kobieta trenująca na rowerku stacjonarnym w odzieży sportowej

Rower stacjonarny czy eliptyczny – który wybrać?

Rower stacjonarny, czy eliptyczny? Który wybrać, by szybko spalić tkankę tłuszczową podczas treningu cardio? Sprawdźmy zalety obu urządzeń.

Chcesz zainwestować w sprzęt do fitnessu, by utrzymać formę? Wśród oferowanych urządzeń znajdziesz między innymi stacjonarny rower magnetyczny i eliptyczny. Czy wiesz, jaka jest różnica między tymi dwoma sprzętami? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Rower stacjonarny i eliptyczny: cechy wspólne

Podobieństwa między rowerem stacjonarnym i trenażerem eliptycznym (znany też jako orbitrek) polegają przede wszystkim na funkcjonowaniu, czyli na ruchu cyklicznym. Jaki jest wspólny cel obu urządzeń? Mają one pomóc Ci w utrzymaniu formy, ale to nie wszystko. Rower treningowy stacjonarny i eliptyczny mają także inne zalety:

- Pobudzają pracę serca: zwiększają wytrzymałość i wzmacniają układ sercowo-naczyniowy. Trening na nich poprawia wydolność serca i płuc, co jest istotne dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

- Pomagają schudnąć: wspierają spalanie tkanki tłuszczowej. W połączeniu ze zdrowym odżywianiem lub zrównoważoną dietą pomagają również wysmuklić sylwetkę.

- Rozwijają mięśnie bez ryzyka: brak wstrząsów przy tego rodzaju ćwiczeniach sprawia, że nie wiąże się z nimi żadne ryzyko dla stawów.

- Umożliwiają regulację intensywności: możesz bez problemu dostosować do swoich potrzeb oraz kondycji intensywność ćwiczeń, na przykład zmieniając opór lub prędkość.

- Ogólnorozwojowy trening: niezależnie od tego, czy jesteś zaawansowany w treningu cardio, czy początkujący, oba rowery zapewnią Ci szeroki zakres możliwości. Możesz na nich wykonywać zarówno lekkie ćwiczenia, jak i treningi interwałowe.

- Programy treningowe: na obu sprzętach można je zmieniać w zależności od założonego celu.

- Śledzenie postępów: nowoczesne rowerki pozwalają śledzić różne aspekty treningu – spalone kalorie, dystans, prędkość czy tętno.

Zarówno rower stacjonarny, jak i orbitrek to wszechstronne urządzenia treningowe, które oferują szereg korzyści zdrowotnych. To, które wybrać, będzie zależeć jednak nie od ich cech wspólnych, ale przede wszystkim od różnic między nimi.

kobieta w legginsach i staniku sportowym trenująca na rowerku eliptycznym

Rower stacjonarny i eliptyczny: różnice

Choć rower stacjonarny i eliptyczny mają kilka wspólnych cech, zobaczysz, że różnice są znaczne i pomogą Ci dokonać słusznego wyboru. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę.

Pozycja i ruchy

Na rowerku stacjonarnym ćwiczysz na siedząco, nie angażując górnej części ciała, podczas gdy na eliptycznym ćwiczysz na stojąco. Sprzęt ten naśladuje ruch biegania lub chodzenia, bez obciążania stawów. Taka pozycja wymusza ciągłe utrzymywanie równowagi, koordynację pracy mięśni brzucha i wielu innych. Wzmocnisz dzięki temu też górne partie ciała – biceps i triceps. 

Ujędrnianie ciała

Ruchome drążki trenażera eliptycznego, pozycja stojąca i ruchy wykonywane na tego rodzaju urządzeniu angażują więcej mięśni. W efekcie ujędrniasz całe ciało –  jego dolne partie, czyli pośladki, łydki, uda oraz górne. Aktywnie zaangażowane są również mięśnie ramion i pleców. Podczas ćwiczeń na rowerze eliptycznym pracuje 80% mięśni. W ten sposób zwiększasz liczbę spalanych kalorii w stosunku do takiego samego treningu na rowerku stacjonarnym. 

Pedałowanie do tyłu

Trenażer eliptyczny umożliwia również pedałowanie do tyłu – jest to funkcja niedostępna w większości rowerów stacjonarnych. Trening na nim pozwala równomiernie rozłożyć siły na pracę stawów. Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym dają mniejszy efekt, jeśli chodzi o pracę mięśni. 

