukturze. Posiada ono bowiem właściwość dopasowywania się do pozycji użytkownika w trakcie jazdy. 

Regulowana sztyca – umożliwia ona szybką i łatwą regulację siodełka, za pomocą manetki zamontowanej na kierownicy roweru. Możliwość natychmiastowej zmiany wysokości siedzenia, gwarantuje użytkownikowi zachowanie płynności podczas przemieszczania się na zakrętach i hopkach. Regulowana sztyca będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie dynamikę jazdy oraz możliwość pełnego zaangażowania na trasie, nawet w najbardziej wymagających warunkach.

mężczyźni jadący na rowerach górskich ubrani w stroje i kaski rowerowe

Jaki rower na singletrack – weryfikacja stanu technicznego i prawidłowe ustawienie roweru MTB

Zastanawiając się nad kupnem „górala”, oprócz właściwego rodzaju jednośladu równie ważny jest jego stan techniczny. Nawet najlepszy rower MTB nie przyniesie użytkownikowi oczekiwanych korzyści, jeśli nie będzie od w pełni sprawny. 

Chcąc uniknąć nagłej awarii na trasie, warto gruntowanie zweryfikować poprawność działania najważniejszych elementów jednośladu. Gruntowny serwis rowery MTB obejmuje:

staranne czyszczenie roweru;

czyszczenie i smarowanie łańcucha;

naoliwienie przerzutek;

gruntowna kontrola stanu opon;

weryfikacja poprawności działania hamulców;

kontrola i smarowanie piasty;

kontrola sprawności amortyzatorów;

staranna regulacja przekładni.

Po dokładnej analizie warunków technicznych roweru na singletrack, kolejnym etapem jest jego prawidłowe ustawienie. To ułatwia osiągnięcie pełnej kontroli nad jednośladem, a także zapewnia rowerzyście komfort w trakcie jazdy.

Najważniejsze działania należy podjąć przy kokpicie roweru. Jest to m.in.:

regulacja wysokości siodełka;

regulacja pochylenia siodełka;

regulacja wysokości i kąta kierownicy;

ustawienie klamek hamulcowych.

Przy ostatnim działaniu związanym z klamkami hamulcowymi, należy pamiętać o ich prawidłowym przesunięciu, ustawieniu odpowiedniego kąta oraz odległości. Obejmy klamek hamulcowych powinny zostać odsunięcie od chwytów w sposób, który umożliwia użytkownikowi ułożenie palca wskazującego na końcu dźwigni. Warto również zbliżyć obie dźwignie do kierownicy, aby zminimalizować wysiłek rowerzysty w trakcie sięgania po nie.

Na etapie przystosowywania roweru do jazdy na singletrackach, warto rozważyć eliminację niepotrzebnych akcesoriów. Jeśli rower MTB posiada błotniki, bagażnik czy stopkę, z powodzeniem można zdemontować te elementy na czas wyprawy. Na singletrackach oraz innych, wymagających technicznie ścieżkach, najlepiej sprawdzają się pojazdy lekkie i minimalistyczne.

Przeczytaj także

mężczyzna jadący na rowerze górskim w kasku

Singletrack - co to? Najlepsze trasy na ambitne rowerowe wycieczki

Ścieżki singletrack - co to takiego? Jakie trasy single track wybrać na górskie wycieczki? Dowiedz się jakie są najpopularniejsze trasy w Polsce.

mężczyzna w kasku jadący na rowerze górskim

Jaki rower górski do 2500 zł wybrać? Podpowiadamy, jaki rower kupić

Jaki rower górski do 2500 złotych wybrać? Podpowiadamy, jaki rower kupić: MTB, crossowy, górski i do jazdy na co dzień. Najlepsze jednoślady.

Jaki rower górski MTB wybrać? Najważniejsze parametry

Jaki rower górski MTB wybrać? Najważniejsze parametry

Jaki rower górski MTB wybrać? ⭐ Zobacz, na co zwracać uwagę, wybierając rower MTB ⭐ Sprawdź, jakie parametry są kluczowe

mężczyzna w kasku jadący na rowerze miejskim

Jak wygląda prawidłowa pozycja na rowerze MTB i miejskim?

Rodzaje rowerów a prawidłowa postawa podczas jazdy. Dowiedz się jak ważna jest pozycja na rowerze i jakie są skutki nieprawidłowej jazdy.