Jakie zalety ma rower stacjonarny, a jakie eliptyczny?

Oba sprzęty są bardzo proste w obsłudze, co jest jedną z ich głównych zalet. Nie ma potrzeby zagłębiania się w skomplikowane instrukcje, by móc z nich korzystać na co dzień. Ich interfejsy są łatwe do zrozumienia i nie powinny sprawić trudności zarówno młodszym, jak i starszym użytkownikom. Chcąc trenować na modelu magnetycznym, warto wziąć pod uwagę nie tylko jego pozytywny wpływ na układ krążenia czy budowanie masy mięśniowej, ale także na możliwość dostosowania go do siebie. Wiele rowerków tego typu ma regulowane siodełko i kierownicę, co pozwala na dopasowanie ustawienia do wzrostu oraz preferowanej pozycji, zwiększając komfort rozgrzewki i dalszego treningu. 

Orbitreki z kolei pozwalają często na symulowanie różnych form ruchu - oprócz standardowego, eliptycznego, niektóre modele mogą też imitować wchodzenie po schodach lub nordic walking, co zwiększa różnorodność treningową. Co więcej, taki trening, podobnie jak na nartach, ćwiczy równowagę i koordynację. 

kobieta i mężczyzna

Rowerek stacjonarny czy eliptyczny? Co wybrać?

Teraz widzisz, czym różnią się od siebie stacjonarny rower magnetyczny i eliptyczny pod względem działania i wpływu na organizm. Odpowiadają one różnym celom treningowym: rower stacjonarny pomaga poprawić kondycję fizyczną i zwiększyć wytrzymałość, rower eliptyczny zaś, oprócz tych samych zalet, umożliwia dodatkowo pracę mięśni całego ciała. Czy to oznacza, że rower eliptyczny jest lepszy od roweru stacjonarnego? Nie!

Zastanawiając się, co wybrać – eliptyczny orbitrek czy rower stacjonarny, zwróć uwagę na takie kwestie jak:

- Cele treningowe – Jeśli Twoim głównym celem jest odchudzanie, lepszym wyborem będzie rower eliptyczny. Zapewni Ci lepsze efekty i pozwoli spalić więcej kalorii oraz zwiększy ogólną sprawność fizyczną. Trening na rowerze stacjonarnym z kolei wzmacnia głównie dolne partie, czyli mięśnie nóg. 

- Komfort i ergonomia – trening na orbitreku zapewnia bardziej naturalny ruch na stojąco, co jest korzystniejsze dla ogólnej postawy i równomiernego rozłożenia obciążenia. Jazdę na rowerze stacjonarnym z kolei docenisz za pozycję siedzącą, co jest bardziej komfortowe dla wielu osób, które mają problemy, by utrzymać prostą postawę, na przykład przez ból pleców. 

- Przestrzeń – rowerek treningowy stacjonarny zajmuje mniej miejsca i jest łatwiejszy do przechowywania. Orbitrek wymaga z kolei nieco więcej przestrzeni.

Masz już wszystkie informacje niezbędne do wyboru odpowiedniego sprzętu fitness. Teraz wszystko zależy od Ciebie!

Przeczytaj także:

kobieta w legginsach i staniku sportowym trenująca na orbitreku

Jaki orbitrek wybrać do domu? Czym się kierować? PORADNIK

Jaki orbitrek kupić? ✨ Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru orbitreka do domu, aby treningi na rowerku był efektywne. Zapraszamy!

Kobieta w staniku sportowym i leginsach jeżdżąca na rowerze eliptycznym

Jaki rower eliptyczny wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki rower eliptyczny wybrać? ⭐ Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Które parametry są najważniejsze dla początkujących aby trening był efektywny?

kobieta w stroju sportowym na rowerze stacjonarnym

Jaki rower stacjonarny wybrać i czy to dobry sposób na odchudzanie?

Rower stacjonarny to świetny sprzęt treningowy, który może okazać się dobrym sposobem na odchudzanie i poprawę kondycji. Podpowiadamy jaki wybrać

Sportowiec jadący na rowerku stacjonarnym, ma na sobie profesjonalną odzież sportową

Rower stacjonarny a odchudzanie. O spalaniu kalorii!

Rower stacjonarny to dobry sposób na odchudzanie. Należy jednak zaplanować intensywność treningów. Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, aby schudnąć?